Skocz do zawartości

Rzeczy interesujące, rzeczy zabawne vol.2


illy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 10,8k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki ciężko pracującym mediom, pewnie już wiecie wszystko o tym jak źle jest w Korei Północnej.

Pocztówka z Korei Południowej:

 

 

- - - Połączono posty - - -

 

Nie wiem czy połączy. Bardzo fajny kanał o analizach geopolitycznych.

Pojawił się materiał o Polsce. Ciężko mi ocenić czy wartościowy, bo całkowicie sie zgadzam dlatego mogę być nieobiektywny:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka dla uczących się Hiszpańskiego - materiały z visual politik są również po hiszpańsku na osobnym kanale :)

Aha i weźcie pod uwagę, że analizy na Visual Politik wykonuje zespół z Ameryki Południowej i Hiszpanii (głównie Ameryki Płd.) więc spojrzenie jest "pozaeuropejskie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kanały - Keysyego Neistat'a kanał wykonany gdy pracował z CNN - BemeNews - bardzo ciekawe videoreportaże jak np. ten o bezdomnych w SF. Tematyka raczej płytka ale warto śledzić jeżeli ktoś chce wiedzieć czym żyją 25-35 latkowie.

 

Temat gentryfikacji jest w SF bardzo stary i opisywany przez lata już (nawet książki Davida Rushkoffa zdążyły doczekać się bestsellerów lata temu). Ale dla nas jeszcze nie tak dotkliwy. Niemniej ludzie żyjący jak szczury w jednym z niewielu miejsc gdzie jest 'pożywienie' mówią wiele o ekonomii w USA i nie tylko.

 

 

- - - Połączono posty - - -

 

abra kadabra, połącz posty!

 

To video ładnie obrazuje statystyki i postęp. Dodane liczby i analiza ekonomii - wciąz jednak łatwe do przyswojenia. Jako osoba dokładająca się swoją pracą do tego procesu jednocześnie obserwując swoich znajomych, kierujących działami HR, naprawdę polecam. Zapoznać się.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taka ciekawostka jak ktoś ma lapka i win10.

 

Musiałem przystosować swojego Surface1Pro do wakacji, by nie zabierać głównego laptopa. Procesor i5 seria U, 3ciej gen, 1.7GHz (turbo 2.6).

Po ustawieniu w opcjach oszczędzania energii procesora, minimalnej mocy na 85%, działał na 1.45GHz (ma sens 1.7*0.85) ALE jak ustawiłem minimum na 100%, działa cały czas na 2.4GHz i ma normalną wydajność jak rasowy i5.

 

Nie wiem czy to działa z innymi procesorami z serii U ale możecie sprawdzić.

 

p.s. ponieważ korzystam z sieci mobilnej, która czasem jest mylnie rozpoznawana jako sztywne łącze musiałem zablokować akualizacje - do tego użyłem mojego ulubionego privateFirewall zwyczajnie blokując porty oprogramowaniu do aktualizacji.

 

Uff można śmigać na urlop ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dosyc stary news - powazne problemy sa od kilku lat. Bloomberg Technology mialo wczoraj super video o technologii zamykania co2 w krysztaly i mieszanie tego z cementem - oszczedzajac takse na ilosci cementu / piasku.

Kimbal Musk zdaje sie inwestuje w technologie budowy z drzewa i nowe technologie sa dostepne - jakis drapacz chmur nawet powstaje z drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla Was dwie rzeczy.

 

1. ciekawy video felieton, co zrobić by mieć brzydkie dzieci (lub odwrotnie):

[video=youtube;zbzT00Cyq-g]

 

2. Dla czytających z ekranu (bądź w ogóle) - na FB prawnik (https://www.facebook.com/monikawyc - może się przydać kontakt) wkleiła ciekawą listę, na co uważać w umowach o dzieło. Wklejam jak było:

 

Po raz 825 siedzę nad kolejną sprawą klienta z IT, który zawarł trefną umowę o dzieło, i po raz 825 toczę pianę, że muszę ścierać rozlane mleko po powstaniu konfliktu z Zamawiającym - bo nikomu się nie chciało 5 minut pozastanawiać nad treścią umowy.

Z uwagi na fakt, że ta grupa ma niezłą liczebność i problem nie jest abstrakcyjny, APELUJĘ - w szczególności do branży IT, która ma wybitne zasługi w skracaniu mi życia - o przestrzeganie poniższych wytycznych w odniesieniu do umów o dzieło/projekt/wdrażanie/wykonanie (nie dotyczy PZP):

1) Trzeba się zastanowić nad rodzajem umowy, tj. czy jest to umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług, umowa mieszana czy jakieś inne cudo. Rodzaj umowy wynika z jej treści, a nie nazwy. To, że sobie wpiszemy w nazwie umowy "Umowa o Litwo ojczyzno moja", nie powoduje, że umowa ta nie jest umową o dzieło, jeżeli z jej treści wynika, że trzeba wykonać dzieło. To ma kapitalne znaczenie, bo wiadomo, które przepisy Kodeksu cywilnego stosować.

2) Trzeba patologicznie dokładnie opisać dzieło! 90% roszczeń dotyczy "niezgodności dzieła z umową". A jak stwierdzić, czy ten wykwit jest zgodny lub niezgodny z umową, skoro w umowie są dwa zdania na krzyż? Jeżeli w specyfikacji pojawi się postanowienie, że aplikacja po otwarciu ma strzelać zielonymi laserami, to można dość łatwo stwierdzić, czy strzela laserami i czy na pewno zielonymi.

3) Jeżeli projekt ma być wykonywany głównie zdalnie, to na co i po co zastrzegać wszędzie formę pisemną....? Maile to według Kodeksu cywilnego FORMA DOKUMENTOWA. W związku z powyższym jeżeli wiecie, że np. wydanie dzieła nastąpi za pośrednictwem poczty elektronicznej, to piszcie o formie DOKUMENTOWEJ. Forma pisemna to papier (taki prawdziwy) z własnoręcznym podpisem (takim wykonanym ręką).

4) W związku z pkt 3 - jeżeli wiadomo z doświadczenia, że będą następować zmiany w projekcie i najczęściej będą one czynione ustnie lub mailowo, to wskażcie w umowie, że takie modyfikacje nie stanowią zmiany umowy albo że zmiana umowy następuje w formie dokumentowej. Jak w umowie jest zastrzeżenie, że zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności, TO ZMIANY CZYNIONE MAILOWO MOGĄ BYĆ NIEWAŻNE.

5) Jeżeli macie fantazję wprowadzać słowniczek do treści umowy, to zastanówcie się chociaż nad sensem tych definicji - zwłaszcza gdy modyfikujecie pojęcia prawne. I stosujcie je konsekwentnie, bo potem robi się nieprawdopodobny burdel.

6) Treść umowy nie może być wewnętrznie sprzeczna!!! Jeżeli w treści umowy jest zastrzeżone, że wykonanie dzieła nastąpi w terminie 30 dni, zgodnie z harmonogramem stanowiącym załącznik nr 1, a równocześnie harmonogram przewiduje na wykonanie dzieła 60 dni, to tylko wróżbita Maciej określi, kiedy projekt ma być wydany. A brak terminu końcowego wywołuje efekt domino, np. w zakresie odpowiedzialności, obowiązku zapłaty kar umownych etc.

7) "Wydanie" dzieła a "odbiór" dzieła to są dwie kompletnie różne czynności, których się nie rozróżnia w umowach. Wydanie to oświadczenie ze strony wykonawcy, że skończył. Odbiór to oświadczenie ze strony zamawiającego, że dzieło przyjmuje.

8) Czynności wydania i odbioru MUSZĄ BYĆ PRECYZYJNIE UREGULOWANE. Wydanie dzieła między innymi kończy stan opóźnienia/zwłoki po stronie wykonawcy, co również przekłada się na kwestie odpowiedzialności, obowiązku zapłaty kar umownych etc.

9) Usunięcie wad PRZED wydaniem dzieła oraz PO wydaniu dzieła to dwa kompletnie różne zestawy uprawnień! Co do zasady PRZED mamy do czynienia z wezwaniem do zmiany sposobu wykonywania dzieła, PO - z usunięciem wad w ramach rękojmi/gwarancji.

10) Jeżeli jesteś wykonawcą, to rękojmia za wady dzieła to Twój wróg! Kategorycznie ją wyłącz (pod warunkiem, że nie tworzysz dla konsumenta - konsumentom rękojmia przysługuje zawsze).

11) Należy bardzo precyzyjnie uregulować kwestie związane z odpowiedzialnością. Jak się jest wykonawcą, to wyłączenie odpowiedzialności za utracone korzyści zamawiającego to oblig bezwzględny - bo inaczej w razie opóźnienia odpowiada się (co do zasady) za to, czego zamawiający nie zarobił.

12) Trzeba uważać na kary umowne, które są rozproszone po całej umowie, a w szczególności zadbać o ich ograniczenie - może się okazać, że naliczone kary umowne będą wyższe niż wartość wynagrodzenia.

13) Najnowsze orzeczenie SN z listopada 2018 r. - brak górnej granicy kar umownych potencjalnie może powodować nieważność umowy.

14) Przecinki mają znaczenie, do ch.... karmazyna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe rzeczy - obie. Dzięki, a Panią Monikę będę obserwował.

Swoją drogą, wiem, że to cebulowe, ale prawnik z nazwiskiem Wycyckał, myślałem, w pierwszej chwili, że to profil dla żartu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, MaxymilianMax said:

Ktoś nie spi jeszcze.. Jestem na lotnisku zabrakło 80zł do przelewwu, Mógłby ktoś poratować szybkim przelewem? Oddam z procentem 🙂 Jak coś to prosze o pirv

Jak się spało na lotnisku? 😉

Pewnie nawet gbym bardzo chciał, to bym nie pomógł - nie mam konta w Polsce. Karty kredytowe w takich sytuacjach ratują tyłek.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności