Skocz do zawartości

Polski Turbosquid?


Simple_man

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 196
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja przez jakiś czas sprzedawałem pierdoły, zarobiłem jakieś $70, które cały czas czekają na wypłacenie. Potem uniosłem się szczodrością i wypuściłem te modele za friko. Nie są jakieś super, a sam w sumie często szukam tam modeli, licząc na to, że będą za darmo. Tak czy inaczej jakoś się tam sprzedają :)

 

p.s. RK, mógłbyś wrzucić jpg z tego formularza w większej rozdziałce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku przepraszam na odświeżenie tematu, ale nie chcę zakładać nwoego, a widzę, że tutaj jest duży temat n/t turbosquida.

 

Jakiś czas temu wystawiłem tam model, tak dla testu. No i mam problem z tymi papierami. Wysłałem im W8-BEN, ale twierdzą, że potrzebują oryginalnie podpisanego dokumentu i mam to przesłać im pocztą. Druga sprawa, to fakt, że podobno od początku 2008, potrzebny jest W7 aby płacić podatek 10% a nie 30%. Wypełniał już ktoś ten formularz? No i jest tego typu kwestia, że na W8 nie wymagali daty urodzenia. Na W7 już wymagają, a ja jeszcze nie mam 18. Czekać do 18stki (w sumie nie tak daleko) i dopiero wysyłać W7, czyli liczyć na szczęście i że przyjmą papier od niepełnoletniego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku przepraszam na odświeżenie tematu, ale nie chcę zakładać nwoego, a widzę, że tutaj jest duży temat n/t turbosquida.

 

Jakiś czas temu wystawiłem tam model, tak dla testu. No i mam problem z tymi papierami. Wysłałem im W8-BEN, ale twierdzą, że potrzebują oryginalnie podpisanego dokumentu i mam to przesłać im pocztą. Druga sprawa, to fakt, że podobno od początku 2008, potrzebny jest W7 aby płacić podatek 10% a nie 30%. Wypełniał już ktoś ten formularz? No i jest tego typu kwestia, że na W8 nie wymagali daty urodzenia. Na W7 już wymagają, a ja jeszcze nie mam 18. Czekać do 18stki (w sumie nie tak daleko) i dopiero wysyłać W7, czyli liczyć na szczęście i że przyjmą papier od niepełnoletniego?

Jak Ci niewiele brakuje to w czasie oczekiwania zrób kilka modeli:D:D:D

Myślę, że to dość rozsądne wyjście, zakładam, że grunt Ci się pod nogami nie pali w pogoni za gotówką, szczególnie, że i tak od razu wiele nie zarobisz, a z większą biblioteką modeli masz większe szanse.

 

Ciekawi mnie, kiedy wszyscy chcący wejść na rynek komercyjny zaczną płakać za powrotem do niekomercyjnej grafiki:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

 

czy może ktoś punkt po punkcie napisać co jest potrzebne aby sprzedawać modele na TS? Wygasł mi ostatnio mój W8BEN i muszę wypełnić nowy ale nie wiem teraz czy W7 muszę wypełnić także. W7 z tego co wiem trzeba słać bezpośrednio pocztą do IRS'u w Stanach (jak nasz US, nie uznają poczty elektronicznej), orientujecie się może jak długo trwa procedura przyznawania ITIN przez IRS w USA? I dalej jak to rozliczać z polskim US? Jeśli macie jakieś uaktualnione wiadomości na 2009r. o tych sprawach to proszę o radę.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozliczen z naszym US... to jest jak zawsze bagno. Jesli nie masz firmy, rozliczasz sie na pit-36 w czesci dochody z zagranicy, niektore US wymagaja wypelnienia PIT-ZG. Procedura zwrotu podwojnego opodatkowania.... musisz udowodnic ile zaplaciles :D a to udowodnisz dopiero jak ci przysla z Turbosquid rozliczenie roczne... a przysylaja bardzo pozno, jedna karteczke na ktorej jest napisane jak wol ile tego podatku zaplacono. I teraz najciekawszy moment, musisz sledzic kursy NBP na dzien w ktorym dostales pieniadze na konto, a dokladniej, dzien w ktorym staly sie one zlotowkami. Nasz US nie uznaje kwot w dolarach, i nakazuje sledzenie dat i kursow na dzien spieniezenia. Jesli rozliczalbys sie przy pomocy czekow, to bylby dzien w ktorym bank fizycznie skupil od ciebie czeki i przeliczyl na PLN (dostajesz to na potwierdzeniu z twojego banku). Jesli rozliczasz sie przy pomocy PayPal... musisz sobie sledzic i pozniej drukowac listy z datami spieniezenia i przeliczac po kursie NBP ile to by wynioslo, czyli to co faktycznie dostales a to co uzna nasz wspanialy US to 2 rozne sprawy.

 

Najlepsze byloby wynegocjowanie z Turbosquid umowy rocznej, w ktorej wykazaliby ci cale dochody i podatki... ale przy niskim obrocie nie chca nawet o tym rozmawiac.

 

Reasumujac z podatku i dochodow z zagranicy rozliczasz sie wg. aktualnego prawa raz w roku, ale stawki i kwoty musisz sledzic na biezaco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

 

Mały edit, żona mnie uświadomiła: czy z tymi PIT'ami jest wszystko OK? Bo z moich rozliczeń wynika, że PIT-36L to właśnie rozliczenie dla firmy a PIT-ZG jest właśnie załącznikiem do niego, natomiast jeśli ktoś nie ma firmy to chyba na PIT-37? Czy mam rację czy znowu coś pokręciłem?

Edytowane przez wieslaw_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

 

Mały edit, żona mnie uświadomiła: czy z tymi PIT'ami jest wszystko OK? Bo z moich rozliczeń wynika, że PIT-36L to właśnie rozliczenie dla firmy a PIT-ZG jest właśnie załącznikiem do niego, natomiast jeśli ktoś nie ma firmy to chyba na PIT-37? Czy mam rację czy znowu coś pokręciłem?

 

PIT36 niezaleznie - zawsze dla dochodow z zagranicy, na PIT 37 nie ma miejsca

na rozliczenie roznic kursow i roznic w podatku dochodowym (np w USA mogles zaplacic 30% a w Polsce 19%) - tylko na PIT 36 sa rubryki do wykazania takich rozbieznosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyłączam się do prośby Koheleta, sam chciałbym spróbować wystawić swoje stare modele i zobaczyć ile są warte.

Dlatego jeśli ktoś z was handluje z powodzeniem na TS niech napisze krótki tutorial : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś powiedzieć czy można jakoś wystawić modele i zbierać kasę na konto a dopiero potem wysłać tego maila z tym dokumentem i wypłacić ??

Jeżeli tak to jak ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć wątek.

 

Jak wygląda sprzedawanie modeli na TurboSquid (i/lub podobnych serwisach typu istockphoto, fotolia itp.), jeśli prowadzi się działalność gospodarczą? Jakie formularze trzeba wysłać/wypełnić? Jaki podatek (i czy w ogóle) jest odprowadzany w Stanach? Jak się z tego rozliczać w Urzędzie Skarbowym w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej.

 

taką prośbę nietypową mam. otóż przyczepił się do mnie urząd skarbowy, bo nie rozliczyłem się z zysku z turbosquida. w związku z czym muszę złożyć korektę deklaracji.

jednakowoż do złożenia tej korekty potrzebuję wykazu ile na tym turbosquidzie wyciągnąłem. nie posaidam juz niestety żadnego druczku przez nich wystawianego gdyż było to w 2007 roku. wiem jedynie że zysk brutto to 110 $.

no i tu się pojawia prośba. czy ktoś z forumowiczów posiada może taki wyciąg z turbosquida, który oni wysyłają (a wiem, że wysyłają bo ja takowy kiedyś olałem :P) i czy mógł by udostępnić. potrzebuje tego aby analogicznie na podstawie czyjegoś blankieciku ustalić sobie ile ja tego podatku muszę odliczyć i jakie wartości muszę wpisać w korekcie deklaracji.

 

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli składasz deklarację, ze rozliczysz się w kraju, oni w swoim skarbowym przedkładają dokumenty, a ten wysyła do polskiego US. Urzędy na całym niemal świecie ze sbą tak współpracują. Najlepszą opcją jest utrata dodatkowych 30% i polecenie rozliczenia się bezpośrednio w US, co kryje Ciebie dzieki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między polską, a usa i zaoszczędza formalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oni pobierają swoją prowizję ok 50%.

Jezeli wypłacasz swoja część mozesz otrzymać ją pomniejszona o zdaje sie 30% podatek (dawno wypłacałem, moze coś sie w stawkach zmieniło) lub rozliczyc się z dochodu we własnym państwie. Jezeli to się zgadza z tym co napisałeś to odpowiedź brzmi: tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mallow, MaGuu,

 

Nigdy nie sprzedawałem na Turbosquidzie ale mogę podzielić się moimi doświadczeniami z bankami zdjęć i illustracji, które swoje siedziby mają często właśnie w USA, jednakże ile jest osób tyle interpretacji przepisów i pewnie znajdzie się 10 innych metod rozliczania się :)

 

Ja znam dwie metody:

1. Bez działalności gospodarczej: w rozliczeniu rocznym w PIT wpisuje się w rubryce dochody i straty podatnika w polu prawa autorskie i prawa pokrewne sumę zarobioną na stockach jako przychód oraz 50% danej sumy jako koszt uzyskania przychodu. Jeśli otrzymaliśmy powiedzmy na Paypala wynagrodzenie w USD, to przychód w PLN obliczamy na podstawie średniego kursu z tabeli A NBP z dnia poprzedniego. Podatek z tak zarobionych pieniędzy przelewamy w ten sposób raz do roku wraz z oddaniem PITa.

2. z działalnością gospodarczą (gdy się jest VATowcem): wystawiamy stockowi fakturę VAT z VATem "nie podlega" obliczając w taki sam sposób jak powyżej przychód w PLN z dopisanym w uwagach odpowiednim paragrafem - "Art. 28l Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług"

 

Co do dokumentów to na stockach się wypełniało formularz W-8 BEN, a co się z tym działo później to już nie wiem.

 

Mam nadzieję, że trochę pomogłem :)

Edytowane przez lockeisdead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nadal obowiązuje W-8 BEN. Ale mam pytanie, naprawdę bardziej opłacalną opcją jest utrata 30% i rozliczenie w USA (czytaj - nie wypełnienie W-8 BEN)? Powiedzmy ze 100zł stracę wówczas 30zł, a przy opodatkowaniu w Polsce jaki będzie koszt uzyskania przychodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zarobkach do 85k zł rocznie, można sobie odliczyć 50% kosztów, powyżej trzeba płacić 32% (drugi próg). Ale wygląda na to że pis zlikwiduje 50% dla grafików od następnego roku (https://graczpospolita.pl/tworcy-gier-wideo-zaplaca-wyzsze-podatki-pytamy-prawnika-co-zmienia-nowa-ustawa-o-pit/). Nikt nie jest tego narazie pewien, bo nowe przepisy są skomplikowane i wszystko zależy od interpretacji us.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mookie, W Polsce płacisz przy rozliczaniu rocznym bez działalności gospodarczej tylko 9% podatku, gdyż połowa to koszt uzyskania przychodu, więc się moim zdaniem opłaca. Czyli upraszczając - przy rozliczaniu się za pomocą corocznego zeznania podatkowego płacisz za te 100zł na koniec roku 9zł podatku.

 

JoseConseco, Też o tym słyszałem, że już to się zapowiada od jakiegoś czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mookie, W Polsce płacisz przy rozliczaniu rocznym bez działalności gospodarczej tylko 9% podatku, gdyż połowa to koszt uzyskania przychodu, więc się moim zdaniem opłaca. Czyli upraszczając - przy rozliczaniu się za pomocą corocznego zeznania podatkowego płacisz za te 100zł na koniec roku 9zł podatku.

 

JoseConseco, Też o tym słyszałem, że już to się zapowiada od jakiegoś czasu.

 

nieno.. 9% płacisz przy umowie o dzieło z zapisem zrzeczenia się praw autorskich.. wtedy tylko masz 50% kosztów uzyskania przychodu

 

na firmę masz 19% podatku dochodowego i faktura odwróconego obciążenia VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności