Skocz do zawartości

Domowe Przedszkole - czyli Rysunek/Digital teoria i praktyka.


miriam

Rekomendowane odpowiedzi

dpstart01bfu8.jpg

 

PRZEDMOWA

 

. . . Na początku było słowo, a potem cóż człek pierwotny (homo sapiens) popatrzył na swoje legowisko w ciemnej jaskini

a potem na kamień, którym wcześniej rzucił w swego udomowionego zwierzaka, a który z kolei odbiwszy się od „maleństwa” (Świnus Domowus) rykoszetem uderzył w ścianę na której został wyraźny ślad. I tak rozpoczęła się era zdobienia jaskiń, a w raz z nią początek sztuki . . .

 

WSTĘP

 

Przede wszystkim dlaczego powstał ten post? Hmm, złożyło się na to wiele czynników, których wymienianie niejednego człowieka doprowadziło by do „szewskiej pasji” – dlatego przytoczę jedynie dwa. 1. i prawdopodobnie najważniejszy to ten że zgodnie z zasadą wiem iż nic nie wiem, chciałbym poprzez serię różnych ćwiczeń z rysunku „analogowego” oraz digitalu czegoś się nauczyć oraz 2. ponieważ moje dzieciaki są w wieku przedszkolnym i również uczą się rysunku . [/i]

 

Nie będzie to poradnik typu połącz punkty od 1-n, a zobaczysz „Gumisia”, a jedynie cykliczna seria ćwiczeń z rysunku i nie tylko. Zarówno tych podstawowych jak i w późniejszym okresie bardziej zaawansowanych ;).

Główny cel – to nauczyć się zasad oraz ich zastosowania. Tematy ćwiczeń będą się opierać o zagadnienia teoretyczne jak również i część praktyczną z zagadnień, m.in.:

 

1.Kompozycja, kadrowanie, proporcje,

 

2.Perspektywa . . . (co zawiera? z czym i jak to jeść)

 

3.Walor, światłocień, kontrast.

oraz wielu innych, które zależą od Waszego udziału

 

 

CZYM? TO SIĘ ROBI . . .

 

Niektórzy z Was powiedzą zapewne, a po diabła to każdy wie ;), zapewne . . ., a ile jest rodzajów ołówków [1,2,3] :], ile jest technik chociażby trzymania ołówka??

Sam nie wiem, natomiast wiem jedno na pewno ilu ludzi tyle też możliwości.

Używam kilku wybranych elementów z dość skomplikowanej dla mnie układanki, jakie one tworzą, ołówek automatyczny 0.3 z grafitem B, oraz 0.5 z 2B z reguły w pracy . i cienkopis 0.3 czarny, długopis również czarny . . . to do szybkiego mazania . . .

Ponoć bez poznania zasad rysunku analogowego nie da się poprawnie majstrować w digitalu.

Poniżej kilka wybranych, ciemnych typów z mojej kolekcji – do szybkiego oraz bardziej szczegółowego gryzmolenia . . . oraz tablet do digitalu ;]

 

Zdj.1.

 

przybory1qf5.jpg

 

Zdj.2.

 

przybory2ki2.jpg

 

ZASADY I ORAGANIZACJA DZIAŁU

 

Wątek jest jak najbardziej OTWARTY DLA WSZYSTKICH, CHĘTNYCH chcących rysować, malować, maziać czy też zajmować się tworzeniem w digital, możliwości jest wiele, to tylko od Was zależy, jakie zadania lub ćwiczenia chcecie umieszczać, czy chcecie komuś zwrócić uwagę na popełniane błędy i pomóc w ich poprawieniu, lub też doskonaleniu własnego warsztatu.

Do czego Was serdecznie namawiam

 

Celem organizacji pracy działu oraz jego dalszego rozwijania w sposób jak najbardziej harmonijny, nie zawiły oraz zrozumiały dla Wszystkich, serdecznie

Proszę o umieszczanie komentarzy wszelkich uwag i innych spraw nie związanych docelowo z wykonywaniem ćwiczeń, zadań, komentarzy i uwag do nich w wątku : KOMENTARZE i inne sprawy "DOMOWEGO PRZEDSZKOLA"

 

W kwestii porządkowej związanej z działem Proszę o to, aby:

 

1. informacje dotyczące ćwiczeń, zadań wstawiać w tytule #Ćwiczenie/ZADANIE XXX - opis.

2. Komentarze dotyczące, pojawiających się wykonywanych ćwiczeń lub zadań bez nagłówka.

3. Pytania dotyczące ew. pojawiających się tematów w formie #Pytanie - opis.- wątek Komentarze, uwagi . . .

4. Ciekawe linki i inne tego typu sprawy wstawiać proszę poprzez #Linki - opis.-Komentarze, uwagi . . .

 

Proszę Was o przestrzeganie w/w reguł..

 

Krótkie Podsumowanie i Zamierzenia

 

Jako, że uparłem się na to żeby rysować, i jak to jeden z moich szacownych kolegów stwierdził że% to talent, a reszta to ciężka praca ;), chcę ten wątek kontynuować mimo chronicznego braku czasu, żadnej nie ukończonej pracy oraz innych przypadków losowych gdyż rysować lubiłem i chciałem od zawsze. Ciekaw jestem czy taki motyw przypadnie Wam do gustu oraz innych Waszych opini, propozycji i komentarzy...

Zatem do Roboty . . .

• • •

 

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

 

PART 1. KOMPOZYCJA, KADROWANIE . . .

 

Kompozycja - to jeden z podstawowych elementów tworzących obraz, rzeźbę czy rysunek. "Początek - początku", w jaki sposób tworzyć harmonię obrazu - dynamikę i tym podobne rzeczy możecie przeczytać w n/w artykule.

Link: Kompozycja, kadrowanie

 

• • • •

 

CZĘŚĆ PRAKTYCZNO-TECHNICZNA

 

ROZGRZEWKA

 

Ćwiczenie 1.

 

A tu dla rozgrzewki małe ćwiczonko dla mnie i dla tych wszystkich którzy mają ochotę je zrobić . . .

 

 

cwiczenie1apy6.th.jpg

 

Ćwiczenie 1a

 

cwiczenie1bud5.th.jpg

 

Ćwiczenie 1b.

 

cwiczenie1cyx6.th.jpg

 

1.Warunki.

3 elementy: pierwszy od lewej od lewej foto jabłka

2 walor

3 pseudo kontur.

 

Wykonać ołówkami, bądź przy użyciu tabletu obie wersie czyli kolor i walor.

1a oraz 1b podobnie jedynie kontur należy wykonać samemu ;) . . .

 

Zachęcam wszystkich do umieszczania swoich przykładów ćwiczeń z martwej natury, które mogą być przydatne innym oraz efektów ich wykonania.

 

Ćwiczenie 2.

 

Przygotował: leszke_lenia - dzięki :)

 

Ćwiczenie to a raczej zadanie występuje podczas egzaminu w warszawskiej asp(kierunek grafika) i polega na narysowaniu portretu modela. Portret ma być wykonany walorowo oraz linearnie.

 

Linki do przykładowych refek:

 

PART 1. KOMPOZYCJA, KADROWANIE . . .

 

. . . zadania, które zostały przygotowane przez Kolegę Tymko, za co mu serdecznie dziękuję i również zachęcam do ich wykonywania oraz umieszczania efektów pracy ;]. . .

Zainteresowanych odsyłam tutaj:

Link: Kompozycja, kadrowanie

 

• • • •

 

LITERATURA

 

. . . w przygotowaniu . . .

 

 

• • • •

 

ZAPRASZAM WSZYSTKICH CHĘTNYCH

 

Serdecznie Pozdrawiam

 

Mariusz "Miriam" Wysocki

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ćwiczenie 2

Ćwiczenie to a raczej zadanie występuje podczas egzaminu w warszawskiej asp(kierunek grafika) i polega na narysowaniu portretu modela.

Portret ma być wykonany walorowo oraz linearnie ponizej dwa przykłady mojego autorstwa :

cw2vb6.jpg

cwiczenie2iq1.jpg

a takze dwie refki do tego ćwiczenia:

http://free-textures.got3d.com/natural/free-character-references/free-character-texture-references-woman-4/images/free-character-texture-references-woman-401.jpg

http://free-textures.got3d.com/natural/free-character-references/free-character-texture-references-man-5/images/free-character-texture-references-man-501.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszke_lenia - uuu to raczej nie miał bym szans, żeby się dostać ;), fajne ćwiczonka, aczkolwiek sporo do pracy przede mną żeby myśleć o portretach i to z naturki :].

ale na pewno temat ten powróci . . . dlatego też sedeczne dzięki i pracuj, pracuj ;],

 

SSn4k3 i cOJoTS -> spróbujcie budować najprostrze formy i układać je w perspektywie, sześciany,walce, itp.

 

Łukasz Misztela -> o to chodzi, ładnie, ładnie

 

INFO

a teraz chłopaki ujmę to tak - :) traktujcie tą serię ćwiczeń jako rozgrzewkę, nic na siłę, małymi kroczkami, budujcie sobie we własnych domkach jakieś własne "martwe naturki", jakieś kartonowe pudełka, itp.

[w przygotowaniu pierwszy punkt].

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki szzalejecie ;), ja poczkać muszę na skanerka - chyba że uda mi się dzisiaj zmontować cosik po robocie w phocie.

 

Pytanko. Jako laik mam zapytanie - jeśli rysuje się lub też maluje to zaczynać należy od ciemnego - do jasnego czy też odwrotnie . . .

 

Pozdrawiam

 

PS. leszke_lenia i kipalol - nieźle, ale wydaje mi się że musicie popracować nad swoimi jabłuszkami jeszcze ;), światłocień, bra muszę w końcu cosik zapodać . . .

 

rozgrzewajcie tablety ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki

 

 

Pytanko. Jako laik mam zapytanie - jeśli rysuje się lub też maluje to zaczynać należy od ciemnego - do jasnego czy też odwrotnie . . .

 

 

Nie wiem czy jest jakies "nalezy"... Mysle ze jak komu wygodnie, ja osobiscie nienawidze bialej kartki :) Domyslnie nowy dokument otwiera mi sie ciemno-ciemno-szary i dopiero z tego cos wyciagam... Tak jak widac na tych stepach, najpierw poprostu wybralem kolor jaki uwazalem, ze powinien byc najciemniejszy w calym obrazku, a potem rozjasniam. W video co kiedys tu dalem tez widac ze najlepiej "startuje" mi sie z ciemnego tla ;)...

 

pzdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem, że do rysowania potrzeba czytać książki...a dowiedziałem sie tylko tyle, że w portrecie z frontu oczy są na środku głowy - zawsze...chyba, że jesteś zmutowanym kozłem z bukłakiem zamiast warg. Wybaczcie, że nic nie narysowałem i na razie sie wymądrzam, ale siakoś czasu zeskanować nie mam :]. Jutro coś wrzuce - nie obiecuje, stwierdzam - Pozdrowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was. Dawno mnie nie było na forum, ale przyzwoitość nakazuje jakiś odzew :D Cieszę się niezmiernie z nowego tematu Pana MCM'a :) Nie oszukujmy się przyda się to i starym wyjadaczom. Natomiast ja Was zachęcam nie z razu do lektur Malewicza, czy Kandyńskiego, bo bez przygotowania to jawi się jako dialekt suahilli :D Polecam na wstępie coś bardziej lirycznego o sztuce np. Białostockiego lub Tatarkiewicza. Potem zaś po przygotowaniu z historii malunków etc. można zacząć kumać o czym piszą Ci wyjadacze:D Warto zajżeć może i do "Żywotów..." Giorgio Vasari'ego Opisuje On tam życie i twórczość wielkich mistrzów. Ok. Na wstępie to tyle. W wolnej chwili będę zaglądał i wplatał małe dygresje ;) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SzU -> Co do Loomis'a tak w sumie to widziałem, "przeczytałem" - ze zrozumieniem gorzej bo mój anglijskij dawno z użycia wyszedł, ale lekturka godna polecenia...

 

cwiczenie 1b jest dla poczatkujacych za trudne imo - aparat ma inny punkt zbiegu perspektywy niz reszta.

 

Zgadzam się, ale ... ;) sami wybieracie rodzaj ćwiczenia, nie chciałbym wprowadzać segregacji na łatwe i trudne [chociaż może będzie to konieczne]

- określić stopień trudności, lecz z drugiej strony na podstawie czego . . . jaki wskaźnik przyjąć ??

 

[moze warto napisac szacowany czas jaki nalezy poswiecic na cwiczenie], albo do jakiego czsu dazyc ostatecznie? na cgtalku bylo kiedys takie "zrob speeda z podanego zdjecia nie dluzej niz 15 min"

 

Warto się nad tym zastanowic. :))

 

ja polecam książki o sztuce. Rudolf Arnheim "Sztuka i percepcja wzrokowa" lub Wasyl Kandyński "Punkt i linia a płaszczyzna"

Troche trudne ale warto je przeczytać.

 

- Poszukam, Poczytam i Tedy będę wiedział co i jak, . . . ;) wielkie dzięki.

 

Też kiedyś myślałem, że do rysowania potrzeba czytać książki...a dowiedziałem sie tylko tyle, że w portrecie z frontu oczy są na środku głowy - zawsze...chyba, że jesteś zmutowanym kozłem z bukłakiem zamiast warg. Wybaczcie, że nic nie narysowałem i na razie sie wymądrzam, ale siakoś czasu zeskanować nie mam :]. Jutro coś wrzuce - nie obiecuje, stwierdzam - Pozdrowy

 

wg mnie czytać warto, zawsze człowiek "może" się czegoś mądrego, nowego nauczyć.

 

Witam Was. Dawno mnie nie było na forum, ale przyzwoitość nakazuje jakiś odzew :D Cieszę się niezmiernie z nowego tematu Pana MCM'a :) Nie oszukujmy się przyda się to i starym wyjadaczom. Natomiast ja Was zachęcam nie z razu do lektur Malewicza, czy Kandyńskiego, bo bez przygotowania to jawi się jako dialekt suahilli :D Polecam na wstępie coś bardziej lirycznego o sztuce np. Białostockiego lub Tatarkiewicza. Potem zaś po przygotowaniu z historii malunków etc. można zacząć kumać o czym piszą Ci wyjadacze:D Warto zajżeć może i do "Żywotów..." Giorgio Vasari'ego Opisuje On tam życie i twórczość wielkich mistrzów. Ok. Na wstępie to tyle. W wolnej chwili będę zaglądał i wplatał małe dygresje ;) Pozdrawiam.

 

•:], hmm, thx Mr Lace ;), poszukam.

 

Co do skali trudności - to przy książkach myślę że to będzie forma jak najbardziej odpowiednia i tak proponuję określać *-łatwe, *** - trudne,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ble, ble , ble... i tak wszystko to pierdy. Jest super, gdy masz 20 lat i wydaje się, że świat jest piękny i dla Ciebie. ****** prawda! Jak masz kasę to jest. Jak zaczynasz się błąkac w bredniach popaprańców to z Bogiem, boś wpaprał się w ********. Rób chopie swoje i co Ci mówi Twa dusza, coś bedzie z tego. Nie słuchaj starych spaczonych , zakompleksionych satyrów. Łap, słuchaj natury, obserwuj, notuj i myśl!. Praca, praca, praca, praca.... Reszta z czasem sama przylezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje małe trzy grosze dorzuce.

Czas to pojęcie względne więc nie warto się nim ograniczać.

Podstawa to dobry punkt wyjścia do zdobywania wyżyn.

Mistrzowie są poto by dawać nam gotowe rozwiązania do których musimu dochodzić sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też się przyłączę, pierwsze jabłuszko ze zdjęcia w pierwszym poście, nie całkiem udane ale ja dopiero ćwiczę.

i mam pytanie, czy jeśli się rysuje tabletem, to lepiej jest zrobić najpierw czarnobiałe i potem rysować po tym kolorami, czy lepiej od razu kolorami?

 

jablkofz0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Aniu ;), miło mi że tu zawitałaś.

Dla mnie przynajmiej łatwiej jest malować w szarościach, a później uzupełaniać o kolor. Łatwiej mi jest zrozumieć gdzie i jak układa się światło i

cień itp.

 

Ale wszystko zależy od tego jak czujesz kolor, jego natężenie itp.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny - myślę że u ciebie trochę brakuje cieni, wszystko ma w miare jednolitą jasność, pod jabłkiem powinno być dużo ciemniej i też strona jabłka bliższa ziemi powinna być bardziej ciemna i mieć więcej odcieni szarości (ponieważ lekko odbija grunt)

 

a ja wstawiam sztućce i też proszę o rady.

 

szthcyf5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA

 

Już niedługo ukaże się 1 temat opracowań: "1.Kompozycja, kadrowanie, proporcje" jeśli macie jakieś propozycje ćwiczeń ew. jakieś inne zgodne z tym tematem proszę je umieszczać do końca przyszłego tygodnia tj. 22.XII.2006 r.

 

A tu moje jabłuszka,

jablkokt4.th.jpg

 

Fajnie sobie poczynacie ;), Astarott pracuj nad bryłą - szczególnie elipsy, nie mogą mieć "kantów".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. chbya każdy brush ma to ustawione z osobna, żeby nie było musisz zapisać brush z tymi ustawieniami jakie chcesz i potem przełączać na niego.

 

kolorowe jabłuszko wygląda bardzo plastikowo, ja bym tam jeszcze trochę pociapkała twardymi brushami, ewentualnie z jakąś teksturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez owijania w bawelne. Fajny topic i cos co mam nadzieje zmotywuje mnie do pracy :)

 

Za wszelkie uwagi bede wdzieczny.

Oraz mam pytanko - jak wy kolorujecie te owoce? - na poczatku roznicujecie kolor ale bez cieni - potem wlaczacie warstwe z cieniem czy moze kolorujecie juz z cieniem (czyli czesc jablka z ciemniejsza paleta)

No i w ogole jak wy to kolorujecie? jakimis pedzlami czy jakies textury nakladacie czy jak to wyglada?

 

Wszystko robione myszka bo tablet hm nie dziala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności