Skocz do zawartości

Fotografia: Work in Progress


Vorek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 505
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hej!

 

Coś wątek lekko podupadł? W ramach mojego powolnego delikatnego powrotu na forum wrzucę tutaj swój autoportret.

 

Pomysł (uzyskanie ciekawego światła nie mając dostępu do żadnych lamp, reflektorów, softboxów, you name it) zerżnąłem z jakiegoś filmiku na youtube, choć w nim, model był świecony przez pomocnika fotografa. Z potrzeby zrobienia sobie jakiegoś "ładnego" zdjęcia postanowiłem spróbować odtworzyć efekt sam.

 

Technikalia: Nikon D90, czas 4s, kitowy obiektyw 18-105. Więcej grzechów nie pamiętam, bo oryginalne zdjęcia przepadły wraz z moim dyskiem, zostały takie bez exifów. Świecone to to diodą LED w telefonie, tło: ściana ;)

 

Dołączam też zdjęcie bez kadrowania, co byście mieli lepsze pojęcie jak to zostało zrobione.

 

SJ5yTXP.png

 

making of:

 

YCmf26v.jpg

 

PS wcale nie tak łatwo usiedzieć 4s w jednym miejscu! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil.ochel: nice, ale do tego to już więcej niż jedna osoba by się przydała.

 

fajny tutorial kiedyś mi się udało wynaleźć takiego "malowania światłem", jak znajde to podrzucę. znajdź sobie jakąś martwą naturę. cokolwiek: może być waza z owocami na jakimś tle z prześcieradła, może być jakaś rzeźba na czarnym tle czy cokolwiek. potem przydał by ci się jakiś pędzelek z kierunkowym światłem ledowym. czas naświetlania rzędu 15sec i malujesz tym "pędzelkiem" po obiektach. pierwsze testy nie wyjdą fajnie, potem nabierzesz wprawy i zaczniesz robić studyjne zdjęcia jakbyś miał zestaw lamp za 10k.

 

a najlepsze w tym jest to, że możesz potem nakładać warstwy pomalowane na siebie i pracować nad tym w postprocesie. fajna zabawa, ale najpierw potrenuj na statycznych obiektach zanim zaczniesz sobie strzelać takie autoportrety ;)

 

Salut

tw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pyczkowata

Na początek witam wszystkich ;)

Również chciałabym dodać kilka swoich fotek i dowiedzieć się co myślicie, co jest źle, co dobrze, co poprawić ;)

 

Canon 600d + 18-55, 44mm, 1/80, f5.0, iso 160

touq.jpg

 

 

Canon 600d + 18-55, 23mm, 1/125, f11.0, iso 100

tuz8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam te zdjęcia i pojawia się jeden zasadniczy problem.

Pytacie często o uwagi. Co zmienić i tak dalej. W tym miejscu pojawia się coś przez co trudno się przegryźć, ale trzeba. Pozwolę sobie tutaj na małą uwagę. W większości przypadku uploadujecie zdjęcia które po prostu są bez żadnego tematu. Nie mają punctum, są bo są, mogą być estetyczne, mogą powalać kompozycją czy coś, ale brakuje w nich po prostu historii. Zdjęcia które nie mówią nam wiele oprócz tego, że z jakiejś strony są ładne nie zostaną w ogóle zapamiętane.

Zacząłem robić zdjęcia jakieś 6 lat temu. Obecnie jestem studentem fotografii IIIroku. Niegdyś sam wrzucałem różne zdjęcia na fora tego typu, choć bardziej sprecyzowane i wśród wszelakich kiepskich na ogół prac ludzie wypisywali co zmienić w danym zdjęciu. Tu ręka ucięta, tu za mocna ekspozycja, tu trzeba wykadrować.. No ok i co, na ile to zmieni zdjęcie? Poprawimy techniczną część, ale nie poprawimy samego zdjęcia, one wciąz będzie nudne bo na nim się po prostu nic nie dzieje. Zdjęcie musi mieć pomysł, musi zaskoczyć, musi mieć coś dzięki czemu zostanie zapamiętane. Post wyżej, koleżanka wrzuca dwa zdjęcia - okno i pole. Kompozycyjnie ok, 1 zdjęcie się w miarę kompozycji trzyma, 2 zdjęcie jak najbardziej wszystkie mocne punkciki, powóz, drzewko, elegancko.. i co z tego? Światło nie buduje żadnego klimatu, sam krajobraz jest na tyle statyczny, że jest nudny, kogoś zaskoczy? Czym? No właśnie.. tak jest w przypadku wielu wielu wielu zdjęć. Zamiast wrzucać zdjęcia i pytać 'co źle', lepiej przeglądać portfolia naprawdę dobrych fotografów, przeglądać stronę Lensa czy Magnuma i szukać inspiracji. To jest największy problem, brak pomysłu. Kompozycja, estetyka i tak dalej wpływają na opowiadaną historię, więc nie można za każdym razem trzymać się sztywnych ram. Kiedy przeglądamy portfolia ogarniętych fotografów, mało który tam trzyma kompozycję.. pierwsze lepsze polskei nazwisko - Maciej Dakowicz. U niego człowiek jest bardziej poucinany niż świnia w rzeźni, a jednak te zdjęcia mają przez to w sobie ogromną ekspresję. Od tego, według mnie, trzeba zacząć. Jak ktoś chciałby się więcej dowiedzieć, poduczyć, na ile mogę to pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności