× tak × tak:  0
× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 56

Wątek: Modele 3d_kupno_sprzedaż_prawa autorskie_ używanie w celach komercyjnych

Member

Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Cytat Zamieszczone przez mariusz st Zobacz posta
    le_chu - zgodzę się, że ludzie wrzucając modele na sprzedaż z licencją editorial pewnie robią to zapobiegawczo, ale jak według Ciebie z takimi modelami postępować? Zapytam wprost, kupujesz modele z licencją editorial i używasz ich w wizualizacjach za które bierzesz pieniądze? Na mój chłopski rozum z tego co piszą na CG trader, ale również na TS wyraźnie wynika, że jeśli model ma licencję typu editorial to nie można go kupić -> wrzucić do wizki i potem wziąć za to kasę.
    W licencji Editorial chodzi glownie o to, bys nie robil fotek obiektow objetych prawami autorskimi, a nastepnie sprzedawal/komercjalizowal tych fotek. Przyklad Empire State Building byl bardzo dobry - fajny obiekt, ktory ladnie wyglada na wydruku 180 x 120 cm - ludzie zaczeli zarabiac na zdjeciach z tym budynkiem i USA wprowadzila ogolne prawo zabraniajace komercjalizacji zdjec przedstawiajacych architekture (uogolniam troche, jak ktos chce to niech sobie wygoogluje). Nie moge np zrobic na bezczela fotki jakiegos krzesla Eamesow i sprzedawac tej fotki, przedstawiajacej tylko to jedno krzeslo na bialym tle.

No ale co jesli masz jakas zaaranzowana scene z wnetrza a to krzeslo pojawia sie gdzies w rogu? No i tu wchodzisz na grunt ktory opisalem we wczesniejszym poscie, producent krzesla pewnie zleje temat na 100% bo kogo i za co ma on scigac? Ze ktos gdzies w rogu zdjecia, ktore sprzedaje, wykorzystal jego krzeslo? Czy stanowi ono glowny temat zdjecia ktore jest komercjalizowane? Takich pytan jest duzo i jak pisalem, kazdy moze kazdego pozwac o wszystko, ale to strona z lepszymi adwokatami bedzie zadawala lepsze pytania i wygra, przekonujac sad do swoich racji. Tylko jakim kosztem sie to odbedzie i co ewentualnie mozna ugrac na sadzeniu sie z jakims losowym fotografem z istocka, kiedy masz firmy z Chin, ktore tu i teraz, na bezczela sprzedaja fizyczne kopie i podrobki twoich mebli?

Dla przykładu BBB3viz sprzedaje różne modele, głównie meble i trochę skanów 3d owoców i innych warzyw, o ile te drugie są jego dziełem i ciężko ograniczyć prawa autorskie na jabłko zwłaszcza jeśli samemu się je zeskanowało i zrobiło tekstury, to już siedziska czy meble konkretnych marek są opatrzone typem licencji - Royalty Free License - Editorial Uses Allowed Extended Uses May Need Clearances, podkreślam zwłaszcza to ostatnie i rozumiem to jako "jeśli chcesz umieszczać modele w wizkach i brać hajs to zapewne będziesz potrzebował pozwolenia od producenta". Popraw mnie jeśli się mylę.
    Jest mniej wiecej tak jak piszesz z tym ze znowu, moim zdaniem on dodaje adnotacje o Editorial Use zupelnie prewencyjnie. Model 3D to nie jest fizyczne krzeslo, ktore ustawiles na fotce i sfotografowales - to jest zawsze cos, co wczesniej musiales wykonac sam. Wykorzystujesz cos, co defacto jest twoim (lub czyims) autorskim dzielem tylko inspirowanym na fizycznie istniejacym produkcie, ktory byc moze ma zastrzezone prawa autorskie (zdecydowana wiekszosc mebli nie ma bo to tez swoje kosztuje). Jezeli na tym autorskim dziele (modelu 3D) wykorzystujesz ewidentne logotypy producenta, tagujesz ten model 3D nazwami bezposrednio zwiazanymi z tym producentem, to wtedy rzeczywiscie przeginasz troche "pale" w nieodpowiednim kierunku. Wyglada to tak, jakbys celowo wykorzystywal logo producenta, nazwy zwiazane z tym producentem, by przyciagnac potencjalnych klientow i sprzedac swoje autorskie dzielo (model 3D) podczepiajac sie pod znana marke.

Jesli chodzi o wykorzystywanie modeli Editorial w wizkach i branie pieniedzy za te wizki - ktos kto jest autorem modelu 3D moze rzeczywiscie sobie zastrzec, ze kupujac jego model 3D, nie mozesz go wykorzystywac komercyjnie w statycznych wizkach. Tylko co z tego że sobie to zastrzeze? Nie jest w zaden sposob sprawdzic czy te zastrzezenie jest przez kogokolwiek przestrzegane bo ty mozesz zawsze wykonac swoj model 3D na bazie jego siatki i wykorzystywac jako swoj, na swojej licencji (ofc mowimy tu o realnym zrobieniu wlasnego modelu 3D, z wlasnymi texturami itp a wykorzystaniu kupionej siatki jako refki czy podkladki pod modelowanie).

Nawet wiecej, tagujac krzeslo 3D nazwami producenta, umieszczajac na nim jego logo a nastepnie zastrzegajac uzytkowanie takiego modelu 3D, defacto ty jako tworca modelu 3D stawiasz sie w miejscu osoby decyzyjnej i rozporzadzasz uzytkowaniem cudzego, zastrzezonego znaku handlowego w "przestrzeni cyfrowej". To jest duzo wiekszy "grzech" niz po prostu odsprzedawanie siatki 3D na standardowej licencji Royalty Free (bo skad wiesz czy dany producent mebli nie wyrazil gdzies powszechnej zgody na to, by komercjalizowac modele 3D jego mebli, albo danego, pojedynczego mebla?).

W temacie sprzedaży bo to mnie również interesuje, gdybyś wymodelował krzesło konkretnego producenta z metką przyszytą do poduszki i na niej widniałoby logo to jaki typ licencji byś dał?
    Nie dawalbym tej metki na model 3D po prostu, usunalbym z modelu wszelkie rzeczy ktore moga miec copyrighty a sam model sprzedawalbym jako "inspirowany" meblem XY producenta AB.
    Ostatnio edytowane przez le_chu ; 08-05-19 o 09:37
    chocofur.com
    store.chocofur.com

Member
    Awatar pecet
    Podziękowania

Domyślnie

Mogę powiedzieć jak to w praktyce wygląda na TS. Marki można podzielić na cztery typy:
    - takie, którym wisi to czy ktoś sprzedaje modele 3d z ich logo, ewentualnie nie mają o tym pojęcia (np. Toyota, Mercedes)
    - takie, które miały jakieś zastrzeżenia, ale ostatecznie zgadzają się na sprzedaż modeli z licencją editorial (np. VW, Audi)
    - takie, które nie pozwalają w ogóle sprzedawać modeli ze swoim logo (np. BMW, Ferrari, John Deere)
    - takie, które oficjalnie zezwalają na sprzedaż modeli z ich logo, przydzielając indywidualne licencje (koncern Forda i General Motors)

Ktoś tu wspominał, że można napisać że model jest tylko inspirowany czymś tam. Jako ciekawostkę podam, że wystawiłem do sprzedaży model jachtu tylko inspirowanym realnym, ale w słowach kluczowych dałem nazwy producentów jachtów i dosyć szybko dostałem maila od jednej firmy, żebym usunął model albo podejmą kroki prawne. W uzasadnieniu napisali, że nie pozawalają na rozpowszechnianie "CAD data" ich produktów. Mój model był zwykłem modelem poly, trochę podobnym do ich jachtu, ale nie zaczynałem dyskusji, tylko po prostu usunąłem model, żeby mieć spokój.

Member

Podziękowania

Domyślnie

W licencji Editorial chodzi glownie o to, bys nie robil fotek obiektow objetych prawami autorskimi, a nastepnie sprzedawal/komercjalizowal tych fotek. Przyklad Empire State Building byl bardzo dobry - fajny obiekt, ktory ladnie wyglada na wydruku 180 x 120 cm - ludzie zaczeli zarabiac na zdjeciach z tym budynkiem i USA wprowadzila ogolne prawo zabraniajace komercjalizacji zdjec przedstawiajacych architekture (uogolniam troche, jak ktos chce to niech sobie wygoogluje). Nie moge np zrobic na bezczela fotki jakiegos krzesla Eamesow i sprzedawac tej fotki, przedstawiajacej tylko to jedno krzeslo na bialym tle.
    Tak, ale jak już przytaczałem wcześniej np cg trader traktuje modele 3d na tej samej zasadzie co zdjęcia.

Nawet wiecej, tagujac krzeslo 3D nazwami producenta, umieszczajac na nim jego logo a nastepnie zastrzegajac uzytkowanie takiego modelu 3D, defacto ty jako tworca modelu 3D stawiasz sie w miejscu osoby decyzyjnej i rozporzadzasz uzytkowaniem cudzego, zastrzezonego znaku handlowego w "przestrzeni cyfrowej". To jest duzo wiekszy "grzech" niz po prostu odsprzedawanie siatki 3D na standardowej licencji Royalty Free (bo skad wiesz czy dany producent mebli nie wyrazil gdzies powszechnej zgody na to, by komercjalizowac modele 3D jego mebli, albo danego, pojedynczego mebla?).
    store.chocofur.com to Twoja działalność jeśli wolno spytać? Tak czy inaczej zauważyłem tam modele np aparatów fotograficznych z logo Nikona, nie wiem czy są 1:1 ale jak to się ma do tego co pisałeś na temat nie wrzucania logo producenta? Widzę adnotację o tym, że model inspirowany, ale jednak logo się pojawia.

Evermotion model mini wieży pioneer a właściwie piooner. Co do opisu produktu to nie znalazłem nigdzie tej nazwy więc chyba to EM taką sobie nadało.
    https://evermotion.org/shop/show_pro...chmodels/11212

Nie dawalbym tej metki na model 3D po prostu, usunalbym z modelu wszelkie rzeczy ktore moga miec copyrighty a sam model sprzedawalbym jako "inspirowany" meblem XY producenta AB.
    Jak wyżej

Ktoś tu wspominał, że można napisać że model jest tylko inspirowany czymś tam. Jako ciekawostkę podam, że wystawiłem do sprzedaży model jachtu tylko inspirowanym realnym, ale w słowach kluczowych dałem nazwy producentów jachtów i dosyć szybko dostałem maila od jednej firmy, żebym usunął model albo podejmą kroki prawne. W uzasadnieniu napisali, że nie pozawalają na rozpowszechnianie "CAD data" ich produktów. Mój model był zwykłem modelem poly, trochę podobnym do ich jachtu, ale nie zaczynałem dyskusji, tylko po prostu usunąłem model, żeby mieć spokój.
    spodziewajcie się niespodziewanego, co niby ten producent miał na myśli? że sobie z tego modeliku można zbudować formę i trzepać jachty na masową skalę? zabawne nawet, ale ja raczej też bym sobie dał siana i usunął taki model z obiegu. Dzięki za wpis, dobrze przeczytać opinię kogoś kto namacalnie spotkał się z taką sprawą.

le_chu dzięki za Twój czas w wątku, doceniam. Dla pozostałych również podziękowania. Jeśli ktoś jeszcze miał takie czy inne doświadczenia ze sprzedażą lub kupnem to zachęcam do udziału w dyskusji. Myślę, że sporo przydatnych info będzie można tutaj odszukać.

Member
    Awatar Imperator
    Podziękowania

Domyślnie

le_chu dobrze pisze i przykład z kupionym samochodem jest bardzo trafiony. Jeżeli masz dajmy na to ten samochód w filmie czy serialu to musisz mieć pozwolenie i nie ważne czy samochód jest prawdziwy, 3d czy namalowany na tekturze i im jesteś bardziej na świeczniku tym większa szansa, że ktoś się do tego przyczepi i narobi smrodu. Nawet coś takiego jak moneta w reklamie, robiłem monety lekko inspirowane tymi prawdziwymi i dostałem uwagę od działu prawnego żeby bardziej je odróżnić od prawdziwych bo jest duża szansa, że twórcy wzoru upomną się o pieniądze i dlatego często w reklamach jest jakaś dziwna moneta z napisem teraz tylko 6zł i komunistycznymi gwiazdkami :)

Im drobniejsze rzeczy robisz tym większa szansa, ze nikt się tym nie zainteresuje ale gdy podpisujesz model czy pracę nazwami producentów to bardzo łatwo jest coś takiego wyszukać i gdy ktoś się upomni o swoje prawa to nie masz wiele do gadania bo nie masz czym, jak i za co walczyć.

Kiedyś (nie wiem jak teraz) było bardzo trudno dostać pozwolenie na to żeby przedstawić wieżę Eiffla szczególnie gdy zostaje jakoś uszkodzona czy zniszczona czy to w filmie czy nawet grze, nie można też robić i udostępniać zdjęć wieży w nocy bez uzyskania pozwolenia po uiszczeniu opłaty i każdy kto wrzuca takie zdjęcie na facebooka lamie prawo i o ile nikt nie będzie ścigał turysty za takie zdjęcie to jeśli zrobisz świetne zdjęcie, będziesz je sprzedawał i zrobi się trochę szumu to w końcu ktoś się tym zainteresuje.

Member
    Awatar drakul
    Podziękowania

Domyślnie

#Imperator, cenna informacja o monecie i jej podobieństwie poparta uwagą działu prawnego.
    trochę poruszamy się po ruchomych piaskach, bo Ty, le_chu i pecet napisaliście o relatywnej stronie tematu tzn jak robie na małą skalę to mam większe szanse że nikt nie zauważy, jak zacznę być widoczny i robić więcej szumu to muszę się liczyć z tym że zaraz ktoś zapuka.
    a to nie o to chodzi.
    #pecet, a dlaczego tak postąpiłeś w sprawie jachtu? bo właśnie ktoś zapukał ? a skąd wiesz, że mieli/mieliby rację? nawiązując do przykładu z monetą, był zmieniony model na tyle że tylko przypominał/był podobny właściwemu jachtowi czy może miał zmienione np tylko koło sterowe ale reszta go wyraźnie identyfikowała?
    nie możemy sie opierać na przypuszczeniach. wyobraź sobie, że robisz modele jachtów i z tego żyjesz( i to dalej jest mala skala). I ktoś do Ciebie puka a ty dla spokoju zamykasz temat i szukasz innej roboty?
    dlatego moje pytanie brzmi, czy znacie wykładnię prawną tego tematu z doświadczenia czy piszecie opierając się na przypuszczeniach. jeśli to drugie to jedynym wyjściem jest poznać dokładnie temat udając się do prawnika.
    i wtedy kwestia logo, braku loga, podobieństwo do oryginału jak duże może byc albo wcale nie może być podobne będzie jasna i wiadomo będzie w jakich granicach można się poruszać.

Member
    Awatar Imperator
    Podziękowania

Domyślnie

drakul ale po co się nad tym rozwodzić jaka jest dokładnie podstawa prawna i szansa na wygraną skoro nawet jeśli możesz wygrać i dostać zwrot kosztów sądowych to zostaniesz zamęczony przez duże psy? Weźmy przykład Andrey Kozlova gdy walczył z otoyem a ich roszczenia polegały na tym że ukradł on ich technologię, jaką? pokazali screeny z octana i fstorma z interface z ewidentnie taką samą technologią np i jeden i drugi renderer ma motion blur i co z tego, że to głupota skoro zanim sąd i eksperci do tego dojdą to będziesz złamanym psychicznie finansowym bankrutem? On się podniósł ale ogrom ludzi nie dałby rady.

To tak jak głośne sprawy gdy jakaś niemiecka kancelaria pisze do Polaków ściągających polskie filmy z torrentów i żąda zapłaty kilkuset złotych, możesz z nimi zawalczyć tylko jakie masz szanse? Prawo pozwala na ściąganie na własny użytek ale na oglądanie już nie, można coś kombinować, że kopia zapasowa albo jakieś inne sposoby stosować ale jeśli okaże się że sąd nie przyzna racji to z 600zł kary robi się 6 tys albo więcej nie licząc zmarnowanych nerwów i czasu. A to przecież też jest malutkie przewinienie a nie proceder na masową skalę jak prowadzenie strony z nielegalnymi filmami.
    Tak samo gdy zwróci się do ciebie kancelaria która reprezentuje dajmy na to bmw i poprosi o zaprzestanie sprzedaży modelu inspirowanego bmw, nawet bez logo, bo oni mają patent na specyficzny przedzielony na pół grill i co zrobisz? będziesz z nimi walczył w sądzie?
    Ostatnio edytowane przez Imperator ; 09-05-19 o 11:25

Member
    Awatar adrian_dis
    Podziękowania

Domyślnie

Nie, tylko z teorii wyniesionej ze studiów :)

Member
    Awatar adrian_dis
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Imperator Zobacz posta
    nie licząc zmarnowanych nerwów i czasu.

Ale dlaczego zmarnowanych nerwów i czasu? Czym tu się denerwować? Nawet nie musisz chodzić do sądu. Wynajmujesz prawnika i z głowy.

Jak wytoczą absurdalne pozwy to on sobie zarobi i tyle. A jak Ci zdejmą modele ze sklepu albo w jakiś inny sposób zablokują do wyroku to jeszcze dostaniesz odszkodowanie. Taka autocenzura, że "zdejmę dla świętego spokoju" powoduje, że przegrywasz na rynku z tymi, którzy się nie boją i walczą albo olewają jak Chińczycy.

A zabezpieczeniem przed porażką jest na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Minimalny kapitał zakładowy to chyba 5 tys. więc jak przegrasz proces na 1mln to najwyżej spółka zbankrutuje i założysz nową.

Wrzućcie na luz, a jak się szykuje większy kontrakt to do prawnika. Porada kosztuje 50 zł.

Member
    Awatar pecet
    Podziękowania

Domyślnie

Odpuściłem, bo wolę się spokojnie zajmować grafiką a nie jakimiś sprawami sądowymi gdzie przedmiotem jest model, na którym i tak za wiele nie zarobię. Poza tym tak ten 'biznes' wygląda, jeden model więcej czy mniej, nie ma wielkiej różnicy. Mam prawie 450 modeli na TS (głównie nowe samochody) i z tego ponad 30 jest zdjętych ze względu na 'copyright issues'. Bywało i tak, ze zleciłem wykonanie jakiegoś modelu, zapłaciłem, przygotowałem do sprzedaży a zanim się chociaż raz sprzedał już został zdjęty. Takie już moje ryzyko. Oczywiście można przerabiać na 'generic' ale jak ktoś szuka konkretnie np. modelu BMW 3 to raczej nie interesuje go jakiś 'generic german sedan'.

Wrzućcie na luz, a jak się szykuje większy kontrakt to do prawnika. Porada kosztuje 50 zł.
    ostatnio jak chciałem poradę prawną w kwestii rozliczania VATu to zaśpiewali mi 600zł :)

Member

Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Imperator Zobacz posta
    Tak samo gdy zwróci się do ciebie kancelaria która reprezentuje dajmy na to bmw i poprosi o zaprzestanie sprzedaży modelu inspirowanego bmw, nawet bez logo, bo oni mają patent na specyficzny przedzielony na pół grill i co zrobisz? będziesz z nimi walczył w sądzie?
    No właśnie między innymi z tego powodu taki Squir 99% swoich modeli ma opatrzonych "editorial license" co zwyczajnie znaczy, że oficjalnie nie możesz kupionego modelu samochodu, krzesła, wyciskarki do soków użyć ani w statycznej wizce ani w filmie, reklamie czy czymkolwiek tam sobie zażyczysz.

Jakoś tak mi się skojarzyło, w "M jak miłość", o ile dobrze pamiętam samochody bohaterów mają pozalepiane loga producenta. Tutaj też jak się domyślam chodzi o to, że musieliby zapłacić zbyt dużo kasy za wykorzystywanie wizerunku takiego czy innego auta.

Mam znajomego co ma znajomego który ma znajomego który jest prawnikiem, nie wiem czy siedzi w temacie praw autorskich, ale postaram się dopytać co on o tym sądzi.

https://www.turbosquid.com/3d-models...-model-1359832

Royalty Free License - Editorial Uses Only
    The intellectual property depicted in this model, including the brand "audi", is not affiliated with or endorsed by the original rights holders and must be used under editorial use restrictions.

tyle w temacie samochodów.

Pecet jak masz otagowane swoje modele pod wyszukiwarkę? Modele są 1:1 z oryginałem, używasz pełnych nazw w opisach?

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów