Skocz do zawartości

Ile jest architektury w wizualizacjach tejże?


Egahen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Trochę podchwytliwie nazwałem swój wątek, który mógłbym po prostu nazwać "jak zacząć przygodę z wizualizacjami?", ale ta wątpliwość z tytułu trochę do mnie przemawia, dlatego poszło tak:)

 

Zajmuję się już jakiś czas grafiką 3D, w mojej pracy soft 3d to drugie narzędzie po Photoshopie i Illustratorze, aktualnie korzystam z Cinemy4D i Vraya.

 

Od jakiegoś czasu po głowie chodzi mi, aby się trochę wziąć za wizualizacje architektury, głównie zewnętrznej. Nie chodzi mi o pracę komercyjną, bo tą już mam, raczej chciałbym się trochę "pobawić". porobić coś dodatkowego dla siebie. Ale nie ukrywam, że bardzo trudno mi w to wejść. Nie mam nic wspólnego z architekturą (wykształcenie niby plastyczne, ale to nie to), więc nie bardzo wiem jak się za to zabrać.

 

W necie jest mnóstwo tutoriali, ale omawiających kwestie stricte techniczne. Jak zrobić teksturę, oświetlenie czy nawet sam model. Ja natomiast mam bardziej fundamentalne pytania.

 

- jak robicie wizualizacje wnętrze, to aranżacje przestrzeni, wystroju, to Wasze pomysły? Czy raczej skupiacie się na odtworzeniu czyjegoś pomysłu, aby skupić się na warsztacie? Jeśli tak, to skąd bierzecie wymiary. Okien, mebli, itd itp. Przecież to wszystko ma kolosalne znaczenie dla realizmu. Jeśli nie jestem architektem, to jestem w stanie ogarnąć te wszystkie kwestie?

 

- podobnie z wizualizacją zewnetrzną. Mam pomysł, aby odtworzyć kilka budynków i spróbować je w jakiś sposób ładnie zaprezentować. Ale jak to zwymiarować? "Na oko"? Próbować docierać do planów architektonicznych? Przypuszczam, że często jest to dosyć trudne lub wręcz niemożliwe. Zastanawiam się czy tego typu rzeczy mogą robić tylko architekci, którzy często lepiej czują te wszystkie kwestie, no i teoretycznie potrafią lepiej z głowy odtworzyć wymiary i odległości, bo mają się na czym oprzeć.

 

Jednym słowem, co musi zrobić osoba, bez wykształcenia architektonicznego aby zacząć odtwarzać z obrazów czy zdjęć obiekty przestrzenne, aby zachowały właściwe proporcje i wymiary? Tak aby się później nadawały do wizualizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Cześć,

 

Nie po koleji ale wg wagi:

 

Jednym słowem, co musi zrobić osoba, bez wykształcenia architektonicznego aby zacząć odtwarzać z obrazów czy zdjęć obiekty przestrzenne, aby zachowały właściwe proporcje i wymiary? Tak aby się później nadawały do wizualizacji?

 

Obserwować, próbować, uczyć się na błędach, słuchać konstruktywnej krytyki.

 

 

- jak robicie wizualizacje wnętrze, to aranżacje przestrzeni, wystroju, to Wasze pomysły? Czy raczej skupiacie się na odtworzeniu czyjegoś pomysłu, aby skupić się na warsztacie? Jeśli tak, to skąd bierzecie wymiary. Okien, mebli, itd itp. Przecież to wszystko ma kolosalne znaczenie dla realizmu. Jeśli nie jestem architektem, to jestem w stanie ogarnąć te wszystkie kwestie?

 

- podobnie z wizualizacją zewnetrzną. Mam pomysł, aby odtworzyć kilka budynków i spróbować je w jakiś sposób ładnie zaprezentować. Ale jak to zwymiarować? "Na oko"? Próbować docierać do planów architektonicznych? Przypuszczam, że często jest to dosyć trudne lub wręcz niemożliwe. Zastanawiam się czy tego typu rzeczy mogą robić tylko architekci, którzy często lepiej czują te wszystkie kwestie, no i teoretycznie potrafią lepiej z głowy odtworzyć wymiary i odległości, bo mają się na czym oprzeć.

 

 

Jeżeli nie czujesz się dobrze w projektowaniu, to odtwarzaj, ćwicz warsztat, po przerobieniu kilku-kilkunastu projektów sam zaczniesz zauważać co do siebie pasuje i dlaczego.

 

Referencja przede wszystkim, rzuty, rysunki techniczne i szkice. Szukaj np na pintereście.

 

jest wielu architektów, którzy do tej pory nie czują proporcji i jeszcze więcej ludzi bez wykształcenia w tym kierunku, którzy mają to w sobie lub wyrobili to sobie poprzez pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stormwind dobrze pisze..

 

położył bym nawet większy nacisk na obserwować..

 

obserwować, obserwować, obserwować- nakarmić mózg dobrą architekturą, poczekać aż się 'uleży' i zacznie być czymś naturalnym..

 

również polecam założyć profil na pinterest i pinować.. wnętrza, zewnętrza, kuchnie, łazienki, schody, meble, oświetlenie, naturę, dobre kadry itp

 

 

Co do pytania o odtwarzanie/ kreatywność...

 

żeby móc odtwarzać konieczne jest dostanie super dokładnych wytycznych..

 

bywa że takie są.. ale często nie do końca i bazując na tym co się dostaje od klienta trzeba 'trafić' w jego pomysł nie mając pokazane czarno na białym jak on wygląda..

 

możesz próbować znaleźć zdjęcia czegoś co Ci się podoba i próbować jak najbardzije wiernie to odtworzyć, możesz też ćwiczyć same umiejętności

 

architektoniczne jeśli masz ochotę.. poczytaj normy które opisują np. odległości między poszczególnymi elementami kuchni, łazienki itp.. może

 

fora studentów architektury, jakies projekty konkursowe itp itd..

 

kolejna sprawa- nauka i zrozumienie zasad kompozycji, działanie i rodzaje perspektyw- zahacza o fotografię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź jest w pytaniu: 50%

 

zawodowo wykonujesz wizualizacje na zlecenie, więc siłą rzeczy projekt jest czyjś. od klienta zależy, ile kwestii projektowych zostawi Tobie

hobbystycznie hulaj dusza, jeśli kręci Cię wyłącznie wizka, korzystaj z norm (Neufert) lub gotowych projektów

 

odtwarzając ze zdjęć polecałbym uciec się do podkładania fotek do viewportów - czy budynki czy meble - niezawodna metoda. z czasem wyrobisz wyczucie na oko

 

aha, i zapomnij, że zrobisz to dobrze za pierwszym podejściem - ugryź najpierw całość, łącznie z renderem finalnym w wysokiej rozdziałce i z postprodukcją. wtedy ulepsz to na podstawie uwag własnych/klienta

Edytowane przez polka dot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności