Strona 391 z 432 PierwszyPierwszy ... 291341381386387388389390391392393394395396401 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 3901 do 3910 z 4314

Wątek: Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Chyba standardem jest spisanie umowy na oplate za ilosc godzin za stawke X. Do tego zwykle opisuje sie ramy dyspozycyjnosci czyli np. Dzien roboczy to 9-17 masz np. 1 dzien na reakcje jezeli zgloszenie przyjdzie po np. 12 to masz czas do konca nast dnia. w tych ramach mozesz miec godziny extra lub ustalic ze masz wtedy podwojne czy potrojne spalanie. Np normalna realizacja 2 dni robocze na reakcje (w pon o 13 przychodzi info o nowej ulotce do zrobienia daje Ci czas do srody do konca dnia na prxedstawienie propozycji. Jezeli potrzebuja koniecznie na wtorek do 14 to palisz podwojnie godziny jak tego samego dnia to potrojnie.
    Zwykle klient robi sie dzieki temu lepiej zorganizowany co i Tobie pozwala dostarczyc odpowiednia jakosc i zorganizwoac prace. Jak masz takiego co lubi ambitne terminy to najwyzej bedziesz pot ocieral banknotami.

Stawki sa rozne za opieke. Mialem tak ze bralem 10k i bylo tez i 2 k w obu przypadkach ilosc pracy taka sama. Tylko drozszy byl mniej kulturalny -pozdro stolica. Jezeli czujesz ze dasz rade cisnac klienta na godziny i wyegzekwujesz te podwojne to mozesz nawet powiedziec 20/h i wyjdziesz na swoje. Jak wiesz ze trzeba bedzie sie ugiac i tak pracujesz to policz 30-35. W obu przypadkach mozesz miec limit 100h ponad ktory masz stawki cennikowe czyli jakies wyzsze, jak klient tworzy chaos to te 100h moze i w tydzien poleciec. Te dodatkowe sa wiecej warte dla Ciebie bo mozesz robic dla innych klientow co zawsze jest dla Ciebie korzystniejsze.
    nosiłem kalesony zanim było cool

Member
    Awatar bambosz
    Podziękowania

Domyślnie

Olaf'ie mój drogi, dzięki za info co i jak. Jedyny kłopot w tym że to klient z kategorii "A skąd ja mam wiedzieć że jak powiesz że pracowałeś 2 godz. to nie pracowałeś 1 godz. ?" No cóż, są i tacy :/.
    Pytanko czy masz może gdzieś przykład takich przydatnych zapisów do umów ;D ?
    Ewentualnie, może mógłbyś dać jakieś info pod jakim hasłem szukać czegoś wartościowego ?

W sumie, można by dodać na forum "dział" z gotowymi i sprawdzonymi umowami, drukami, kwitkami itp. ... ;p

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

takie umowy mam gdzieś w backupach ale one zwykle sa na tyle indywidualne, ze po wykrojeniu części opisującej konkretne usługi dla klienta, np. wymiana aktualności na stronie, akualizowanie działu X, wiele do uniwersalnego zastosowania nie zostaje. Ale jak będę miał chwilę, to pogrzebie. Ta kategoria klientów jest w sumie bardzo liczna, druga liczna grupa to 'a co jak w danym miesiącu nie będę miał tylu zleceń byś ociekał potem'. Może Ci się go uda przekonać, że dostanie każdorazowo miesięczny spis godzin i projektów, jeżeli jakaś inna firma zaproponuje mu lepsze warunki, zawsze może rozwiązać umowę i związać się z konkurencją.

Taka umowa bywa też wygodna dla klienta. Na początku o tym nie myślą, więc warto im zwrócić uwagę, że płacą też za dypozycyjność. Miałem klientów, którym oferowałem taką umowę ale się nie zdecydowali i pozniej był dla nich spory problem jak poinformowałem, że np. z końcem nast. miesiąca nie będę mógł ich obsługiwać z uwagi na inne prace. Wtedy był straszny kwas i trzeba było przypominać, że oferowałem umowę ale woleli pozostać w wolnym związku.

W sumie można z Adkiem pogadać, by dodać taki dział prawny. Wypracowałem ostatnio też całkiem skuteczną metodę ściągania pieniędzy od klientów - nawet bardzo dużych - przez małych twórców, korzystając z silnej pozycji prawa autorskiego w obrocie gospodarczym. Ostatni klient, który chciał mi zapłacić połowę ostatecznie zapłacił całość i dodatkowo koszty obsługi prawnej. Tym chciałem się też podzielić więc mogłoby trafić do takiego działu. Jakieś QA/FAQ by też się przydało dot. umów o dzieło, praw autorskich, nawet z tego wątku można sporo wyłuskać.
    nosiłem kalesony zanim było cool

Member
    Awatar bambosz
    Podziękowania

Domyślnie

No widzisz, taka akcja też była z tym "co jeśli będziesz się nudził bo nie będziemy mieli tyle zleceń", wtedy zazwyczaj pytam "a jak wczoraj siedziałem o 20stej, to zapłaciliście więcej?". Czasem pomaga.

Dla mnie też jest logiczne, że "zmuszenie" klienta do myślenia jest wygodne i dla mnie i dla nich (projekt jest szybciej gotowy).

Co do spraw prawnych / umów - widzisz, dla mnie np. jest to w większości czarna magia. Niedawno założyłem własną działalność. Rzeczy typu "przekazanie praw autorskich" przerabiałem raz (bo i potrzeby nie było). Ostatnio szukając jakiejś umowy - właśnie odnośnie praw autorskich do LOGO przegrzebałem google, i co wynik, to inna treść umowy. Dla mnie to jeden grzyb, dla klienta "i" to to samo co "lub" itp.

Myślę że takie coś było by bardzo przydatne na forum, a pomoc w odzyskaniu / ściągnięciu płatności to już w ogóle byłby kosmos, sam walczę prawie pół roku o głupie 500 zł. Nawet wezwanie do zapłaty i osobiste wizyty nie pomagają (zostanie chyba ostateczność - wizyta z kanistrem) ;D

No nic, dzięki za info i rozjaśnienie sytuacji ;)

e=mc^2
    Guest

Domyślnie

jestem zdecydowanie za jakims wydzieleniem dzialu co do umow, praw autorskich, "sposobow" na nie placacych klientow itp itd

Member
    Awatar Pawelkos
    Podziękowania

Domyślnie

Jako ze to nie do konca moja dzialka wiec mam pytanie do doswiadczonych kolegow. Ile wzielibyscie za:

Wariant 1:
    3 projekty zaproszen slubnych,ktory jeden bedzie do wyboru dla klientki

Wariant 2:
    3 projekty zaproszen slubnych;
    Przygotowanie plikow do druku;
    Zaltawienia spraw z drukarnia;

Tylko prosze nie piszcie "policz ile ci to zajmie i pomnoz sobie stawke za godzine". Dziekuje za wszelkie podpowiedzi i wskazowki

Member
    Awatar Paveu69
    Podziękowania

Domyślnie

Najłatwiejsza sprawa to znaleźć kogoś kto robi zaproszenia i zapytać o ceny.

Member
    Awatar Pawelkos
    Podziękowania

Domyślnie

Witam,

Pytanie do osob pracujacych w sektorze wizualizacji, architektury. Na jaka place moze liczyc teraz senior3d (nie architekt, ale potrafiacy czytac rysunki), w tej galezi branzy 3d? Wiem ze to duzo tez zalezy od regionu. Jesli nie chcecie podac konkretnych kwot to chociaz zblizone i w jakim miescie/regionie, jesli nie tu to prosze wiadmosc na priv. Interesuja mnie kwoty netto. Za wszelkie informacje dziekuje

Member
    Awatar bambosz
    Podziękowania

Domyślnie

Hej, załóżmy że mam zlecenie na wykonanie 200 szt. 'rysunków' listew przypodłogowych. Mniej więcej takie "pierdolniki" >LINK<

Klient dostarcza kształty w Corelu (więc mi ewentualnie zostaje extrude w AI lub maxie).

Jak byście to wycenili ?
    Mam dziwne wrażenie, ze jeśli zagęgam 10 od sztuki (co nie jest kosmiczną kwotą, bo biorąc pod uwagę czas na import / eksport + obróbka w Ilustratorze / maxie + render, to z 3 - 4 w godzinę machnę) to chłopa "sczyści" i słuch o nim zaginie :/

Jakieś propozycje ?
    Może raty ? ;D

Member

Podziękowania

Domyślnie

powiedz tyle ile wyceniasz siebie. Nieschodź z ceny tylko dla tego aby zdobyć zlecenie tym sposobem tylko sobie niszczysz nie wiem jak to nazwać przyszłość w sposób taki że no wiekszość klientów jest z polecenia poprzedniego klienta. Przyjdzie klient no ale pan znajomemu zrobił za 5zł :P to dlaczego ja mam płacić 10. Lub po prostu będziesz zaniżał cenny w branży..

Uprawnienia umieszczania postów