Skocz do zawartości

Co czytacie?


Frankot

Rekomendowane odpowiedzi

Maja naprawdę genialna ofertę

W tym wątku raczej dzielimy się tym co przeczytaliśmy w książkach. Ale fajnie, że lektura była tak satysfakcjonująca.

 

Ze swojej strony - czytam powoli John Hooper "the Italians" (Włosi). Ciekawa analiza kultury, historii i zwyczajów tego regionu.

Chętnie rzuciłbym okiem na podobne opracowanie dotyczące Polaków. Z zewnątrz widać wszystko inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Hrabala - zwłaszcza "Obsługiwałem angielskiego króla" oraz "Miasteczko w którym czas się zatrzymał". Po odejściu od mojego kanonu lektur twardej i w ogóle fantastyki - ta proza wydała mi się tak pełna życia, humoru, barwnych postaci. Pełnokrwista, pyszna opowieść o życiu, o tym co jest w nim ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Włam się do mózgu" - Rewelacyjna książka autorstwa Radosława Kotarskiego (znanego z reklam banku Millennium). Książka ta w pierwszej części przedstawia problem nauczania w szkołach, założenia i źródła systemu który od 200 lat w zasadzie niezmienionej formie wtłaczany jest do głów uczniów. W drugiej proponuje alternatywne sposoby nauki, które maja dużo lepsza efektywność niż klasyczne "kucie". Świetna pozycja, zwłaszcza, ze człowiek przyswaja wiedze całe życie, a nie tylko na etapie szkolnym. Warto więc wiedzieć jak się efektywnie uczyć, a nie bezmyślnie wkuwać informacje do głowy. Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieśka czytam 6 ty tom. Stwierdzam ze Sapkowski rożne trunki mieszał w rożnym czasie. Tak nierówno napisanej książki w życiu nie czytałem od stylu po jerzyk po prowadzenie historii xD....

 

Jakichś zmian w stylu nie dostrzegłem. Co do narracji to myślałem, że to właśnie wszyscy w Wiedźminie lubią :) Każda część jest bardzo inna, a wydarzenia opisywane są zawsze z ciekawego punktu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakichś zmian w stylu nie dostrzegłem. Co do narracji to myślałem, że to właśnie wszyscy w Wiedźminie lubią Każda część jest bardzo inna, a wydarzenia opisywane są zawsze z ciekawego punktu widzenia.

 

Widocznie mamy różne gusta Kamil ;). Z drugiej strony mój brat również stwierdził ,że bardzo nie równo.

 

Z mojej strony jest w trakcie ostatniego tomu z serii Inkwizytor : Kościany Galeon (datowo) Jacka Piekary i jest to 30 książka w tym roku ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cykl "Wspomnienie o przeszłości Ziemi" Cixiun Liu, Na razie za mną "Problem trzech ciał" i "Ciemny las" i bardzo mi się podobały, szczególnie ta pierwsza. Dawno nie czytałem tak dobrej SF. Natomiast ostatnia zaczyna się dziwnie, zobaczymy co będzie dalej.

Edytowane przez makak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 tomy z serii "Pierwsze prawo"  Joe Abercrombie - xD taa ale to nie jest gość od mody i perfum.
Przeczytałem pierwszy  tom jednym duszkiem i teraz jestem po 150 stron drugiego tomu. Pierwsze dwa tomy maja około 700 stron, a trzeci 800str.
Chyba jedna z lepszych książkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadziej sie tu udzielam to tak troche zbiorczo. Kiedy troche przedawkowalem ksiazki autorow nazwijmy to "zagranicznych" siegnalem po cos naszego.
Konkretnie po ksiazki dwoch panow - Ziemianskiego i Golkowskiego. Seria o Achai byla troche nierowna i moim zdaniem jest niedokonczona, ale styl Ziemianskiego tak mi lezy ze z przyjemnoscia przeczytalem wszystko w tym swiecie. Zwlaszcza ostatnie ksiazki o Virionie super mi sie czyta i zwyczajnie rzucam sie na kazdy nowy tom. Nawet nie wiem kiedy koncze i natychmiast chce wiecej 🙂
Golkowskiego poznalem dzieki "Siedmioksiagowi Grzechu" ktory to siedmioksiag nie jest jeszcze skonczony ale te kilka tomow historii o Zahredzie tez swietnie sie czyta.
Ostatnio dla odtrutki od Fantasy siegnalem po starego, dobrego kinga i jego "Outsidera". Zaczelo sie bardzo ciekawie, w 3/4 ksiazki czulem jakby troche juz byla akcja wydluzana na sile. Nie powiem, zebym jakos sie zawiodl, ot taki czytelniczy hamburger, calkiem soczysty choc nieco za duzy.
Z rozmachu wzialem sie za zbior opowiadan Kinga "Jest Krew". Lubie styl tego faceta, co poradzic. 4 opowiadanka, na razie bardzo fajnie sie czyta.
Po Kingu w koncu mam zamiar przeczytac serie ksiazek Artura Pereza-Reverte o Kapitanie Alatriste. Czytalem sporo ksiazek tego pana, w szczegolnosci polecam "Szachownice Flamandzka" - kapitalny pomysl na kryminal. A ten Alatriste jakos tak zawsze czekal na mnie i najwyzszy czas przysiasc do tej serii.

 

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się też podzielę.

Ostatnio zawodowo zajmuję się tematem Outremer i przy okazji trochę poczytałem o tym temacie. Krótkie tomiki - Rycerz zakonu Szpitalników i Rycerz z Outremer  Davida Nicolle opowiadające o faktach z życia ww. Jak ktoś interesuję się historią polecam. Do książki dodane są piękne ilustracje z rzeczowymi opisami. Dla tych paru ilustracji warto już kupić takie książki. Na pewno będę poszerzał ich kolekcję.

Dobra referencja bo ilustracje są  historycznie zgodne i szczegółowe a informacje zawarte w książce b. ciekawe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie skończyłem czytać trzeci tom Cyklu Takeshiego Kovacsa Morgana "Zbudzone Furie". Całkiem spoko, ale jednak pierwsza część "Modyfikowany węgiel" była najlepsza i w sumie jak ktoś lubi porządne sci-fi to polecam. Ale chyba na tym jednym tomie można skończyć czytać. Drugi tom trochę nudny.

Teraz zacząłem piąty tom Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Mam nadzieję, że spodoba mi się tak samo jak poprzednie części 🙂

A w kolejce do przeczytania mam jeszcze całą masę pozycji, które stoją na półce: Wojny Wikingów, Diuna, nowa Czarna Kompania, Lovecraft 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po lekturze 3 tomów "Ostatni Elf" Ostni Smok" "Ostatni Ork" . Trochę się rąbnąłem bo na końcu pierwszej książki był obrazek z 3 i tak przeczytałem 1 potem 3 i na końcu 2. Na szczęście historia jest opisana tak ,że równie dobrze można było japrzeczytać i w ten sposób na zasadzie retrospekcji.

Ogólnie książki bardzo dobre.
Pierwsza trochę naiwna ,ale minąwszy połowę zaczyna się naprawdę rozkręcać.  Kilka zwrotów akcji naprawdę mocno mnie poruszyło, rzekłby zdenerowało.

Drugi tom jest super szczególnie pierwsza cześć w której opisywana jest młodość jednego z głównych bohaterów.

Trzeci zacząłem od WTF xD ale to przez przeskoczenie drugiej. No nic również super. 

Obecnie zaczynam " Ostatnie zaklęcia". 

Moim zdaniem zarówno tłumacza jak i autorka zrobili kawał dobrej roboty. W odwodzie leży jeszcze piąta książka z cyklu o tytyle "Powrót Królów".

Jeszczę muszę dorwać "Ostatnią przepowiednie" która widnieje ocneniona na lubimyczytac.pl ale nie ma ani okładki ani linków do półek sklepowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2020 o 10:26, Araiel napisał:


Teraz zacząłem piąty tom Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Mam nadzieję, że spodoba mi się tak samo jak poprzednie części 🙂
 

Możesz być spokojny, wszystko trzyma poziom 🙂

A z książek cisnę cykl Expanse tom 8 i spoko jest cała seria. W tym roku ma wyjść ostatni tom i koniec serii. Książki lepsze od adaptacji TV, jak ktoś jeszcze nie oglądał (w sumie nic dziwnego 🙂)

Edytowane przez makak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio skończyłem cykl "Wspomnienie o przeszłości Ziemi" Cixin Liu. O ile pierwsze dwa tomy i w sumie pierwsza połowa trzeciego, czytało mi się super i historia mnie porwała, natomiast końcówka, moim zdaniem, strasznie rozwodniona i rozczarowująca. Spodziewałem się czegoś zupełnie innego, tym bardziej, że cały cykl ma bardzo dobre oceny.

Wcześniej z klimatów SF czytałem "Głębię" Podlewskiego i muszę przyznać, że to kawał dobrej, prawie space opery.

Teraz czytam dla odpoczynku od kilmatów fantasy/SF "Saturnina" Małeckiego. Trochę przewidywalna, ale bardzo przyjemnie się czyta.

W kolejce czeka Żulczyk ze "Wzgórzem Psów", a po nim polska seria "Sybirpunk" Gołkowskiego, który zbiera dobre oceny za historię i kreację świata.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2020 o 15:21, Sebazx6r napisał:

3 tomy z serii "Pierwsze prawo"  Joe Abercrombie - xD taa ale to nie jest gość od mody i perfum.
Przeczytałem pierwszy  tom jednym duszkiem i teraz jestem po 150 stron drugiego tomu. Pierwsze dwa tomy maja około 700 stron, a trzeci 800str.
Chyba jedna z lepszych książkę.

Właśnie jestem po pierwszym tomie i faktycznie wciąga 🙂 Dobrze się czyta, choć trzeba się nastawić, że trochę się akcja powoli rozkręca, bo jest kilku bohaterów i trochę zajmie jak się wszystko "zatrybi". Ale rozmach całej historii robi wrażenie i już jestem ciekaw co będzie dalej 🙂   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszy ciag przygod Viriona w ksiazce Andrzeja Ziemianskiego "Zamek". Nawet nie wiem dlaczego tak podoba mi sie ta seria - facet ma fajny styl pisania. Wszystkie jego ksiazki sprawiaja wrazenie niedokonczonych, jakby bal sie jakichs definitywnych zakonczen i zawsze zostawial furtke do kontynuacji. A jednak super mi sie czyta.
Zaczalem "Pozniej" Kinga - co tu duzo gadac, kolejna ksiazka Kinga, ktora czyta sie z przyjemnoscia. Dostaje to czego oczekiwalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardzo podobało.
Obecnie jestem po serii "Ostatni" Silvany De Mari. Chciałby czytać kolejny tom ale chyba nie przetłumaczyli.
"Ostatni Elf"
"Ostatni Smok"
"Ostatni Ork"
"Ostatnie Zaklęcia" 
"Powrót Królów "

Bardzo dobra seria choć "Pierwszy Elf" trochę przynudza i jest dość naiwny ale tak pani budowała botera. Kolejne ksiązki mega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem czytać ostatni z meekhańskiego pogranicza i ogólnie chyba najlepszy z serii. Tylko, że teraz jak dużo się wyjaśniło, to widzę sporo naleciałości z "Malazańskiej Księgi Poległych", która jest moją ulubioną serią fantasy i raczej nic jej nie pobije. Jak ktoś szuka jakiejś nowej serii do poczytania na dłużej to polecam. Tylko w sumie "Czarna Kompania" poziomem dla mnie się do tego zbliża (którą w sumie też polecam 😄 ).

Sandersona i Abercrombie czytałem. Dobre, ale miały dla mnie też takie nudniejsze momenty.

Obecnie jestem na 5 tomie "Wojny Wikingów" Cornwella. Genialna powieść historyczna. Czyta się na prawdę lekko, fabuła jest świetna (jest serial na Netflixie na podstawie serii, ale nie oglądałem bo nie chcę sobie psuć frajdy z książki). Jak skończę czytać wszystkie 12 tomów, to zabieram się za nowe tytuły od Richarda Morgana, a potem chyba Diuna, żeby spróbować skończyć lekturę przed pojawieniem się filmu 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne są Opowieści z Mekhańskiego pogranicza, żałuj 🙂 Świetna seria, ale trzeba czytać od początku, bo inaczej nie ma sensu. Fantastycznie jest poprowadzona historia, w sumie z opowiadań, które powili przechodzą w całość. Trochę dla fanów Czarnej Kompani, gdzie bohater jest zbiorowy, choć jest też wątek, gdzie śledzimy jednego bohatera. Ba nawet jak bodaj w zeszłym roku wyszedł kolejny tom, to przeczytałem całość kolejny raz. Niestety jeszcze seria się nie skończyła, więc trzeba czekać 🙂 Jak dla mnie top polskiego fantasy - jakbym miał wybierać co przeczytać sagę o Wiedźminie (nie mylić z opowiadaniami) a Opowieści? To nawet bym się nie zastanawiał 🙂  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imperium - Ryszarda Kapuścińskiego - taki powrót do klasyki, kilka jego książek czytałem, ale tej jakoś nie. Czapki z głów przed jego stylem. Zapomniałem jak dobrze pisze 🙂 Trochę się zestarzała pewnie jak pisze o latach 90, ale tak poza tym, to miło poczytać coś dobrze napisanego, przez kogoś, kto stara się w sposób wnikliwy patrzeć na świat 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupelnie przypadkowo siegnalem po "The Midnight Line" - ksiazka z serii o Jacku Reacherze. Nigdy wczesniej nie czytalem nic z tej serii. Wciagnela mnie na maksa. Zwykle czytam po Polsku ale ta byla w oryginale i styl kolesia tak mi spasowal ze sie nie moglem oderwac. Okazalo sie ze to jakos ponad dwudziesty tom 😄 Ale kazda ksiazka to osobna historia wiec nie ma problemu. Na bank siegne po wiecej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w zeszłym roku udało się przeczytać takie rzeczy:
- 11 tomów "Wojen Wikingów" Cornwella,
- pierwszy tom "Diuny",
- piąty tom "Meekhańskiego pogranicza" Wegnera,
- trzeci tom Kovacsa "Zbudzone Furie",
-"Hyperion" i "Upadek Hyperiona" Simmonsa.
Obecnie dalej czytam Wojny Wikingów, zostały mi jeszcze 2 tomy do końca serii. Poza tym mam masę książek, które jeszcze czekają na przeczytanie, a w drodze idą już do mnie kolejne paczki z nowymi 😄 Ogólnie mam syndrom zbieracza/kolekcjonera jeśli chodzi o literaturę i artbooki - jakby kogoś interesowało, to wrzucam obecnie jak to u mnie wygląda. Najgorzej, że już skończyły mi się regały i muszę coś nowego kupić i gdzieś wcisnąć na wolną ścianę w domu 😛

IMG_20211229_180513.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojny Wikingów mi się świetnie czyta. Wydawałoby się, że opisywanie wojen/bitew to będzie cały czas to samo, ale tutaj autor świetnie łączy prawdziwe fakty historyczne z fikcyjnymi postaciami i ich perypetiami, i całość jako seria jest rewelacyjna. Powiedziałbym, że to taka "Gra o Tron" oparta na prawdziwych wydarzeniach. Intrygi wśród rodów, aby obsadzić tron swoimi kandydatami, wojny, sojusze - wszystko bardzo fajnie opisane i przedstawione. Jedna z lepszych pozycji jakie czytałem i nie było żadnego tomu, który bym uważam za nudny. Wszystkie szybko pochłonąłem 😉
A jak to skończę to zabieram się dalej za cykl Hyperiona. Akurat udało mi się kupić 3. i 4. tom w normalnej cenie więc mogę dokończyć czytanie serii.

Regały to Hemnes i Billy z Ikei.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

A ja postanowiłem sobie do WIedźmina i czytam sobie Ostatnie Życzenie. 

Uwielbiam sposób w jaki pisze Sapkowski. Świetnie się to czyta.

Jak skończę sagę to chyba pogram w Wieśka III bo chyba coraz bardziej jestem na niego gotów. Ale najpierw skończę CP..  a o tym moi dordzy będzie w innym wątku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiadania są fajne, niestety saga odstaje. Miałem odczucie otwarcia wielu wątków, które w sumie nie miały swojego finału, przez co miałem niedosyt. Tak jakby Sapkowski podczas pisania stwierdził, że czas kończyć i nagle wszystko się ucina bez odpowiedzi. Nawet dwa razy czytałem (drugi raz po jakimś czasie) aby sprawdzić, czy coś się zmieni. No ale to może tylko moje odczucia 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, makak napisał:

Opowiadania są fajne, niestety saga odstaje. Miałem odczucie otwarcia wielu wątków, które w sumie nie miały swojego finału, przez co miałem niedosyt. Tak jakby Sapkowski podczas pisania stwierdził, że czas kończyć i nagle wszystko się ucina bez odpowiedzi. Nawet dwa razy czytałem (drugi raz po jakimś czasie) aby sprawdzić, czy coś się zmieni. No ale to może tylko moje odczucia 🙂

No wlasnie, ja czytałem parę lat temu i bardzo mi sie wtedy podobało.

Zobaczmy jak bedzie teraz. Przerobie sobie wszystko powoli. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylo to irytujace ze nigdy nie bylo jakiegos ostatecznego zakonczenia sagi. Ludzie w ogole boja sie zakonczen - wszystko musi sie wlec w nieskonczonosc... Sapkowski faktycznie fajnie pisal (w czasie przeszlym bo nic nie napisal od lat). Ale teraz to szczerze mowiac wole poczytac Viriona Ziemianskiego (wlasnie czekam na kolejny tom ktory ma sie ukazac w tym miesiacu jakos).
Czytalem kiepskie ksiazki Ziemianskiego (na przyklad Toy Wars czy Cyberpunk (ktory byl niemal kopia pomyslu z Toy Wars z reszta...), sage o Achai czytalo mi sie niezle pomimo braku zakonczenia tez i dziwnych pomyslow/fetyszy autora 😄. Ale saga o Virionie sama sie czyta. Siadam i koncze tom nawet nie wiem kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2022 o 19:43, michalo napisał:

Dzięki.

A ja postanowiłem sobie do WIedźmina i czytam sobie Ostatnie Życzenie. 

Uwielbiam sposób w jaki pisze Sapkowski. Świetnie się to czyta.

Jak skończę sagę to chyba pogram w Wieśka III bo chyba coraz bardziej jestem na niego gotów. Ale najpierw skończę CP..  a o tym moi dordzy będzie w innym wątku.

Qrde? Na serio? 

Ja to sie strasznie meczylem. Bede mowil wciaz calosc jest napisana tak nierowno... Jedne z gorzych ksiazek jakie czytalem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sebazx6r napisał:

Qrde? Na serio? 

Ja to sie strasznie meczylem. Bede mowil wciaz calosc jest napisana tak nierowno... Jedne z gorzych ksiazek jakie czytalem. 

Może trzeba po prostu lubić taki styl? Nie tylko mi się spodobały te opowiadania 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/21/2022 at 7:43 PM, michalo said:

Dzięki.

A ja postanowiłem sobie do WIedźmina i czytam sobie Ostatnie Życzenie. 

Uwielbiam sposób w jaki pisze Sapkowski. Świetnie się to czyta.

Jak skończę sagę to chyba pogram w Wieśka III bo chyba coraz bardziej jestem na niego gotów. Ale najpierw skończę CP..  a o tym moi dordzy będzie w innym wątku.

A ja wlasnie przeszedłem podstawke wiedzka 3 i zastanawiam sie nad książką lub audiobookiem bo, żem leń 😄 

Gierka jest przepiekna pod kazdym wzgledem takze w hoi polecam 🙂 I co najważniejsze nie trzeba sie mega wysilać, żeby ją przejść. Gierka prowadzi Cie za rączke co dla mnie bylo zbawienne 😄

pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbicie Jugosławii, Marek Waldenberg. O ile można w ogóle mówić o prawdzie historycznej dotyczącej wojen wszelakich, bo zawsze jak się wejdzie głębiej w temat to wychodzą różne kwiatki, o których mało kto mówi, i uczy. Fajnie się to czyta w kontekście tego co się obecnie dzieje na Ukrainie, choć sytuacja jest diametralnie inna i tu mamy oczywistego agresora Rosje, to widać pewne analogie różnych manipulacji medialnych i nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, może to będzie z cyklu co chciałbym przeczytać, a cena narazie mnie odstrasza i nigdzie nie można tego dostać, a z ciekawości chciałbym zajrzeć do tego booka. Zatem https://www.amazon.com/ZBrush-Characters-Creatures-Kurt-Papstein/dp/1909414131

xD xD Ma ktoś tę książkę, może chce sprzedać? No ale nie za 300 baksów 😄

 

Edytowane przez tobiq4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero po tylu latach na moją 30 paroletnią starość zabrałem się za polskie szlagiery, Paradyzja i Limes Inferior - Janusz Zajdel - genialne, zwłaszcza paradyzja na dzisiejsze poj...e czasy.

W trakcie czytania Nicolas Taleb - Czarny Łabędź czyli jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem - podobno to jedna z tych książek co powinien przeczytać każdy zwłacza facet, zobaczymy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności