Skocz do zawartości

[wip]"red line mod" GTR 2.5 - 70s-Racing Championchips


damusTo

Rekomendowane odpowiedzi

OK witam po przerwie, odo powoli wychodzi na światło dzienne, cos nad czym pracowalem od dosc dawna. Zaprezentujemy tu za chwile, wraz z druzyną która za moment przedstawie, postepy naszej pracy. Idea jest dosc prosta, wycisnac z engine GTR2 wszystko co mozna nastepnie opracowac pakiet europejskich wyscigów z lat 70 na oczatek turystycznych ale to tylko rozgrzewka. Zatem do rzeczy:

Opracowalem zupelnie nowe menu GTR 2 wzbogacilem gre o mnogosc dodatkowych opcji, zmodyfikowalem wszystko od dzwieku po najdrobniejszy detal fizyki ale i sterowanie nie zaglebiajac sie z oryginalu pozostalo ok 6 plikow no moze 8 musial bym sprawdzic.

Teraz czas na autka w 1 kolejnosci adoptuje te z GTL wzbogacajac je nieco i modyfikujac z gory na dol cala fizyke czy tez tym razem raczej mechanike w tym czasie, kilku zdolniachow modeluje kolejne furki listy nie bede tu prezentowal ten post i tak bedzie dlugi ;) Wyznam tylko ze lista ta jest dluga ale dystyngowana ;)

Modeluja postaram sie alfabetycznie zeby nie bylo ze kogos adoruje czy cos:

- 3d creative zwany dalej Wiktor (aktualnie :Chevy Camaro MK2, Toyota Celica GR5 /zaklepał Abarth 1300, Fiat 128, Fiat 131 Fiat X, Mercedes 300 SEL 6,8 AMG, MERCEDES 450, Ford Capri GR5)

- Bubu

- MR Krzysiek (miał robic 1 takiego Jaga ale cos przepadl halo Krzychu ...)

- Pietrus

- Qba (na razie matura ale deklaruje udzial)

- Ja (na razie magisterka ;) ale Chevy Camaro MK1, Dodge Challenger, BMW CSL GR5, Mini Cooper WB, zamawiam: Ferrari Daytona, Ford Mustang MK2 choc pewnie z racji wykonywania mechaniki i wszystkiego innego zwiazanego z wprowadzaniem do gry ... sie zobaczy)

Eventualnych chetnych zapraszam

A teraz odslonimy male tzw conieco

 

gtr22008040719353879du1.th.jpggtr22008040719374737nv9.th.jpggtr22008040719370184gj6.th.jpggtr22008040719372173lj1.th.jpg

 

gtr22008040719374021bx9.th.jpggtr22008040719375057ud3.th.jpggtr22008040719375610ou0.th.jpggtr22008040719380243zz4.th.jpggtr22008040719380778zc0.th.jpg

 

gtr22008040719381678iw5.th.jpg... reszta sie produkuje jeszcze.

 

a teraz troche pojezdzimy:

 

CSL w wersji wciaz mocno testowej dzoszukuje danych...

 

grab006ce9.th.jpggrab008qt7.th.jpggrab048om8.th.jpg...

Edytowane przez damusTo
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam! No projekt jest naprawde wart poswiecenia bo efekt koncowy moze byc na skale swiatowa porownujac do modow, ktore istnieja... Damus dobrze zna cala skladnie gry jezeli chodzi o engine, pliki itd. Ma wystarczajaca wiedze na ten temat i wie jak ta machina pokierowac dlatego kazdy ma swoj przydzial. Ja bede dzialal jako modeller i 1 autko juz w wersji Beta jest. Tutaj mozna je obejrzec: http://3dcreative.cba.pl/pliki/g2008/camaro.htm

Zapraszamy chetnych, zdeterminowanych, pasjonatow do brania udzialu w tym projekcie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to final jest bardzo odlegly ;p Jednak wymodelowac tyle aut i wwalic je do gry to nie tydz czy nawet miesac roboty niestety :/ Te autor pamietaj o tym zeby wszystkie byly modelowane a nie wyciagane z gry ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe rzecz w tym by kroliczka gonic to najwieksza frajda ja raczej nie znajde czasu na modelowanie nad tym boleje ale z mechanika 1 fury schodzi ze 2 tygodnie srednio wiec mamy jasnosc modelowanie idzie szybciej ;) teoretycznie.

ok ide spac tym razem naprawde ide jutro opisze tu detale i restrykcje jakim poddajemy modele w tym projekcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, świetna inicjatywa!

 

Trzymam kciuki za ukończenie projektu.

 

To Camaro ma masakrycznie gęstą siatkę, to ze względu na oświetlenie per vertex, model zniszczeń, czy po prostu tak Wam się chciało?

 

W ogóle GTR2 obsługuje model zniszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

empeck: co do Camaro to siatka bedzie ochudzana - docelowo samochod byl robiony MP i pozniej przerobka na LP. Zasadzniczo limit to 25 000 tri na karoserie i tyle samo na wnetrze - tazke Camaro zmiescilo sie w limicie tak czy tak przy siatce MP, ktora zaprezentowalem w mojej galerii. Oczywiscie wszstko trzeba otymalizowac... Damy rade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CAMARO W GRUNCIE RZECZY NIE JEST PRZELADOWANE jesli idzie o ilosc poligonow jest optymalnie oczywiscie jesli sie da conieco uproscic bez utraty waloru jakim jest dokladne odwzorowanie zrobimy to niemniej model uszkodzen GTR dziala na 2 poziomach:

1 - mechanika a w zasadzie cala fizyka do w tym rez aerodynamika

2 - uszkodzenia wizualne

 

pomijam teraz pk-1 nawet jesli autko bedzie w realu boxem doslownie choc to obrazowa przenosnia. nie zrobimy go z 12 tri a najpewniej ze 144, wlasnie z powodu modelu uszkodzen. Oczywiscie nigdy nie da to realistycznych efektow ale rozgrywka toczy sie o auto sptasowane lub pomarszczone przy czym prawda jest gdzies obok ;) ale i pomiedzy.

 

Mam teraz nieplanowane urwanie kapelusza wiec dopiero wieczorem po 22 mysle opracujemy generalne wytyczne metod pracy, gromadzenia i wymiany materiałow jak i warunki udzialu w projekcie.

MAM TEZ GORACA PROSBE DO MODa TEGO DZIALU O KONTAKT ZE MNA NA GG celem omowienia pewnej sprawy nazwijmy to organizacyjnejpowiazanej z tym tematem, a i dzieki za szybkie zwrocenie uwagi na temat a nawet spinacz :-]

 

Kolejna sprawa poszukujemy dzwiekowcow

Znaczna czesc radochy z jazdy tymi autami i miodnosc klimatu uzalezniona jest od sciezki dzwiekowej czy macie takie kontakty hobby lub zdolnosci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o uszkodzeniu wizualnym.

 

Czyli, o ile dobrze rozumiem, engine gry przy uderzeniu odpowiednio modyfikuje geometrię samochodu? Czy raczej wersje uszkodzone też modelujecie?

 

Pytam z ciekawości, modelując samoloty do symulatorów model zniszczeń muszę ręcznie wymodelować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze uporzadkujemy nieco.

podstawowa rzecz cel - to co mnie przyswieca, to odkopac klimat, ozywic, poczuc go, jednoczesnie pozostawiajac po sobie cos, jakis slad na skale calego swiata, w tym wypadku wyscigow, wirtualnych skupionym na tym silniku to jest sporo ludzi i musze wyznac ze mam juz kilkanascie tysiecy fanow, na calym swiecie - to mile i motywujace.

Klimat klimat klimat a co to wlasciwie oznacza tu odsylam do fotografi takiej jak ta

 

TT%20silverstone%2070.jpg

 

czyli facet w za wysoko naciagnietych rajtuzach robi cos wyjadkowo nie ekologicznego, irracjonalnego, bardzo bardzo nie zdrowego i jak sie to mowi ryzykownego. Jednoczesnie jednak to jak i czym to robi powoduje ze zeby niewiem jak to bylo glupie z punktu widzenia przecietnej gospodyni domowej - ja szanuje go i fotke z tym umieszczam w soim domu na outarzyku w sypialni.

Chce przywolac dawne paliwozerne demony, ktore nie prowadzily sie dobrze, chlaly na umur, nie znaly strachu, nie mialy hamulcy...

Czas kiedy to odwazni ludzie nie tylko mowili ze mysla tak i tak ale gotowi byli zaryzykowac zycie udowadniajac to, innymi slowy kiedy inwencja tworcza konstruktorow w tym tych domoroslych nie byla zanadto skrepowana przepisami BHP i ich pochodnymi. Kiedy nie majacy bladego pojecia o fizyce i noszeniu rajstop faceci budowali swoje ego nie na podstawie grubosci portwela ale w rywalizacji tej wzajemnej i z czasem.

Czas kiedy to bylo w zasadzie dla wszystkich bo wszystkim mozna sie bylo scigac.

Czas kiedy chodzilo o element ryzyka a nie byl on wrogiem publicznym numer jeden

Czas kiedy facet nie bal sie jechac sam na sam w windzie z kobieta nawet na ostatnie pietro

Czas kiedy meskosc miezylo sie sila, kunsztem, wlochatoscia kochonez, kuzem potem krwiom i znojem nie zas czystoscia porow i opalenizna z sauny.

Dosc bo moge tak jeszcze dlugo.

Nie interesuja mnie cele posrednie ja ide na calosc, dlatego nie robimy tu namiastki w postaci 4 autek tych najslynniejszych nie nie. Ja staram sie dotrzec do kulis dalej i glebiej i jeszcze glebiej nawet jesli boli

Zatem zalezy mi na tym by w bic sie w tamte realia by wprowadzic wszystkich kierowcow i tych dobrych i tych zlych, to samo z furami. Latwo smigac szybko BMW CSL ale mozna sie wykazac technika jazdy Fiatem 500.

W sumie trudno ocenic co jest trudniejsze ale na pewno jeszcze trudniej jest kiedy na torze jest jednoczesnie i to i to i to hurtowo.

To naprawde trudne bo kazdy mial nieco co innego pod maska ale powolutku do celu...damy rade jak nie my to kto.

Dobrze wiec w praktyce sprowadza sie to do tego ze modelujac 1 auto czestokroc wykonujemy ich kilkadziesiat...

...zanim popadniecie w panike i przestrach spokojnie rozjasniam.

W zalaczniku J regulaminu FIA mamy wyroznione zasadnicze podzialy specyfikacji na grupy pojazdow na 6 grup i teraz:

 

GRUPA 1 seryjnie produkowane samochody turystyczne

GRUPA 2 samochody turystyczne

GRUPA 3 eryjne samochody wielko-turystyczne czy jak to tam po naszemu zwac

GRUPA 4 specjalne wielko-turystyczne

GRUPA 5 sportowe

GRUPA 6 prototypy sportowych aut

 

i na razie tyle nas interesuje

 

Czego zatem oczekuje? A no jesli ktos wybiera autko i decyduje sie je modelowac wykonuje serie czyli grupe 1 lub 3 zalezy co to za fura. Nastepnie wykonuje pakiety modyfikacji z adaptacji do grupy wyzszej jak 2,4 czy 5 ale i to nie wszystko, ewolucja modelu takze nas interesuje odwzorowujemy 10 lat motoryzacji, i to ma byc wyczyn a nie jazda po lebkach. Tym ktorzy maja ochote napisac ze to sie nie da, mowie ze wlasnie ze sie da, i my to zrobimy nie na jutro i na za tydzien ale bedzie bo w zyciu trzeba miec jakies hobby a nie tylko robote i zakupy w markecie.

W grze segregacja czesci steruje pewien plik, czyli wszystko jest w 1 paczce, sa elementy stale i zmiene i odpowiednio sa dobierane w dodatku w roznych kombinacjach innymi slowy kilka nadkoli kilka spoilerow i swiatel kilkadziesiat skorek i na torze roj.

 

Poki co wszystko co robimy bedzie do urzytku wewnetrznego zespolu. Pozniej zdecydujemy co dalej materialy z tym jak ma wygladac model od str technicznej opoznily sie wiec chyba wlepimy je dopiero jutro...

 

Jesli komus nie odpowiada takie drobiazgowe podejscie, nie dogadamy sie,ale ufam ze nikt tu nic nie musi udowadniac i nie spieszymy sie,gonimy kroliczka gonimy.

 

Planuje jak juz bedzie czym,rozegrac tez w sieci zawody,czy inaczej co jakis czas rozgrywac dlatego wazne jest by starac sie jakos etapami rownomiernie rozudowywac nasza kolekcje o w iare relatywne zestawy jezdzidelek

Zawody tez ekstremalne 24 H lub 1000 km dokladnie tak jak wowczas jezdzono wiec trzeba bedzie beac urlop lub organizowac sobie zmiennika ale satysfakcja z jazdy i wygranej gwarantowana

 

Po glowach chodza nam tez tory a jak chodza to znaczy jedno,sa kwestia czasu. Marzy nam sie troche tego co wowczas bylo powrzechne czyli wspinaczki gorskiej,niemniej to pozniej. Na wstepie jednak przydal by sie tor testowy w tym taki z tunelem ktorym mozna by sprawdzic czy bolid f1 np faktycznie daje rade do gory kolami od 150 w gore - mysle ze damy rade to odwzorowac , dam znaczy sie dam bo to moja brocha.

Niemniej przydalo by sie by jesli ktos wie lub ma materialy dotyczace np testow slalomowych rozsatwienia pacholkow itd przedstawil mi to i to w miare szybko.

Na dzis poki co tyle ale moze jeszcze zaatakujemy temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialem z Bubu na ten temat w nocy on WIE acz ma jakis nie do konca zrozumialy dla mnie opor przed wykonaniem tego nalezycie zupelnie tak jak by hm nie podzielal moich fanatycznych zachowan i pogladow. A ja powiem tak z Fiatem 125 i 125p jestesmy w doskonalej sytuacj i latwo mozemy uzyskac bardzo szczegolowe dane dlatego tym bardziej zalezy mi zeby je odwzorowac zwazywszy ze jest zaskakujace co to miewalo pod maska. No i to taki watek patriotyczny - ZROBMY TO jak trzeba.

Doprecyzuje jeszcze nie mowimy o milionach wersji mnie interesuje tylko to co sie scigalo choc jesli powstana seryjne zupelnie opracowania fizyke do nich tez zrobie.

Bubu ja dla kazdego zespolu opracowuje inna fizyke jesli taka byla i nie marudze jak musze schemat statyczny zawieszenia przeliczac wiec nie marudz jak 17letnia niewiasta tylko rajtuzy naciagaj az po nos i jedziemy w miazge :-] ;-) poczujesz wowczas parcie na jaja i poleci szybko

wiem ze prace masz - WSZYSCY MAMAY a doba w warszawie tez ma tylko 24 h to samo w Buczkowicach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK czas teraz na informacje o tym jak nalezalo by ugrysc temat wykonania jakiegos jezdzidelka. Pierwsza rzecz trzeba obczaic jak wygladala jego ewolucja zwykle bowiem pojawialo sie autka w serii chwile pozniej dochodzono do wniosku ze wskazany jest jakis plug i spoiler i poszerzyc bylo by dobrze cos sie grzalo wiec wlocik i tak po kres i przesiadke na inna fure.

Engine gry pozwala sprytnie dystrybuowac czesiami ale jest 1 kruczek.

otoz trzeba wylonic elementy stale i zmienne teraz moze sie okazac ze wszyskto jest zmienne tez damy rade.

Niemniej ja bym nalegal na takie kreowanie siatki ze mamy o ile to mozliwe staly elemet kabiny pasazerskiej i np komory silnika. Nastepnie maske mozna zerwac wiec imitacja silnika byc moze zmiennego np bmw miavo silniki S4 i S6 to wyrazna roznica jest. Nadkola czesto rozrastaly sie mocno szczegolnie wowczas gdy furke wbijano w gr 5 no i pojawia sie pomysl nadkola beda sie nie tylko zaginac ale laminatowe pol metrowe z gr 5 rozrywac i odpadac jak dobrze pojdzie jak nie to tylko odpadac. Zatem dobrze ustalic i przyjac startegie wspolna co ulatwi mi konstrukcje plikow

 

w siatce pojawia sie zatem np NADKOLE_STYLE_XX gdzie Xx to kolejny numer np 03

 

W grze poza kolami mozna oderwac 12 elementow

 

Elementy zmienne musza sie sensownie uzupelniac wszystkie ze stalymi czy sa jakies pytania ? cos konkretniej potrzeba omowic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli liczac ze np kazda szyba wypadnie a fiat ma ich 10 to moge zrobic jeszcze tylko 2 odpadajace elementy ? A drzwi lusterka swiatla zderzaki ? I moze maski jak mnie napadnie na srodek ?

++

I jaki rozmiar moga miec textury ? I czy moga byc np w paru plikach czy musza byc w jednym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK pomoc dydaktyczna w sprawie mapowania

 

Przykladowe zupelnie

 

body:

 

abarth1000tcbody1qf1.th.jpg

 

od wewnatrz:

 

abarth1000tcbody2pm4.th.jpg

 

(ale kokpit osobno jest zmapowany co oczywiste bo to osobna siata ale ma swoja wieksza tekstore tez)

 

okna itp:

 

abarth1000tcwindowswj7.th.jpg

 

kanal przeziernosci:

 

abarth1000tcwindowsalphma1.th.jpg

 

Zwróccie prosze uwage na proporcje tekstor 8 - 16 - 32- 64 - 128 - 256 itd

Dalej Grile i elementy z otworami jesli nie sa wymodelowane umieszczamy razem z szybami dzieki czemu tylko tu mamy alphe i reszta duzych jak widac tekstor jest szczublejsza w te zlosliwe KB ;) Warto sie czasem zastanowic czy napisy pojawialy cie na szybach bo moze warto je rozbic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to zwykle w moich watkach pisze sam do siebie nic to moze sie przyszlym pokoleniom przyda. Trenowalem sie z kurzem no i troche zanieczyscilem atmosfere:

 

grab005copyff6.th.jpggrab003copyuh1.th.jpggrab002copyrz3.th.jpggrab001copysg4.th.jpg

 

Engine traktuje te efekty nieco po mcoszemu jednak to tez cudow nie bedzie btw ma moze ktos takie fajne teksturki w temacie roznej masci kurzów.

No i zbieramy materialy o Pikes Peak ktos ma cos ciekawego mapy ect...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe to nie do końca moje warunki były ;) Chodzi o to, że zrobię coś dopiero za 2tygodnie i jak się sprawdzę to robię dalej a jak nie to wylatuje aby nie przeszkadzać :)

PS: Jak znajdę jakieś mapki kurzu to wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER no to jest postawa lubie tego goscia, musze tez pochwalic Bubu bo on zas modeluje az sie kurzy :-]

Ja juz cos wygenerowalem 1 to zachowanie kurzu a 2 to mapki dla roznych nawierzchni a tych tez przewidujemy sporo w zasadzie na wszelkie warianty wiec na pweno nic sie nie zmarnuje.

Wiktor wyszukal fajny model zniszczen Wiktor czekam na prezentacjie i pliki do analizy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja jeszcze pamiętam, jak byłam dzieciakiem, byłem na wyścigach na torze w Poznaniu, mój wuj się na fiacie 125p ścigał. Miałem tą przyjemnośc przejechać się kawałek 'wyścigowym dużym fiatem' (jako pasażer oczywiście). Nie pamiętam dokładnie który to rok był, ale chyba 1983.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe to sie moze przylacz !! przywroc chwale wujka i innych czarno-bialych prawdziwych facetow...

...ok uporzedkowac podzielic trzeba poweldowac strojkacic smooth grupy porobic i bedzie super. Limit poly jest ok tym razem choc powywalalem maski lampy i drzwi mialem 125 klatek przy ustawieniach karty samotaktowania sie co by nie za duzo zeby bylo cicho innymi slowy ladnie smigalo. Ok Bubu musisz to cudo dopiescic i jedziemy w miazge :-] SUPER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK podtrzymam watek przy zyciu piszac ze prosbe mam taka potzrbyje pozadny blueprint wyscigowki na tlo go menu cos jak to co tam wstawilem w 1 poscie poratuje ktos ? Hodzi o taki z mechanika bo chcialem dac takie dynksiki ze to to a to tamto jest...

... minimalna rozdzialka 1260/1024 - musza byc ladne plynne nie porwane linie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze poniewaz nagle wszyscy no po za Bubu dostali depresji podtrzymam te jak wulkan goraca dyskusje i oto kilka odpowiedzi na dreczace niektorych czlonkow zespolu pytania.

 

Najpotrzebniejsze informacje dotyczace mechaniki wybranego pojazdu.

Szukajac printow i referek nalezy miec na uwadze ewentualne trafione informacje o mechanice pojazdu. ale nie tylko o mechanice cenne sa tez uwago w stylu powyzej 70 kph odlatywal w zakrecie lub ze zrywal przyczepnosc nawet na 4 biegu ze mogl zgasnac na zimno lub ze trzeba go bylo przez 30 min odpalac itd....

JEST BARDZO NIEWIELE INFORMACJI KTORYCH NIE WYKOZYSTAM W TRAKCIE BUDOWANIA MODELU ZACHOWAN DANEJ FURY

przyklad takich to czestotliwosc z jaka pstryka po oczach kierunkowskaz.

 

Najwazniejsz sa takie indormacje:

 

1) wysokosc srodka ciezkosci

2) procentowy rozlad masy miedzy przodem tylem a bokami lewym i prawym lub masa nacisku kazdego z kol na grunt to policze procenty

3) przelozenia biegow w tym warianty jesli wystepuja

4) przelozenie koncowe nie wiem jak to na nasze (final drive)

5) wspolczynnik oporu powietrza Cx lub Cd czolowego bocznego gornego dolnego

6) minimalne i maxymalne obroty silnika

7) rodzaj silnika, maxymalny moment obrotowy przy obrotach, maxymalna moc przy obrotach A najlepiej wydruk testu z rolek

8) sztywnosc elementow zawieszenia i maxymalne ugiecie zawieszenia dla przodu i tylu

9) rodzaj zawieszenia

10) przyspiesznie 0-150 kph i predkosc maxymalna najlepiej przy obrotach

11) przenoszenie boczne (tzw skidpad) podawane w G

 

ok na razie to tyle wszystkiego jest ze 16 ekranow wiec oslepniecie niem doczytacie a nie chce was miec na sumieniu o ;-)

 

Lista czesci samochodu:

 

Niebawem wydrukuje jak przetrenujemy to z Bubu na fiacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos dla modelujacych

Gra nie obsluguje smoth groups.....tak dla wiadomosci ;)Wszystko musi miec jedna smooth grupe

Edyta

Zna tos sposob zeby mozna bylo wyimportowac z maxa 2008 i zaimportowac do maxa 5 tak zeby nie psulo siatki ? I zeby trzymalo koordynanty mapowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności