Skocz do zawartości

Rendernody w rack - prośba o pomoc


SWRSC

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem forumowicze,

potrzebuje pomocy w kwestii złożenia zestawu komputerow do szafy rack (rendernody), takie oto pytanka:

 

Szafa:

- Doczytałem, że drzwi mają być perforowane dla lepszej wentylacji. Czy o czymś jeszcze powinienem wiedzieć budując mini renderafrmę? Myśląc o przyszłej rozbudowie, będziemy brali wysoką szafę stojącą.

 

Komputery Rack:

1. Czy zwykły komputer pc mogę przełożyć do obudowy rack? Z tego co wyczytałem to nie ma problemu, ale nie znam się, dlatego proszę o opinię :)

To tylko obudowa, a typ bebechów się nie zmienia (rodzaj płyty głównej, procesory), są dokładnie takie same jak zwykłej obudowie Tower?

Planujemy upychać tam zestawy oparte na i7, 32-64gb ram w cenie 6-8k/zestaw (czy to jest realne?). Przyszłościowo pewnie też stacje GPU.

 

2. Widziałem różne obudowy (1U, 2U, 3U, 4U), wiem, że to określenie wysokości obudowy. Zakładając że:

- chcę złożyć zestaw rendernode na rack bez karty graficznej (Procesory Intel i7): jaka wysokość obudowy będzie najlepsza?

- chcę złożyć zestaw rendernode GPU: jaka wysokość obudowy będzie najlepsza?

 

Ogromne dzięki za pomoc,

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kompy:

 

1. To zależy od obudowy, kilka uwag:

 

- obudowy serwerowe w większości wypadków mają inne zasilacze, zwykłego ATX nie wsadzisz,

- w serwerach często montuje się karty rozszerzeń PCIe na riserach ze względów na wysokość obudowy. Nawet do 1U wciśniesz jakąś kartę równolegle do płyty głównej ale musi ona zajmować 1 slot/ mieć niski profil/ ogólnie małe rozmiary. A to i tak nie we wszystkich.

 

 

Co do bebechów - to też bywa różnie. Są serwery, do których zwykłych płyt nie wsadzisz (tzn. wsadzisz, ale nie będzie dopasowana/ IO nie będą się zgadzały z tylną ścianką obudowy, chłodzenie nie będzie się zgadzało itp.). Większość serwerów posiada tak zaprojektowane chłodzenie i wszystko w środku, że wymiana na inne podzespoły niż oryginalne jest często niemożliwa.

 

Musicie po prostu poszukać obudowy uniwersalnej a nie modeli do konkretnych serwerów - wtedy bez problem przełożysz sprzęt z pc do racka. Jeżeli macie zamiar ładować też karty graficzne to najlepiej z 3U, zapewni to lepszą wentylację i o rozmiary GPU nie będzie trzeba się martwić. Tylko będzie trzeba sprawdzić czy chłodzenie na CPU się pomieści.

 

Nie wiem jakie są największe szafy, strzelam, z 30U chyba, to wsadzicie 10 takich nodów.

 

Za 8k/node bez problemu złożysz sprzęt z 5930k i 64GB + podzespoły. Później do każdego noda będzie można wsadzić 4x GPU.

 

Przy czym jeżeli planujecie rozbudowę GPU, to poleciłbym Asusa Z10PE-D8 WS. Macie tutaj 7 slotów PCIE, ale to też tylko do Xeonów

 

Co do wentylacji samej szafy to nie jestem pewien - wydaje mi się, że najlepiej jakbyście kupili tylko taką ramę, bez drzwi przednich i tylnych, wtedy najlepsza wentylacja będzie.

Edytowane przez vandam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli docelowo to 20 nodów to szkoda kasy i zabawy w rack. Zaoszczędzone miejsce i tak pójdzie na konieczne miejsce dla wentylacji. Proponuje pooglądać w sieci różne propozycje budowy klasterów. Najprościej to wepchnąć w zwykłe obudowy, postawić na stelażach, wstawić do wentylowanego pokoju, postawić dmuchawy i wio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vandam: dzięki za pomoc. Czytałem, że w 2U i wyżej wchodzą już zasilacze ATX, tylko trzeba pamiętać o tym, aby miały wentylator z odpowiedniej strony. Na procesor wtedy też pasuje zwykły wentylator. Zgadza się?

 

Cenne info o tych płytach i obudowach - bardzo Ci dziękuję, zwrócę na to uwagę.

 

@materalia: W grę wchodzi wyłącznie rack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do uniwersalnej obudowy 2U zasilacz powinien wejść jeżeli jest na niego przygotowane miejsce, trzeba do konkretnego modelu obudowy manual dorwać i doczytać, z chłodzeniem na procka może być już gorzej. Zwróć uwagę na to, że w serwerach na CPU jest nakładany sam pasywny radiator, następnie do tego radiatora jest doprowadzone powietrze przez tuby/tunele z wentylatorów znajdujących się w innej części obudowy. Taki radiator pasywny 2U ma jakieś 7 cm wysokości. Cała obudowa 2U ma tak +- 9cm, czyli koło 8.5 w środku masz po odjęciu grubości blach/śrubek pod płytę główną + MOBO. Nie wiem czy są chłodzenia tak niskie do CPU, może zwykłe boxowe Intelowskie/AMD wejdzie. Jak chcecie jednak kręcić to potrzebujecie lepszego chłodzenia, a takie są już o wiele wyższe niż 9cm. Ewentualnie WC z blokiem na CPU ale nie wiem gdzie chłodnicę wciśniecie xD

 

poniżej zdjęcie mojego "test bencha" xD nie śmiać się, obudowa w trakcie realizacji. Tutaj masz właśnie radiator 2U i obok riser 2U. Za radiatorem CPU jest wentylator 120mm, tylko on jest oparty na zatrzaskach od ramu więc jest trochę wyżej niż socket CPU. Na to już nachodzi pokrywa obudowy i tyle. W serwerach niestety nie można sobie pozwolić na marnotrawienie przestrzeni, tam jak otworzysz obudowę to wszystko jest tak spakowane, że jest to prawie poezja

 

20160730_204520.jpg

 

 

dodatkowo, załatwcie sobie KVM switch, szkoda kupować do każdego zestawu myszki +klawy + monitory. No i zwykły switch z portami 1Gb, bez tego ani rusz. Musicie mieć skonfigurowane połączenie pomiędzy tymi wszystkimi kompami/nodami oddzielnie od internetu.

Edytowane przez vandam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na procesor wtedy też pasuje zwykły wentylator. Zgadza się?

 

Nie ma szans zwykły. 2U to 2x 44,45mm(1U) = 88.90mm. Typowe wentylatory mają >100mm. Musisz kupić >80mm. Do 2U pasują zwykłe ATX zasilacze z wentylatorem na tył - przy wyłączniku. Karty PCIx niskoprofilowe lub przez riser. Oczywiście tylko rack uniwersalny.

 

---------------

vandam:

Nie wiem czy są chłodzenia tak niskie do CPU

 

Jest nawet niższe >40mm, ale ten będzie okej

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-cryorig-universal-c1-cr-c1a-705814/

 

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-axp-200r-100700542-733419/

 

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-shadow-rock-bk002-732070/

 

tylko pamięci nie mogą być za wysokie - radiatory. Aaa i jeszcze, o OC i7 należy zapomnieć :)

 

A może wodne ?. Z wentylatorem i chłodnicą 80mm.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę, nie wiedziałem, że robią tak niskie.

 

Co do wodnego - ja mam AiO z chłodnicą 120x120, 5820k do 4.4Ghz przy pełnym obciążeniu nie przekracza 68°, suszarka jakaś super też się nie włącza. Jednak przy chłodnicy 80mm może być kiepska wydajność. Wszystko zależy jaką obudowę kupią, są i takie, które mają miejsca i kratki do wentylacji i może to całkiem dobrze funkcjonować. Zawsze mogą coś kombinować, ale wymiana powietrza wewnątrz musi być, inaczej się sprzęt zagotuje jak biała na święta i z mielenia dupa będzie xD

Edytowane przez vandam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie, ogromne dzięki za pomoc! No to teraz poszukiwania odpowiedniej, uniwersalnej obudowy. Jak coś znajdę to na pewno przezd zakupem wrzucę tutaj do opinii.

 

@juri36: To jest genialne :D gratulacje! Dziękuję za propozycję, ale u nas w grę wchodzi wyłącznie szafa rack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności