Skocz do zawartości

Praca jako grafik 3D- czy jest jej wystarczająco?


mati2819

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem w maturalnej klasie liceum o profilu informatycznym. Od jakiegoś roku interesuje się grafiką 3D, w wolnym czasie staram się nabierać umiejętności w tej dziedzinie. Planuje jakieś studia związane z informatyką, lecz nie bezpośrednio z grafiką, ponieważ z tego co wyczytałem na forum, jest to często strata czasu i pieniędzy, a najistotniejsze jest samodzielne wykonywanie projektów. Lecz od dłuższego czasu zastanawiam się czy grafika komputerowa (głównie 3D), to dobry kierunek. Z ciekawości szukałem ofert pracy związanej z grafiką 3D na wszelkich witrynach internetowych i nie doszukałem się wielu konkretnych propozycji. Interesowałby mnie również kiedyś staż, ale tego typu ofert również znalazłem bardzo mało. Dlatego też chciałbym zadać pytanie osobom, które pracują w tej branży. Czy sądzicie, że pracy związanej z grafiką 3D jest wystarczająco, aby ją znaleźć bez wielkich trudów? Oraz czy istnieje dużo stażów, gdzie można zyskać dodatkowe doświadczenie? Dodam, że jestem osobą, która gdy określi sobie jakiś cel w życiu, stara się go osiągnąć pomimo wszelkich przeciwności, dlatego też rozwijanie się jako grafik 3D nie sprawia mi problemów, co więcej jest powodem radości i spełnienia.

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam, jeśli temat się kiedyś powtórzył, aczkolwiek nie mogłem znaleźć żadnych wypowiedzi tego typu, pozdrawiam,

mati2819

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Może ja jestem zbyt młody, albo już zbyt stary. Powiem Ci - znajdź jakąś pasję w życiu, coś co będziesz kochał. Kieruj się sobą, nie kimś. Idź za głosem serca.

Nie mówię zostaw grafikę, ale rób to co daje CI radość. Większość tutaj ludzi to pasjonaci, którzy kiedyś zaczynali, jak Internet to było "coś".

Nie wiem ile masz lat, ale szukaj czegoś co można podnieść z samego dołu i z tym walczyć - jak to niektórzy mówią - aż do końca. Grafika to jest dział, który nie obejmiesz za rok, czy 2. To kupa specjalistycznej wiedzy, - kiedyś ktoś tak powiedział. Faktycznie tak jest.

Możesz zostać grafikiem - oczywiście, ale jak się zniechęcisz to leżysz ...

powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi mi o aspekty czysto demograficzne, tzn. ilość miejsc pracy w stosunku do ilości potencjalnych grafików szukających pracy. Chciałbym dowiedzieć się jak to aktualnie wygląda, czy w tej dziedzinie łatwo można znaleźć pracę, czy jest to raczej dość ciężka sprawa?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało danych by odpowiedzieć na twoje pytanie.

Z grafiką sprawa jest prosta: Jak coś umiesz i jesteś w stanie to dobrze zaprezentować (portfolio, demoreel), praca sama ciebie znajdzie.

Zawód ten można też wykonywać zdalnie w międzynarodowych projektach więc demografia nie ma tutaj znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział Marvin, ten zawód można - i czasem nie ma innej opcji - wykonywać zdalnie.

Plus jest taki, że demografia nie ma znaczenia. Minus z kolei, że musisz sam się organizować i możesz się szybko, podobnie do wielu freelancerów - wypalić siedząc samotnie. Musisz zastanowić się, czy to pasuje do Twojego profilu psychologicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus z kolei, że musisz sam się organizować i możesz się szybko, podobnie do wielu freelancerów - wypalić siedząc samotnie. Musisz zastanowić się, czy to pasuje do Twojego profilu psychologicznego.

 

Żeby nie zdziczeć robiąc freelance w piwnicy należy dbać o higienę pracy i work/life balanace. Poradników jest sporo ale chyba najważniejsze jest to by rekompensować sobie samotny czas pracy z rodziną i znajomymi. Plus jakieś sekcje sportowe w grupie a nie samemu na siłowni odbębniać trening i na chatę :D. Choć niektórym izolacja nie sprawia większych problemów albo żyją w swojej iluzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak jak mówić, że nie trzeba byc otyłym - wystarczy jeść mniej i się ruszać.

 

Niby żadna wiedza tajemna ale freelancerzy się wypalają często zanim znajdą ten swój balans, bo każdy inaczej funkcjonuje społecznie i mentalnie. Wspominam o tym, bo wiele osób tego nie zauważa i nie rozumie, że spadem motywacji jest właśnie związany z izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca jako grafik 3D- czy jest jej wystarczająco?

 

Chyba nie. Pytanie najlepiej zadać rekruterowi. Czy jak to się dzisiaj mówi- pracownikowi HR. Pracownik HR bierze sobie (chyba) kilku kolesi których portfolio jest w miarę ok a potem team leader wybiera z pośród nich jednego najlepszego. On dostaje robotę. Na kilku chętnych i dostatecznie zdolnych- jeden dostaje.

 

By być freelancerem- musisz być dużo lepszy niż ten jeden wybrany o którym wspomniałem. Jak pracujesz na miejscu no to wiadomo- popełnisz błąd i ktoś bardziej doświadczony go poprawi. Przyy freelansie niestety aż takich możliwości nie ma.

 

Czyli żeby dostać robotę musisz być lepszy niż paru innych kolesi których portfolio zostało również uwzględnione do projektu. by pracować na freelansie to najlepiej mieć przynajmniej kilka lat doświadczenia w takiej właśnie pracy na miejscu.

 

Wszystko po kolei. Najpierw wrzucaj prace. Rób portfolio i pytaj się urzytkowników 3Dmax czy portfolio nadaje się by do pracodawców rozsyłać. Potem je stale ulepszaj. By byc najlepszy wśród tych kilku rywali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że na wielu stanowiskach łątwiej dostać pracę jako freelancer, bo tryb zatrudniania i zwalniania jest prostszy. Łatwiej dostać zielone światło, by zatrudnić 10 freelancerów, bo koszt jest mniejszy i łatwo ich zwolnić po kilku tygodniach jak nie dają rady.

 

Zatrudnianie na miejsce jest trudniejsze i faktycznie trzeba robić przesiew przed posadzeniem za biurko. Dlatego tryb i kryteria są inne.

 

Dlatego nie koniecznie musi być lepszy. Zawsze będzie tańszy niż ten na miejscu więc koszt 2-4tygodniowej współpracy bywa niższy niż sama procedura zatrudnienia kogoś na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By pracowac jako freelancer, człowiek powinien przejść wpierw pierwsza linie frontu w biurze. Dopiero po tym jest w stanie realnie ocenic, czy nadaje sie fizycznie i psychicznie do pracy na wlasna reke. Inaczej może zaliczyć glebe szybciej niż mu sie wydaje.

 

Czy na grafikow jest zapotrzebowanie? Jest i będzie przez długie lata. Najwazniejsze by robic to co sie faktycznie lubi, a nie pchac sie w ta branze wylacznie dla zysku, bo w pewnym momencie zaczniesz sie tylko z tym meczyc, następnie będzie Cie to mocno przytlaczac, by w rezultacie zostać nieszczęśliwym człowiekiem z depresja.

 

Kochasz to? To wchodz w to na maxa, nie tylko lewą nogą - całym soba.

 

Jaka bys dziedzine nie wybral, bedac w niej specjalista, oraz mając głowę na karku, zawsze zarobisz dobre pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zy sądzicie, że pracy związanej z grafiką 3D jest wystarczająco, aby ją znaleźć bez wielkich trudów? Oraz czy istnieje dużo stażów, gdzie można zyskać dodatkowe doświadczenie?

 

Technicznych brakuje. Rigerów pipelinowców, cloth, Osób od symulacji np.:wody etc. Tylko trzeba być dobrym. Staże chyba tylko w CD project.

 

Maya: Python , Pyside, Maya API ;

Houdini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności