Skocz do zawartości

Fotografia: Work in Progress


Vorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy w nowej edycji Fotograficznego wątku.

 

Lekko zmienionego o kilka małych zasad, ale nadal możecie być pewni, że jest to wątek związany z doskonaleniem swoich sił w fotografii.

Nowa nazwa wątku to „Fotografia: WIP” czyli Work In Progress.

 

Możecie tutaj zamieszczać zdjęcia mające na celu podnieść waszych umiejętności w fotografii. Jeśli nie wiesz, czy takie światło jest dobre lub masz zdjęcie psa, ale nie uważasz, że zasługuje ono na osobny wątek w dziale Fotografia to zapostuj tutaj.

Pamiętaj, jednak o pewnej selekcji zdjęć: zdjęcia bez wyraźnej wartości, strzelane „ot tak dla zabawy komórką” to zdjęcia, jakie z pewnością nie podnoszą niczyich umiejętności.

 

Ten wątek ma na celu prezentowanie swoich ciekawych eksperymentów, nowych technik czy po prostu chcemy się pochwalić dobrą fotką, która nie nadaje się na założenie nowego wątku specjalnie dla tego typu fotografii.

 

Czyli wrzucamy wszystko to co dotychczas ale z odrobiną powagi i wyczucia

 

Jak w każdym przyklejonym wątku czas i na zasady:

 

1. obrazki postujemy nie większe niż 900 pikseli na szerokość

2. pod obrazkiem umieszczamy możliwie dużo danych technicznych: Rodzaj aparatu, ogniskowa, czas naświetlania, liczba przysłony, ISO

3. pod opisem technicznym zamieszczamy krótki opis sytuacji w jakiej zdjęcie było zrobione, celów jakie chcieliśmy osiągnąć lub pomysłu na realizację zdjęcia czy też tematu bądź motywu.

4. Osoby krytykujące bądź doradzające prosimy o możliwie jak najbardziej konstruktywną krytykę wraz z uzasadnieniem proponowanych przez siebie rozwiązań czy to technicznych czy artystycznych. Posty typu "fajnie" albo "do kitu" nie będą mile widziane.

 

przykład

 

bf79dee237b1b55d.jpg

 

 

Canon 350D + Pentacon 200mm

ISO: 400

Czas: 1/200 F:8

 

Zdjęcie zrobione podczas krótkiego przelotu przez Kraków. Było trochę pochmurnie ale na ISO 400 jakoś dało radę

 

 

 

Takie zasady mają na celu tylko wprowadzenie pewnego porządku i uniknięcia pytań w stylu „jaki aparat?” „jaka przysłona?”

 

Mamy nadzieje, że wątek ruszy tak jak ten poprzedni. Nie chcemy też nikogo wystraszyć, nikt nikogo nie będzie karał za taką czy inną fotografię, poprostu chcemy żebyśmy wspólnie się czegoś nauczyli w tej jakże ciekawej dziedzinie sztuki.

 

Osoby które nie czują się jeszcze pewnie w temacie a chciałby fotografować zapraszamy na początek do wątku Fotografia od kuchni czyli FAQ dla nowicjuszy Który będziemy sukcesywnie rozbudowywać o nowe tematy.

 

Pozdrawiamy

vorek & tweety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 505
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nawet nieźle sobie radzi ten tryb macro :) Co bym zmienił:

 

Zdjęcie jest mało ciekawe, a mogło by być biorąc pod uwagę w jakiej gamie kolorystycznej są teraz liście. Weź tych liści więcej, ustaw jakoś ciekawie, tak żeby jeden był w głębi ostrości a reszta na drugim planie poza, tworzyła by ciekawe tło.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie jest niewymownie!

6063eaa5ba6123c4.jpg

Finepix S6500fd

6M N

iso 100

1/600 f6.4

WB:auto

 

Chcialem walnac cmentarz, niebo bylo w miare czyste ladne slonce, rzeski poranek na cmentarzu, chcialem ujac drzewo, ladny kolor trawy przepuszczajacej promienie, kolory na drzewku tez mi sie podobaly ale zamiast tego wyszedl mi Gniot. No tak nic nowego.

Wiem ze powinienem ustawic wyzsze iso i dluzszy czas i tutaj pytanie

Skad wiecie ze w danym dniu iso ustawione na 400 da rade a w innym nie

Ok mierzylem sobie swiatlo ale moja perspektywa jest robiona pod slonce no bo ten grob przeciez nie jest jakis nadzwyczajny ale bez jego pomocy nie moglbym zrobic tej plaszczyzny i drzewa bo byloby za jasne.

Jak to poprawiac zeby bylo optymalnie?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego zdjęcia nie zrobisz jednym strzałem. Musisz mierzyć światło osobno na nagrobek na pierwszym planie i osobno na niebo. Masz wtedy 2 zdjęcia które wrzucasz do photoshopa i maskujesz. W ten sposób masz poprawnie naświetlonie i niebo i pierwszy plan.

 

Inny sposób to doświetlenie pierwszego planu, blendą, kawałkiem białego kartonu, styropainu lub lampą błyskową. A najlepiej połączyć obie metody :)

 

Pierwszy plan możesz spookjnie wyciągnąć w photoshopie, z niebem już jest gorzej bo w prześwietlonych fragmentach znikają zupełnie detale.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad wiecie ze w danym dniu iso ustawione na 400 da rade a w innym nie

 

to proste: mierzysz pomiar światła. trzeba robić intuicyjnie. wyższe ISO (np: 800) powoduje więcej szumu ale przy kiepskim świetle możesz spokojnie robić na krótszych czasach.

z kolei przy jasnym świetle możesz robić przy mniejszym ISO (np: 100) i skracać czas naświetlania i przysłony.

 

jednak odradzam fotografowanie przy ISO wyższym niż 400 zwłaszcza przy zdjęciach gdzie masz czas i możesz sobie spokojnie pozwolić na rozstawienie statywu i strzelać fotografie przy dłuższym czasie naświetlania.

 

tutaj przy twoim zdjęciu zrobiłbym dokładnie tak jak radzi Vorek: robisz 3 zdjęcia:

pierwsze z nastawieniem jasności zdjęcia tylko dla nieba

drugie tylko dra trawy

trzecie tylko dla grobu

 

potem tylko do Photoshop'a i masz pięknie naświetlone zdjęcie.

 

wacom: jakoś nie pasują mi te kolorki. kadr też nie ciekawy: zbędne zielsko i ogólnie nieciekawa perspektywa sprawiają że zdjęcie wygląda jakbyś zrobił je sobie ot tak dla niechcenia.

do zdjęcia należy podejść z wyczuciem. trzeba znaleźć temat i umieć go przekazać. tylko wtedy komentarze do zdjęcia staną się pozytywne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moin

I o to mi wlasnie chodzilo jak podejsc do czegos takiego od strony technicznej bo z artyzmem moja osoba ma tyle samo wspolnego co "z mercedesami".

Oswajam sie dopiero z tym sprzetem i zadaje duzo glupich pytan i bede zadawal jeszcze wiecej

 

dzieki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wacom twoje zdjęcia nie mają jakiegoś motywu przewodniego. Gdyby ta szyna była pęknięta albo dziura w centrum (względnie tak jak jest a reszta zblurowana) to ok ale tak to trzeba się domyślać co 'artysta miał na myśli'. Tak jak ktoś kiedyś powiedział fotografia nic nie tworzy a jedynie pokazuje często nie dostrzegalne rzeczy w taki sposób że inaczej zaczynasz je postrzegać także robiąc zdjęcie staraj się uchwycić to coś i pokazać je tak jak widzisz. Wiem że to trudne ale jak się uczyć to trzeba stawiać sobie cele....

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wacom twoje zdjęcia nie mają jakiegoś motywu przewodniego. Gdyby ta szyna była pęknięta albo dziura w centrum (względnie tak jak jest a reszta zblurowana) to ok ale tak to trzeba się domyślać co 'artysta miał na myśli'. Tak jak ktoś kiedyś powiedział fotografia nic nie tworzy a jedynie pokazuje często nie dostrzegalne rzeczy w taki sposób że inaczej zaczynasz je postrzegać także robiąc zdjęcie staraj się uchwycić to coś i pokazać je tak jak widzisz. Wiem że to trudne ale jak się uczyć to trzeba stawiać sobie cele....

 

pozdrawiam

 

:)

Chociaż krytykę przyjmuje się niezbyt miło, to z pokorą dziękuję za te uwagi.

Są dla mnie cenne i traktuję je bardzo poważnie. Ciekaw jestem

czy na początku mojej "przygody" z fotografią uchwycę to coś,

co będzie rozpoznawalne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotologtn5.jpg

Aparat: Olympus SP 500

Przeslona: wysoka, nie wiem dokladnie

Czas: ok. 12-15 sek

ISO: 100

Flash: nie odpalony

 

Kolega mnie poprosil o fotki dla niego na strone, i ogolnie promocyjne. Latalismy ze stawywem po calym miescie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

routee: mocne :) Troche mnie zakrecilo to zdjecie.

 

wacom: Podobaja mi sie plastycznie te zdjecia. Estetyka z wyczuciem. No i fajne zderzenia; rosliny w nieostrosci i stal, ostra faktura chodnika i gladka tafla wody. Nawet moze troche za mocne i nieco drazniace te zderzenia, ale brawa za takie zabiegi. Problem dla mnie tkwi w braku mocniejszej kompozycji w obu zdjeciach. U routee jest swietny przyklad intrugujacej zabawy formalnej ale i skutecznego prowadzenia wzroku widza.

 

Proponowalbym upraszczanie. Zabawe w kadrowanie az do ostatniego pixela ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slimaknj2.jpg

 

Slimok z niemeickich wakacji ofcy

niestety nie jesetm w stanie nic powiedziec o ustawieniach bo ten aparat takowych chyba nie mial :D jakis Yakumo czy cus...

sciezka rowerowa (tak ! w srodku miasta! tylko dla rowerow! - ofk ludzie chodzili ale to inna sprawa...) a na tej sciezce kupa slimokow...mam tez jakies jeszcze jedno ciekawe - jutr zapostuje...

 

buziak ;*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ofca: nieźle ale szkoda, że spód ślimaka to jedna ciemna plama.

illy: pokaż wszystkie klatki :]

 

taka moja mała propozycja. co wy na to, żeby zorganizować minibitwę fotograficzną? powiedzmy rzucam jeden temat a wy musicie go jak najbardziej oddać w fotografii? bez fotomontaży - samo zdjęcie + ewentualnie skład według jasności + korekcja kolorów, kadrowanie, wyostrzanie etc.?

 

myślę, że to będzie coś ciekawego.

 

moja propozycja to: "Ludzkie zakamarki", lub "Przemijanie".

interpretacja tematu dowolna, czas powiedzmy 3tyg.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tweety - czas co najmniej miesiąc, już kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i delikatnie mówiąc "nie wyszło" (tylko eax się wyłamał i zrobił coś na temat :) )

Ja jestem jak najbardziej za, takie coś zmusza do działania i kreatywnego myślenia, zobaczymy, może coś z tego wyjdzie pod okiem nowego moderatora :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to zróbmy tak: czekam na propozycje do soboty do 24:00.

 

po tym czasie zbiorę je i założę watek z sondą w której będzie można oddać głos na dany temat. sonda trwać będzie 5 dni.

 

po 5dniach startujemy z bitwą. czas bitwy 20 dni +/-10 dni. po tym czasie kolejna sonda czyli na co głosujesz, które zdjecie jest "da best".

 

i kolejna edycja :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. znalazłem ten wątek i postanowiłem uzyskać parę info.. na temat tej fotografii. Czy uważacie że światło jest odpowiednie? czy można je inaczej (ładniej) ustawić?

dsci2507cr1.jpg

 

Aparat: Rollei da10

wlasciwoscifotomj3.gif

 

Propo Bitwy .. . Myślę, że to dobry pomysł.. ja proponuję temat: "koleje życia" .. co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podkreślił bym pęknięcia na powierzchni tego "korka".

światło główne lekko na tył zaś blendą doświetlił przód.

zmienił bym też otoczenie na mniej zajmujące oko widza. teraz widz skacze wzrokiem po zdjęciu chwytając się nie korka który jest tematem zdjęcia, ale też otoczenia które imo niepotrzebnie odwraca uwagę.

 

fajnie by wygadało to na starej podłodze oświetlone mocnym punktowym światłem. kadr 16:9 korek po lewej stronie zas przez pozostałą część kadru widać biegnące cienie od korka po podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plot.jpg

 

 

plo2.jpg

 

 

krzyz.jpg

 

 

Wszystkie trzy zdjęcia wykonane Prakticą LTL, dwa pierwsze szerokokątnym Kenlockiem o ognioskowej 28mm, przy przysłonie 2.8 (o ile dobrze pamiętam:D) niestety nie jestem w stanie podać czasu naświetlania ponieważ bawiłem sie czerwonym filtrem i eksperymntowałem z czasami wydłużając je. Przy zdjęciu krzyża zmieniłem obiektyw na Pentacona 50mm. Aha no i rzecz jasna film, Ilford Pan 400. Zdjęcia robione w czasie wizyty rodzinnej w okolicach Zielonej Góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia ludziska.... tylko... kurcze... czemu ma służyć ten wątek? Bo niczym się nie różni od galerii zdjęć.Work in progress... pomysł bardzo fajny lecz jedyny jak na razie WIP to rudylew i jego dwa zdjęcia.. czyli różne wariacje i kombinacje na jeden temat... czyli WIP. Nie jestem człowiekiem który się przypieprza o byle co ani też nie jestem typem malkontenta któremu nic nie pasuje. Wręcz przeciwnie, wątek fotograficzny na max3d.pl jest GIT ale po kiego dublować wątki? Każdy z nich w założeniach miał być inny... a jest taki sam....

 

(edit)

żeby nie było, że marudze to takie porównanie (znowu samoloty:-)

przed obróbką:

aaatb2.jpg

 

i po... wygląda trochę "plastikowo"...chyba przesadziłem....

mus3cv2.jpg

 

... ale chciałem uzyskac efekt "angielskich obrazków znad kominka" czyli tych wszystkich wspaniałych kolorowych i lekko kiczowatych obrazów samolotów, które zawsze robiły na mnie wrażenie. Chmurki nad i ponad samolotem to pedzel "barontieri" w photoshopie a reszta to sprawka filtra Bleach Bypass z kolekcji 55mm plus całe mnóstwo pierdołek pomniejszych....:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia ludziska.... tylko... kurcze... czemu ma służyć ten wątek? Bo niczym się nie różni od galerii zdjęć.Work in progress... pomysł bardzo fajny lecz jedyny jak na razie WIP to rudylew i jego dwa zdjęcia.. czyli różne wariacje i kombinacje na jeden temat... czyli WIP. Nie jestem człowiekiem który się przypieprza o byle co ani też nie jestem typem malkontenta któremu nic nie pasuje. Wręcz przeciwnie, wątek fotograficzny na max3d.pl jest GIT ale po kiego dublować wątki? Każdy z nich w założeniach miał być inny... a jest taki sam....

 

no to odrobina wyjaśnien:

decyzja o zmianie charakteru wątku zsoatała podjęta współnie przeze mnie i Vorka. chcemy zachęcić ludzi do rozwijania swoch umiejętności i rozruszania tym samym wątku z fotografią.

WIP to dokładnie nasza stara galeria. tylko, że chcieliśmy rozdzielić te lepsz eprace od tych gorszych. czyli: jeśli masz serię zdjęć nie zamieszczaj ich w jednym zbiorczym wątku, ale stówrz sobie osobny watek i tam zamieszczaj zdjęcia.

tutaj można dawać eksperymenty, zdjęcia testowe, zdjęcia pojedyncze, lub co do których nie do końca jesteśmy pewni, czy nam one wyszły.

 

taki mały rozdział na zdjęcia "lepsze" i "gorsze".

 

na potwierdzenie tego taki przykład.

Belusowe samoloty powinny być imo w jednym wątku (samoloty) a np fotka ślimaka ofcy powinna być tutaj w WIPie. i nie daltego, że praca jest "gorsza" czy coś podobnego. nie. po prostu postarajmy się wyodrębnić zdjęcia finalne od tych testowych.

 

inną sprawą zrobienia watku WIP było uporządkowanie działu foto i zarchiwizowanie istniejącego wątku z galerią oraz rozpoczecia czegoś nowego aby zobaczyć ja mocno ruszy dział foto.

 

uff... chyba wszystko :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweety: czyli mam ze swoimi HDr probami wyniesc do osobnego watku?

 

EDIT:

 

kolejne podejscie, tym razem proby z auto-bracketingiem (Olympus SP500). Niestety za wolno dziala i trzeba trzymac spust zeby dzialalo. Ustawilem na 5 zdjec co 1. Ale nie wiem czemu tutaj wyszly 3 fotki. Wniosek: warto robic ciemniejsze zdjecia. Ale tym razem zalezalo to glownie od pogody. Jutro pierwszy raz wytestuje to w sloncu (o ile takie bedzie). Czy ktos sie jeszcze bawi w HDR tutaj?

 

0bc8b9b25741c8fc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wacom masz manie psucia zdjęcia krzaczorami. [EDIT] Streszczając w 'dwóch słowach': konkretnie do 1 fotki, jeżeli chcesz pokazać tą ruderę w otoczeniu krzaków zrób to a nie pokazuj tego "z" krzaków, raz że zasłania to co chcesz pokazać ,2 ni jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wacom: otwiera mi się strona, ładują mi się posty i zdjęcia... a za chwilę widzę Twoje zdjęcie: ściana krzaków i gdzieś na 266 planie podkłady szynowe czy budynki. brakuje mi tylko jakiejś znanej aktorki sikającej w tych krzakach i uznał bym cię za paparazzi, strzelajacego dla Faktu.

 

imo jak dla mnie zdjęcia bez wartości w których ciężko mi się dopatrzeć walorów artystycznych czy chociażby czegoś ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności