× tak × tak:  0
× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy 123456
Pokaż wyniki od 51 do 56 z 56

Wątek: Modele 3d_kupno_sprzedaż_prawa autorskie_ używanie w celach komercyjnych

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    coś jak na opakownaiu margaryny: "propozycja podania" :)
    nosiłem kalesony zanim było cool

Member
    Awatar pecet
    Podziękowania

Domyślnie

drakul - pytałem, ale ich zdaniem nawet z tym dopiskiem model nadal narusza 'design intelectual property'. TS pewnie też dostał takiego maila, bo modele tego producenta już mogą być tylko z licencją editorial. Mogę się jedynie domyślać na tej podstawie, ze TS gdy dostanie prośbę to tylko zmienia licencje na editorial (to nie mała firma więc na pewno mają swoich prawników, którzy tak doradzają) a jeżeli dostaną groźbę (jak w przypadku BMW) to wywalają wszystkie modele. Stety/niestety nie było jeszcze żadnego procesu, żeby wiedzieć jak na pewno to wygląda z prawnego punktu widzenia - a taki TS już trochę istnieje, chyba coś ok 20lat.

Swoją drogą to ciekawe zagadnienie. Ktoś tu pisał o zdjęciach. Na jakiej podstawie nie można sprzedawać zdjęć np. samochodów? Znam dwie spore firmy z USA np. https://www.evoximages.com/products-overview/ , które zajmują się sprzedażą tylko stockowych zdjęć samochodów i nie istnieją od wczoraj.

Idąc dalej, to czy firmy robiące zamienniki np. części blacharskich do samochodów są legalne? Przecież kopiują 1:1 opatentowany wzór i w dodatku sprzedając te części, działają na niekorzyść producenta aut, który też ma w ofercie oryginalne elementy blacharskie. Albo te wszystkie firmy robiące zabawki, np. takie bburago - co prawda mają licencje ferrari, ale od 2014r, czyli wcześniej działali nielegalnie? a co z pozostałymi markami? a to przecież firma znana na cały świat.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Pecet - zwyczajnie postaw się na miejscu producenta/autora. Nie ważne czy jest dopisek czy nie, jakbyś nie chcial, żeby były sprzedawane takie modele to nie powinny i tyle (takie jest moje zdanie). Fajnie, że kulturalnie napisali, że nie chca aby były na stronie.
    Ja kilka lat temu dostałem z TS maila, który brzmiał nieciekawie w związku, z jakims artystą który nie chciał, żeby jego lampy czy fotele były na TS. Od tego czasu wszystko co tylko robię na bazie zdjęć i wiem jak się nazywa/znam autora prjektu daję jako Editorial. I mimo tochyba w ostatnich 2 latach ze 3 artystów zgłosiło się do TS o usunięcie.

TS ma listę firm, których produktów nie dopuszczają na stronie (jest ich kilkadziesiąt i ciągle rośnie) kilka lat temu widziałem tą podstronę ze spisem. Niestety nie mam już linka, a nie jest ona ogólnie dostępna (nie była wtedy), co też jest ciekawe.

JEżeli chodzi o te zamienniki blacharskie i inne rzeczy to raczej mają licencje te firmy, inaczej policja wpadłaby do wielkiej hurtowni takich elementów i zawinęła cały towar i hurtownia by padła, a nikt o zdrowym umyśle nie kupi takich rzeczy jak nie są legalne i będize odsprzedawał. Mozliwe, że2 lata temu jak dorabiałem klucz, zapytałem gdize są te breloczki, z logo, które zawsze były w takich punktach. Gość powiedział, że niedawno właśnie wszystko wycofali bo firma nie mial praw do robienia breloczków z logo firm samochodowych.

Member
    Awatar pecet
    Podziękowania

Domyślnie

goodboy - ja to rozumiem i też kulturalnie usunąłem modele.

Tę listę kiedyś widziałem. Teraz nie jest nigdzie opublikowana, bo 'mają swoje powody ale to tajemnica' - tak mniej więcej odpisali na forum TS gdy ktoś zadał pytanie o tę listę właśnie. Jednak łatwo można sprawdzić czy coś jest zabronione, wystarczy wejść w publikację nowego modelu i w słowach kluczowych wpisać nazwę marki, gdy będzie 'zabroniona' wyskoczy komunikat.

Z tymi częściami samochodowymi to jednak jest uregulowane prawnie i nie trzeba licencji od producenta, jakby kogoś ciekawiło:
    https://www.infor.pl/prawo/prawa-kon...amiennych.html
    https://wzoryprzemyslowe-blog.pl/spr...auzula-napraw/

Member
    Awatar adrian_dis
    Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez goodboy Zobacz posta
    Adrian to chyba miałeś poradę za 50zł, bo sp zoo wcale Cię nie uchroni. Zabiorą oczywiście te 5tyś, a potem i tak siądą na to co masz na siebie (bo pewnie w tak małej spółce jesteś członkiem zarządu spółki). Także jak przegrasz proces na 1mln to nie będzie tak kolorowo jak Ci sie wydaje:D
    A możesz wyjaśnić na jakiej podstawie mają ci "siąść na to co masz"?

Pewną przesłanką może być przestępstwo bezprawnego wykorzystania cudzych materiałów, jeśli sam wykonałeś utwór i nie możesz zwalić na pracownika, ale nie mówimy tu o ordynarnej kradzieży tylko o sporze czy mogłeś wykorzystać czy nie.

Członek zarządu może odpowiadać swoim majątkiem tylko jeśli można mu przypisać winę za działanie sprzeczne sprawem. Natomiast błąd co do bezprawności czynu czyli "myśleliśmy, że możemy wykorzystać bo to, to i to..." wyłącza winę.

Nie znam orzecznictwa i nie śledzę, ale jest mnóstwo sposobów żeby uchronić zarząd spółki z OGRANICZONĄ odpowiedzialnością.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez adrian_dis Zobacz posta
    A możesz wyjaśnić na jakiej podstawie mają ci "siąść na to co masz"?
    Wydaje mi się, że zwyczajnie na podstawie wyroku sądu, gdy sp zoo przegra pozew. To że masz majątek sp 5 tyś nie oznacza, że tyle ściągną i koniec.Z miejsca ludzie wyłudzaliby ogromne pieniądze przecież. Zakładasz sp zoo z kap 5 tyś. bierzesz kredyt 100 tyś na rozwój firmy kupujesz coś u znajomego. Przelew poszedł, zamykasz firmę i nic nikomu nie robią? Absurd, dlatego zarząd w przepisach odpowiada także swoim majątkiem. Ktoś musi mieć problemy bo inaczej by postawała masa sp zoo tylko po to aby wyłudzić pieniądze i zniknąć. Z tego co jednak słyszę z wypowiedzi Sławomira Mentzena można uniknąć odpowiadanie własnym majątkiem będąc w zarządzie, ale musisz w odpowiednim momencie złożyć pismo o upadłości sp jak przeoczysz termin to masz pecha i odpowiadasz swoim majątkiem. Wpisz w YT " Jak nie płacić ZUSu? Jak zarejestrować firmę w Estonii? Sławomir Mentzen i Wapniak " - i oglądaj od 11m28s. Oglądaj dalej bo opisuje lepsze rozwiązanie, ale wiąże się z koniecznością założenia sp komantytowej + sp zoo i właśnie po to aby mieć pewność, że złożysz wniosek o upadłość w dobrym monencie w razie problemów. Oczywiście to dodatkowy koszt bo trzeba księgowym płaciać za prowadzenie obu działalności (pełna księgowość).

Przytoczyłem przykład breloczków z logo jakie można było kupić w punktach dorabiających klucze. I pomyśl, że oni też mogliby mówić, a myśleliśmy, że możemy wykorzystać logo bo te firmy nie robią breloczków tego typu. Równie dobrze, możesz zrobić papier toaletowy z logo ferrari bo oni nie robią:).

Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy 123456

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów