Skocz do zawartości

Co dokupić, aby ulepszyć sprzęt? 3ds Max, V-Ray


xxsyllxx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Od jakiegoś czasu zajmuję się modelowaniem i wizualizacjami. Podczas studiów zainwestowałam w rozwój i zakupiłam w miarę dobry sprzęt komputerowy do rozwijania pasji (jesień 2014). Wtedy przeważnie pracowałam na AutoCadzie, Archicadzie, Artlantisie, Rhinocerosie i V-rayu. Teraz przerzucam się na 3ds Maxa 2017 + V-Ray 3.6. Stopniowo wdrażam się w robienie bardziej skomplikowanych modeli, więc potrzebuję trochę lepszego sprzętu. Głównie wizualizuję domy, zarówno wnętrza jak i zewnętrza. Zastanawiam się głównie nad wymianą monitora, który wyświetla tragicznie oraz karty graficznej i procesora. Budżet to ok 7 tys. (łącznie z pieniędzmi, które uda mi się odzyskać ze sprzedaży starych komponentów). Zaznaczę, że zależy mi tylko na wymianie tego, co konieczne. Wydaje mi się, że płyta główna i kości RAM, dają jeszcze radę? Sprzęt, jaki aktualnie posiadam:

 

1. Płyta główna Asus Z97-K

2. Procesor Intel Core i7-4790K

3. RAM G.Skill TridentX DDR3 4x4 GB

4. Karta graficzna HP Quadro K2200

5. Dyski SSD 250+250 GB

6. Monitor BenQ GL2450H

 

Zaznaczę, że przez pierwszy rok od kupna komputera nie posiadałam karty graficznej i bez problemu wykonywałam i renderowałam proste modele 3d (małe mieszkania, domy). Potem kupiłam Quadro K2200, po którym spodziewałam się superszybkiej pracy, ale raczej się rozczarowałam. Czytałam tutaj sporo o kartach graficznych GTX i wielu z Was poleca GTX 1070. Sama jednak nie mam porównania, bo jedyną moją kartą jest do tej pory Quadro K2200. Wydaje mi się również, że rendering zależy głównie od procesora, a karta graficzna służy do pracy w viewporcie? Czyli np. do pracy w Autocadzie lepsza byłaby grafika Quadro, a do pracy w 3ds Maxie GTX? Tak to rozumiem 'na logikę', ale jeśli się mylę to proszę o uświadomienie.

 

Czy jest sens inwestować w monitor 4K? Czy dla mnie jest to zupełnie zbędne? Wiem, że wiąże się to z wiele większym wydatkiem oraz z dłuższym czasem renderingu.

 

Bardzo proszę o radę odnośnie sprzętu. Wydaje mi się, że mój aktualny sprzęt był nie do końca trafiony, a jako że uczę się na błędach to proszę o pomoc Was, którzy macie o wiele większe doświadczenie niż ja :) Jeśli ta informacja się do czegoś przyda to ujęcie z 'typowej' sypialni na superdobrych ustawieniach i na rozdzielczości 2600x1300 w świetle dziennym renderuję ok 42 min, a w świetle nocnym ok 1h 15 min. Wiem, że to dosyć ogólne informację, ale może pozwolą nakreślić sytuację.

 

Co ważne, renderingiem i modelowaniem chcę zając się na poważnie, czyli zarobkowo i potrzebuję przede wszystkim szybkiego sprzętu, żebym mogła się zajmować wieloma projektami, a nie mieć wiecznie zajęty komputer, 'bo się renderuje i nie można się zbliżać' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jedyne co możesz zrobić to wymienić kartę graficzna na gtx1060 lub 1070 . Możesz popróbować renderować na GPU, ale to musisz poczytać o silnikach renderujących na GPU. Jezeli nie to moze ci ulatwic zycie przy texturowaniu lub w viewporcie. Jak masz duże sceny to czas redneringu może spadać w momencie cache'wania na dysk/scrap disk w momencie gdy ram się zapełni. Zwiększenie ram w tym przypadku przy 4 bankach pamięci i max 32GB dla tego procka wiąże się ze sprzedażą 4x4GB i kupnem 2x8GB DDR3.

Procka już nie zmienisz , bo nic lepszego pod ta płytę nie wsadzisz. Nie wiem czy podkręcałeś procka? Do 4.7 powinno dać rade. Możesz kupić lepsze chodzenie i trochę podkręcić.

Z drugiej strony może lepiej sprzedać i kupić coś na Ryzen 1700. Nie wiem jaki masz zasilacz i obudowę może to zostanie. Pewnie 600-600W choć przy jednej karcie i 550W starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przypadkiem zostałam przechrzczona na mężczyznę ;)

 

Ok, zapytam wprost - czy jeśli zamienię Quadro K2200 na GTX 1070 to skrócę czas renderowania, czy wpłynie to tylko na bardziej płynną pracę w viewporcie? Czy mogę mieć na raz podpięte dwie karty graficzne - GTX i Quadro? Czy to mi coś da?

 

Kości RAM wymienię, trafna uwaga!

 

Jeśli chodzi o chłodzenie to posiadam z tego co pamiętam SilentiumPC Fortis 3 HE1425. Nie podkręcałam procka, bo najzwyczajciej w świecie się na tym nie znam, ale jeśli to ma przyspieszyć pracę to poproszę, aby ktoś mi to zrobił.

 

Co do zasilacza i obudowy to mam kolejno Be Quiet! BN182 i Zalman Z3 PLUS.

 

Czy ten procesor Ryzen 1700 znacznie przyspieszy moją pracę? Czy lepiej kupić coś lepszego, do czego dorzucę przysłowiową stówkę, a odczuję znaczną poprawę pracy? Czy też opłaca się wymienić płytę główną na lepszą? Jeśli to naprawdę przyspieszy moją pracę, a mam dołożyć nawet 1,5 tys. to wolę wymienić.

 

Jeśli chodzi o "Jak masz duże sceny to czas redneringu może spadać w momencie cache'wania na dysk/scrap disk w momencie gdy ram się zapełni" - czy to się ustawia w preferencjach programu, tak jak np. w przypadku Photoshopa?

 

Przepraszam za moje głupie pytania, ale jeśli chodzi o sprzęt komputerowy to za bardzo się na tym nie znam i dlatego proszę o pomoc. Ja raczej z tych 'artystów', a nie 'informatyków' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie korzystasz z silnikow renderujacych na GPU to nic z czasem renderingu sie nie zmieni. V-ray zwykly czy arnold mental ray to silniki renderujace pod CPU. Cycles ma opcje renderingu na GPU. Na GPU renderuje tez Redshift, Iray, Octane, VR-w trybie RT (inaczej interpretuje materialy niz render na CPU - uzywaja go DabArti). Wiec jesli nie uzyjesz renderera ktory dziala na GPU to nie bedzie to mialo wplywu na czas renderingu poza wydajnoscia w Viepowrcie lub Photoshopie, subtance painterze czy tez Mari.

 

Ryzen przyspieszy ci render ma 8 rdzeni 16watków. Twoj procesor ma 4 dzenie 8 wątków. Jedynie ma ogracznienie ram 4 banki i 64GB DDR4. Jezeli chesz wiecej DDR4 to wtedy Thredriper chocby najtanszy lub i7 2011v3 od 6800k w gore.

Na chwile obecna plyty pod Ryzen mozesz kupic na B350 bez opcji SLI dla karty graficznej w granicach 400-500zł i do tego procek 1700zł Lepsze chldozenie ze 200-300zł i podkrecenie na 4Ghz i smiga stabilinie jak nie chesz sie bawic w podkracnie to 1700x lub 1800x.

 

Scrap disk to już kwestia ustawien w windowsie. W momencie jak zapcha sie RAM absorbowane sa zasoby dyskowe ktory wolniej komunikuje sie z CPU etc przez co wzrasta czas renderingu.

 

 

Reasumując ja bym zmienił komputer na nowy. Zostawił dyski zasilacz i obudowe. Na wstepnie mozesz zostawic karte graficzna i kupic Plyte glowna/RAM/CPU. Zarówno upgrade w strone INTELA czy AMD bedzie wymagał takiej wymiany.

Niedawno wyszedly nowe procki coffee lake od Intela na platforme 1551 tylko od chipsetow 370z i maja 6 rdzeni 12 watkow wyzsze czestotliwosci taktowania.

 

Podkrecony 4790k do 5Ghz pewnie trzeszczy:

 

Ryzen 1700 bez podkrecania:

https://www.youtube.com/watch?v=VYluijkiX4c

 

Ryzen 1700 na 4Ghz:

 

8700k cofeelake:

 

Do podkrecnie potrzebna jest plyta na chipsecie B350 lub x370:

http://www.tomshardware.com/news/amd-am4-ryzen-chipsets,33806.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z V-raya Adv., więc wiem że renderuję na CPU.

 

Podsumowując:

 

1. Jeśli wymienię kartę graficzną z Quadro k2200 na GTX 1080 wówczas otrzymam lepsze wyniki w viewporcie w 3ds Maxie i np. w Photoshopie = wpłynie to finalnie na przyspieszenie mojej pracy. Na końcu jednak piszesz, że póki co ta karta może zostać. Czy jest to równoznaczne z tym, że gdy wymienię kartę graficzną to nie odnotuję dużego skoku w przyspieszeniu mojej pracy? Czy ostatecznie Quadro K2200 będzie ok? Czytałam, że Autodest wspiera Quadro, a z GTX mogą być problemy.

 

2. Procesor - rozumiem, że tu na szybkość pracy wpływa taktowanie oraz ilość rdzeni/wątków. Mój obecny procesor ma tylko 4/8 rdzeni/wątków, ale jego taktowanie to 4.0-4.7 GHz. Czy im większe taktowanie, tym sprawniejsza praca w viewporcie, a im więcej rdzeni/wątków tym sprawniejsze renderowanie? Dobrze to rozumiem? Z tego co widzę to Ryzery mają więcej rdzeni/wątków, ale też i niższe taktowanie. Warto wybrać ten z większą ilością rdzeni/wątków kosztem taktowania? Jeśli chodzi o podkręcenie to nie byłoby to problemem. Teraz rozważyłabym:

- Ryzen 1700 8/16 rdzeni/wątków, taktowanie 3.0-3.7 GHz - cena ok 1299 zł

- Intel i7 6800K 6/12 rdzeni/wątków, taktowanie 3.4-3.6 GHz - cena ok 1399 zł

- Intel i7 8700K 6/12 rdzeni/wątków, taktowanie 3.7-4.7 GHz - cena 1799 zł

- Ryzen 1800x 8/16 rdzeni/wątków, taktowanie 3.6-4.0 GHz - cena ok 1919 zł

 

Czy warto kupić jednak Ryzena, ponieważ ma więcej rdzeni/wątków? Trafiłam właśnie na filmik, gdzie porównywany jest Ryzen 1800x vs. 2 Xeony E5 2696 V3. Ryzen ma 3.6 GHz i 16 wątków, a Xeon 36 wątków i 2.3 GHz. Po tym filmiku wnioskuję, że niższe taktowanie Xeona przy renderingu wcale nie jest wadą, ale jeśli chodzi o modelowanie i pracę w viewporcie?

 

3. Pamięć RAM - zastanawiam się, czy wystarczy mi teraz 2x8 GB, czy jednak celować wyżej w 32 GB?

 

4. Płytę główną i chłodzenie wymienię. Masz jakieś konkretne typy?

 

5. I pozostaje kwestia monitora. Jesteś w stanie coś zaproponować? Póki co nie zależy mi na super ekstra monitorze dla grafika. Chciałabym, żeby wyświetlał dobrze barwy, bo mój BenQ to jest jakiś żart przy którym dostaję szału. Mój laptop wyświetla lepiej niż ten monitor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V-ray adv to na CPU. RT jest na GPU. Jak korzystasz V-ray Adv. to mysle ze dobrą opcją jest zmiana CPU. Myślę ,że dobrą opcją byłby Ryzen 1700 lub 1700x. Można je podkręcić do 4Ghz.

3ds Max ma elementy wielowątkowe i jednowątkowe (np jakis deformer może być napisany na 1 wątku albo na wielu wątkach). Ogólnie na szybkość viewportu wpłynie w tym przypadku bardziej karta. Z tym wspieraniem quadro to tak trochę inaczej w przypadku Maxa czy Maya. Quadro są dobre ale do ich programów inżynierskich. Inwentor etc... Czyli programy CAD CAM, Mes.

3/4 jak nie większośćgrafików na tym forum poleci ci GTX zamiast Quadro z którymi często były jakieś jaja. Ja bym Ci proponował GTX 1060, 1070, 1070Ti. Renderujesz na CPU więc zmiana procesora obowiązkowa.

 

Jezeli w przyszlosci chcialabys tylko zmienic podzespoly typu CPU i dodac ram do ponad 64GB to Threadriper od 8-16 rdzeni, ale plyta glowna minimu kosztuje 1300zł.

 

Jeszcze wrzucilem 2 konf z Threadriperem ale widac roznice cenowa. Od plyt po reszte. Jak chcesz troche taniej to z 1700Ti mozna zejsc na 6Gb 1060.

Chlodzenie pewnie mozna tansze jakies silentium pc do 200zł i jak chcesz sie sama bawic w OC zejsc z 1700x na Ryzena 1700.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- - - Połączono posty - - -

 

V-ray adv to na CPU. RT jest na GPU. Jak korzystasz V-ray Adv. to mysle ze dobrą opcją jest zmiana CPU. Myślę ,że dobrą opcją byłby Ryzen 1700 lub 1700x. Można je podkręcić do 4Ghz.

3ds Max ma elementy wielowątkowe i jednowątkowe (np jakis deformer może być napisany na 1 wątku albo na wielu wątkach). Ogólnie na szybkość viewportu wpłynie w tym przypadku bardziej karta. Z tym wspieraniem quadro to tak trochę inaczej w przypadku Maxa czy Maya. Quadro są dobre ale do ich programów inżynierskich. Inwentor etc... Czyli programy CAD CAM, Mes.

3/4 jak nie większośćgrafików na tym forum poleci ci GTX zamiast Quadro z którymi często były jakieś jaja. Ja bym Ci proponował GTX 1060, 1070, 1070Ti. Renderujesz na CPU więc zmiana procesora obowiązkowa.

 

Jezeli w przyszlosci chcialabys tylko zmienic podzespoly typu CPU i dodac ram do ponad 64GB to Threadriper od 8-16 rdzeni, ale plyta glowna minimu kosztuje 1300zł.

 

Jeszcze wrzucilem 2 konf z Threadriperem ale widac roznice cenowa. Od plyt po reszte. Jak chcesz troche taniej to z 1700Ti mozna zejsc na 6Gb 1060.

Chlodzenie pewnie mozna tansze jakies silentium pc do 200zł i jak chcesz sie sama bawic w OC zejsc z 1700x na Ryzena 1700.

 

 

 

 

- - - Połączono posty - - -

 

WITAM! POTRZEBNA MI POMOC W OCENIE WYBRANEGO ZESTAWU. Projektuje wnetrza w 3ds maxie. Na morele net zaproponowano mi natepujacy zestaw, nie bardzo sie znam, a i nie mam sie kogo poradzic, widziałam, że Pan ostatnio doradzał na forum odnosnie wyboru sprzetu. zatem zaproponowano mi. Czy zmieniłby Pan cos w tym zestawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności