Skocz do zawartości

Karta graficzna do 3 tys.


Matuzalem

Którą kartę graficzną wybrać?  

  1. 1. Którą kartę graficzną wybrać?

    • ASUS GeForce RTX 2070 ROG STRIX OC
      0
    • ASUS GeForce RTX 2070 STRIX ADVANCED
      0
    • GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING
      0
    • MSI GeForce GTX 1080 ARMOR OC
      0
    • MSI GeForce RTX 2070 ARMOR
      0
    • MSI GeForce RTX 2070 GAMING X
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Potrzebuję porady związanej z wyborem karty graficznej – budżet do 3 tys. (+100 zł).

 

Głównie zajmuje się oprogramowaniem grafiki D3D, OGL, CUDA, ale czasem również korzystam z 3dsmax, ZBrush, Ae, Ps, Ai (niektóre narzędzia pokrewne).

 

Interesowały by mnie tylko i wyłącznie karty z chipem NVIDIA.

 

Poniższa lista, prezentuje modele jakie biorę pod uwagę (kolejność nie koreluje z ewentualnym wyborem):

 

[table=width: 450, class: grid]

[tr]

[td]1.[/td]

[td]ASUS GeForce RTX 2070 ROG STRIX OC[/td]

[td]Specyfikacja[/td]

[/tr]

[tr]

[td]2.[/td]

[td]ASUS GeForce RTX 2070 STRIX ADVANCED[/td]

[td]Specyfikacja[/td]

[/tr]

[tr]

[td]3.[/td]

[td]GIGABYTE GeForce RTX 2070 GAMING[/td]

[td]Specyfikacja[/td]

[/tr]

[tr]

[td]4.[/td]

[td]MSI GeForce GTX 1080 ARMOR OC[/td]

[td]Specyfikacja[/td]

[/tr]

[tr]

[td]5.[/td]

[td]MSI GeForce RTX 2070 ARMOR[/td]

[td]Specyfikacja[/td]

[/tr]

[tr]

[td]6.[/td]

[td]MSI GeForce RTX 2070 GAMING X[/td]

[td]Specyfikacja[/td]

[/tr]

[/table]

 

Chciałbym na razie nie pisać o swoich „faworytach” i zapytać Was szanowani forumowicze, którą z powyższych kart graficznych, wybralibyście do wspomnianych przeze mnie zastosowań.

 

Aktuazliacja (02.04.2019)

 

Witam serdecznie,

 

Zamieszczam tą aktualizacje z myślą o osobach, które mogły by mieć podobny dylemat z wyborem karty podyktowany głównie jakością do ceny – w mojej subiektywnej ocenie.

 

Ostatecznie wybrałem kartę MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G – nie ma jej na liście choć jest słabszy model GAMING X.

 

Głównymi aspektami, które kierowały moim wyborem była cena, awaryjność oraz wydajność – w analizie brałem pod uwagę tylko firmy Gigabyte, Asus oraz MSI.

 

Jak już wspominałem w postach, najczęstszą wadą, jaka była wymieniana dla kart od Gygabyte to ich przegrzewanie i związane z tym późniejsze problemy – zainteresowanych odsyłam do pozostałych moich postów.

 

Jeśli chodzi o firmy Asus oraz MSI, większość sprawdzonych przeze mnie opinii na forach, prawie jednoznacznie stwierdzała, że te dwie firmy, mają produkty mniej awaryjne i wydajniejsze od Gigabyte. Kolejno, produkty obu firm (Asus i MSI) są do siebie zbliżone jeśli chodzi o jakość z tym, że w przypadku Asus płaci się więcej „za nazwę” – niektórzy wspominali również, że obsługa klienta jest dużo gorsza w Asus (miałem przyjemność z obsługą klienta z Asus co prawda nie było to związane z kartą graficzną, a laptopem, ale mogę potwierdzić, nie były to mile spędzone 3 miesiące pertraktacji. Summa summarum, Asus przyznał się do błędu i przysłał sprawną, nową część zamienną).

 

Jak już wspomniałem w poprzednich postach, mogę mieć „pecha” i trafić na wadliwy model, ale jak w każdej inwestycji tak i tu ryzyko jest w nią wpisane.

 

Serdecznie dziękuję Loozack oraz JacekC za włączenie się do dyskusji.

 

Wątek jak i ankietę uważam za zakończone.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Matuzalem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nie chcę być złośliwy, ALE. Zastanawiają mnie bardzo takie pytania, bo o ile rozumiem dylemat przy wyborze monitora, karty dźwiękowej czy głośników, gdzie wrażenia z użytkowania są subiektywne, tak nie bardzo rozumiem problemu z wyborem karty graficznej, której właściwie wszystkie parametry (poza wyglądem) można zaprezentować w postaci cyferek, które z kolei są pięknie poukładane w rozmaitych rankingach. Dlatego jeśli miałbym ustalony pewien budżet to wydaje mi się, że najrozsądniejszym posunięciem byłoby wybranie pierwszej w rankingu karty w tym właśnie budżecie. Ewentualnie drugiej, jeśli przykładowo za 2% większą wydajność mielibyśmy dopłacić 20% więcej ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź i spostrzeżenia Loozack,

 

 

Niestety wydaje mi się, że nie do końca jest tak „kolorowo” jak z wyborem monitora czy „szczegółowo” jak z wyborem głośników. Szkopuł tkwi w tym, że – jak słusznie zauważyłeś, to są tylko cyferki, które niestety niejednokrotnie nie oddają rzeczywistych osiągów.

 

Gdyby tak było, że to cyferki w specyfikacji oddają realne możliwości sprzętu, to rankingi o których wspominasz nie miały by sensu.

 

Niejednokrotnie, mimo tych samych parametrów (lub zbliżonych) ważne jest wykonanie, użyte podzespoły i ich jakość i trwałość oraz konfiguracja.

 

Moje pytanie zadałem, gdyż chciałbym rozeznać się co do realnych osiągów wymienionych kart – nie chciałbym np. przepłacać tylko za nawę firmy X i ich produkt, gdzie teoretycznie karta graficzna firmy Y ma np. niższe parametry w specyfikacji, jest tańsza, ale w realnych testach nie odbiega wydajnością znacznie lub wcale od produktu firmy X.

 

Moje pytanie jest również skierowane do osób, które miały lub mają możliwość użycia którejś z tych kart graficznych w praktyce – dla mnie ich opinia będzie znacznie bardziej cenna, niż dostępne w sieci rankingi/benchmarki, gdyż te potrafią być nieobiektywne, sponsorowane lub „ustawione”.

 

Wychodzę z założenia, że jeśli mogę wziąć pod uwagę zdanie innych osób, zyskuję dodatkową wiedzę i jakże cenne doświadczenie – by nie popełnić ich błędu, nie przepłacić.

 

Ostatecznie decyzję podejmę ja, ale liczę się ze zdaniem osób, które mogą mieć w tej dziedzinie większą wiedzę i praktyczne obeznanie.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Matuzalem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loozak ma racje Ja wziolem pierwsza lepsza 2070 Nawet nie poamietam jakiej firmy. Procek i9900k. W 4k w zbrushu przy 60+ Milionach prawie nie mam lagow . Battlefield 5 detale na high w 4k mam 55 fps.Maya ciagnie jakies dziesiatki milionow fejsow przy 120 fpsach. Wszystko smiga az milo .2070 ma szyne 256 bit a to ma ogromne znaczenie w zbrushu.

Moja stara 670 byla w ZB szybsza niz 1060 .szyna danych256 bit vs 128 . W przypadku tych samym chipsetow nie ma sensu doktoryzowac sie co do firmy. Popytaj w serwisach ktorych firm sie najmniej psuja i tym raczej bym sie wzorowal. Wedlug mnie 2070 na dzis najbardziej optymalna karta dla grafika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loozak ma racje Ja wziolem pierwsza lepsza 2070 Nawet nie poamietam jakiej firmy. Procek i9900k. W 4k w zbrushu przy 60+ Milionach prawie nie mam lagow . Battlefield 5 detale na high w 4k mam 55 fps.Maya ciagnie jakies dziesiatki milionow fejsow przy 120 fpsach. Wszystko smiga az milo .2070 ma szyne 256 bit a to ma ogromne znaczenie w zbrushu.

Moja stara 670 byla w ZB szybsza niz 1060 .szyna danych256 bit vs 128 . W przypadku tych samym chipsetow nie ma sensu doktoryzowac sie co do firmy. Popytaj w serwisach ktorych firm sie najmniej psuja i tym raczej bym sie wzorowal. Wedlug mnie 2070 na dzis najbardziej optymalna karta dla grafika.

Czy przypadkiem ZBrush nie używa CPU? (jedynie polygroupit używa GPU)

 

Mimo wszystko, ja jednak widzę różnicę między tymi kartami i poczekam jeszcze na inne sugestie i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem ZBrush nie używa CPU? (jedynie polygroupit używa GPU)

 

Mimo wszystko, ja jednak widzę różnicę między tymi kartami i poczekam jeszcze na inne sugestie i odpowiedzi.

 

chyba wszystko uzywa cpu i gpu w jakims tam roznym stopniu . Z mojego doswiadczenia wynika ze jest olbrzymia roznica wydajnosci w szynie danych na karcie graf .Szczegolnie jesli chodzi o sam proces scluptowania mimo iz to teoretycznie powinien robic procesor .Tylko pytanie jak dziala zb. Przesuwanie verteksow robi procek ale scluptowanie odbywa sie na mapach wysokosci wiec teoretycznie powinna to robic karta graf. Nikt do konca nie wie jak dziala ten zbrush.Niewazne . tj pisalem wyzej 2070 plus i9900 i wmiare szybkie pamieci zapewniaja ogromy konfort pracy w zbrushu w 4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Niestety wydaje mi się, że nie do końca jest tak „kolorowo” jak z wyborem monitora czy „szczegółowo” jak z wyborem głośników. Szkopuł tkwi w tym, że – jak słusznie zauważyłeś, to są tylko cyferki, które niestety niejednokrotnie nie oddają rzeczywistych osiągów.

 

Gdyby tak było, że to cyferki w specyfikacji oddają realne możliwości sprzętu, to rankingi o których wspominasz nie miały by sensu.

 

(...)

 

Miałem na myśli oczywiście rankingi wydajności, a nie ilości MHz, chociaż akurat w tym przypadku to najczęściej idzie w parze. Nie wydaje mi się, żeby karta była szybsza dlatego, że ma lepsze PCB lub sekcję zasilania. Inna sprawa, jeśli chciałbyś ją podkręcać, wtedy takie rzeczy jak sekcja zasilania czy zastosowane chłodzenie będą istotne.

 

Co do opinii samych konsumentów to też aż tak bym się nimi nie kierował, najczęściej każdy mówi, że najbardziej poleca firmę X bo taką właśnie ma, więc musi być najlepsza;) Ja na przykład mam kartę firmy Zotac, której wcześniej za bardzo nie znałem i zastanawiałem się, czy to nie jakiś tani bubel, ale działa dobrze, więc mogę polecić;) Za to kiedyś przejechałem się na Asusie (problemy ze stabilnością) i Gigabyte (piszczące cewki), ale czy powinieneś się tym sugerować? Myślę, że nie, wszędzie może się trafić jakiś wadliwy egzemplarz, więc chyba najlepszą radą ode mnie będzie, żebyś kupił obojętnie jaką kartę, ale w dobrym sklepie, który ma pozytywne opinie, szczególnie jeśli chodzi o ewentualne rozpatrywanie reklamacji.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład mam kartę firmy Zotac, której wcześniej za bardzo nie znałem i zastanawiałem się, czy to nie jakiś tani bubel, ale działa dobrze, więc mogę polecić;) Za to kiedyś przejechałem się na Asusie (problemy ze stabilnością) i Gigabyte (piszczące cewki), ale czy powinieneś się tym sugerować? Myślę, że nie, wszędzie może się trafić jakiś wadliwy egzemplarz (...)

Właśnie o takie opinie mi chodzi, ja niestety również „przejechałem” się na Gigabyte – próba reballingu chipa nic nie dała - najprawdopodobniej spalił się (sprowadzanie nowego chipa niewiadomej jakości i wlutowanie go do i tak już „zmęczonej” płytki jest niewspółmierne do ewentualnych kolejnych strat), a gdy weźmiemy pod uwagę Twoją opinię, moje doświadczenie oraz kilka wpisów, jakie znalazłem na zagranicznym forum, okaże się, że prawdopodobnie Gigabyte ma problemy z chłodzeniem/przegrzewaniem się bo bardzo wiele osób pisało o symptomach występujących właśnie przy rozlutowaniu/„zimnych lutach” chipa.

 

Oczywistym jest, że zawsze można mieć pecha i trafić na wadliwy model, ale tego nie da się całkowicie wyeliminować jako ryzyka inwestycji, jednak chce zminimalizować jego wystąpienie.

 

Przykładowo, rozmawiałem ze znajomym, który pracuje w serwisie/sklepie, sprzedawał nie raz Gigabyte i zdarzyła mu się tylko jedna wadliwa karta – zasugerował, że może dla tego często piszą o nim z racji większej dostępności…

 

Tak czy tak, na mojej liście znajduje się karta od Gigabyte i w tym przypadku dość mocno zastanowię się czy jej nie usunąć z niej – tak oczywiście, egzemplarz, który kupię może być świetny i nic się z nim nie wydarzy, ale wole „dmuchać na zimnem”.

 

(...) w dobrym sklepie, który ma pozytywne opinie, szczególnie jeśli chodzi o ewentualne rozpatrywanie reklamacji.

Spróbuję zrobić tak by zamówić przez internet z odbiorem osobisty – będę miał w razie czego 14 dni na oddanie, choć kilka sklepów w których byłem, a mają dobrą opinię, niestety nie mają możliwości zamówienia internetowego.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze.

Serdecznie dziękuję Loozack za konwersację i poświęcony czas.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Matuzalem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Spróbuję zrobić tak by zamówić przez internet z odbiorem osobisty – będę miał w razie czego 14 dni na oddanie, choć kilka sklepów w których byłem, a mają dobrą opinię, niestety nie mają możliwości zamówienia internetowego.

 

(...)

 

Proponowałbym jednak zamówić z przesyłką, jeśli zależy Ci na ewentualnym zwrocie. Kilka lat temu zamówiłem w jednym sklepie monitor z odbiorem osobistym i też byłem przekonany, że skoro tylko go odbieram (bez oględzin) to mam prawo do zwrotu, ale gdy następnego dnia chciałem z niego skorzystać to pojawiły się zgrzyty, bo odbiorem osobistym rzekomo pozbawiłem się praw, jakie przysługują przy zdalnej transakcji. Wprawdzie szybko doszło do porozumienia, ale pewnie głównie dlatego, że chciałem go wymienić na o wiele droższy model. Dlatego radziłbym przynajmniej dowiedzieć się jak to wygląda w sklepie, z którego chcesz skorzystać, lub pozostać przy kurierze, który paradoksalnie daje większe bezpieczeństwo niż samodzielny odbiór.

 

Nie ma sprawy. Pozdrawiam i udanego zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym jednak zamówić z przesyłką, jeśli zależy Ci na ewentualnym zwrocie. Kilka lat temu zamówiłem w jednym sklepie monitor z odbiorem osobistym i też byłem przekonany, że skoro tylko go odbieram (bez oględzin) to mam prawo do zwrotu, ale gdy następnego dnia chciałem z niego skorzystać to pojawiły się zgrzyty, bo odbiorem osobistym rzekomo pozbawiłem się praw, jakie przysługują przy zdalnej transakcji. Wprawdzie szybko doszło do porozumienia, ale pewnie głównie dlatego, że chciałem go wymienić na o wiele droższy model. Dlatego radziłbym przynajmniej dowiedzieć się jak to wygląda w sklepie, z którego chcesz skorzystać, lub pozostać przy kurierze, który paradoksalnie daje większe bezpieczeństwo niż samodzielny odbiór.

 

Nie ma sprawy. Pozdrawiam i udanego zakupu.

Już zdarzało mi się korzystać z tej możliwości. Zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta, prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość (poza siedzibą czy salonem firmy) przysługuje każdej osobie fizycznej, nie będącej przedsiębiorcom. Sklep, który tak postąpił zrobił to wbrew przysługującemu Ci prawu, a gdybyś to zgłosił (np. UOKiK) nie tylko byli by zmuszeni do przyjęcia zwrotu, ale być może i zapłaty kary. Oczywiście w praktyce - jeśli chodzi o zgłoszenia, jest wiadomo jak, ale z własnego doświadczenia wiem, że jeśli sprzedający (firma) zaczyna coś kręcić, a ty powołasz się na przekazanie tej sprawy np. UOKiK to - jak do tej pory - każdy w końcu ustępował (łącznie ze sprzedażą zdalną).

 

Warto również w takiej sytuacji dokonywać dokumentacji np. zdjęcia, gdyż sprzedający może zwrócić kwotę mniejszą niż zapłaciliśmy (art. 34 ust. 4), jednak to w gestii sprzedającego jest udowodnienie, że przedmiot w dniu sprzedaży uszkodzenia/wady nie posiadał - również z własnego doświadczenia wiem, że wystarczy sprzedającemu przekazać pełną dokumentację by ten jednak dopłacił do pełnej kwoty zakupu i to również przy zakupie zdalnym.

 

W jednym ze sklepów o których wspomniałem, już zamawiałem w podobny sposób i nie robili żadnych problemów, mam 14 dni, przychodzę pokazuję pismo o odstąpieniu od umowy oraz paragon/fakturę, wydają gotówkę, do widzenia.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności