Skocz do zawartości

KOMENTARZE i inne sprawy "DOMOWEGO PRZEDSZKOLA"


miriam

Rekomendowane odpowiedzi

SPRAWY DOMOWEGO PRZEDSZKOLA

WITAM

 

Robiąc porządki w "DOMOWYM PRZEDSZKOLU" Proszę Was o umieszczanie różnych uwag, komentarzy, propozycji zmian, tematów i innych tego typu spraw nie związanych ze specyfiką wątku, w tym miejscu.

 

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze opinie, o sposobie prowadzenia wątku, o tematach w nim wystąpujących oraz innych sprawach z nim związanych.

 

Z góry dzięki

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nalezy pochwalic inicjatywe - bo na forum w pracach podstaw czesto brak... sam sie pewnie czegos naucze. Powodzenia i wytrwalosci zycze!

 

Dzięki, znając sam siebie będzie mi to potrzebne, a w szczególności przy chronicznym braku czasu .;)

 

 

bardzo fajny pomysł ! poszperam za jakimiś materiałami pomocniczymi żeby wesprzeć inicjatywę

p.s. MCMiriam moje dziecię też przejawia ciąg ku "sztuce" i gryzmoli na potęgę ;)

 

Będę zobowiązany, i dziękuję również ... ;] Oby nie po ściankach . . . :]

 

Mam pytanie. Czy ten temat jest Twoim prywatnym samodoskonaleniem, czy otwartą lekcją dla wszystkich chętnych. Innymi słowy, można rysować to co zadajesz i wrzucać tutaj licząc na pomoc we własnej nauce?

 

Temat jest jak najbardziej Otwarty dla wszystkich[/] chcących rysować, malować, maziać czy też zajmować się digitalem, możliwości jest wiele.

Ćwiczenia przeze mnie prezentowane są jedynie poglądowe, można je wykonywać ale również można tworzyć własne kompozycje ;] . . . do czego bardzo zachęcam i później wrzucać tukej z zaznaczeniem w Tytule #ĆwiczenieXXX - opis.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo coś tego stuffu zagarnąłeś...szczególnie mnie zainteresował ołówek wodoro ścięczany - ołówek który sie ścięcza wodorem - niezłe. No jak na pana początka to wcale nieźle wyszło to jabo - jak na początka :]. To jak...to pewnie też sie dołącze do tej inicjatywy - czyli mam coś narysować tak? No ok - to ja sie wezme za te qbki z narzędziami żernymi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry pomysł!

 

chętnie się dołączę!

 

a może by tak zacząć od początku czyli od rozwoju dziecka krok po kroku i wstawialibyście np. prace swoich dzieci. Takie przykładowe bazgroły - podobno dziecko do drugiego roku życia bazgroli nieświadomie, potem zaczyna rysować ze świadomością, i może przydało by się parę rysunków takiego np. roczniaka, potem dwu latka itd. to by mogło troszkę wyjaśnić sprawę rysowania a wątek by był jak najbardziej edukacyjny.

 

Chętnie pooglądam takie rysunki. Potem przeszlibyście do swoich prac. Zresztą jak chcecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jonasz_Real : --> Na pewno, wszelkie uwagi, pomysły itp. będą mile widziane

 

leszke_lenia: -> Fajowsko ;). Dzinks.

 

brumugun, SSn4k3, misiekhc, S_X, tymko, sly: -> wielkie dzię,ki za zainteresowanie,

 

szczerze mówiąc to nie spodziewałem się takiego zainteresowania :] . . .

 

ODP. brumugun - zaczynasz nieźle ;], na początku kontur, później jak kto woli walor, a na koniec kolor. ;)

 

ODP. S_X - sorki za błąd :],

 

ODP. tymko - myślałem nad tym z tąd m.in. tytuł wątku . . . :]

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to moze odkrywcze :) ale polecam książki Andrew Loomisa. napisane z 50 lat temu i nikt tego teraz nie wydaje ale mozna sciągnąć z sieci i wydrukowac. wszedzie je polecaja. mnostwo materialu o rysowaniu ogolnie, rysowaniu ludzi i twarzy itp.

tak wiec:

 

Andrew Loomis - Creative Illustration

Andrew Loomis - Drawing the Head and Hands

Andrew Loomis - Eye Of The Painter

Andrew Loomis - Figure Drawing for all it's Worth

Andrew Loomis - Fun With A Pencil

Andrew Loomis - Successful Drawing

 

przypadla mi tez do gustu:

Stanley Maltzman - Drawing Nature

 

 

a jak ktos nie umie po angielsku... to niech sie uczy, ja nauczylem sie bardzo duzo poprzez czytanie anglojezycznych stron na nasze graficzne tematy... po to by znow te stronki czytac, teraz juz z pelnym zrozumieniem :)

pojedyncze slowa mozna tlumaczyc online: http://www.tranexp.com:2000/Translate/result.shtml

 

autor na jakiego trzeba uwazac to:

Burne Hogarth

jego ksiazki nie sa moze zle, tylko stosuje on dosc dziwny sposob renderowania formy. mozna spokojnie te ksiazki przestudiowac, byle nie przejac tej maniery dziwnego cieniowania. ciekawa jest:

Burne Hogarth - Drawing Dynamic Hands

 

 

mam jeszcze dwie uwagi:

 

cwiczenie 1b jest dla poczatkujacych za trudne imo - aparat ma inny punkt zbiegu perspektywy niz reszta.

 

moze warto napisac szacowany czas jaki nalezy poswiecic na cwiczenie, albo do jakiego czsu dazyc ostatecznie? na cgtalku bylo kiedys takie "zrob speeda z podanego zdjecia nie dluzej niz 15 min"

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. "Być może nie jest to właściwe miejsce na takie info", ale gdzieś to trzeba upchać :D Są to niewątpliwie elementarni autorzy piszący świetnie o sztuce. Warto znać ich spojrzenie.

 

Najwięksi pisarze i poeci publikujący o sztuceW EUROPIE

Denis Diderot (1713 - 1784)

 

Filozof i pisarz, twórca "Wielkiej encyklopedii francuskiej". Autor m.in. recenzji z paryskich salonów sztuki. Najbardziej znany jest "Esej o malarstwie".

Johann Wolfgang von Goethe (1749 - 1832)

 

Opublikował liczne prace teoretyczne na temat sztuk plastycznych, m.in.prekursorską "Naukę o kolorach" (1810). Poświęcił też sztuce liczne eseje.

Stendhal (1783 - 1842)

 

Przed rozpoczęciem kariery literackiej pisał o sztuce. Najważniejsze eseje to "Historia malarstwa włoskiego" i "Przechadzki po Rzymie".

Charles Baudelaire (1821 - 1867)

 

Zawodowy krytyk i recenzent, od 1845 r. publikował regularne omówienia paryskich salonów sztuki oraz artykułykrytycznoliterackie, zebrane w tomie "Sztuka romantyczna" (wyd. polskie 1971).

Rainer Maria Rilke (1875 - 1926)

 

W latach 1905 - 1906 był sekretarzem Augusta Rodina, francuskiego rzeźbiarza, któremu poświęcił duży esej. Autor licznych tekstów o sztuce.

Guillaume Apollinaire (1880 - 1918)

 

Zwolennik modernizmu, pierwszy teoretyk kubizmu ("Kubizm", 1913), twórca koncepcji surrealizmu.

André Malraux (1901 - 1976)

 

Pisarz, minister kultury. Najważniejsze dzieła z teorii sztuki to "Głos ciszy", "Muzeum wyobraźni" i "Przemiana bogów".

W POLSCE

Jarosław Iwaszkiewicz (1894 - 1980)

 

Wśród jego esejów o sztuce najbardziej znane to "Książka o Sycylii" (1957) "Podróże do Włoch" (1977).

Jan Parandowski (1895 - 1978)

 

Najpopularniejsze książki z zakresu historii sztuki to "Dysk olimpijski" (1933), "Godzina śródziemnomorska" (19) i "Mój Rzym" (1959).

Józef Czapski (1896 - 1993)

 

Pisarz i malarz. Najważniejsze prace o sztuce: "Józef Pankiewicz" (1936), "O Cézannie i świadomości malarskiej" (1937) oraz zbiory esejów "Oko" (1960) i "Patrząc" (1983). mm

 

Tu źródło, gdzie znajdziecie notkę o Z. Herbercie i wydanej ostatnio książce z jego esejami o sztuce: http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070116/kultura/kultura_a_3.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wsumie wszystko fajne, ale te ćwiczenia z kompozycji troche mi nie leżą. Pewnie mają jakiś sens, ale są bez przykładów.

 

Wolał bym ,porysować coś typu "Wszyscy rysujemy głowe"

 

Czyli coś jak pierwsze ćwieczenie:)

 

Pomyślę nad tym, i może coś z tego wyjdzie . . .

 

Następny temat to PERSPEKTYWA / w przygotowanych, odcinkach /. Wszystkie uwagi, propozycje mile widziane.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Przygotowaniu: PERSPEKTYWA LINEARNA, KOLORU

 

Wszystkich zainteresowanych, Proszę o umieszczanie sugestii dotyczących ćwiczeń, zadań oraz treści dot. w/w materiału będę wdzięczny za wszelkie Wasze opinie, uwagi oraz propozycje

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym poprosił osoby, które rysują aby dali troche prac nie robionych tabletem np. (ołówek, farbki itp.) :)

 

PS. bardzo fajowski pomysł z tym DOMOWYM PRZEDSZKOLEM

 

Dzinks

:D zasadniczo głównym moim założeniem było i nadal jest propagowanie technik "analogowych", jak również podstawowych ćwiczeń, zadań wykonywanych w sposób tradycyjny. W sumie to jak dla mnie łatwiej jest rysować ołówkiem niż tabletem do którego dalej nie mogę się przyzwyczaić :).

Ale wszystko to ponoć kwestia ćwiczeń i praktyki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzucę swój pomysł, choć mam spore wątpliwości, czy w ogóle on ruszy,

Andrew Loomis napisał kilka naprawdę ciekawych książek, które warto by było, aby każdy, kto chce poprawić swoje umiejętności rysowania przyswoił sobie to, co jest w nich zawarte. Jeszcze wczoraj myślałem, że najlepszym wyjściem jest tłumaczenie którejś z jego książek (w końcu zdecydowana większość z nas ma angielski w szkołach/uczelniach, a tam przerabiane są o wiele trudniejsze teksty na zajęciach), i na podstawie przetłumaczonych rozdziałów tworzyć zadania, teraz lepszym (łatwiejszym w realizacji) wydaje mi się pomysł, by bez tłumaczenia dawać zadania, ale tutaj traci się całą treść, zdaje mi się, że istotną. tak więc co wy na to? dopiero co wstałem, więc mogłem niewyraźnie opisać to, co siedzi mi w głowie :) Oczywiśćie nie robiłbym tego sam, nie mam tyle czasy, ale jest na forum sporo ludzi, może część z was się skusi, wtedy byśmy ruszyli z wyborem książki itd, tak więc zgłaszajcie się, piszcie co o tym myślicie (może tylko mnie się wydawać, że pomysł jest ciekawy) itd :)

 

a tutaj znajdziecie kilka książeczek tegoż autora http://fineart.sk/index.php?cat=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA

 

Witka

z uwagi na fakt, iż niestety przez nawał pracy nie wyrabiam się czasowo z przygotowywaniem tekstu oraz ćwiczonek w temacie Perspektywy, zachęcam Was drodzy forumowicze do przygotowania swoich propozycji/przykładów odnoście zastosowania Perspektywy oraz ćwiczeń lub zadań praktycznego jej zastosowania, (dotyczy całości). i zgłaszania do mnie na PM.

Przewidywany czas na zakończenie składu około 20.03.2007 r.

 

Sorki za zawałki,

ale niestety brak czasa .:(.

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, pomyślałem, że fajnie by było zrobić kilka tematów w przedszkolu, zamiast jednego - do owoców/martwej natury, rysunków ludzi (anatomia) i tak dalej (coś można by powymyślać ;p) albo podzielić na tradycyjne media i digital, bo teraz taki miszmasz jest wszystkiego w jednym temacie i nie każdy wie co malować, tak to osobny temat osobny cel/zadanie, co wy na to? xD

Nie wiem czy by to wypalił, bo raczej mało ludzi się udziela i wątpię by poprzez takie podzielenie dołączyło więcej, ale można spróbować (oczywiście jeśli do dobry pomysł, sam nie jestem do końca do tego przekonany :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej wszystkim takze uwazam ze z przedszkolem to fajny pomysl bo taki zielony ludzik jak ja zawsze sie czegos nauczy.a co do tematów z perspektywy to moze poprostu wyłożyc teorię a tematem samym w sobie będzie jej zastosowanie????ps bardzo szkoda ze taki mały ruch jest i ze w zasadzie malo komentarzy i korekt jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miikadoo -> nie musisz, czasem warto poczytać poprzednie posty w wątku żeby zrozumieć sens jego powstania.

 

Mam taką cichą nadzieję, że nie długo Domowe Przedszkole, wróci w nieco zmienionej, odświeżonej formule, która Wam być może bardziej się spodoba.

 

//pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę w tym momencie, z tym żadnego problemu, jeśli ktoś ma chęć bardzo Proszę, wątek jak pisałem już raz wcześniej jest przeznaczony dla Wszystkich i Prowadzony może być przez każdego, natomiast muszą być pewne określone wcześniej zasady, po to żeby nie był to wątek o niczym.

 

//Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności