Skocz do zawartości

czy ktos uzywal silnika Unigine?


intoxicate

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ostatnio przygladam sie silnikowi Unigine, ktory jest tworzony glownie przez rosjanow. ( w tym Alexander Zaprjagaev)

 

Silnik w niektorych miejscach jest lepszy niz ten z U3.

Dokladna liste mozliwosci silnika v0.33 mozna zobaczyc tu:

http://unigine.com/products/unigine_v0.33/

Nastepna wersja 0.4 (planowana na zime tego roku) bedzie przelomem:

http://unigine.com/products/unigine_v0.4/roadmap/

 

Jak narazie silnik wydaje mi sie prosty w obsludze, ma wszystko to czego developera potrzeba.

 

Jedynie nie zacheca cena, ktora wynosi kolo $2k. Z tym ze starsze wersje silnika (0.2) sa oparte na licencji GPL , a producencji stworzyli specjalne mozliwosci dla mlodych developerow, gdzie to mozemy kupic silnik za $450, stworzyc na nim demo dla inwestorow i gdy zdobedziemy fundusze z zewnatrz bedziemy mogli doplacic te $1,5k

 

Jakos wczesniej nie wiedzialem ze ten silnik istnieje, a powinienem bo ma przed soba naprawde zajebista przyszlosc.

 

Narzuca mi sie teraz pytanie... czy ktos z Was mial stycznosc z tym silnikiem?

 

Na koniec sciagnijcie sobie filmiki ktore obrazuja mozliwosci:

http://unigine.com/download/video/0.33/Unigine_v0.33_Site.avi (26mb)

http://unigine.com/download/video/0.33/Unigine_v0.33_Cave.avi (23mb)

http://frustum.org/3d/data/53/Engine_v0.3_beta2.avi (14mb)

http://frustum.org/3d/data/53/Engine_v0.3_beta.avi (39mb)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Trochę dziwną mają politykę cenową, za wersję 0.4 znów będzie trzeba zapłacić... Choć 2k jak za silnik to nie jest aż tak dużo IMO w porównaniu do innych.

 

Niestety nie używałem go, ale wygląda na całkiem zaawansowany.

 

Może zapytaj sie na forum devmaster?

 

http://www.devmaster.net/engines/engine_details.php?id=238

 

Silnik mają w bazie to powinni coś wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no system wersjowania jest dosc *dziwny*. Nastepne wersje beda dostepne na licencji GPL tak jak teraz v0.2

 

czytalem troche dyskusji na forum tv3d.. i nie mam jak narazie watpliowosci co do silnika... jescze czekam na odpowiedz autorow co do pytan na temat terenu i oswietlenia.

 

2k to jest nic za takie mozliwosci Empeck :) jestem pewny ze jak wyjdzie 0.4 ceny wzrosna.

 

// nic tylko trzeba wykombinowac sdk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że jak 0.4 wyjdzie to 0.33 będzie GPL?

Tego nie powiedzialem ;)

developerzy nie chcieli mi zdradzic kiedy 0.33 bedzie na GPL.

wg mnie za wczesnie jeszcze na to..

 

strasznie malo ludzi zna ten silnik.. i ciezko jest zdobyc jakies konkretne informacje na temat SDK...a $450 na ziemi nie lezy.. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Czyzby Burzuazja sie przezucała na na nowy silnik? Widzialem demko jest bardzo fajny. 2tys dolarów to nieduzo. Virtools jest tez ladny. Tylko cena podobno 9 500$ jutro bede mial cennik oficjalny bo rozmawiam z nimi. Jak by co to dam znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie o tym nie myslimy... bo nie ma pieniedzy ;), ale burzuazja z takim silnikiem zjadlaby jak to Barton powiedzial gre Troiki na sniadanie... i o wiele latwiej byloby nam znalezc dobrego inwestora...

 

z tego co mi wiadomo to 5000$ jest za najlepsza licencje... nam wystarczy 450$ by zrobic demo. Moze spadnie z nieba ;) (albo ktos sie zlozy ;> )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Na razie tez stoję przed wyborem nowego silnika do projektu. My ruszamy okolo styczen luty wiec troszke czasu mamy. Zastanawiamy sie nad zwyklym (ble) A6 gamestudio (shadery, pelna obsluga directX9, SDK) za 200$:], virttools (ma wszystko ale jest taki jakis dziwny), Torque odpada, moze Truevision3d 6.5 - 200$. Moim zdaniem Burzuazja by pieknie wygladała na Unigine. Ma bardzo dobrze zrobiony silnik fizyczny. Tak czy siak trzymam kciuki nad dobrym wyborem. A moze Unreal2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Burzuazja by pieknie wygladała na Unigine. Ma bardzo dobrze zrobiony silnik fizyczny

No ten silnik ma same plusy za wyjatkiem:

- nie dostaje sie kodu zrodlowego (wiec nie wiem czy mozna oprzec AI na oskryptowaniu)

- dopiero w 0.4 beda systemy mapy, AI, load/save

- jedna tekstura na teren (nie wiem czy jest mozliwosc modyfikacji w runtime - dowiem sie dzisiaj)

- brak community, a support od developerow ma sie tylko przez jakis czas.

- jeszcze nie wiem czy idzie na nim zrobic gre (dowiem sie dzisiaj ;) )

 

a tak w ogóle ile taki source może kosztować?

Napisz do Valve :)

 

http://www.trinigy.de/index.php?section=game ten silnik rowniez jest warty analizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Pracowałem na Torque i nie przypadł mi do gustu. Bez obrazy Intoxicate ale naprawdę zmieniłbym silnik na jakiś lepszy. Kurcze jak by mnie było stać to bym Wam zafundował silnik HL2 bo coraz bardziej Wasz projekt mi się podoba. My już raczej wybraliśmy silnik - CrystalSpace3d. Projekt ruszy oficjalnie w styczniu,lutym a narazie bedziemy robic dokumentacje.

 

Co do silników - Trinigy jest fajny.

Silnik FarCry tez ładny:]

 

Ostatnio testowałem Quest3d - bardzo dziwny silnik z bardzo duzymi możliwościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do CS, znam ludzi ktorzy na nim pracowali WojciechZ i powiem Ci ze bedziesz mial problemy.

 

Czemu nie Torque ? Bo TGE jest starym silnikiem przy ktorym mozna sie sporo nauczyc (i zrobic cos grywalnego - ale nie da *duza skale*) TSE to przyszlosc, z tym ze programowanie na TSE jest okropnie ciezkie (W sumie nie widzialem trudniejszego silnika, albowiem nie jest to nawet alpha)

Jezeli chcesz wiedziec na jakie "myczki" natrafilismy w burzuazji pracujac pierw na TGE a pozniej na TSE - skontaktuj sie ze mna, a postaram Ci sie wytlumaczyc :)

 

Tak naprawde, ciezko jest znalezc odpowiedni silnik, a to dlatego ze zaden nie jest do konca skonczony ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Właśnie zrezygnowałemz CS. Testowałem go na różnych sprzętach i wywalał się równo:] Teraz sobie sprawdzam Nebula2. Jak bede musiał to nie ma co przejde na Torque. Tam trzeba 2 licencje kupic? TGE i TSE do shaderow tak? Tylko C++? Nie wiem czy dam rade:] Ale zobaczymy. To jest typowy SDK?

 

Co do Questa3d - Po pierwsze programuje sie za pomocą grafów z róznymi blokami symbolizującymi wartości, akcje itd itp. Nie wiem czy na tym sie da zrobić coś wielkiego bo grafy beda nieczytelne. Co do grafiki mozna raz dwa osiagnac b. ladne efekty. Ale zrobic na tym RPG to mozna zapomniec. Cena nie jest taka straszna jak na silnik bo kosztuje 2,500$ wersja enterprise chyba. Ale ja natomiast szukam silnika do 1000-1500zł.

 

Co do "myczków" z checia sie dowiem. Mam GG twoje to jak bedziesz w domku i nie bedziesz zmeczony to sie z Toba skontaktuje. Long Live Community:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz kupic TSE musisz pierw miec licencje na TGE (100$) TSE=150$

z tym ze pracowac na TSE jest ciezko, jak mowilem wczesniej - nie jest to nawet alpha.

 

TSE nie jest *tylko do shaderow*, to jest silnik pisany od zera (ale w sumie na podstawach TGE) z nowymi mozliwosciami ( w sumie wszystko to czego brakowalo w TGE ;) )

 

Co do kontaktu - do konca tygodnia nie jestem dostepny. Ale to o co prosiles na gg - bez problemu pomoge, tylko w weekend.

 

E: przydaloby sie zmienic nazwe tego tematu ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Co do nazwy sie zgadzam. Co do TSE boje sie ze jak zaplace za licencje to okaze sie ze nie spelnia moich wymagan albo ja sobie w nim nie poradze.

Ale pozyjemy zobaczymy... Dzieki za help.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Rozpoczyna sie nowa era!!:]

Niedlugo zostanie otwarta oficjalna strona naszego projektu. Szczegoly podam pozniej.

Zycze takze Burzuazji udanych testow. Acha jak kots bedzie mial screeny z unigine to postujemy tutaj:]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba zaczac od tego ze optymalna karta do uzywania silnika jest gf6600, Ati 9600 pro. Na slabszych kartach pojawiaja sie przeklamania graficzne (i to u kazdego, w roznej postaci) Na 6200 jest bezblednie, ale nie dziala tak szybko jak na 6600 ;)

Silnik jest naprawde wolny... trzeba miec dobra maszyne aby sie nim pobawic. Jak dla mnie nie jest to minus, tylko plus, albowiem silnik uzywa nowych technologii. (a za kilka lat takie karty beda tanie jak buleczki)

 

Dokumentacja: tutaj sie zawiodlem, jest wszystko to co na stronie (http://Www.unigine.com), a myslalem ze dadza cos "od siebie". Dokumentacja jest mala (szkoda ze API jest tylko wynikiem oxygena), ale bardzo pomocna. Szybko i latwo mozna dowiedziec sie danych rzeczy.

 

Radgoll sie sypie przy zbyt duzych momentach obrotowych (no ale dla mnie akurat to nie jest problem ;) )

 

Jak się przyjrzeć obiektom (w chociażby w demku z 'koparkami'), to widać że obiekty 'drżą', co nie jest oznaką stabilnej symulacji niestety. No ale na nasze potrzeby taka fizyka wystarczy (bo to co sie "trzesie" jest juz w zaawansowanej fizyce)

 

Exportowanie obiektow bardzo proste i szybkie.

Kod troche nieczytelny, ale silnik bardzo prosty do obslugi. Pisanie skryptami jest proste jak budowa cepa :)

 

ogolnie glowne problemy to grafika, do ktorej wyrenderowania potrzebna jest dobra karta graficzna.

 

przed nami jeszcze sporo testow, postaram sie pisac co i jak. (animacje postaci, efekty specjalne ;) , AI, teren

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Drżenie obiektów nie jest wynikiem błędnej symulacji. Jest to powiązane z Vsync twojej karty graficznej. Pobaw sie tym i drzenie ustanie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

watpie Wojciech :)

 

kolejne info:

Fizyka bryly sztywnej:

Kolizje:

-Każdy obiekt typu mesh moze mieć przypisany obiekt typu collider, który będzie umożliwiał szybsze wykluczanie kolizji.

-Dodatkowo możliwe jest sprawdzenie przecięcia promienia ze światem.

-Nie widzę nigdzie automatycznego liczenia minimalnego otaczającego collidera.

 

Woda, pływanie:

-Istnieje obiekt typu Fluid, który zajmuje pewien obszar. Engine zapewnia dla niego liczenie fizyki oraz wyświetlanie powierzchni, gdy patrzymy znad powierzchni wody.

-Dla obszaru płynu zdefiniowany jest jeden wektor definiujący kierunek przepływu wody.

 

Problemy:

-Nie ma zdefiniowanych deformacji obrazu, gdy postać znajduje się pod powierzchnią wody. Nie ma takze metody sprawdzającej, czy dany obserwator znajduje się pod powierzchnią wody (trzeba to robić samemu - nie jest to jednak wielki kłopot).

-Obserwator poruszający się pod wodą porusza się z taką samą prędkością, jak na powierzchni wody - nie ma więc symulacji pływania, ani żadnych oporów ruchu - przynajmniej nie jest podana na tacy.

-Nie ma możliwości tworzenia np. wirów na rzece - ale to akurat nie jest dziwne, bo zadanie to wykracza poza możliwości dzisiejszych komputerów (w realtimie).

 

Ruch w obecności siły zewnętrznej:

-Jedyną globalnie działającą siłą jest grawitacja, moze mieć ona dowolny kierunek i wartość.

 

Problemy:

-Nie ma symulacji wiatru, trzeba by samemu tworzyć jakąś siłę działającą na każdy obiekt na danym obszarze i jawnie dodawać ją w każdym kroku fizyki.

 

Tkaniny:

-Tkaniny to poprostu bryły sztywne połączone jointami - tutaj nie ma się do czego przyczepić.

 

 

Możliwości grafiki:

- silnik jest strasznie wolny!

- zabawa swiatlami bardzo prosta

- pozniej dam info co do HDR i PRT (testujemy)

 

Ragdoll w Unigine oparty działa na następującej zasadzie:

-należy stworzyć obiekt ObjectSkinnedMesh, który przechowuje geometrię postaci

-wywołać dla tego obiektu metodę setRagdoll, która wczytuje 2 pliki - siatkę szkieletu i plik konfiguracyjny ragdolla

-plik konfiguracyjny opisuje parametry fizyczne kości/elementów ciała, oraz parametry stawów

 

Zauważony problem:

-Stawy ragdolla mają parametr określający odległość, po której ulegają zniszczeniu. Jednak po przekroczeniu tej odległości poszczególne części modelu nie odrywają się na siebie, tworząc osobne bryły sztywne, a dzieje się coś dziwnego i całkowicie błędnego. Widać to na screenie pod postem. Co ciekawe, w demie stawy były domyślnie niemal niezniszczalne, więc możliwe, że niszczenie stawów w ragdollu nie jest przewidziane. Trzeba o to spytać twórców.

 

 

System Czastek:

Za pomocą systemu cząsteczek omozemy robic efekty takie jak: ogien, dym, z wykorzysteniem refrakcji symulowac gorące powietrze, parę, i inne tym podobne efekty, poza tym deszcz, snieg, mgłę, zadymy. Dodatkowo mozemy przypisywac jako zródło cząsteczek róne obiekty co ułatwi zrobienie np płonącego samochodu.

Na cząsteczki moze tez działac fizyka przez co np beda się odbijały od róznych przeszkód

 

Brakuje mi troche mozliwości zmiany rozmiaru cząsteczi i koloru podczas jej czasu życia. Mozna by spytac twórców czy jest mozliwosc zrobienia czegos takiego. Wogole przydała by sie większa elastycznośc przy okreslaniu parametrów

 

Pojazdy:

-Poruszanie po terenie jest robione automatycznie - engine sam liczy kolizje z podłożem, wystarczy przyłożyć siły i działa.

-Nie udało mi się zaobserwować interakcji między pojazdem a wodą - czołg z dema wrzucony do wody zachowuje się, jakby przechodził przez powietrze. Na konsoli z kolei widać co krok fizyki Fluid:responceImmersion() : not implemented yet. Będzie trzeba się o to spytać autorów silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Intoxicate - jesli chodzi o drżace obiekty podczas symulacji fizyki to nie mialem racji. Chodzilo mi oczywiscie o przesuwanie kamery i wtedy krawedzie obiektow drza:] Wtedy jest to wina Vsyncu.

 

Co do silnika jest to wersja 0.33 wiec jeszcze duzo rzeczy do zrobienia. W nastepnej wersji bedzie mozliwosc podlaczenia SpeedTree RT a wbudowane maja byc procedural trees and grass. I oczywiscie edytor WYSWIG. WIec kolejna wersja moze juz byc niezlym kopem do przodu w dziedzinie tworzenia gier.

 

Jak narazie od strony programowej jest to silnik dosc prosty. Niestety fakt dokumentacja moglaby byc o wiele wieksza. Tutoriali prawie nie ma.

 

Wydaje mi sie ze jest to silnik jesczze za mało dopracowany aby pisac w nim duze projekty. Zobaczymy co nastepne wersje przyniosą. Acha dowiedziałem się że jest nawet możliwość że Panowie z Unigine wersję 0.4 wypuszczą także jako trial 30 dniowy z pełnymi możliowościami. Jeśli tak to niezbyt ładnie się zachwali w stosuku do tych którzy kupili wersję 0.33 Evaluation.

 

Pozyjemy zobaczymy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

W wersji 0.4 będzie wersja darmowa oczywisice bez zadnych licencji. Co za świństwo. Niektórzy kupili 0.33 zeby miec demo silnika a wersja 0.4 dema będzie za free. Ale moze dzięki temu więcej będzie community unigin'a.

 

Praca wre. Sorki że rzadko piszę ale przeprowadziłem się i mam ograniczony dostęp do netu - tylko w pracy.

 

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie są ograniczenia dema?

wersja evaluacyjna to tylko dllki. Ale prezentacje na tym mozna zrobic :) sporo bugow, ale wiekszosc juz zgladzilismy poprzez same skrypty.

 

W tym miesiacu ma wyjsc beta 0.4.

 

ps. Ci ktorzy kupili evala mniej placa za 0.33, to samo bedzie w przypadku 0.4.

 

Na wersji Source 0.33 bez problemu mozna zrobic gre. (tylko nie ma sieci i wielu innych mozliwosci jakie posiadal bedzie 0.4)

 

// na tym silniku grafik 3d moze stworzyc naprawde powalajace portfolio ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym silniku grafik 3d moze stworzyc naprawde powalajace portfolio ;]

Głupie pytanie.

 

Czy na v0,4 da się coś zrobić bez programisty? Jeżeli już edytor WYSIWYG będzie?

 

Po prostu potrzebuję coś prostego do zrobienia paru screenów z Dx9, normale, speculary takie tam + proste enviro.

 

I jak narazie nic nie znalazłem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Rozmawiałem z Dieslem i mówił że wyswig będą chcieli wrzucić do demka 0.4. Zobaczymy. Intoxicate jak postępy? Daj na mejla coś:] Ja teray yasuwam w robocie od rana do wiecyora wic te malo cyasu na developing gier. Ech.... Ale tryzmam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Na Unigine bawiłem się fizyką i zrobiłem samochodzik każde koło oddzielnie reaguje na wyboje, przyspieszenie, hamulce, ręczny _ particle z paleniem gum:] Wszystko dobrze ale niestety maszyna która ma to udzwignąć (całą grę) musi byc wysokiej klasy. Aktualnie przerwałem swój projekt z braku czasu. Będę realistą - nie jestem w stanie stworzyć gry bez zgranego teamu i pracą na cały etat + zlecenia. Moge Was wspomóc w rozwiązywaniu problemów np. albo podsyłać Wam demka które ciachne w Unigine, może sobie coś podpatrzycie.

 

Intoxicate - każdy problem da się rozwiązać - już wiele razy to pokazałeś. Do roboty i lepiej żeby Burzuazja była w top10 najlepiej sprzedających się gier na świecie bo inaczej znajdę Was:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WojciechZ

Ludzie!! Nie każdego stać na Crytek. A Unigin'a każdy może sobie kupić. To tak jakbym się spytał po co są np. renault 107 na rynku skoro można kupić ferrari??

 

Bądźmy rozsądni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności