Skocz do zawartości

Soft do backupów vs. dysk sieciowy.


gryzon

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką sytuację.

 

Mam stację na której jest:

- SSD i na nim mam system, softy i aktualny projekt.

- dwa dyski talerzowe spięte w RAID1. Wrzucam tam skończone projekty i używam jako bazy surówek do modelowania.

- zewnętrzny talerzowy dysk do backupów SSD

 

Z dysku SSD codziennie robiłem backupy wybranych folderów (aktualnego projektu, katalogów ustawień softów, pulpitu itd.) na ten dodatkowy zewnętrzny dysk. (nie chciałem ryzykować utraty danych)

 

 

Właśnie mi padł ten zewnętrzny dysk backupowy i chciałbym zabezpieczać jakoś dane z SSD i nie wiem co lepiej teraz zrobić:

 

-kupić kolejny dysk zewnętrzny i robić backupy za pomocą jakiegoś softu dołączonego do niego.

-kupić soft do backupowania (jaki?) i robić kopie na dyski talerzowe(RAID1) które mam w jednostce.

-zainwestować w dysk sieciowy QNASK.

 

Szukam kompleksowego rozwiązania bo nie mam czasu ręcznie kopiować folderów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Zdecydowanie polecam trzecie rozwiązanie. Przede wszystkim to osobne urządzenie - backupowanie na dyski w stacji roboczej może nie być wystarczająco dobrym rozwiązaniem. Idealnie byłoby gdybyś miał kopie jeszcze w totalnie innym miejscu - np. na zewnętrznym serwerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze kwestia ceny oraz rodzaju urządzenia. Czy to miał by być serwer NAS ? Nie znam się za bardzo na tym, coś tam przeczytałem ale nie mam pojęcia ile musiał bym wydać by wydajnie to pracowało. Może moglibyście coś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony gorąco odradzam rozwiązania typu WD My Cloud. W moim przypadku wyglądało to tak że transfer co chwila się wywalał albo sadził błędy. Reklamowałem 2 razy, w końcu rozkręciłem i wyjąłem sobie ze środka dysk, a bebechy oddałem.

 

Koniec końców pracuję tak, że wszystkie projekty i materiały do nich zapisuję od razu na Dysku Google. Ma to swoje wady ale do moich celów świetnie się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dzisiaj że wujek_kane poleca w innym wątku serwer TS-431+. Może bym się zdecydował na ten tańszy TS-431. Siedzę w miejscu gdzie pracuje jeszcze dwóch ludzi, kompozytor muzyki i realizator nagrań dźwiękowych. Może im wbiję do głowy, że już czas na takie rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam NASa Synology DS215j, z dwoma dyskami WD RED 3TB, połączonymi w RAID1, i szczerze polecam.

Dość ciche, niezawodne, szybkie. Bardzo duże możliwości konfiguracji.

Z rzeczy do codziennej pracy dodatkowo postawiłem na tym FTP. Ma też opcje dyskowego śmietnika, co nie raz uratowało mi dupe.

 

NAS Chodzi nieprzerwanie od 8 miesięcy i nawet nie myśli się przytknąć.

 

Najwięcej pomieści chyba 2x6TB.

 

Moja konfiguracja wyniosła chyba 1200zł jeśli się nie mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem że biorę TS-431 i dwa dyski HGST 4TB Internal Drive i skonfiguruję to w RAID1.

 

Zastanawiałem się początkowo nad WD Red ale przeczytałem gdzieś że dyski HGST podobno najmniej awaryjne.

 

\edit

odnośnie awaryjności, ze statystyk wyczytane

chyba jednak dopłacę za mocniejszy pocesor i pamięć, TS-431+

Edytowane przez gryzon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto. Ja na moim mam mały serwer www do udostępniania plików + strony nad którymi pracuję w danym momencie (zwykle Wordpress).

 

QNAP ma masę łatwego do zainstalowania oprogramowania. Ja używam chociażby Transmission do torrentów, Alarm station do nagrywania z monitoringu, MariaDB, serwer www, galerie.

 

Udało mi się go dopiero zabić przy próbie uruchomienia wirtualizacji, ale ciężko się dziwić, skoro ma aż 1GB ramu.

Jeśli nie potrzebujesz nie wiadomo jakiej mocy obliczeniowej - z pewnością wystarczy. Jest cichy (pomijając dyski), energooszczędny, stabilny, większość potrzebnego softu instalujesz bez jakiejkolwiek wiedzy o Linuksie.

 

Dodatkowy ficzer: Dyski z urwanymi gniazdami SATA świetnie działają w kieszeniach :P

 

Tak na marginesie, to ile teraz kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na morelach TS-431+ widziałem za 1639zł.

 

Przeorałem jeszcze trochę sieć, i zrobiłem jakaś symulację potrzeb, wyszła jeszcze alternatywa w postaci Synology DS716+ on jest dwukieszeniowy.

 

Nie wiem, prześpię się jeszcze z tym wszystkim do poniedziałku, nie mam doświadczenia w obcowaniu z takimi urządzeniami więc jestem trochę zdezorientowany.

 

Na pewno prócz backupowania chciałbym wykorzystać możliwość hostowania stron, zapis monitoringu, ftp jakiś dla klientów, oraz dostęp do modeli i surówek z różnych miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności