Podziękowania Podziękowania:  0
× tak × tak:  0
× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 2 z 18 PierwszyPierwszy 123456712 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 178

Wątek: O sprzęcie i nowościach na rynku

eax
    Guest

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    a ja od siebie dodam tyle ze zalezy jeszcze co robisz, bo w plenerze - landscapy powinno sie trzaskac na przyslonach pow 8 nawet do 32 jezeli jest ladna pogoda i mozesz uzyc krotkiego czasu. Dzieki temu otrzymujesz mala glebie, natomiast do rzeczy robionych z bliska - szczegolnie portetow pozadane jest uzycie przyslony otwartej jak najszerzej(od tego glownie zalezy cena dobrego obiektywu ). Proponuje sobie pocwiczyc w ogrodku na roslinkach zobaczysz roznice, a co do ISO to roznie, staram sie robic na 100-200 i ustawic statyw, dzieki temu niweluje wszelkie szumy...

Pozdrawiam,
    Adrian

Member
    Awatar Bacry
    Podziękowania

Domyślnie

a jak się ma minoltę Z3 to raczej mała liczba przesłony bo inaczej wychodzi aberacja chromatyczna (czy odwrotnie ?)

eax
    Guest

Domyślnie

faktycznia im mniejsza przyslona tym mniejsza aberacja, ale nie mam pojecia jak to ma sie do minolty - nie mialem nigdy zadnej w rekach(po za starym kompaktem )

pozdrawiam,
    eax

Spammer
    Awatar illy
    Podziękowania

Domyślnie

illy zależy jaki masz aparat (cyfrowy), jak dobry to iso 400 nie przeszkadza, a iso 50 przy dużym świetle jak najbardziej
    a najkrócej to czym wyższe iso tym krótszy czas naświetlania (expozycji)
    Napisalem ze kompakt wiec juz duzo tlumaczy ;p
    Glownie wszystko zalezy od sceny. Bo np. w moim kompakcie w sloneczny dzien przy iso 50 czasie 1/2500 i f.8 i tak za jasne wychodzily foty (tz. prawie idealne) a czas juz byl maxymalnie krotki.

Ale jak mowie i inni, wszystko zalezy od sceny. A wiadomo ze w malomatrycowych kompaktach nalezy unikac wyzszych iso

rysownik niedzielny
    Awatar maciekG
    Podziękowania

Domyślnie

a ja mam jeszcze pytanie co do koncertów i czasu naświetlania,
    bo ostatnio robiłem na 1/60 głównie i myślałem że będa ok, a tu ruszone...
    jakie uwazacie sensowne dla koncertow...? od 1/125 wzwyż?

Ex moderator
    Awatar tweety
    Podziękowania

Domyślnie

wszystko zależy od koncertu i jakiego oświetlenia użyli organizatorzy.
    dużo zalezy od czułości matrycy (ISO) jaki masz w aparacie, jak jasny masz obiektyw etc.
    ja z reguły robię na 1/80 do 1/125 ISO 1600 na dziurze od 3,5-5,6
    Vorek robił na 1/40 ale to na koncercie gdzie głowny obiekt pozostawał w bezruchu (muzyka klasyczna, jazz, swing).
    na rockowych czy punkrockowych raczej jedziesz na szybszych czasach

nie ma generalnie "złotej reguły naświetlania" wszystko zależy od warunków w jakich fotografujesz.

Pozdrawiam
    "Aby być wielkim, trzeba być kiedyś małym"
    "Jesteśmy murarzami na forum murarskim i rozmawiamy o krzywym murze." (Vorek)

rysownik niedzielny
    Awatar maciekG
    Podziękowania

Domyślnie

no to ze nie ma złotej regułki to jasne, chodziło mi własnie o własne doswiadczenia jak podałes wyzej

moze sie ktos jescze wypowie

pozdrawiam rowniez

ps a wogole to mi sie chyba musiały ręce trząść

Member
    Awatar -Ukash-
    Podziękowania

Domyślnie

1/60 to dosc dlugi czas jak na zdjecia w reku na koncercie. Ja bym to juz powoli kwalfikowal na statyw.
    Kiedys slyszalem i sam sie do tego stosowalem, ze 1/30 to jest taka granica czasu na robienie z reki (to jest pierwszy czas kiedy otwor migawki otwiera sie zupelnie, oczywiscie w starych lustrzankach), a i tak latwo poruszyc. Nie wiem jak to sie ma przy cyfrowkach. Poza tym cyfrowki kompaktowe maja to do siebie ze mimo duzych czulosci jakie mozna ustawic, to maja bardzo male swiatlo obiektywu (o czym juz wspomniano)co dosc mocno wplywa na expozycje.

A tak dla scislosci:
    eax: Uzywanie duzych przyslon od 8 w gore, powoduje akurat duza glebie.

Pozdrawiam

eax
    Guest

Domyślnie

Ukash - mialem namysli wiekszego blura przed i za miejscem do ktorego ustawiamy ostrosc... Im przyslona wieksza(mam namysli wartosc od 1,8 w gore) tym blur mniejszy...

eax
    Guest

Domyślnie

przyszla przejsciowka na M42 ;D to zrobilem teraz fotke swojej calej optyki do canona

sry za jakosc ;P

ostatnio dokupilem sobie dwa pentacony f3,9 - 80-200 i 1,8 - 50 za 100pln oba :O , do tego widac pentacona 200 4, zeisse'a jena 2,4/35mm obiektyw KITowy(18-55) canona i kolejny Canona 28(?)-80 swiatlomierz i filtry - jejejejej - tweety sie chwalil swoim pentaconem to ja sie pochwale swoja optyka... :P

Strona 2 z 18 PierwszyPierwszy 123456712 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów