Skocz do zawartości

Brak materiałów, dziwne wizki


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, używam 3ds Maxa od niedawna. Mam problem z materiałami. W edytorze materiałów wszystko wygląda (chyba) tak jak powinno. Niestety materiały/tekstury nie są widoczne gdy już puszczę render. Nie wiem też co powinnam zrobić, żeby poprawić jakość tego co mi się wyrenderuje. Wygląda to dosyć kiepsko, widoczne są szumy/ziarno. Gdy włączam Shift + T wyświetla mi się, że brakuje 3 jpg-ów, których użyłam. Niewiele mi to mówi, bo jestem jeszcze zielona w 3ds. Załączam dwa print screeny i proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję za chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Prawdopodobnie nie masz zmapowanych elementów na które są nałożone materiały z teksturami. Dlatego nie wyświetlają się po wyrenderowaniu. Masz ogólny kolor i właściwości ale mapy nie są odpowiednio nakładane. tak poza tym - co to za miniaturka? sama zrobiłaś ten materiał czy jest to jakiś gotowiec? wygląda jak jeden z materiałów mental raya. O ile dobrze pamiętam vray średnio sobie radzi z ich renderowaniem.

Jeżeli po włączeniu okna assetów (shift+t) czegoś brakuje - klikasz na ten element>set path> wskazujesz lokalizację pliku.

 

Co do jakości powiem tyle - uczę się od 3 lat i tyle materiału jeszcze jest do obrobienia, że nie wiadomo za co się zabrać :D tak więc o tym nawet nie zaczynam się rozpisywać.

 

To samo się tyczy ustawień renderowania. U nas jest takie głupie przeświadczenie - dobry render, musi być vray. Vray tu, vray tam, wszędzie jest. I później ludzie zaczynają naukę i pierwsze co robią to ściągają vraya. Puszczają render, i co? Ch** xD Ogarnięty człowiek lepsze efekty zyska w scanline niż "masterzy" w vrayu z phoenixfd i fumefx. Jeżeli chcesz ten silnik ogarnąć, a dopiero zaczynasz przygodę z 3d, sama sobie możesz nie poradzić. Jakiś kursów w internecie trzeba szukać. Czytać jak ten silnik działa. Zrozumieć matematykę w tych obliczeniach. Jest to głęboki temat i trochę potrzeba czasu poświęcić na naukę żeby wiedzieć co gdzie przestawić, bo bezmyślne ustawienie czegoś, nawet jak da dobry efekt, nie zawsze będzie działało.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację i zdaję sobie sprawę z tego że ta "nauka" może trwać bardzo długo. Materiały, które usiłowałam wykorzystać pobierałam z: http://www.vray-materials.de

 

Z jakich - Twoim zdaniem - plików powinnam korzystać? Który format jest najodpowiedniejszy na materiał w VRay'u? Póki co, zależy mi na tym żeby zrobić szybko wizki i w miarę możliwości nie cackać się z materiałami, które zniknęły/nie chcą się renderować/wyglądają jak kupa. Dobrą jakością zajmę się później, gdy więcej ogarnę.

 

I dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tworzenia materiałów musisz się nauczyć, to jest podstawa dobrej jakości w wizkach. Ściągając materiały ze stron nie zrozumiesz wielu ważnych rzeczy i później właśnie nie będzie ci się poprawnie renderowało. Ja ciągle stawiam, że nie masz nadanych współrzędnych tekstur dla tych obiektów - musisz poczytać o nakładaniu obiektów 2d na obiekty 3d - tzw. uvw mapping. Jeżeli obiekt nie ma współrzędnych to część właściwości materiału będzie renderowanych - kolor, ustawienia odbić itp. ale tekstury nie będą odpowiednio nałożone. Gdybyś niektórych map nie miała załadowanych to nawet w miniaturce materiału by się one nie wyświetlały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLS, 2013 panowie spora ilość osób teraz próbuje od razu na głęboka wodę lądować czyli "dzisiaj muszę zrobić zajerealistyczn wizualizacje" albo "wymodelować full detal autko"a za piec minut w dziale pomocy są pytania typu zniknął mi zasobnik , albo nie mogę przesuwać obiektu po konkretnej osi, albo co to za czerwone znacznik mam w edytorze materiału itp itd czyli podstawy znajomości samego programu leżą

 

Lepiej tego nie można ująć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maya Touati nie korzystaj z materiałów typu standard powodują pod vrayem nieciekawe efekty miedzy innymi świecenia obiektów na początek jeśli sama budujesz materiały korzystaj z materiałów vraymtl a ogólnie każdy materiał który ma w nazwie rozszerzenie "vray" jest odpowiedni dla tego silnika tu masz dla nowicjusza pokazane jak się operuje parametrami reflection i refraction i zależnościami związanymi ze stosowaniem kolorów https://www.vray.com/vray_for_3ds_max/manual/vraymtl_examples.shtml Do obiektów na które nakładasz materiały należy nadać modyfikator uvw mapping w jego działaniu połapiesz się sama bo jest całkowicie banalne

 

Vandam nakładanie obiektów 2D na 3D kolego a płaszczyzna to jaki obiekt? :) może zanim zaczniesz udzielać porad to warto ogarnąć najpierw poprawne nazewnictwo. Dwa kolego pomyliły ci się w twoim wywodzie mocno pojęcia silników renderujących z pluginami odpowiedzialnymi za symulacje fizyczne Naprawdę masz jeszcze dużo nauki przed sobą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Vandam nakładanie obiektów 2D na 3D kolego a płaszczyzna to jaki obiekt? :) może zanim zaczniesz udzielać porad to warto ogarnąć najpierw poprawne nazewnictwo. Dwa kolego pomyliły ci się w twoim wywodzie mocno pojęcia silników renderujących z pluginami odpowiedzialnymi za symulacje fizyczne Naprawdę masz jeszcze dużo nauki przed sobą :)

 

nakładanie tekstur 2d na obiekty 3d, jedno słowo źle napisałem. Gdzie i co mi się pomyliło? Ja napisałem 'w vrayu Z phoenix' a nie w vrayu/phoenix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh, nie zrozumiałeś mojego posta. Chodziło mi o to, że większość osób na początku chcę wszystko od razu; włączają maxa, i tak jak sam nie raz pisałeś, od razu chcą w 5 min zrobić wyrypane wizki. Ściągają Vraya, jak jeszcze gdzieś doczytają to dodatkowo do niego fume (bo ogień czaby mieć), phoenix (a bo może wodę dodamy) i zaczynają klikać bez pojęcia co jest do czego. Oczywiście, przesadziłem z porównaniem, nie zrobisz w samym scanline tego co przy użyciu wymienionych wtyczek, ale osoba, która rozumie temat, lepiej sobie poradzi bez tego wszystkiego niż nowicjusz, który myśli, że ma vraya i jest najlepszy. Chciałem tylko zobrazować problem.

 

jak się zaczyna 99% pytań?

"cześć, mam problem, działam w vrayu, ściągnąłem/am materiał, nie renderuje się".

bez podstaw, ale vray jest [thumbs up]

Edytowane przez vandam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vandam wynika to tylko i wyłącznie z popularności vraya i wszech dostępność materiałów do niego co jest jeszcze bardziej przerażająca bo tylko wskazuje na to jak co niektórzy są ograniczeni, ze mimo podanej gotowej papki nie potrafi samodzielnie się uczyć. Ale winy za tonie ponosi vray bo tak samo się będzie miała sytuacja z każdym innym silnikiem renderującym, co z tego ze np Corona nie wymaga wiedzy na temat samego ustawienia silnika skoro jak ktoś nie ma zielonego pojęcia na temat chociażby mapowania czy shaderów to przepraszam gówno osiągnie :). Podejrzewam ze dla mojego rzutu wiekowego takie podejście jest totalnie nie zrozumiałe my nie mieliśmy netu nie wspominając o książkach które się raczyły pojawić jak max juz miał 6 odsłonę a właśnie naukę się zaczynało od rozgryzienie do czego jaki guzik służy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności