Podziękowania Podziękowania:  0
× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: PIT: 50 proc. kosztów dla twórców - zmiany od 2018 r.

Member
    Awatar rondo
    Podziękowania

Domyślnie PIT: 50 proc. kosztów dla twórców - zmiany od 2018 r.

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Dzwoniła do mnie przed chwilą księgowa od klienta, któremu niedawno wysłałem umowę i rachunek z rozliczeniem za komiks który dla niego wykonałem. Księgowa miała wątpliwości czy w świetle zmian w przepisach dotyczących rozliczenia się z 50% kosztów uzyskania przychodu moją pracę nadal można tak rozliczać.
    Stwierdziłem że moja praca to ewidentna "praca plastyczna" ale dla księgowej to było jednak za mało i zależało jej na opinii prawnika. Prawnik jest na urlopie, w firmie będzie w poniedziałek i wtedy wyda opinie.
    Teraz tak sobie czytam i wychodzi na to że może się okazać że moją pracę w jakiś sposób dyskwalifikuje fakt wykonania jej w całości cyfrowo, bo nikt nie wie skąd brać konkretną definicje "sztuk plastycznych". Niby dla mnie jest to raczej oczywiste ale księgowa nie wie czy poza malarstwem, rzeźbą, grafiką warsztatową i rysunkiem to czy grafika komputerowa i digital painting to sztuki plastyczne?
    Nowy art. 22 ust. 9b ustawy o PIT wymienia działalność twórczą „w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa". Zezwala na 50-proc. koszty w przypadku działalności badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej.
    podobne wątpliwości budzi tworzenie modeli 3d, też nie wiadomo czy to działalność twórcza w zakresie "sztuk plastycznych", "programów komputerowych" czy ani tego ani tego?
    Czy ktoś już spotkał się z takimi wątpliwościami ze strony klienta? Czy ktoś spotkał się z fachową opinią prawnika w tym temacie?

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

Opinia prawnika niewiele wniesie. Należy zwrócić się o wykładnie do US.
    nosiłem kalesony zanim było cool

Been Through the Mill
    Awatar Nezumi
    Podziękowania

Domyślnie

A nie musisz dodatkowo udowodnic, ze nie jestes wielbladem? Do glowy przychodzi mi tylko zrobienie NIEZBEDNYCH i INTEGRALNYCH szkicow na papierze bedacych czescia pracy. Pozniej to skanowales i dokonywales "cyfrowego retuszu i przygotowania do druku" na przyklad. I juz nie jest w 100% digital. Chyba, ze kaza Ci przyniesc te szkoce do urzedu, zeby pani w okienku zadecydowala czy jest to sztuka czy nie.

Oczywiscie to tylko luzna uwaga bedaca raczej wyrazem frustracji i zaduma nad stanem rzeczy w Polsce Ludowej...
    “There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self.”
    ― Ernest Hemingway

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

Wiesz Nezumi, kończac ASP jestes artysta plastykiem. Szczerze watpie, by osoba w urzedzie, dla ktorej swiat jest duzo prostszy - chcesz byc ekonomem skoncz ekonomie, chcesz byc psychologiem, skoncz psychologie, chcesz byc urzednikiem, skoncz administracje - byla specjalnie przejeta tym co robisz poza swoim wyksztalceniem. Nie jestes po ASP - nie jestes artysta. Nie jestes inzynierem, nie mozesz byc programista. To raczej proste choc nieco konserwatywne przekonania. Nie spodziewalbym sie niczego innego w interpretacjach.

Been Through the Mill
    Awatar Nezumi
    Podziękowania

Domyślnie

Rozumiem. Widzisz, nie chce zgrywac jakiegos mega inteligenta, ale na prawde czasami przeraza mnie prostactwo - bo przeciez juz nie prostota - z jaka na codzien przychodzi sie zmierzyc. Fakt, ze uzyte narzedzie ma wieksze znaczenie od tego co zrobiles jest tak skrajnie absurdalny... Jak uzyles pedzla na plotnie to jestes artysta, ale jak tabletu na kompie to juz... kim? Informatykiem? Bo na komputerze? Idac tym tropem - uzywajac do wykopania rowu chochli zamiast lopaty jestem kucharzem, a jesli zupe zamieszal bym dlugopisem to pewnie literatem.
    I nie, nie dziwi mnie to w ogole. Tylko jakos tak... uwiera. Ta urzednicza mentalnosc, to prostactwo graniczace z jakims umyslowym paralizem.
    “There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self.”
    ― Ernest Hemingway

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

Mi akurat medium odpowiada jako kwalifikator artyzmu
    Zobacz, jak ciężko jest komercjalizować malarstwo. Ewidentnie decyzja o malowaniu na płótnie jest dyktowana potrzebą artystyczną, podczas gdy na tablecie, znamionuje - co najmniej - gorącą potrzebę nawiązania romansu z komercją

Member

Podziękowania

Domyślnie

Bzdura Każdy kowalski w swoim małym kwadraciku dzięki tabletowi i kompowi może tworzyć sztukę. A nie każdy sobie może pozwolić na pracownie malarską , gidze będzie wieszał dookoła miliony wyplutych bazgrołów.

Ja się czasem kitram z plastelinką żeby sobie coś polepić. Ale jakieś większe sprawy w glinie? Raczej w moich dzisiejszych warunkach niemożliwe

Been Through the Mill
    Awatar Nezumi
    Podziękowania

Domyślnie

Bardziej od uzytego medium wprowadzasz tutaj calkiem interesujace "kryterium pobudek". Jesli ktos namalowal cos z pobudek czysto artystycznych to jest Artysta ale jak ktos namalowal cos na zamowienie to... bo ja wiem..? Rzemieslnikiem?
    Moze po prostu powiedzmy od razu, ze jak chcesz cokolwiek sprzedac to nie jestes prawdziwym artysta. Wtedy prawdziwych artystow podatki w ogole omina bo nie bedzie od czego tych podatkow odciagac. I bedzie mozna oglosic jakas Dobra Zmiane ze "w Polsce to artysci maja 100% ulgi podatkowej". Na zasadzie "Spadlo bezrobocie!" - kiedy bezrobotni wyjechali z kraju za chlebem I sukces jest w mediach, i problemu z rozliczaniem nie ma.
    ― Ernest Hemingway

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

Michalo: Jakbyś poświęcił życie sztuce, to byś od miasta otrzymał pracownie. Ergo nie jesteś artystą

Nezumi: Akurat rozdzielenie artyzmu od rzemiosła by się przydało także w mentalności cyfrowych rzemieślników. Zakładam oczywiście, że wtedy możnaby wywalczyć jakieś lepsze warunki dla działalności rzemieślniczej. Swoją drogą jakby takie były - każdy chciałby być rzemeślikiem dostając np. biuro na agencję reklamową od miasta za 50pln miesiecznie (tak jak mają rzemieślnicy cechowi). A tak, każdy che być artystą

Jeżeli chodzi o niezarabianie artystów - tak masz rację. Ta ulga to klepanie po plecach dziennikarzy, a nie artystów, po prostu nie dało się tego sformułować wprost: "dostajecie 50% ulgę w podatkach więc liżcie nam dupska w swoich gazetach" więc dostało się tez artystom, którzy w zamyśle nie zarabiają.

Zwiększenie ulgi dla dziennikarzy to ewidentne budowanie wianka sługusów przez rozdawanie przywilejów.
    My tu na forum tylko siedzimy i dywagujemy czy z tego obfitego stołu nam coś skapnie, choc nie o nas chodzi tak naprawdę.
    Ostatnio edytowane przez olaf ; 26-01-18 o 09:27

Been Through the Mill
    Awatar Nezumi
    Podziękowania

Domyślnie

Nic tylko "Cech Malarzy Cyfrowych" zakladac Albo "Cech Cyfrowych Rzezbiarzy". Albo od razu po calaku "Cech Cyfrowych Rzemiosl Roznych". Ja tam sie pisze. W dupie mam, za przeproszeniem, czy ktos mnie uwaza za artyste czy nie. Tworze bo lubie. A jakies znizki zawsze sie przydadza.
    ― Ernest Hemingway

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów