× tak × tak:  0
× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Wątek: Przenosiny z 3ds max 2018 na Blender 2.8

Member
    Awatar Ajgor
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Jaka pyta?? Bo nie rozumiem..
    Aaa. Nie pyta, czy zapisać projekt, tylko czy chcesz na pewno zamknąć. Inne programy mają w tym okienku jeszcze jeden przycisk: Zapisz aktualny projekt. Blender tego nie ma i mi tego w nim brakuje.
    --
    Pozdrawiam.
    Ajgor.
    http://bandtamp.wix.com/tamp - Strona mojej rock'and'rollowej kapeli

Member
    Awatar Pawelkos
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Ajgor Zobacz posta

(...)a następnie te krzywe ekstrudować, żeby uzyskać powierzchnie. Albo stworzyć kilka krzywych, i na nich zbudować powierzchnie poly na przy kład przy pomocy funkcji Bridge Edge Loop. Podobnie to działa, jak Loft w innych softach, tyle, że na krzywych Mesh, a nie NURBS. Czyli masz cały czas pełną kontrolę nad tym, co robisz. Takich funkcji, jak opisane powyżej (możliwość modelowania samymi krawędziami poly), nie ma chyba żaden inny program, a to jest potężne narzędzie, które moim zdaniem stawia Blendera na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o modelowanie.
    To co wyzej opisales jest w maxie od dawna, tylko zamiast tworzyc najpier polygon, pozniej kasowac vertexy i je extrudowac zeby otrzymac spline po prostu rysujesz spline i go extrudujesz(chyba ze cos zle zrozumialem). I przez takie podejscie blenderowej spolecznosci (a przynajmniej jego duzej czesc i nie mowie teraz tutaj o Tobie Ajgor), gdzie ktos tam krzyczy ze w blenderze mozna cos tam zrobic a w innych softach nie nawet nie znajac mozliwosci tego innego softu blender cierpi najmocniej. I nie mam na mysli tutaj konkretnie Ciebie Ajgor, bo wydajesz mi sie rozsadny w tym co mowisz i jak to mowisz, ale z jakiegos powodu duza czesc uzytkownikow blendera wydaje sie byc na krucjacie, zeby wszystkich nawrocic ze zlej drogi i nawrocic na jedyna sluszna zwana Blender. Sorry za offtop i zeby nie bylo, kibicuje blenderowi jak moge bo naprawde jestem pod wrazeniem co ten soft moze i do tego nie kosztuje ani cent. Sam zamierzam sie go w przyszlosci nauczyc, ale to dopiero jak wyjdzie stablina wersja 2.8

Member
    Awatar Ajgor
    Podziękowania

Domyślnie

Nie zrozumiałeś mnie jednak. W Blenderze też możesz spline rysować. A jak opanujesz grace pencil, to możesz cały model tworzyć tylko go obrysowując ołówkiem na ekranie Ale ja mówię o modelowaniu samymi krawędziami typu polu (mesh). Możesz narysować taką krzywą, i każdego vertexa w nim ekstrudować dowolnie. I w ten sposób tworzyć klatkę, którą później wypełnisz polygonami w dowolny sposób. Max tego nie ma. Znam Maxa. Owszem. Przypomina to spline modeling, ale w blendku nie musisz konwertować na poly, bo masz od razu poly, więc masz większą kontrolę.
    No, ale nie ważne. Wątek nie jest o porównaniu Maxa do Blendka.

- - - Updated - - -

O tu jest to pokazane:

https://www.youtube.com/watch?v=ctTGQDkWdh4

Chociaż też tylko początek. Nie jest pokazane, co z tym można później robić.
    --
    Pozdrawiam.
    Ajgor.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Panowie Dziękuje za za ciekawą dyskusje, Sam też rzucam się na blendera po kilkunastu latach siedzenia w maksie, to już trzecie podejście na przestrzeni ostatnich lat ale teraz po kilku wieczorach z blenderem wkręciłem się absolutnie - całkowicie rozumiem teraz jak człowiek staje se fanbojem tego softu.

Przyznaję ze dopiero wersja 2.8 mnie przekonała do spróbowania jeszcze raz wszystko jest teraze takie logiczne i przejrzyste. Interface jest wspaniały.

Cytat Zamieszczone przez Ajgor Zobacz posta
    W Blenderze interface ma raczej drugorzędne znaczenie. Większość opiera się na skrótach klawiszowych. Na przykład jak chcesz precyzyjnie coś przekształcić, wpisujesz ciąg znaków z klawiatury.
    Przykładowo załóżmy, że chcesz obrócić obiekt o 45 stopni wokół osi X. Wpisujesz kolejno (bez przerw):

R (skrót do obrotów)

X (wokół osi X)

45 (o 45 stopni)

Enter (zatwierdzenie).

I tak samo działa skalowanie (skrót: S), czy przesuwanie (skrót: G). Możesz podawać wartości dziesiętne z kropką, czy ujemne.
    Jak chcesz precyzyjnie wyekstrudować ściankę, zaznaczasz ją, i wciskasz:

E (Ekstrudowanie)

0.2 (o 0.2 jednostki).

Itd itd itd...
    Szczególne dzieki dla Ajgora za ten post, ciężko się było przyzwyczaić do podstaw interakcji z obiektami ale to otworzyło mi oczy na mechanikę pracy trochę jak w autocadzie która jest z jednej strony strasznie machaniczna ale dla mnie bardzo funkcjonalna.
    Od razu lepiej mi sie pracuje, oglądając wcześniej inne tutoriale nie wyłapałem takiego workfloow.

Od siebie dodam jeszcze ciekawy film, który bardzo przystępnie wprowadza do podstawi wintarfaceu i modelowania w blenderze 2.8 bez owijania w bawełnę.

Ostatnio edytowane przez stormwind ; 21-12-18 o 08:50

Member
    Awatar triget
    Podziękowania

Domyślnie

Dobry filmik. Wczoraj zrobiłem oponę w blenderze. Nie udało mi się jednak wyświetlić checkera na niej. Nie działało mi to.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Podpowiem Wam moze cos jeszcze.
    - W 3dmaxie uzywa sie bardziej myszki.
    - A w Blenderze bardziej klawiatury.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Jak idzie przesiadka?

Też mam taki plan, żeby wreszcie przysiąść do blendera po ponad 10 latach w 3ds...Zacząłem coś tam sobie modelować i 2.8 to naprawdę dobry moment do zmiany.

Member
    Awatar Ajgor
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez sysol Zobacz posta
    Jak idzie przesiadka?

Też mam taki plan, żeby wreszcie przysiąść do blendera po ponad 10 latach w 3ds...Zacząłem coś tam sobie modelować i 2.8 to naprawdę dobry moment do zmiany.
    Bardzo dobry moment, pod warunkiem, że nie zapomnisz, że 2.8 jest ciągle w wersji beta, i nie wszystko jeszcze w nim chodzi jak powinno. Jak Ci się powiesi, to nie wieszaj na nim psów
    --
    Pozdrawiam.
    Ajgor.

Member
    Awatar triget
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez sysol Zobacz posta
    Jak idzie przesiadka?

Śledzę temat cały czas. Sprawdzam codziennie zmiany. Czekam, na wersje finalną i na obiecane poprawione snapowanie (póki co nic w tym temacie się nie dzieje choć uzbierali 30k). W między czasie pracuję na bieżąco w Max 2018.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów