Skocz do zawartości

Problem z wydajnością interfejsu maxa, viewportów


mitic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Aktualnie max 2017 i windows 10.

 

Problem następujący:

-pan tool w viewporcie (alt+rolka) działa bardzo wolno- pare klatek na seekundę, nawet w całkowicie pustym pliku

-interface się 'przeładowuje', np po wybraniu obiektu, prawy panel 'wypełnia się' ikonkami i funkcjami zamiast pojawić od razu w całości, trwa to jednorazowo 1,5-2,5 sekundy. Przeładowuje sie tak przy zmianie obiektu, przełączeniu selekcji, praktycznie przy wszystkich funkcjach.

 

dodam, że samo przesuwanie viewportu (rolka) działa dużo lepiej, nawigacja view cube 100% płynności, kilkadziesiąt klatek na sekundę nawet przy sporej scenie

 

po ostatnim reinstalu max+ windows wszystko działało idealnie pare dni.

Dzisiaj niestety max przestał odpowiadać (pewnie moja wina- zaznaczyłem za dużo obiektów na raz do unwrapu w steamrollerze),

Po zamknieciu procesu maxa nie chciał się włączyć.

Zresetowałem komputer, max włączył się ale już w spowolnionej mulącej wersji..

Reinstal service pack 3 nie pomógł.

 

Próbowałem reinstal sterowników do karty graficznej, kasowanie 3dsmax.ini, nawet czyszczenie i reinstal pakietow visual c++

Po wczesniejszych probach moge tez powiedziec, ze jest spora szansa na 'naprawienie sie' maxa po przeinstalowaniu i doinstalowaniu service packa, ale rownie spora na to ze po restarcie komputera znow bedzie mulic.

 

Byl bym wdzieczny za jakiekolwiek wskazowki czy pomysly co moge zrobic zeby zaradzic tej sytuacji.

 

dodam, ze problem z muleniem interfejsu i volnym viewportem nie jest delikatny, mocno utrudnia i znacznie spowalnia prace.

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jaki sterownik masz w ustawieniach viewportu?

 

direct 11, probowalem wszystkie inne, kompletnie nie bylo roznicy...

 

bo interface maxa jest na 1 rdzeniu.

 

raz dziala idealnie kilkaset klatek na sekunde a chwile potem 2-3-4 ?

pusta scena dziala wolniej niz scena z 50 milionow poly?

 

przypominam że sytuacja tak samo objawia się w pustej scenie jak i scenie z kilkunastu milionami poligonow, bez różnicy

 

Interface normalnie pojawia mi sie w momencie, w całości.

 

 

EDIT:

Żeby było jasne.. jak max działa normalnie to jest żyleta, idealna wydajność, prędkość itp.. ale pojawia się spowolnienie (nie wiem dlaczego), nie wiem też jak tej sytuacji zaradzići wykluczyć jej pojawianie się.

Edytowane przez mitic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj gc() w okienku skryptowym,

sprawdź czy są Retimers (i skasuj),

sprawdź czy są Animation Layers (i skasuj),

jeszcze mogą być Note Tracks,

http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/cleaner to próbowałeś?

 

PS. jeśli to są Animation Layers lub Retimers, one się wirusowo roznoszą po wszystkich scenach które mają "styczność" z zakażoną sceną (X-ref, merge itd.), więc trzeba wtedy wyczyścić wszystkie sceny po kolei i dla pewności maxstart.max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj gc() w okienku skryptowym,

sprawdź czy są Retimers (i skasuj),

sprawdź czy są Animation Layers (i skasuj),

jeszcze mogą być Note Tracks,

http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/cleaner to próbowałeś?

 

PS. jeśli to są Animation Layers lub Retimers, one się wirusowo roznoszą po wszystkich scenach które mają "styczność" z zakażoną sceną (X-ref, merge itd.), więc trzeba wtedy wyczyścić wszystkie sceny po kolei i dla pewności maxstart.max

 

 

 

gc()wpisałem,

uruchomiłem skrypt (po kliknięciu customize musiałem odczekac jakies 30 sekund) skrypt nic nie wykrył

animation layers i retimers nie ma

 

może tak jak matszklar zasugerował- max nie działa poprawnie z win 10??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieje sie tak poniewaz windows 10 nadinstalowuje sterownik nvidi. Rozwiazaniem tego problemu jest po pierwsze calkowite wylaczenie aktualizacji sterownikow przez windows 10 wyczyszczenei driverow i ponowna instalacja na czysto sterownikow od nvidii.Do tego zadanai polecam Display Driver Uninstaller http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html Tutaj masz info jak wylaczyc update driverow https://www.dobreprogramy.pl/Wylaczamy-automatyczna-instalacje-sterownikow-z-Windows-Update,News,64945.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieje sie tak poniewaz windows 10 nadinstalowuje sterownik nvidi. Rozwiazaniem tego problemu jest po pierwsze calkowite wylaczenie aktualizacji sterownikow przez windows 10 wyczyszczenei driverow i ponowna instalacja na czysto sterownikow od nvidii.Do tego zadanai polecam Display Driver Uninstaller http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html Tutaj masz info jak wylaczyc update driverow https://www.dobreprogramy.pl/Wylaczamy-automatyczna-instalacje-sterownikow-z-Windows-Update,News,64945.html

 

Dziekuje za konkretna odpowiedz,

juz sprawdzam Twój sposób

 

EDIT:

zrobiłem dokładnie jak radziłeś, po wyczyszczeniu, wyłączeniu aktualizacji i przeinstalowaniu problem pozostał, jednak zniknął po reinstalacji service pack do maxa.

 

Mam nadzieję że dobre działanie pozostanie:)

 

dziękuję

Edytowane przez mitic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie, ze działa ale według mnie wersja 2017 jest tak niestabilna,ze nie ma sensu na niej pracowac. Ja osobiscie uzywam teraz maxa 2016 bo przy modelowaniu w 2017 mialem crashe co chwile.

Edytowane przez rly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, po restarcie problem wrócił..

 

zainstalowałem ZNOWU service pack 3 i pomoglo..

 

próbowałem 16 i mialem to samo (ale przyznam ze tylko zainstalowalem, sprawdzilem i nie probowalem wiecej, moze blokowanie updatu sterownikow w tym przypadku by pomogla na stale)

 

EDIT:

z 2016 dokladnie to samo- po instalacji dziala, po restarcie juz nie, po reinstalu service packa dziala do nastepnego restartu komputera.

Edytowane przez mitic
update posta o nowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zablokowane co sie da juz.

co dziwne- w 2017 przeinstalowalem service pack... wlaczylem maxa, viewport mulil.. musialem cos skonczyc takze meczylem sie na mulacym.. jakis czas, moze z 30 minut/ 40 i przestal mulic.

nie wiem jak po restarcie, raczej znow bedzie to samo..

 

przed opisana powyzej sytuacja usunalem narzedziem do odinstalowywania sterownikow grafiki ktore mi podales wszystkie drivery (jak radzi narzedzie w trybie safe), restartowalem dokladnie wedlug instrukcji, zainstalowalem nowe, zrestartowalem, potem sytuacja powyzej.

 

bylem juz przekonany zeby przeinstalowac win 10 na 7, ale sporo poczytalem w sieci o tym i wyglada na to ze mimo wszystko 8.1/ 10 ma lepsza wydajnosc i mniej obciaza komputer, wiekszosc osob na forach pisala ze max dziala im na wszystkich systemach, takze odpuscilem poki co reinstal windowsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sprawdziłeś czy problem występuję również w windows7 ?

 

występuje tak samo w win7

 

 

EDIT:

 

nowe informacje:

 

- tworzę pustą scenę (przy kręceniu widokiem- pan tool w pustej scenie obraz się zacina)

-tworzę boxa (przy kręceniu boxem - pan tool obraz dalej sie zacina)

-wchodzę w edycję boxa, nadaję mu modyfikator edit poly - przy kręceniu- pan tool obraz jest płynny)

-wychodzę z edycji boxa, ale jest ciągle zaznaczony - obraz przy kręceniu pan toolem ciągle jest płynny

-jeśli odznaczę boxa i próbuję kręcić- obraz się zacina.

(niezależnie występuje 'przeładowywanie' interface przy wchodzeniu do panelu modify/ zmienie zaznaczania na polygony/ vertexy/ otwieraniu listy modyfikatorów itp, wszystkie elementy pojawiają się jeden po drugim dość wolno)

 

-stworzyłem nowe konto użytkownika windows, na tym koncie wszystko działa tak samo- bez poprawy

 

-zainstalowalem maxa na hdd nie na m2-ssd , to samo

 

-probowalem ustawienia skalowania rozdzielczosci w windows, bez zmian

 

-standardowa skórka windows classic, nie aero- bez zmian

Edytowane przez mitic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest postęp!

 

Zrobiłem tak:

 

ściągnąłem świeże iso z windows 10 ze strony Microsoft- (z listopada czy grudnia 2016)

Zrobiłem bootable usb Rufusem (narzędziem microsoftu się nie dało- nie widziało pendrive'a)

dalej w/g instrukcji:

 

Sata mode should be under AHCI be default. But do check.

If you disable CSM and Enable "Secure Boot" all other UEFI booting related options should auto set(as in, become unavailable as they should be)

 

I forgot to tell you, after you finish installing 10, you should install samsung's NVMe driver from here: http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/consumer.html

Get the latest drivers from here: https://downloadcenter.intel.com/download/25165/Intel-Rapid-Storage-Technology-Intel-RST-RAID-Driver?product=55005

 

File: f6flpy-x64.zip. Unzip it to a folder on a USB drive(it can be the one with windows on it).

 

Disconnect all other drives except the one you are installing to.

Go into the BIOS and disable "CSM" and enable "Secure boot" in the Boot section.

Start the install and when it asks where to install hit "have disk" and point it to the folder you put the above files in.

 

**WARNING: THE FOLLOWING WILL WIPE AND ENTIRE DISK, NOT JUST A PARTITION**

Then hit SHIFT+F10 and:

diskpart

list disk

select disk x(where x is the drive in case)

clean

convert gpt

exit

exit

Hit refresh, select the clean drive, and the "new". Windows will create several partition and auto-select the correct one to install to(you can also set the size of the partition after hitting "new", but you don't need to if you are using the whole drive).

In the case of Samsung's NVMe SSDs, one should also install Samsung's NVMe drivers for optimal performance: http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools.html after teh Windows install.

 

poinstalowałem sterowniki, update windows itp.

 

w pustej scenie do 880 fps w viewporcie,

w scenie z 18 milionami poly- 130 fps

 

 

reasumując- (dłuższe testowanie potwierdzi czy taki stan się utrzyma ale póki co po paru restartach działa)

winne złego działania okazały się:

-sterowniki dysku SSD M2

-partycja windowsa- teraz jest GPT

-może wersja iso windowsa, teraz instalowalem z najnowszej dostepnej na stronie Microsoft

 

EDIT:

-potwierdzam, taki sposób instalacji windows 10 załatwił sprawę

Edytowane przez mitic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności