Skocz do zawartości

PIT i zlecenia zagraniczne


Maxoss

Rekomendowane odpowiedzi

W ubiegłym roku miałem okazje wykonac dwa zlecenia zagraniczne.

Zanim sie ich podjąłem poszedłem na konsultacje w sprawach podatkowych. Dzialalności nie posiadam.

 

Prawie wszystko zostało mi wyjaśnione, a obliczone podatki z otrzymanej kwoty (dwóch przelewów które otrzymałem w różnych miesiącach) przelałem prosto ze swojego banku do wybranego urzędu skarbowego (miesiąc po otrzymanym przelewie).

 

Gdy zapytałem jak powinienem to wypełnić w rozliczeniu rocznym jedynie czego się dowiedziałem to że powinienem zsumować wszystkie przelewy i wpisać je w "innych kosztach" wybierając PIT-36. Nie ukrywam jednak że przydałaby mi się dokładna wskazówka jak najlepiej to zrobić.

 

Czy wszystko się zgadza? PIT-36 jest również dla tych którzy nie mają działalności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Podatek płacimy do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy wynagrodzenie.

Rozliczasz się z jednego PIT'a 36 (PIT 37 zawiera się w PIT 36).

Wypełnić możesz jak OLAF pisze.

Edytowane przez seblen11
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt nie dotyka istoty rzeczy, co pokazuje pośrednio jak złe jest prawo.

 

Wykonując zlecenia zagraniczne masz taki sam nieograniczony obowiązek podatkowy jak pracując w/dla polskiej firmy.

Tzn. jeśli firma nie opłaca zaliczek/składek za siebie musisz to zrobić sam.

 

Według moich informacji (mogło coś się zmienić w ostatnim roku)

 

Jeśli umowa którą podpisałeś z podmiotem zagranicznym jest zakwalifikowana jako umowa o dzieło, to płacisz zaliczkę do 20 dnia nast. miesiąca, odliczasz 20% kosztów przychodu itp.

 

Jeśli to umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich możesz odliczyć 50% kosztu uzyskania przychodu i nie musisz płacić zaliczek.

 

Jeśli to umowa zlecienie to prawdopodobnie musisz opłacić do tego składki ZUS itp. (chociaż znam interpretacje, że umowy z podmiotem zagranicznym są wyjątkiem i nie trzeba opłacać składek).

 

 

Do którego wiersza wpisujesz, chyba powinno być jasne, na pewno nie są to inne, chyba, że twoja umowa nie kwalifikuje się do żadnego z powyższych typów ( w co wątpię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz w inne, możesz też w rubryce prawa autorskie i działalność twórcza, doliczą się Tobie koszta uzyskania przychodu i będziesz miał zwrot.

 

Tak właśnie próbowałem robić na początku, ale miałem zawachanie. Thx!

 

Podatek płacimy do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy wynagrodzenie.

Rozliczasz się z jednego PIT'a 36 (PIT 37 zawiera się w PIT 36).

Wypełnić możesz jak OLAF pisze.

 

Dzięki!!! Robiłem dokładnie tak jak napisałeś, czyli przelałem oblicziony podatek do 20-go dnia miesiąca następującego, a sam podatek wyliczyłem według wskazówek doradzczyni podatkowej (zresztą, można użyć kalkulatora internetowego do tego).

 

Jedynie miałem zagwozdkę czy PIT-36 mogę aby napewno wypełnić bo dużo stron wprowadzały mnie w małe zakłopotanie więc wolałem się upewnić.

 

Jeśli umowa którą podpisałeś z podmiotem zagranicznym jest zakwalifikowana jako umowa o dzieło, to płacisz zaliczkę do 20 dnia nast. miesiąca, odliczasz 20% kosztów przychodu itp.

 

Jeśli to umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich możesz odliczyć 50% kosztu uzyskania przychodu i nie musisz płacić zaliczek.

 

Jeśli to umowa zlecienie to prawdopodobnie musisz opłacić do tego składki ZUS itp. (chociaż znam interpretacje, że umowy z podmiotem zagranicznym są wyjątkiem i nie trzeba opłacać składek)..

 

Dzięki za komentarz. Sory za niedomówienia, ale tak właśnie zrobiłem - podatek został przelany do 20-go dnia nastepnego miesiąca prosto przelewem internetowym do urzędu skarbowego do którego przynależy moje miejsce zamieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

 

Wczoraj wstępnie wypełniałem PIT36. Do tego również muszę wypełnić załącznik ZG.

 

http://formularze.iform.iform.pl/zdjecia/formularze/7886/1385116833pit-zg.png

 

Wiem że sumę ze wszystkich zleceń (umowy z przekazaniem praw autorskich) wpisać w sekcji 5. Prawa autorskie (20). Zastanawia mnie natomiast gdzie wpisać wartość opłaconych podatków. Skąd US będzie wiedział o tym że podatek został opłacony? Wiem że to może brzmieć słabo, ale przez całe życie wypełniałem głównie PIT-37, a ta sytuacja jest dla mnie nowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kilku lat nie wypełniałem pitu w PL, jeżeli jednak dobrze pamiętam, gdzieś na końcu masz podsumowanie i wpisujesz kwotę:

A: należnych podatków

B: odprowadzonych podatków

 

Wychodzi wtedy kwota dodatnia lub ujemna, co oznacza, że masz zwrot lub dopłatę.

 

Może jest jakiś soft, który Ciebie przez to przeprowadzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kilku lat nie wypełniałem pitu w PL, jeżeli jednak dobrze pamiętam, gdzieś na końcu masz podsumowanie i wpisujesz kwotę:

A: należnych podatków

B: odprowadzonych podatków

 

Wychodzi wtedy kwota dodatnia lub ujemna, co oznacza, że masz zwrot lub dopłatę.

 

Może jest jakiś soft, który Ciebie przez to przeprowadzi?

 

Tak, jest soft. Skorzystałem z programu e-Pity który sumuje wszystko a ostatecznie wypluwa finalny plik PIT-36 razem z wybranym załącznikiem ZG. Korzystałem z niego zawsze nawet gdy miałem do obliczenia PIT-37. Ostatecznie jednak i tak przepisuje wszystko i wysyłam przez zaufane e-Dekleracje.

 

W załączniku ZG do wyboru mam takie źródła dochodów:

 

TatDweD.png

 

Jeśli wybieram opcje "Prawa autorskie" to w podsumowaniu dostaje informację że jestem dłużny ~200zł. Jeśli natomiast załącznika ZG nie będzie to wtedy US jest mi dłużny pare złotych (wtedy autoamtycznie robi się PIT-37)

Wciąż jednak nie ma miejsca na to aby wpisać sumę podatków które opłacałem w ubiegłym roku.

 

Znalazłem natomiast w PIT-36 taką cześć, może to w tym miejscu mam uzupełnić?

 

zte3ymZ.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nie wiem co mam powiedzieć. Nigdy nie dodawałem ZG u siebie, bo dochód osiągałem w Polsce (moje własne interpretacja) z klientów zagranicznych. Rozliczałem się więc zawsze używając 36'tki. Ale nie mieszkam w PL od kilku lat i nie wiem jak wygląda teraz interpretacja podatkowa i ew. konsekwencje pomyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu i tak dużo pomogłeś ;)

Jakoś znajdę sposób jak rozwiązać ten problem.

 

Najgorsze jest to że w samym US jak byłem się skonsultować to kręcą zwrokiem i nie wiedzą jak pomóc. Jedna osoba mówi tak, na infolinii mówią znowu inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności