Strona 7 z 432 PierwszyPierwszy ... 234567891011121757107 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 4315

Wątek: Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?

Member
    3D Award 3D Award
    Awatar RK
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Ale się narobiło... :). Odpowiadając na pytanie- firma w której pracowałem już nie istnieje (co podbudowywuje moje morale dając mi wiarę w sprawiedliwość ... no dobra... żartowałem. Jestem może naiwny ale nie aż tak).

Wbrew pozorom studia dają cholernie dużo- zwłaszcza plastyczne. Jasne, człowiek nasłucha się głupot, przy odrobinie pecha wpoją w niego przekonanie że prawdziwy artysta nie brudzi sobie rąk komercją tylko maże dupą esy floresy po płótnie w imię idei ale mimo to dają solidną podstawę- uczą patrzenia na kolor, kompozycję, użycia "środków plastycznych" i innych rzeczy które przy LP jako takim niby niewiele pomagają- przepraszam za mówienie o swojej dziedzinie- ale sprawiają że człowiek po pierwsze czuje sie pewniej mogąc samemu narysować design czy zaprojektować logotyp, po drugie- zawsze dają jakiś tam backup, możliwość wyboru innego zajęcia. Inna rzecz że jedynym papierem o który mnie pytają klienci jest poświadczenie niekaralności. Reszta to referencje, portfolio- rzeczy nijak nie związane ze studiami.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Co do studiow - nic nie daja, tym, ktorzy je maja. Ile ja sie nasluchalem gadania ludzi po np ASP, ze studia nic nie daja... Daja i to duzo, tylko zadko kiedy ludzie, ktorzy je skoncza doceniaja to, czego sie nauczyli. A co do ich wplywu na prace i posrednio zarobki, moze nie daja duzo, ale na pewno nie zaszkodza.

ps
    a poza tym zgadzam sie z postem powyzej

Member
    Srebrna Galeria 2D Award 2D Award 2D Award
    Awatar misiekhc
    Podziękowania

Domyślnie

ja wiem ze architektura duzo da, na razie po prsotu mechanika i matma mie odpychaja, beksinski tez po arch byl i co? a baginski za to rzucil arch... niewazne, wazne ze albo trzeba samemu potwornie duzo pracowac albo zdac sie na pomoc jaka oferuja studia jak asp czy architektura

User190
    Guest

Domyślnie

Hmm... tak na moje oko to więcej niż architektura daje psychologia.. albo nawet szerzej - psychiatria, na której, nota bene, realizowany jest w pełni program z psychologii. Jeśli w tym roku dostanę się na telekomunikację, albo infę to za rok, może dwa chcę przystartować na psychologię.. pomyślcie o tym chłopaki - może warto zapisać się na jakieś szkolenia z psychologii?? Zawsze można grzać tyłek w ciepłym fotelu, patrząc jak Twój team, który zarządzasz zapiernicza na Twoje pieniądze..a Ty tam jesteś tylko po to, żeby im się dobrze pracowało ;) LOL - wiem, że to, co napisałem to w 90% brednie, ale jestem ciekawy jak ma się wasza opinia odnośnie psychologii.. rysować, czuć kolory nauczysz się sam w domu, jeśli masz wystarczająco dużo samozaparcia.. ale nie zawsze technicznie najlepszy obraz/model/projekt zyskuje największą aprobatę!

Member
    3D Award 3D Award
    Awatar RK
    Podziękowania

Domyślnie

IMO ludźmi albo się potrafi kierować albo nie i żadne szkolenia tego nie załatwią. Ja czegoś takiego nie mam - czy raczej: nawet jak się przymuszę to coś takiego za dużo mnie kosztuje. W efekcie w pewnym momencie uznałem że mam dość przejmowania się i wysłuchiwania mendzenia z trzech stron o tym że komuś z d... wyrasta marchewka i jako manager mam się o to zatroszczyć bo on jest prawdziwym artystą i nie będzie pracował z marchewką w d... więc teraz odpuszczam i odsyłam projekty do znajomych (albo jeśli już biorę się za coś większego to tylko z ludźmi z którymi mogę pracować na stopie półtowarzyskiej).

Member
    Awatar Tomasz Kucharz
    Podziękowania

Domyślnie

Sprawa zaniżania cen moim zdaniem dotyczy tylko prac typu prezentacje, wizualizacje
    i takie tam pierdołki na targi.
    Ktoś wcześniej napisał że jakiś jego znajomy chce robić reklamówkę do tv
    Zanizanie cen jest tylko wtedy opłacalne kiedy pracujemy na
    pirackim sofcie. NIk kto da za 3ds 4200 eur + 1200 Comb + winda
    + phtooshop + inne tyle kasy nie może sobie pozwolić na takie ceny
    A dlaczego stacje TV nie przyjmą prac wykonanych na pirackim sofcie ?
    Każda - nawet najmniejsza reklamówka w TV zanim pójdzie na antenę
    musi posiadać tzw. metryczkę w której dokładnie trzeba wpisać
    kto jest autorem audio, podkładu muzycznego, gdzie został nagrany
    w którym roku (wypełnia studio) kto wykonał ww. kto jest autorem video
    dokładnie dokładnie wsio. Jednakże wszystko można oczywiście zrobić
    samemu (łącznie z zaświadczeniem z studio) ale taki człowiek bierze na siebie
    niesamowitą odpowiedzialność i w razie czego - ma przerąbane

Każdy się ceni
    np: nagranie 30 sek lektora w studio kosztuje 100 zł. + 150 za studio
    ale jesli to ma być reklamówka do tv i musimy mieć metryczkę
    cena rośnie - 200 zł. lektor 300 studio

tak samo z muzą - 300 zwykłe nagranie 500 - 1200 do reklamówki

to samo z założenia się tyczy gafiki i video - wszystko co pokażemy - kamera - czy też
    animacja - musi mieć potwierdzenie wiarygodności źródła

wiec abu nam się zwróciły koszty - trzeba się cenić

jaka płaca taka praca - kiedyś zrobiłem prezentację za którą wziołem
    30 % tego co mogłem - klient zaczoł przepierdywać, pracy coraz więcej
    brak możliwości podniesienia stawki - co w sumie dało tyle że nie chciało mi się dopracować
    animacji do końca - co prawda klient był zadowolony - ale ja już nie
    wypuściłem wtedy chałe za chałowate pieniądze (choć nie było to 200 czy 1000 zł.) i spaliłem się u kilku nowych
    zleceniodawców - nie chodzi tu już o jakość usługi ale o cenę
    dostałem kilka zleceń dzięki temu feralnemu - ale moje niskie stawki
    już były znane przez kolejnych zleceniodawców - ciężko było je wywindować
    choć następne projekty były już o niebo lepsze.

zamykając sprawę: - jesli ktoś celowo zaniża ceny sam sobie szkodzi
    i niech się nie łudzi że jak się podszkoli to będzie brał wiecej bo to nieprawda

dlaczego prace w 3d powinny być cenione wyżej nić przysłowiowe "200 zł"
    czy tylko dlatego ze zajeło nam to 2 dni ?
    nieprawda - aby coś takiego zrobić trzeba wcześniej się niezle nasiedzieć w maksie
    kawał nauki i ćwiczeń - za to też powinniśmy brać pieniądze.
    to jest tak jak z notariuszem - posiedzi przy tobie 10 min a bierze
    500 zł.

pozdro

PS: - za tą chałe już dostalem zje....kę na forum co mnie kopneło w tyłek
    nie tylko do precyzyjnego wykonania projektów ale i odpowiednich cen za prace - ale nawet dawniej za 200 zł. to co bym mógł zrobic to napis który się obraza wokół własnej osi :-)
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Kucharz ; 23-05-05 o 07:58

(╯°□°)╯︵ ┻━┻
    Złota Galeria 2D Award 2D Grand Prix
    Awatar Cpt.Obvious
    Podziękowania

Domyślnie

tomek dopsze pisze. nie orientuje sie w stawkach i zasadach na jakich dzialaja reklamowki etc (pracuje w giercach), ale pamietam sytuacje w ktorej pracowalem jako podwykonawca po czym dostawlem info od bezposredniego klienta ze moj zleceniodawca to kawal ch** bo nikt dla niego nie pracuje na licencji i zrobiona reklamowke moze sobie wsadzic w d.(w inszym projekcie dla tej samej osoby)
    natomiast odnoszac sie do gierec, obawiam sie ze w polsce nie ma dobrej pracy w tej branzy. no, mozna znalezc posadke na umowie o dzielo za 2-4k i liczyc ze wszystko bedzie dobrze :) moze jedynie tehcland gdzie dostaniesz umowe o prace, lub cdprojekt (nie wiem jakie tam sa warunki) to wmiare stabilne jednostki. dlatego wyemigrowalem :)

Member
    Awatar Luki Luki
    Podziękowania

Domyślnie

a tu sie sporo zmienia Tiger:D, choc wiem ze w to nie uwierzysz... Ja to zawsze bylem optymista, a Ty za duzo gadales z permanentnymi pesymistami;)

(╯°□°)╯︵ ┻━┻
    Złota Galeria 2D Award 2D Grand Prix
    Awatar Cpt.Obvious
    Podziękowania

Domyślnie

byc moze :D opieram swoja opinie na odczuciach na dzien przed opuszczeniem kraju Luki, w 2 miesiace moglo sie prawda, sporo wydazyc, a jesli jest jak mowisz to sie ciesze :)

Member
    Awatar mellodeque
    Podziękowania

Domyślnie

Tak sobie poczytałem, troche sie posmiałem itp. itd.

Rozmowa o kasie to zawsze temat drażliwy i jeden weźmie tyle, a drugi tyle.

Przede Wszystkim:

1. Kontakty
    2. Być w miare znanym i uznanym
    3. Cenić się.

Żadna poważna firma nie zastanawia sie nad kasą ale jakością, a za jakość się płaci, wiec trzeba sie cenić. Najpierw wyrobić sobie markę, być rozpoznawanym - i eleastycznym.

Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej wybredny klient to taki, który chce najtaniej - własnie tacy potem po 100x zmieniają koncepcję, wiec ja sie bronie przed tym i za każdą zmianę zasadniczą extra stawka jest - nie będą mi marudzić.

Za granicą jest innaczej - tam jesli jesteś uznany - klient zna twoje prace itp. to ufa Tobie i nie narzuca sie zbytnio - po prostu ma być na topie i elegancko i fajnie.

Polskie firmy trzeba niejednokrotnie przekonywać, że wiesz co robisz i tak powinno być.

Czasami warto przy pierwszym zleceniu dać normalną stawkę minus pare %, na początek współpracy, z założeniem, że to jednorazowa obniżka - gest dobrej woli.

Tam gdzie można negocjować uwidocznienie "creditsów" - zawsze to jakaś promocja i potencjalny nowy klient już wie, kogo, czego szukać. ;)

ot to na tyle moich wywodów - na koniec podam mniej wiecej rozpiętość cenową 30sek muzy do reklam TV.

spotkałem się z cenami od: 1000PLN do 15tys Funtów Ang. (tak więc widać, że renoma robi swoje - te 15tys funtów wziął kiedyś APhex Twin ;) )

w polsce ceny za 30sek muzy oscylują w granicach 600-2500PLN ale zdarzają się kwatki po 40.000pln ;)

No cóż reasumując: po 1. układy/kontakty po 2. układy/kontakty ;)

Uprawnienia umieszczania postów