Skocz do zawartości

Czy coś się jeszcze dzieje na MAX3D.pl ?


mateusz_s

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

przepraszam, że nie na temat, ale czy ta strona jeszcze działa? Jedyny ruch jaki obserwuje to sporadycznie WIP i Galeria, cześć funkcji strony nie działa, stare newsy, brak aktualizacji galerii itp. Czy ludzie się gdzieś przenieśli? Czy to już po prostu nie te czasy i nikt ni korzysta z podobnych stron?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja zaglądam (czytam) codziennie , nawet stare posty. Mało sam tu piszę, ale jestem często. Niemniej widzę że coraz mniej ludzi publikuje nawet te komercyjne prace, nie mówiąc o "samoróbkach" pacniętych po godzinach, dla fun'u. Widzę po sobie że 40'stka za chwilę w kalendarzu mi pyknie, i coraz rzadziej wieczorami i nocami exploruje na własną ręke świat 3D...A komercyjne prace są często tak nudne nawet dla ludzi którzy je robią z dużym zaangażowaniem,że czują że kolejna wizka osiedla czy domku jest jak klisza z przeszłości... i wiele osób nie chce się nimi tu chwalić. A nie znam już prawie nikogo kto robi jakieś prace 3D czy 2D dla fun'u wieczorami. Część ludzi siedzi też na Artstation, ogromna rzesza ludzi. Tak samo wolą tą komercyjną pracę wystawić na Behance. Taka prawda. Są nowe drogi pokazania tego co się umie, a forumowej wiedzy już ludziom nie potrzeba chyba...Ogrom rzeczy zostało zautomatyzowane, pojawiła sią Corona i problemy z Vray'em poznikały jakby z automatu, i każdy kto robił wizki nagle nie musi się zagłębiać w techniczne didaskalia software'u...Modeli dziś od groma do kupienia za 6 dolców, mało kto coś modeluje sam, a oświetlenie czy teksturowanie - szczerze, ludzie też dostali takie ilości materiałów w sieci że na Youtube'ie po 1 miesiącu oglądania tutoriali po prostu nie musisz o nic na forum pytać...Ludzie nie kopią już tak w sofcie jak kiedyś, żeby wiedzieć wszystko o wszystkim. Sporo ludzi jedzie z wiedzą po minimum, nie pytają o głębsze zagadanienia bo jak widzę wiele osób siedzi w jednej branży (np. archi wizki) i nie szuka już drugiego, trzeciego czy czwartego softu do nauki, bo to co umieją styka im do zarabiania. Pokolenie 30-40 latków które "kopało" w sofcie i rozkminiało wszystko nocami po robocie, wymiera. Masz youtube, wklepujesz hasło i masz odpowiedź. Często pobieżną, ale zawsze. Nikomu nie chce sie opisywać dziś problemów swoich z softem na forum, wdawać się w dyskusję, polemizować, szukać drugiego czy trzeciego sposobu na rozpykanie problemu...Tyle softu dziś na rynku i tyle automatyzacji się pojawia, że nawet znienawidzony proces tworzenia UV mapek stał się przyjazny. Takie czasy - automatyzacja i kupa softu dookoła, często bardzo specjalistycznego powoduje że dziś nikt nie kmini jak zrobić "ręcznie" ubranie w Mayi czy 3ds Max czy w Blendku...Jest Marvelous Designer i jedziesz z tematem. 5-6 tut'ków i każdy stworzy ciuch 3D...Kiedyś te rozkminy o topologi siatki, trzymaniu reżimu poligonów etc...Kurcze - to już nie wróci. W sumie dobrze, ale z drugiej strony prawdziwnych specjalistów dziś się robi coraz mniej. Podobnie jest coraz mnie multi-instrumentalistów graficznych co zna 5-6 softów, skacze między nimi i tworzy prąc do przodu jak czołg, nie tylko w robocie ale też w domu, pogodzinach...Tak to widzę po ponad 11 latach na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna dygresja - widzę spadek aktywności (twórczości) na wszelakich forach o grafice 2D czy też 3D, odkąd pojawił się facebook oraz poprawiła się szybkość internetu w telefonach komórkowych. Ogromna ilość ludzi ogląda coś w sieci po robocie, w domu na kanapie (śmieszne filmiki, kabarety, filmy, seriale na netflixie, toczy dyskusje na facebooku czy też po prostu czyta w sieci informacje ze wszystkich możliwych serwisów). Sam się na tym złapałem ze 3 lata temu...Policzyłem że jakbym spędzał tyle czasu tworząc coś ile spędzam na Cgchannel, Cgrecord, 80.lv, max3d.pl czy na Artstation i Behance, to dziś miałbym z 10 certyfikatów mistrza 3D rękodzieła z 5 softów jak nic...Od ZBrusha do Houdiniego przez Substance'a włącznie...Tak więc świadomie wiem po której stronie medalu jestem, żeby nie było że tylko na innych psioczę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam forum przeważnie dział blendera z nowinkami ale tam wszystko umiera, pomarudzę, że sculpt do dupy i czas leci do przodu, tak jak mówicie wiedzy jest zatrzęsienie wszędzie a ludzie poszli na fb, wg mnie to zła droga bo ciężko tam coś znaleść, raczej do pochwalenia się przed znajomymi ci poklepią jakie świetne a rzeczywistości pełno błędów ogólnie kiła i mogiła ale dali lajka więc jest ok, Chyba sam założę teczkę, wrzucę do oceny co tam robię w wolnym czasie, licząc ile to błędów popełniłem btw nie rozumiem fenomenu behance

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Starym" już się znudziło/nie mają czasu rozpisywać się i postować.

Młodzi już są w erze facebook/instagram/twitter/artstation,youtube. Tam nie są platformy do dyskusji - jest to niewygodne bądź utrudnione. Każdy "młody" jakoś ma hopla na istnieniu w mediach bo taka jest teraz moda - wszędzie strimują, cg celebryci, itp itd.

 

Forum kwitło jak ci co mają 30+/40+ lat, mieli po 20. Siedzieli godzinami w domu robiąc sobie 3d. Kontakt ze światem CG był tylko poprzez fora dyskusyjne. Teraz każdy ma szybki internet i wszystko inne też chce mieć szybko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziom teraz się nie chce siedzieć na forach bo interakcja tutaj wymaga zbyt dużego zachodu. Teraz wystarczającym zaangażowaniem jest kliknięcie lajka a tutaj na forum trzeba czytać(!) i coś NAPISAĆ (broń boże!). A to już zbyt dużo roboty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

discord jest mega aktywny obecnie. grupy na FB no i ARTS.

 

mandragora, behance zanim apple wykupiło i zrobiło z tego dramat. to było zbiorowisko najlepszych freelancerów na świecie. żeby założyć tam profil musiałeś wpierw dostać zaproszenie następnie wysłać swoje CV/portfolio które było weryfikowane przez komisje.. i po pewnym czasie dostawałeś finalną decyzję czy możesz tam być czy nie. dzięki temu cały portal był strasznie elitarny i jak ktoś potrzebował dobrego grafika to wybierał tam w śród najlepszych z najlepszych. Niestety adobe kupiło tą platformę i teraz wprost z photoshopa możesz wysłać tam projekt i zrobił się syf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że największym zbiorowiskiem wymiataczy jest teraz Behance. Jednak jeśli chcemy widzieć tam głównie te lepsze prace to warto założyć tam konto, "lajkować" to co nam się najbardziej podoba i dodawać do obserwowanych pasujących nam artystów. Dzięki temu Behance zacznie nam wyświetlać trafne podpowiedzi i unikniemy wspomnianego wyżej "dramatu" ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy się zmieniają, jedne rzeczy odchodzą inne przychodzą i nie mozna tego procesu zatrzymać.

 

Będzie mi brakowało tej społeczności która tutaj była w latach świetność i tak ostrej krytyki od której czasem aż dupa zapiekła :)

Nie pozostaje nic innego jak tylko z łezką nostalgii powiedzieć:

 

so-long-and-0tbu1i.jpg

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagladam sporadycznie - tym razem zeby zobaczyc jak skomentowaliscie przejecie Allegorithmic przez Adobe. News jest, 6 odpowiedzi... Nie chcialo mi sie nawet dodawac siodmej :D Podczas gdy na Twitterze gorace dyskusje, na FB tez nie gorzej.

To forum bylo przez dlugi czas czyms co otwieralem jako pierwsze kazdego dnia. Nawet jak nie bylo duzo newsow to chcialo mi sie pogadac. Ale pozniej w KAZDYM watku pojawial sie dziadek 3D i Boris pier...lac trzy po trzy i przestalo mi sie chciec. Zabawne bo to chyba drugi czy trzeci watek w tym stylu jaki napotykam jak sporadycznie odwiedzam forum. Chyba trzeba sie po malutku zaczac zegnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale pozniej w KAZDYM watku pojawial sie dziadek 3D i Boris pier...lac trzy po trzy i przestalo mi sie chciec....

 

Co by nie mówić o dziadku to dopiął swego, w końcu na tym forum jest więcej humanizmu niż samych ludzi :) Bo jest tylko on i kilka osób nim zmęczonych czyli procentowo wyżej niż kiedykolwiek w historii :)

 

A tak poważnie to Dziadek i Boris/chrupek nie byli największym problemem a tylko tym który który był najwyraźniejszy i się utrzymał mimo, że obaj dostali co najmniej jednego bana. Prawdziwym problemem był powolny odpływ starych i napływ młodych niepokornych i wrażliwych na wszelką krytykę którzy zamiast się uczyć wiedzieli najlepiej ale mimo to pytali często o najprostsze rzeczy które można było wygoolować w 3s co powoli ale systematycznie zniechęcało do wracania na forum w zalewie tak rażącego braku samodzielności i wysiłku. Zaaaaa naszych czasów to to się czekało całą noc na redner chromowanej kulki na szachownicy bez cieni bo były za drogie do liczenia, to uczyło cierpliwości i pokory jak nic innego :)

Pamiętam jak SWRSC wrzucił rednery kulek z SSS i miękkich świateł w małej rozdzielczości i jaka była celebracja tego osiągnięcia przez całe forum, eh to były czasy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzycie, czy na facebooku istnieje grupa, która w jakimś stopniu zrzesza byłych i obecnych userów max3d?

 

Ci ludzie po prostu poszli dalej ze swoim zyciem :) wiekszosc nie pracuje ani sie tym nie zajmuje. :) kilka osob widze na discordzie zbrushowym.

 

Moim zdaniem potrzebna jest radykalna zmiana przekształcenia forum na coś bardziej dostępnego i szybkiego w obsłudze ;x Ale tym by musiał się zająć jakiś dizajner/wizjoner

 

za pozno na to, nie ma bazy userow do dzialania, mimo ze bije mi glowe to ze sa 2 osoby zalogowane i 300 osob przegladajace forum non stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy napisaliście o tych 300 osobach przeglądajacych forum, poczułem się wywołany do tablicy ; )

 

Jestem na tym forum wyłącznie jako obserwator, nie napisałem do tej pory żadnego posta a przeglądam to forum od... 12 lat!

Nadal tu wchodzę minimum 2 razy tygodniowo ale to faktycznie znacznie rzadziej niż kiedyś (kiedyś codziennie).

 

Wasze spostrzeżenia co do tego jakie są przyczyny... zgadzam się.

Sam widzę, że większość dyskusji odbywa się teraz na facebooku.

Wszystkie osoby, które znam i które siedzą w branży (visarch), udzielają się teraz właśnie tam.

 

Myślę, że część osób, wysyłając tutaj prace, już się przekonała,

że jest zajeb##$ta albo totalnie beznadziejna i już nie czuje potrzeby udowadniania sobie czegokolwiek.

 

Na tym forum zawsze podobała mi się konstruktywna krytyka. Nikt sobie tutaj nie pił z dziubka, ludzie pisali co myślą.

Na FB na grupach teraz tylko te lajki srajki.

 

Generalnie piszę tutaj też do Was głównie po to żebyście poczuli się... obserwowani przez 'niepiśmiennych' ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast zauważyłem, że nawet włodarze forum opuścili pokład. Prace na froncie te same, choć nowych przybywa. Kiedyś organizowano różnego rodzaju konkursy - coś się działo. Może gdyby przejęła to wszystko osoba, która ma czas by się tym wszystkim zaopiekować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i widzę że wg wielu z was już skreśla to forum. A forum to użytkownicy. Jeżeli nie będziemy się udzielać w mniejszym bądź większym stopniu to forum samoistnie zniknie. Starszym się nie chce nic wrzucać i pokazywać, młodsi się naczytali że sam hejt na forumie i się boją cokolwiek pokazać. W tym wątku już 4 strona komentarzy, dużo ludzi komentuje, udziela się, zabiera głos, a w Gaerii Finished to posucha. Dlaczego nie przekształcić tych komentarzy na głosy w wątkach WIP, finished itd? Dlaczego dyskusja jest bo forum umiera, a nie ma dyskusji w nowościach (były jeszcze komentarze jak blender wychodził, a połowa to hejty i kłótnie dlaczego jest lepszy od maxa :D )

 

Jako użytkownicy, przejmijmy inicjatywę. Zróbmy dymy ;) Wróćmy do konkursów speedmodelingowych jak to było za dawnch czasów, wrzucajmy jakieś testowe rendery, dyskutujmy.

Szkoda takiego materiału edukacyjnego jakim jes max3d. Na jułtubach znajdziesz tutki, owszem, ale konstruktywnej krytyki pracy ze świecą szukać. Do tego jest forum. Na fejsbuczku dadzą 300 lajkó i nic z tego się nie dowiesz, a na forum jedna wypowiedź jest cenniejsza niż te lajki i inne uśmieszki heheszki.

 

Róbmy coś, admin sam za nas nic nie zrobi.

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Może gdyby przejęła to wszystko osoba, która ma czas by się tym wszystkim zaopiekować...

za późno, o kilka lat za późno. Nie wystarczy teraz wskrzesić forum i pracy nad nim, trzeba by było przyciągnąć użytkowników z powrotem oraz nowych którzy nigdy tutaj nie byli, bardzo karkołomne zajęcie, full time job i wysokie ryzyko, że niewiele to da.

 

Gdy coś wrzucasz na instagrama, artstation, behance czy facebookowa grupę to masz większy zasięg i nawet słyszałem, że zdarzyło się niektórym złapać zlecenie przez najbardziej żebraczy serwis jakim jest instagram czyli nawet tam się da :) Wystawiając coś na tak małym i trudno dostępnym miejscu jak polskie forum z automatu zamykasz się na masę potencjalnych odbiorców z całego świata. Można oczywiście wrzucić posta tutaj, na insta, na facebooka, behance, artstation, deviantart, tumblr, cgtalk i co tam jeszcze jest ale kto ma na to czas i energie żeby się tak rozbijać i odpowiadać w każdym z tych miejsc? Wybiera się kilka najlepiej nadających się do tego co się robi i tego się trzyma, na artstation vizki nie mają powodzenia a behance to nie do końca miejsce na gameart a na facebooka można łatwo, szybko i bez poświęcania dużej ilości czasu wrzucić niemal wszystko na każdym etapie produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej rzucił się w oczy brak zmian na głównej od bardzo długiego czasu. Brak zmian galerii i newsów i to najbardziej kłuje w oczy. A np. dla mnie to dwie najczęściej interesujące rzeczy. Czyli rodzaj takiego huba. No i ta BETA przy logu chyba już od 10 lat - jak nowa oprawa weszła :)

 

Z tego co widzę w Sieci, to Adek rozwija od dawna jakiś swój dziki i światowy soft Fuelio - szacun, więc zdaje się ze porzucił max3d.pl.. albo zwyczajnie nie ma już na niego czasu..

 

Szkoda, że część funkcji nie działa jakieś plusy na fronta czy coś, przez co galeria stoi i nie jest aktualizowana bo nie da się glosować. Nie ukrywam przy okazji, że trochę się rozczarowałem kiedy wrzuciłem parę miesięcy temu mój ponad 2 roczny projekt Wizualizacji nieistniejącego Zamku w Pińczowie, z myślą że trafi na fronta :) spóźniłem się trochę hehe..

 

Maxowe forum powinno się trochę zoptymalizować i skompensować bo jest za dużo działów i poddziałów, jak ludzie chcą coś od danego softu to idą na dedykowaną stronę jak np. Corona czy Unreal i tam szukają pomocy czy ciekawostek. No i forum PRACA jest bardzo istotnymi ważnym działem..

 

Wiec jeśli chodzi o max3d.pl to podsumowując, moim zdaniem powinno się:

- odświeżyć oprawę

- przeznaczyć więcej miejsca na nowe galerie i newsy na głównej

- skompensować i zoptymalizować forum do kilku najważniejszych działów (np. galeria, news, animacje), ze szczególnym uwzględnieniem działu PRACA/ZLECENIA

- naj najwięcej zautomatyzować np. zmiany galerii na głównej pod wpływem głosów

- no ale tez zostaje kwestia Kto miałby zatwierdzac nowe artykuły itp.

- to takie niby minumum, ale żeby coś się rozwijało to Ktos lub jakaś grupa musiała by zabiegać np. o wywiady, artykuly, jakies ciekwaostki itp. znaczy taka prace redaktorską.. no ale to tylko takie moje spostrzeżenia..

 

Osobiście odwiedzam takie serwisy jak: 3dtotal, Behance, forum Corony, przeglądam kanały rożnych ciekawych ludzi na YT lub FB lub szukam sobie interesujących kursów.

 

A jeśli chodzi o publikowanie prac i krytykę to od dawna trend jest taki, że jak się coś podoba to plusujemy lub pozytywnie komentujemy, a jesli nie.. to po prostu "przesuwamy dalej".. jak w Tinderze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobre czasy za nami, tak naprawdę myślałem o tym ostatnio.

 

Ludzie przepadli na FB już dawno, w grupach, ma profilach - chociaż moim zdaniem to nie do końca to samo. FB żyje teraźniejszością, forum to taki dziwny twór na którym łatwo odgrzebać starsze rzeczy. Więc grupy w pewnym sensie przejęły "helpdesk" - pytania z problemami, soft.

 

Nie przekreśliłem tego jeszcze całkowicie (aktualizacje, serwer, domeny...). Dochód z reklam to ok. 20PLN/m-c (szaleństwo), a więc nawet nie chcę liczyć tutaj bilansu ;)

 

Chociaż jestem bliski jednej rzeczy - aktualizacja do nowego silnika (taki bardziej aktualny - szybsze działanie, mniej przeładować, responsywność), przejście z główną na Wordpressa + Disqus'a (być może to by spowodowało, że w komentarzach z zew. byłby większy ruch). FOrum by sobie nadal działało osobno.

 

Newsy - czasu brak. W sumie jeśli ktoś mi coś wyślę, od nas, lokalnego, info prasowe - nadal zamieszczę. Nie mam z tym problemu, ale śledzenie newsów ze świata, pisanie po polsku - to coś co zajmowało i zajmuje sporo czasu.

 

Ale mam to gdzieś z tyłu głowy. Myślę o tym, ale jak widać, bez deadlinów, możę będzie już za późno, może już jest za późno, a może właśnie przez to taka próba nie niesie za sobą ryzyka.

 

Może ktoś chciałbym to kupić, przejąć, stworzyć redakcję (moim zdaniem potencjał jest chociaż ludzi, którzy potrafiliby pisać o CG - takim bardziej zaawansowanym, a nie tylko o zwiastunach filmów jest coraz mniej). Jakby nie było jest to nisza. To branża powiązana z IT (jakby nie było) a więc podstawą jest znajomość angielskiego - pytanie więć podstawowe - czy faktycznie max3d jako źródło newsów ma jeszcze sens (oprócz takich lokalnych).

 

I teraz najlepsze, w marcu forum strzeli 19 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek, w czasach, gdy ludzi płaca za wartościowe rzeczy poprzez Patreon, nie wątpię, że zebrałbyś kilkaset USD miesięcznie, by zadbać o społeczność. Może nie w super ambitnej wersji ale wystarczająco, by było to miejsce, które warto mieć na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się smutno zrobiło jak czytam ten wątek. Z drugiej strony, to dziwię się, że niektórzy dopiero teraz zauważyli ten problem, który istnieje niestety już od wielu lat. Szkoda, bo właśnie dzięki temu forum zainteresowałem się sztuką i dostałem się na studia, gdzie przy przeglądzie teczek (pierwszy etap egzaminu na ASP) pokazałem portrety - rzeźby z Zbrusha (bodajże wtedy w wersji 2.0) rzeźbione myszką, bo nie było mnie stać na tablet. Jeden z egzaminatorów powiedział wtedy, że co to w ogóle jest, pewnie to sobie wydrukowałem i nie są to nawet moje prace, aha i nie jest to nawet rzeźba (w jego elitarnym mniemaniu). Jak się później okazało facet nawet nie miał skilla, więc pewnie wylewał swoje frustracje. Po latach na tej samej uczelni są drukarki 3D, plotery CNC, skanery, salka komputerowa gdzie na każde stanowisko jest Intuos i Zbrush. Zmieniło się na lepsze, a ile razy to obrywałem za to, że raczyłem coś zrobić dodatkowo w digitalu...

 

Pewnie się zastanawiacie dlaczego o tym piszę i jaki to ma związek z tematem? Otóż teraz wiem niestety jak to wygląda od środka i jaki jest poziom nauczania na ASP. Krótko mówiąc jest po prostu tragiczny i jeśli nie szkolisz się we własnym zakresie poza godzinami uczelni to w 99% skończysz w innym zawodzie. Nie chcę się dłużej na ten temat rozwodzić, bo nie o to tutaj chodzi.

Chcę tutaj nawiązać do luki, jaka istnieje w branży szkolnictwa wyższego w Polsce. Nawet pomijając ASP, sprawdzaliście kiedyś polski Youtube pod względem jak wygląda sytuacja z tutorialami odnośnie rysunku/malarstwa/digital 2D/digital 3D? Tak, tam też sytuacja jest tragiczna. Nie chcę tu nikogo krytykować, ale jedyne sensowne tutoriale jakie widziałem na YT po polsku to odnośnie podstaw perspektywy/architektury, reszta specjalistycznych, które kiedyś ktoś nagrał leżą gdzieś w czeluściach YT i bez linka lub szukania pod jedne konkretne zagadnienie ciężko do nich w ogóle dotrzeć. Teraz spójrzcie jeszcze raz na filmy, gdzie jakieś randomowe laski uczą "rysunku/malarstwa" i ile to ma wyświetleń. Od kilku do nawet kilkuset tysięcy na film, a content jest jedynie w języku polskim. Jak widać target jest, tylko trzeba go odpowiednio przekierować.

 

Zostawmy na chwilę scenę polską i zobaczmy co się dzieje na amerykańskim Youtubie. Przytoczę tutaj przykład jednej konkretnej osoby, dlaczego akurat ta osoba - o tym zaraz. Jest taki gość jak Marc Brunet, TL;DR pracował w Blizzardzie, stworzył kanał na YT głównie z tutorialami do PS'a / concept artu / ilustracji, potem otworzył własną stronę - początkowo forum dla swoich fanów, potem zmienił design, forum usunął i zrobił coś na wzór turbosquida/gumroada, potem znowu dodał do tego forum (na którym zachęca do dzielenia się krytyką odnośnie prac między użytkownikami) ale tym razem zareklamował je konkursem, w którym dla najlepszych rozdawał Cintiqi i inne cukierki. Ostatnio jak sprawdzałem co tam u niego na YT, to widziałem, że rozszerzył działalność o płatny mentorship nazywając go Art School for Digital Artists, rezultat? Ten film ma najwięcej wyświetleń na jego kanale (obecnie ponad milion). Do dokładnych danych nie mam dostępu, ale i tak wniosek sam ciśnie się na usta, że jest zainteresowanie i to dość spore.

 

Teraz rozłóżmy to na czynniki pierwsze i sprawdźmy co tu prawdopodobnie zadziałało.

1. Praca w Blizzardzie (wiele dzieciaków na całym świecie marzy o takiej pracy, bo kochają WoWa, Diablo, Hearthstone'a itd.)

2. Taki dzieciak sobie myśli jak dostać pracę w Blizzardzie, pewnie trzeba robić to co pracownicy Blizzarda -> znajduje kanał Pana Marca.

3. profit

 

A jak by to mogło zadziałać u nas?

1. Np. ktoś z REDów wypuszcza content w języku polskim, który miażdży te wszystkie polskie-pseudo kanały merytorycznie. Dzieciaki to widzą, no i kochają Wiedźmina -> analogiczna sytuacja jak w przypadku Pana Marca.

2. Potem ruch jest naturalnie przekierowany na nowe polskie forum CG, lub tutaj jeśli autor darzył by ten portal nostalgią, tak jak my w tym temacie.

3. profit w postaci nowego napływu użytkowników i czegokolwiek innego. Nie ma ludzi, nie ma profitu. Podstawa.

 

Teraz zadajmy sobie pytanie czy aktualna mechanika forum jest przystosowana dla młodych użytkowników, których trzeba by było tutaj ściągnąć i sprawić, by była to pierwsza strona, którą odpalają, tak jak niektórzy, a może większość z nas kiedyś.

Z całym szacunkiem, ale uważam, że niestety nie. Młodzi są przyzwyczajeni do "przewijanek" jak to już ktoś tutaj napisał a'la Tinder lewo-prawo, czy Instagram góra-dół. No i pełne wsparcie dla mobilek. Pamiętam, że kiedyś korzystałem na max3d z tapatalka na smartfonie do przeglądania forum. Fajna sprawa, potem Adek chyba z tego zrezygnował, ale nie pamiętam przyczyny.

 

Myślę, że hipotetyczny portal nawet nie musiał by być konkretnie tylko dla polskiego użytkownika. Mógłby być np. dwujęzyczny, bo są jeszcze ludzie, którzy nie koniecznie dobrze czują się gadając z innymi tylko po angielsku, lub chcieli by po prostu pogadać o grafice po Polsku i koniec kropka :).

 

Pewnie większość z Was kojarzy, przed ArtStation był portal o nazwie cghub. Moim skromnym zdaniem był to najlepszy globalny portal o cg, było tam wszystko co potrzebne bez zbędnych pierdół. Dział z artykułami, b. aktywne forum na którym z chęcią ludzie dzielili się konstruktywną krytyką (tego chyba najbardziej brakuje w dzisiejszych czasach), konkursy (Cintiqi i inne cukierki) i dział z ofertami pracy.

Może jak ktoś będzie zakładał nowe polskie community lub rozwijał to forum, to weźmie to pod uwagę, bo według mnie istnieje delikatna luka na rynku. Screen z google jak kiedyś wyglądał cghub:

 

https://static.giantbomb.com/uploads/original/12/125319/2619177-7715452218-famou.jpg

 

BTW. podobno cghub padł, bo ktoś się włamał i wyciekła baza z danymi użytkowników (możliwe, że też jakieś informacje o płatnościach użytkowników, bo na portalu był dział master classes, ale nie jestem pewien czy był on bezpośrednio rozliczany na ów portalu). Mój wniosek jest taki, że Sakuro (firma odpowiedzialna za cghub) przestraszyła się, że ludzie ich zaskarżą i zamknęli stronkę długo bez słowa, potem dodali niejasne i ogólne wytłumaczenie, które można podpiąć pod dowolny powód.

 

Gdybym sam miał czas i przede wszystkim budżet na stworzenie takiego community, to prawdopodobnie wziął bym przykład od gościa z Blizzarda i zrobił podobnie na naszym podwórku, z tą różnicą, że nie tworzył bym kombajnu, a skupił bym się na samym forum + jakimś systemie, który nagradza za konstruktywną krytykę. Coś a'la nasze paski na maxie tylko bardziej rozbudowane i żeby to można było wymieniać na jakieś cukierki typu jak za punkty na stacji paliw - uzbieraj ileś tam pkt, a będziesz mógł to wymienić na jakiś płatny tutorial na stronie, lub uzbieraj jeszcze więcej i załap się jako wolny słuchacz do jednego z masterclasses prowadzonego przez polskiego prosa w jakiejś dziedzinie CG. Do tego jakiś porządny system, żeby nie można było farmić tych punktów na multikontach czy przez boty, no i aktywną moderację oraz system, który "nie nagradza" za konstruktywną krytykę w stylu "Jest Ok". Do tego umowa z jakąś firmą odpowiedzialną za płatności w internecie, żeby wrażliwe dane nie były przechowywane na naszym serwerze, więc w razie włamu nic nie tracimy, ewentualnie jak ktoś będzie wyjątkowo złośliwy to backup strony sprzed 5 minut, dziura załatana i jedziemy dalej.

 

Wracając jeszcze do ArtStation. Według mnie brakuje im właśnie forum, na którym młodzi adepci mogli by pokazywać swoje jeszcze nie perfekcyjne prace i się rozwijać pod okiem bardziej doświadczonych użytkowników. Coś a'la nasze teczki. Za to widzę, że postawili na jakiś dziwny system blogów na którym, na głównej stronie widać tylko pojedynczy post danego użytkownika i dopiero, gdy dokopiemy się głębiej -> wejdziemy na profil użytkownika i jeszcze raz w zakładce Blogs to zobaczymy całą jego historię blogowania. Moim zdaniem jak na nasze czasy, to za długo i za daleko trzeba szukać. Niektórzy po drodze pięć razy się zgubią. Nie wiem co sądzicie o tym systemie ale dla mnie to trochę Fail, no i nie jest to w ogóle posortowane, tylko wszystko wrzucone do jednego wora bez sensownych podkategorii jak 2D/3D itd.

 

Dobra, kończę już ten wywód. Jak ktoś będzie chciał wykorzystać moje pomysły z tego postu, to proszę bardzo. Jedynie zależy mi na tym, żeby niejako wskrzesić dobre czasy tego forum w ten czy inny sposób oraz zrobić coś z polskim szkolnictwem artystycznym, pokazać młodym właściwą drogę, żeby nie koniecznie szli na ASP, bo niestety, ale większość ludzi nawet nie ma świadomości, że mają słaby warsztat. Jak profesor mówi, że jest dobrze, to jest dobrze i jadą dalej tkwiąc w bańce mydlanej, która niedługo potem pęka. A potem jak trzeba szukać pracy to nagle jest zderzenie ze ścianą, że oni kompletnie nic nie potrafią, nawet podstaw nie mają dobrze wypracowanych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednej osobie ciezko jest prowadzic taki serwis, jesli juz to musialaby poswiecic 100% czasu.. wiec potrzeba raczej grupki redaktorow napedzajacych calosc. Czyli wlasnie nawiazywanie jakiejs wspolpracy, szukanie newsow, artykulow itp. Pomysly jak na tym zarobic przy okazji choc pare groszy.. Przy okazji rownologle prowadzic kanal na fb, tym samym uzywajac go do reklamy.. na pewno potrzena jest zmiana i okreslenie kierunku gdzie to ma isc, ale fakt to jest lokalny czyli krajowy serwis a wiec zasieg nigy nie bedzie bardzo duzy, wiec ludzie z automatu wola publikowac na wiekszych serwisach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się ktoś znajdzie chętny poświęcać kolejne godziny swojego czasu na redagowanie i prowadzenie max3d. Mam nadzieję bo te moje kilka lat tutaj dało mi dużo motywacji do pracy i stworzyło też kilka szans, które wykorzystałem.

 

Wpadam tutaj codziennie po kilka razy, odświeżając "dzisiejsze posty". Coś tam się jeszcze tli. Mam nadzieję, że nie zgaśnie.

 

A co do odświeżenia i unowocześnienia serwisu. Nie wiem czy to o to chodzi. CGTalk przeszło mega zmianę a mam wrażenie, że na tym trochę straciło. Taki Artstation z forum właśnie. Ale jakby pusty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CGTalk to w ogóle jest ewenement. Najpierw zmienili nazwę na CGSociety (nie wiem po co zmieniać nazwę wyrobionej już marki, ale mniejsza o to). Potem właśnie wszedł CGHub i zamiótł konkurencję typu CGTalk, 3DTotal i inne. Później jak CGHub padł to CGTalk długo pozostawał bez zmian i chyba czekali na zbawienie i na to, że ludzie sami wrócą. A ludzie mieli w czterech literach jakieś stare fora i czekali na coś, co zastąpi CGHuba, powstało ArtStation, które nie jest klonem 1:1, tylko skupili się na początku głównie na dobrej stronie do portfolio, co sprawdza się znakomicie moim zdaniem. No i powstała taka otoczka, że crapu lepiej nie wrzucać na ArtStation, tak jak kiedyś na Behance (jak już ktoś wcześniej wspomniał), bo siedzi tam teraz najwięcej headhunterów i potencjalnych klientów i lepiej, żeby kojarzyli Cię z dobrymi pracami, a nie czymś nie dopracowanym, co powinno znaleźć się na forum, a nie na stronie do portfolio.

 

Ale wracając do CGTalka, super, że zmienili szatę, ale prócz starych użytkowników nikt się o tym nie dowiedział. Nie raczyli się zareklamować, nie zrobili konkursów, bo po co. Przecież ludzie sami wrócą, a nowi magicznie sami odnajdą to forum. Fuck logic. Poza tym te ich forum jest jakoś dziwnie posortowane. Ważniejsze są dla nich podfora o Maxie i Mayi, których jest aż 13 (jak by nie można było tego upchnąć w dwóch) niż podfora typu WIP, Finished 3D/2D itd. Mnie to odpycha, bo nie chcę mi się za każdym razem pół strony scrollować, żeby dojść do tego co mnie interesuję. IMHO max3d pod względem sortowania treści ważnych do mniej ważnych, zawsze było numerem 1. Podobnie ładnie posortowany jest Polycount, Conceptartorg i Crimson Daggers. Poza tym na forum CGSociety od dwóch miesięcy wisi stara reklama o kursie Corel Paintera, który skończył się 3 grudnia ubiegłego roku, także chyba sami twórcy mają wywalone na swoją stronę.

 

Podsumowując. Moim zdaniem po nowego użytkownika trzeba wyciągnąć rękę, bo większość pewnie nawet nie wie, że to forum istnieje skoro wychowali się na fejsbukach, instagramach i youtubach. Bez stałego napływu nowych użytkowników prędzej czy później forum zginie śmiercią naturalną, bo niektórym starszym już się nie chcę lub mają rodziny pozakładane i pierdyliard obowiązków. Są zadowoleni jak od święta mają czas zrobić jakąś pracę personalną, a co dopiero wejść na forum i krytykować inne prace czy udzielać się w dyskusjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma zadnej dziury na rynku. Chyba ze umiesz napisac polskie Artstation i fejsa w jednym :)

 

To ciekawe. Gdzie aktualnie dostajesz konstruktywną krytykę, i jesteś w stanie przeglądać prace starsze niż 3 dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kolegow, kolegow z pracy, rodziny :) reszta to artstation, prace nowe, stare, moge je sortowac jak chce. Moge przegladac 2d, 3d, 2,5d itp. Latwosc obslugi jest masakryczna, wrzucanie prac to przyjemnosc, automatyczne miniaturki itp. Jezyk tez nie jest duza przeszkoda. Tak naprawde arstation zniszczylo cala konkurencje.

 

I tak jak Adek powiedzial, w pewnym momencie bardziej chodzi o zasiegi, niz posluchanie krytyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam Artstation za świetne miejsce do chwalenie swoimi pracami.

Zwyczajnie nie uważam żeby zastąpiło forum. Nie ma tam miejsca na wspólna nauke i krytykę - a za to zawsze ceniłem max3d. I aktualnie nie znajduje w internecie alternatywy.

 

Artstation też nie nadaje sie do każdego rodzaju prac. Do póki rzeźbisz potwory - jest idealne. Gdy twoje portfolio jest wizkowo/reklamowe - raczej nie zrobisz tam wielkich zasięgów. Tak myslę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to musisz znalezc artstation dla wizkowiczow :) pewnie jakis behance czy inny portal :) tego jest duzo w sieci i zasiegi sa ogromne. To troche tak jakbym narzekal ze nie moge wrzucic swojego szitu na behance a bardzo bym chcial, ale nie zrobie tam zasiegow ze swoimi potworami :)

 

Tez cenie max3d.pl wlasnie nie za strone glowna (ktora jezeli mam byc szczery nie ma dla mnei zadnego znaczenia) ale wlasnie za forum.

Tutaj jest duzo do poprawy, potrzebny jest update do czegos co da sie uzywac. Dostaje tone pmow o to jak wrzucic obrazek w post ;)

Po prostu forum musi ewoluowac w strone facebookowych standardow latwosci obslugi itp.

Poza tym forum jest za duze, tona dzialow ktorych nie powinno byc, nie mowie nawet o usunieciu tego ale zarchiwizowaniu w jakis sposob.

 

Jak firma pada to nie dorzucasz 100 dodatkowych dzialow, tylko je zmniejszasz ja bym szedl w ta strone. Zrobilbym z tego forum troche takie bardziej przytulne miejsce dla garstki osob.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to musisz znalezc artstation dla wizkowiczow :) pewnie jakis behance czy inny portal :) tego jest duzo w sieci i zasiegi sa ogromne. To troche tak jakbym narzekal ze nie moge wrzucic swojego szitu na behance a bardzo bym chcial, ale nie zrobie tam zasiegow ze swoimi potworami :)

 

Moje narzekanie nie jest bezpodstawne. Ale narzekam na cos innego niż w twoim przykładzie.

 

Po prostu nie ma takiego miejsca w necie. Behance? To samo co na Artstation. Wszędzie tak jest.

Prawdopodobnie jest tak, dlatego że właściwie nikt nie jest zainteresowany komentarzem bardziej obszernym niż "amazing".

A ja tego poszukuję ponieważ przyzwyczaiło mnie do tego max3d wiele lat temu.

 

Paradoksalnie najwięcej dzieje się na grupach FB od każdego softu. I to jest jest bardzo niewygodne. To że ludzie używają do tego FB najlepiej świadczy właśnie o tym, że brakuje współczesnych alternatyw dla oldscoolowych for.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom true zgadzam sie z Toba i wiem o co Ci chodzi, ale tez troche zmienilem podejscie i nie tesknie za pierdololem forumowym. Wejdz sobie w pierwszy lepszy watek a przeczytasz ze jakis render wyglada "plasko" ale nikt nie jest wstanie powiedziec dlaczego.

 

Po prostu wrzucam szit, wiem co robie i jak robie, pogodzilem sie z tym ze nie bede robil rzeczy idealnych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krytyka finałowych prac tez nie jestem zainteresowany, bo za to mi płacą, żebym ja wiedział, co jest dobre a co nie:)

 

Jednak jako typ który stwierdził że opanuje houdiniego, tęsknie za wsparciem jakim kiedyś w mojej nauce 3dmaxa bylo max3d.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie najwięcej dzieje się na grupach FB od każdego softu. I to jest jest bardzo niewygodne. To że ludzie używają do tego FB najlepiej świadczy właśnie o tym, że brakuje współczesnych alternatyw dla oldscoolowych for.

 

Zgadzam się, a zobacz, że jeszcze nie jest tak źle jak dana osoba zajmuje się tylko jednym zagadnieniem, dajmy na to VFX. To szuka sobie jednej, najbardziej popularnej grupy i tam wrzuca swoje wypociny. Gorzej jak ktoś np. rysuje, animuje, modeluje lowpoly do indie + jeszcze robi pięć innych rzeczy. To dla takiej osoby jedyną alternatywą jest wrzucać każdą z prac do osobnej grupy i potem masz powiedzmy pięć takich grup do ogarnięcia + jeszcze artstation na te lepsze i kilka innych miejsc, żeby zwiększyć szanse, że ktoś to zauważy.

Nie ma zbiorczego miejsca do wrzucania różnych WIPów z CG i na około CG, które byłoby na dzień dzisiejszy popularne.

 

Krytyka finałowych prac tez nie jestem zainteresowany, bo za to mi płacą, żebym ja wiedział, co jest dobre a co nie:)

 

Ja też nie, najbardziej boli mnie to, że np. dana osoba dobrze radzi sobie z modelowaniem hard-surface, a z czystej zajawki chciałaby też się podszkolić z zupełnie innej gałęzi CG, np. z animacji, którą nie za bardzo ogarnia. A tak się składa, że istnieje forum, gdzie zbiera się cała masa ludzi z różnych specjalizacji w CG. Taka osoba zamiast uczyć się tylko po swojemu i oglądać tutoriale, wrzuca swój progress na forum, ktoś kto dany temat lepiej ogarnia pomaga tej osobie, dzięki czemu robi szybszy progress i ma jeszcze większa zajawkę na dalszą naukę. Czy to nie jest fajne? Wydaje mi się, że tak. Na pewno zdrowsze niż stalkowanie ludzi na FB i podpytywanie o byle pierdoły, gdyby istniało takie miejsce jak opisałem to zamiast pisać privy do ludzi na fb, goście zakładali by temat na forum, bo zawsze jakiś dobry człowiek pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności