Skocz do zawartości

Mapy Metallic/Roughness/Normal - Unity i Marmoset


gigant84

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!Mam pewien problem z mapami Normal, Roughness, Metallic. Chodzi o to, że ustawiam sobie ich pewien zakres (pracuję w Substance Painter), a po wrzuceniu do Unity szlag trafia moje mozolnie dopracowane mapy.Ustawiam np. Roughness na 80% matowej powierzchni. Po wrzuceniu do Unity/Marmoset mapa jest połyskliwa i muszę korektę robić suwakiem. Nie po to męczę się w SP, żeby później "wcelowywać" się w Unity/Marmoset. Coś robię źle? Tak samo jest z mapą metallic i normal (normal nie tyczy się Marmoset). Czemu Unity nie odczytuje moich docelowych ustawień map 1:1?Dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Nie wiem jak Unity, ale jesli chodzi o Marmoset to pamietaj, ze docelowe mapy jakie uzywa Marmoset to Gloss nie Roughness, wiec musisz zaznaczyc "Invert" po wrzuceniu roughness. Jesli mapy wygladaja poprawnie w Substance Painterze, to Marmoset zawsze je poprawnie odczyta, chyba, ze cos psujesz podczas exportu/importu albo ustawieniu shadera :)

 

Pamietaj tez, ze kazdy z tych programow ma inne zrodla swiatla, dlatego w SP najlepiej uzywac Studio 1-5, a w silniku zrobic na poczatek poprawny 3-point lighting.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SP. używam shadera pod Unity - Unity 5. Możesz mi wyjaśnić jakich shaderów najlepiej używać do danych obiektów? W ogóle jest możliwe takie pogrupowanie, czy może są one na tyle uniwersalne, że można je stosować dowolnie? Pisząc Studio 1-5, masz na myśli wybór "panoramy"/tła a co za tym idzie światła w SP?

Człowiek się uczy całe życie :) Dzięki za odpowiedź i pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, na temat Unity sie nie wypowiadam, bo ciezko mi powiedziec.

 

Akurat chodzilo mi o shader w Marmosecie :) W SP uzywam bazowego, czyli tam to chyba jest PBR-Metal-Rough-NoAlpha ? Nie mam przed soba, wiec ciezko powiedziec.

 

Tak, ze Studio 1-5, chodzilo mi o panoramy, moja ulubiona to 3.

 

Nie wiem czy w Unity jest PBR jak UE4 ? Jesli tak, to bym robil to samo z UE4, czyli malowal w tym bazowym shaderze, a pozniej podczas eksportu mozna chyba wybrac pod jaki silnik ma SP mapy stworzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Jeśli SP wypluwa metallic i roughness w jednym pliku (roughness w kanale alpha), to kiedy zaimportujesz teksturę do Unity odznacz "SRGB (Color Texture)", może pomoże.

 

Co do normal mapy ta powinna działać dobrze po imporcie. Zobacz w Unity czy "Texture type" nie wskoczyło na "Default" i zmień na "Normal map". Jak dalej nie pomoże to spróbuj odwrócić kanał zielony.

 

Jakby nie wyszło to dawaj skrina.

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności