Skocz do zawartości

Blender a praca a moje umiejętności :)


Doodi

Rekomendowane odpowiedzi

Kłaniam się nisko. Kamil z tej strony. Interesuje się grafika 3d już jakiś czas i jakieś tam doświadczenie mam(jakie? Mi ciężko stwierdzić :/ ). W sumie dla wielu z was pewnie zabrzmi to śmiesznie, ale marzy mi się praca związana z modelowaniem brył.

Szczerze mówiąc nawet nie wiem jak się za to zabrać. Mieszkam w konkretnej dziurze. W sąsiednim mieście jest parę agencji reklamowych. W zasadzie to w jednej z nich pracowałem ale nie miałem styczności z grafiką... no chyba że na wydrukach

Moja szefowa zgnoiła mnie za naukę trójwymiarów, bo przecież mi się to nigdy nie przyda. W sumie to wszyscy mi tak mówią co jest trochę męczące ale no cóż zrobić. Czytałem trochę tematów na forum dotyczących studiów i ich braku wpływu na sukces w dostaniu pracy jako grafik. W każdym razie proszę o z grubsza ocenę moich "umiejętności". Poniżej podaję link do behance:

https://www.behance.net/Duda_Kamil

Jeśli mogę się czymkolwiek pochwalić, to głownie tym co jest tam zamieszczone.

O co pytam? Czy widać we mnie jakiś potencjał? Czy powinienem cisnąć w tym kierunku? Studia nawet jeśliby jakieś sensowne były to i tak byłoby to bardzo ciężkie do realizacji. Co za tym idzie pozostaje mi nauka w zaciszu domowym. Ale nikt mnie tu nie znajdzie. Od czego zacząć? Docenię jakiekolwiek rady. Proszę pomóżcie, albowiem jestem lekko zagubiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Po pierwsze - zawsze pelno jest osob, ktore ci powiedza, ze jestes za slaby, za mlody (a pozniej juz natychmiast zbyt stary - nigdy nie ma odpowiedniego dla nich wieku), ze powinienes robic cos innego co chcesz robic, ze to co robisz nie ma sensu, ze do niczego nie dojdziesz w zyciu i tak dalej i temu podobne. Zwykle sa to tez osoby, ktore same do niczego specjalnego nie doszly :D Nie sluchaj tych bzdur. Zwlaszcza w malych miasteczkach czy wrecz wsiach ludzie sa skorzy do takich opinii - malo tego, rozkoszuja sie jak sie komus cos nie uda. Rada od serca - pieprz ich. Ich opinie nie maja sily sprawczej. Ich niepowodzenia nie musza byc twoimi. Kim jest ta twoja "szefowa" tak na prawde? Nikim. Dla Ciebie w tym konkretnym momencie moze byc wazna, dla mnie to jakas zakompleksiona baba. Jej opinie maja wartosc szczekanie burka przypietego lancuchem do swojej budy. I ci inni "wszyscy" ktorzy ci mowia jak to ci sie nie przyda do niczego modelowanie - przeciez oni nawet nie wiedza co to jest pewnie. Moze maja jakies mgliste pojecie ale dlaczego mialbys pytac sie o rade kogos, kto slyszac "vertex" mysli ze chodzi o srodek do mycia naczyn? Olej ich.

Super, ze masz wlasne, nie zwiazane z wypasaniem bydla i plotkami w spozywczaku zainteresowania! Napieraj i sie nie ogladaj. Dzis mieszkasz w malym miasteczku, jutro mozesz byc w Warszawie, Londynie, Barcelonie... Gdziekolwiek. I pracowac w 3D. Pisze to z Meksyku - pamietam jak mi mowili, ze moje marzenie o wyjezdzie do tego kraju to jakas mzonka a juz to, ze sie ozenie z osoba poznana przez internet to totalna bzdura. Mylili sie w obu przypadkach, bo ich swiat ograniczalo najwyzej wojewodztwo a wyjazd "nad morze" czy "w gory" to byla i jest zyciowa wyprawa. Wspomnialem juz stara maksyme "pieprz ich", prawda? ;)

Co do twoich pracek - za duzo tam nie masz tego 3D ale nie szkodzi! Rower jest ok, robocik tez OK - dzialaj. Z wlasnego doswiadczenia powiem Ci ze mozesz juz starac sie zlapac zlecenia przez internet. Tak, nie musisz czekac az bedziesz gotowy do pracy w Ubisofcie czy innej Wecie. Zlecenia na 3D to rowniez wizualizacja plastikowej buteleczki z jakims lekarstwem. Albo meble - czasami bardzo proste czy ksiazka w 3D na ktora walniesz tektur okladki i przez 10 minut roboty pare $$ wpadnie. Wiem, ze to jest nudne i pewnie nie to co bys chcial robic, ale nikt nie mowi przeciez, ze na tych buteleczkach i meblach skonczysz. Nie czekaj az ludzie na Artstation beda Ci sie klaniac - lap zleconka tak szybko jak sie da. I nie zrazaj sie jak ich nie bedziesz na poczatku mial - zaczac czasami jest ciezko. W miedzyczasie rob kolejne pracki do portfolio. Te szkice mangowe - nie wrzucaj ich razem z 3D. Jak szukasz roboty w 3D nikogo nie obchodza szkice mang/fanarty. Mozesz sobie zalozyc osobne miejsce na te rzeczy gdzies, nie ma problemu.

Masz takie cudo jak internet - samozaparcie i MASA tutoriali dostepnych za darmo wystarcza, zeby zostac wymiataczem ;) Nie potrzebujesz studiow. Studia sa potrzebne jak chcesz zostac lekarzem czy prawnikiem - tutaj bedzie decydowalo twoje portfolio. Gdzie zaczac? Ja lata temu zlapalem kilka fajnych zlecen na https://www.freelancer.com/ ale teraz tam jest taka masa ludzi ze ciezko cos wyrwac. Osobiscie uzywam upwork.com - kolesie zdzieraja 20% od zarobionej kwoty, ale mozna znalezc fajne zlecenia. Pamietaj, zeby sie zrazac jesli przez miesiac na przyklad nikt sie nie odezwal mimo, ze zglosiles chec zrobienia 50 roznych zlecen. Spokojnie, w koncu ktos sie trafi. Zakladasz sobie Paypala jak nie masz jeszcze, podpinasz do Upwork.com i powodzenia. Nie wspomnialem o tym ale... Angielski znasz? Angielski to podstawa zwlaszcza jak chesz sie wyrwac kiedys ze swojego miesteczka. Jak nie znasz - tez nie ma co panikowac -trzeba sie go nauczyc i tyle :D

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym tylko otaczał się takimi ludźmi jak ty :'). Dzięki wielkie za twój czas i odpowiedź. Zrobie tak jak mówisz. Jeśli chodzi o angielski... to w sumie jedyna rzecz którą umiem dobrze haha :D. Jeszcze takie pytanko. Co do pracowania przy grach mobilnych robiąc obiekty lowpoly. Ciężko jest się na coś takiego załapać? W sumie to nie probowałem nawet lowpoly ale ciekawi mnie to.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe ma teraz takeigo czegoś jak zadupie/zacisze. Wszyscy mają internet - globalna wiocha. Nauka, smonauka, kursy online, praca. Wszystko jest bardziej dostępne niż te xx lat temu.

Jeśli nie masz rodziny, zobowiązań to spokojnie możeszy wyjechać do innej miejscowości (kraju) by podjąć tam pracę. Masz większe pole do popisu niż jak będziesz miał małe dzieci lub kredyt np.

 

Więc pracuj, rozwijaj się.

 

Co do ogłoszeń o pracę w grach, sprawdź skillshot.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobiłeś taki rowerek to z takim low-poly poradzisz sobie bez problemu.

 

Korzystaj z tutoriali. Jeśli jesteś uczniem/studentem korzystaj z wersji darmowych oprogramowania tzn wysyłasz im zdjęcie legitymacji w jpg (o ile dobrze pamiętam) i dostajesz klucz. Na dzień dzisiejszy tak możesz korzystać z 3dsudio MAX, Maya no i najważniejsze Allegorithmic Substance pack jeśli chcesz robić w gamedevie.

 

Ucz się hand-paintingu przy low poly wymagany i przyda się do 2d assetów. Zainwestuj w tablet w biedronce były wacomy za ok 250 zł, na forum ludzie się wypowiadali że dla początkujących są ok, jak możesz bierz lepszy.

Nie przejmuj się biadoleniem jakiejś baby, z doświadczenia wiem że ludzie zazdroszczą innym możliwości, umiejętności.

Widzę że dobrze się czujesz w 2d. Jest zbyt na animacje 2d, oraz assety (elementy) do gier mobilnych 2d.

Używaj np Spritera do animacji 2d, był w humble bundle za 1$, czasmi humble bundle robi ofertę dla game devu.

 

To że znasz blendera jest ok ale firmy na dzień dzisiejszy szukają znajomości max/maya/modo dlatego warto któryś z nich znać tak tylko pro forma, modelowanie jest wszędzie takie same a różnią się jedynie narzędziami, usprawnieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscowosci mnie nic nie trzyma, natomiast w kraju tak. Np. Do Krakowa mógłbym się przeprowadzić jeśli miałbym po co.

Tablet mam ^^ zwykły prosty wacom. Używam go juz rok i nie narzekam. A co do blendera to na serio nie ma sensu sie w to pchać? Exporty i importy miedzy programami sprawiaja jakies problemy? W sensie jakies utraty danych po drodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blender jest w porządku. Eksporty przeważnie działają, problemy zaczynają się przy rigach, partyklach, generalnie funkcjach które nie w każdym programie są te same. Ale tu między Mają a Maxem też nie jeste lepiej z tego co wiem. Same modele zazwyczaj nie sprawjają problemu, chociaż też bywają "przypadki specjalne".

 

Jak ci się wygodnie pracuje w Blenderze (mi też :) ) to pracuj w Blenderze.

Jak będzie dobre portfolio, to cię zatrudnią i nauczą swojego softu, albo sam się go nauczysz w miesiąc zanim napiszesz podanie do tej firmy. Podstawy wszędzie są te same. Nie wiedząc teraz jaki będzie pracodawca, i tak nie wiesz czy Maja czy Max, a są nawet firmy które pracują w Blenderze albo Cinemie. Oczywiście znajomość każdego dodatkowego softu to plus.

 

A pracując jako freelancer, to zależy czy oddajesz sam model (wtedy nie powinno być problemu), czy animację lub rig (to może nie działać).

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o zlecenia freelancerskie ze stron etc. To jak to wygląda prawnie? Moge bez problemu sprzedawać takie usługi bez prowadzenia działalności? Ogólnie ten temat jest mi dość obcy pomimo że próbowałem się juz co nieco zorientować. Przydałby się ktoś doświadczony kto mógłby mnie uspokoić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj sie na zapas tym co kiedys moze byc. Zanim to ogarniesz to pewnie bedzie juz wersja 2.8 ktora moze wiele zmienic w kompatybilnosci Blendera z innymi softami. Facet ktory pracowal miedzy innymi nad ostatnia gierka z serii Dark Souls, Max Puliero ( https://www.artstation.com/artist/mmaaxx ) uzywa Blendera na codzien przynajmniej do modelowania i ostatnio nawet zarazil tym reszte wspolpracownikow. Blender nie zastapi wszystkich softow na pewno, ale rozwija sie pieknie i do modelowania jest na prawde swietny. Sa pewne standardy ktore ciezko przeskoczyc w firmach - ZBrush do organiki, Substance Painter do tekturek... Ale tak jak mowi Ania - w razie czego sie dostosujesz. Widzialem genialne pracki w Blenderze i zenujace w Mayi. Jek ci Blender odpowiada to napieraj w Blendku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie Nezumi. W sumie to chcialem uslyszec :D. Natas wybacz. napisałem najpierw w jednym miejscu ale potem przypomnialem sb ze chcialem gdzie indziej i tak wyszlo. juz tak nie zrobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności