Skocz do zawartości

Ustalanie wielkości obiektu.


gigant84

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam obiekt (skrzynia), która składa się z kilku elementów (ściany, dno itd.). Chciałbym ręcznie ustalić jej wielkość. Np. by miała 123cm szerokości, 100 cm wysokości i np. 40 cm głębokości.

 

Do tej pory korzystałem z opcji - Measure. Po prostu zaznaczałem cały obiekt (wszystkie jego elementy) i rozciągając go obserwowałem "stan licznika" osi XYZ. Jest to niestety mało precyzyjne.

 

Da się wymiary wklepać "z palca"?

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

W tym przypadku gdy chcesz aby model skalowany był równomiernie, najwygodniej stworzyć sobie box o docelowych wymiarach, obiekty zgrupować, dodać modyfikator FFD 2x2x2 i przyciągać jego wierzchołki do krawędzi boxa z właczonym snapowaniem.

Jeżeli chesz skalować nieproporcjonalnie, zamiast modyfikatora FFD, możesz też dać Modyfikator Edit Poly i wybrać tylko cześć werteksów (opcjonalnie smooth selection) i snapować najbardziej wysunięte wiechołki modelu z wierzchołkami boxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam już przy okazji. A czy jest możliwość zerowania pivotów dla kilku elementów na raz? Chodzi o to, że chce by pivoty były ustawione wszystkie w punkcie zerowym. Po zaznaczeniu kilku obiektów nie mam możliwości "zerowania" licznika który jest po prawej, na dole wievportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku ustaw sobie w preferencjach pracę w prawdziwych jednostkach np cm.

 

Kiedy tworzysz nowy obiekt np. Boxa możesz wpisywac jego rozmiary ręcznie, dopoki nie zamienisz go w editable poly.

 

Używanie measurment jest bardzo uciążliwe, nalepiej umieść sobie model tak żeby jego podstawa była na poziomie 0 osi współrzędnych. Wtedy pracując na vertexach albo liniach możesz wpisywać wartość ręcznie w opcjach Move albo na dolnym pasku maxa. Np jeśli chcesz żeby jakiś vertex był 60 cm od podstawy po prostu zaznaczasz go i wpisujesz wartość.

 

Niestety max nie został stworzony do takiej pracy jak np. autoCAD więc jego snapy, mierzenie odległości i modelowanie w fizycznych jednostkach nie jest doskonałe.

Edytowane przez Ziggie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności