Skocz do zawartości

Tablet graficzny - Wacom czy Huion


Czubrak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Do niedawno korzystałem ze starego tabletu Wacom Bamboo, którego kupiłem jakieś 8 lat temu. Niestety wczoraj zmarł i postanowiłem zakupić nowy. Przez długi czas używałem go sporadycznie do luźnych grafik. Teraz jednak chciałbym na poważnie się zająć malarstwem cyfrowym. Niedawno kupowałem nowy komputer pod tym kątem więc obecnie mam niestety ograniczony budżet. Maksymalna kwota na jaką mogę sobie pozwolić to 350zł łącznie z kosztami wysyłki. Jak pisałem na początku przez lata korzystałem z Wacomu i nigdy nie miałem z nim problemów więc naturalnie od razu zacząłem się rozglądać za sprzętem tej firmy. Jednak na allegro w przedziale do 350zł natrafiłem na tablet firmy Huion będący tańszy o kilkadziesiąt złotych od Wacomu ale posiadający o wiele lepsze parametry. Tutaj podaję linki do obu tabletów:

https://allegro.pl/wacom-one-m-2048-stopnie-277x189-polska-gwarancja-i7487032505.html sprzęt Wacomu

https://allegro.pl/tablet-graficzny-huion-1060-plus-8192-st-5080-lpi-i6108296438.html a tutaj Huion

 

Co myślicie? Warto kupić tego Huiona? Nie znam za dobrze tej firmy więc boję się czy tablet będzie solidny a chciałbym by posłużył mi kilka lat bez większych problemów. Również nie chciałbym kupować mniejszego gdyż poprzedni, którego używałem miał powierzchnię roboczą 15 x 10 cm i jednak czasem brakowało mi możliwości wykonania bardziej swobodnego pociągnięcia a zwłaszcza teraz gdy pracuję na 24 calowym monitorze ten mały rozmiar stał się bardziej uciążliwy. Proszę o radę, który tablet powinienem wybrać lub propozycję jakiegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ja używam Intuosa 5 (teraz to seria pro) i kiedyś miałem okazje pracować na bamboo i raczej czułem, że to gorszy trochę sprzęt.

Chodzi mi o to, że Bamboo to nie żadna olaboga więc może Huion nie był by taki zły?

 

Na plus ma 8k stopi naciku i 12 express keysów. Ludzie ogólnie chwalą Huiona za stosunek jakości do ceny.

Wiadomo, że Wacom jako industry standar ma taką famę, że aż strach kupować co innego ;)

 

Na koleiny argument powiem, że tablety graficzne wacoma (nie ekranowe) są, zdaje się, coraz gorsze. Pamiętam jak kupowałem 5, to naczytałem się, że w porówaniu do 4-ki, jest słabej jakości - co okazało się prawdą. Pracuje się super, ale materiały są gorsze niż można by się spodziewać za te 1200 zł, czy tam ile kosztował. Teraz to samo słyszę o linii Pro.

 

Jak ci sie spodoba Huion, to następnym krokiem będize LCD, którego kupisz za 5-4x mniej niż wacoma ;)

 

Takie jest moje zdanie, oparte tylko na teorii spiskowej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem dać szansę Huionowi i zdecydowałem się na model 610 PRO v2. Podobna cena ale ma pasywne piórko zamiast ładowanego jak we wcześniejszym modelu. Ma jeszcze opcję wyczuwania kąta nachylenia pióra ale szczerze mówiąc nie widzę dla tej opcji jakiegoś poważnego zastosowania. Mam nadzieję, że będę z niego zadowolony równie mocno jak z poprzedniego. Moje wahanie wynikało z głównie z dużej różnicy cenowej między konkurencyjnymi produktami obu firm. Wacom o parametrach podobnych do wybranego przeze mnie Huiona kosztuje około 500zł drożej. Jeżeli faktycznie płaci się za znaczek to Wacom powinien nieco zmienić politykę bo konkurencja rośnie w siłę. Dziękuję za radę i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nachylenie wyczujesz jak będziesz chciał symulować areografy. Ja ostatnio kupiłem Lenovo Yoga S1 - reklamowany jako Cinqitue dla ubogich. Kupiłem w innym celu ale poleasingowy wyszedł za tysiaka, podobnie mam Surface pro v1 za 1600pln, oba revelacja jezeli zepnie się z głowną maszyną np. poprzez VNC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam tego nie sprawdzałem ale niektóre testy mówią wprost,  że jakościowo wacom wyprzedza konkurentów i, że jednak jest lepszy. Ale nieproporcjonalnie droższy.

Ja mam swojego wacoma przeszło  8 lat i jedyna inwestycja to nowe piórko. Ale zniszczenie przedniego to poniekąd moja wina i małych dzieci. I to jest dla mnie największy argument "ZA" wacomem i największa obawa jeśli miałbym brać Houiona/xp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zhujiao napisał:

Ciekawych czasów dożyliśmy - huion i XP-Pen lepszy niż wacom. Przynajmniej w segmencie "budżetowych" tabletów.

Jakościowo Huion nie odbiega niczym od Wacoma, a jest kilka razy tańszy. Wacom to apple wśród tabletów.

Ja osobiście używam tabletu graficznego firmy XP-Pen Deco 03 i jestem bardzo zadowolony ważne żeby mieć moduł bezprzewodowy, ja do swojego musiałem dokupić ale pewnie teraz robią już w standardzie. Moim zdaniem najważniejsze jest żeby mieć jak największy obszar roboczy tabletu. Tablety działają na innej zasadzie niż myszka, mają stały układ odniesienia względem monitora. więc im większy obszar roboczy tym na większym monitorze można wygodnie pracować.

@zhujiaojestes nowy takze  nie wrzucaj linkow do stron, bo nie wiem czy Cie banowac czy nie 😉 post dla mnie wyglada jak reklamowy spam w odkopanym watku sprzed 2ch lat.

3 minuty temu, michalo napisał:

Sam tego nie sprawdzałem ale niektóre testy mówią wprost,  że jakościowo wacom wyprzedza konkurentów i, że jednak jest lepszy. Ale nieproporcjonalnie droższy.

Ja mam swojego wacoma przeszło  8 lat i jedyna inwestycja to nowe piórko. Ale zniszczenie przedniego to poniekąd moja wina i małych dzieci. I to jest dla mnie największy argument "ZA" wacomem i największa obawa jeśli miałbym brać Houiona/xp.

 

No ja tez mam wacoma, ale normalny tablet (na moim intousie 3, juz sie 3 osoby nauczyly grafiki :D) i to prawda zywotnosc ich jest masakryczna. Teraz mam 5tke i pewnie dlugo jeszcze bede uzywal.

Tutaj, ludzie porownuja xpena do wacoma pewnie im chodzi o tablet z monitorem 😉 ja tam sie wstrzymam z ocena i kupnem chociaz korci

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurła rzeczywiście, nie spojrzałem 😉 Lubie się wymądrzać na forach i tyle, nawet w odkopanych wątkach 🙂

Ja zamiast w ekran wolał bym zainwestować w zestawik occulusa i tam sobie sculpcić bryły a w zbrushu tylko wykańczać i robić całą mniej przyjemną resztę. Taką mam teraz fantazję 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oh myslalem ze Magda cos porzezbila 🙂 no nic 🙂

 

no ale tak Medium jest zaejbisty naprawde, takie rzezbienie w realu tylko ze czysto i undo 😉 Co prawda trzeba sie nauczyc rzezbic od nowa, no ale cos za cos, polecam 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KLICEK napisał:

No ja tez mam wacoma, ale normalny tablet (na moim intousie 3, juz sie 3 osoby nauczyly grafiki :D) i to prawda zywotnosc ich jest masakryczna. Teraz mam 5tke i pewnie dlugo jeszcze bede uzywal.

Ja też używam Intuosa 3. Ma ponad 12 lat i był to mój pierwszy (i jedyny) tablet. Od czasu do czasu nachodzi mnie myśl o jego śmiertelneości i odczuwam lekki niepokój, bo nie wiem co miałbym kupić jak padnie, ale niepokój szybko przechodzi. Na biurku zmieniają się monitory, klawiatury, obudowy, nawet same biurka, a tablet jest jak skała.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, EthicallyChallenged napisał:

Ja też używam Intuosa 3. Ma ponad 12 lat i był to mój pierwszy (i jedyny) tablet. Od czasu do czasu nachodzi mnie myśl o jego śmiertelneości i odczuwam lekki niepokój, bo nie wiem co miałbym kupić jak padnie, ale niepokój szybko przechodzi. Na biurku zmieniają się monitory, klawiatury, obudowy, nawet same biurka, a tablet jest jak skała.

no to musze Ci powiedziec ze jest duza roznica pomiedzy 3 a 4 i 5 😉 jednak piorko jest kilka razy lepsze

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności