Skocz do zawartości

Jaki komputer do grafiki 2d?


Gość jaa8

Rekomendowane odpowiedzi

Zajmuję się grafiką 2D i mam ok. 3000 zł funduszy na kupno komputera. Na sprzęcie się nie znam, nie wiem nawet, czy kupić laptopa, czy komputer stacjonarny z monitorem. Czy ktoś mógłby mi poradzić? Lepszy "składak" czy gotowy sprzęt? Jakie oprogramowanie będzie najbardziej odpowiednie? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Jeśli powtarzam temat, bardzo przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

lapek vs stacjonarka:

-lapek wyjdzie drozej od stacjonarki za taka sama wydajnosc

- kwestia wygody i przyzwyczajenia, dla mnie np praca na lapku to straszna mordenga, ale znam ludzi ktorzy totalnie sie z tym nie zgodza

skladak vs gotowiec:

- skladak wyjdzie taniej, gotowce zwykle sa przetestowane i nie wpakujesz sie w jakies niekompatybilnosci sprzetu. Ja bym bral skladak, ale jesli zupelnie nie znasz sie na sprzecie to kup gotowca od firmy ktora ma dobry servis.

Oprogramowanie:

- e?? skoro zajmujesz sie grafika, to chyba wiesz w jakim programie to robisz.

 

co do rdzeni, skoro piksar poruszyl:

o ile sie nie myle, to w tym momencie wiekszosc orpgoramowania do 2d nie kozysta za bardzo z wieloprocesorowosci. Za to RAMu nigdy za wiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich funduszach to wybór jest dość oczywisty -> składak, stacjonarka.

Jaki konkretnie? Nad tym proponuje się zastanowić dopiero wtedy, gdy już będziesz wiedział jakie oprogramowanie będzie na min działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2D kup Maca. Niestety najtańsze chodzą po 7k PLN.

http://www.techmac.pl/index.php?cPath=38_203

http://www.apple.com/macpro/

Jeśli potrzebujesz do użytku własnego, a nie firmowego to jakiegoś składaka. Te 3k to kwota razem z monitorem?

 

Bez przesady, do 2d to wystarczy mac mini, na allegro chodzą po ok 1800;-pln. Zostaje 1200 na monitor... to trochę mało ale przyzwoitą '19 z matrycą PVA lub MVA Premium, dostaniesz za tą kwotę.

Do zastosowań graficznych nie nadają się niestety najnowsze iMAC'i ze względu na kiepską matrycę (TN). Możesz ew. zapolować na stary model - miały matryce S-IPS.

 

WWDC już w poniedziałek - powinno się wyjaśnić czy i jakie będą nowe modele Miniaków. Może warto poczekać. ;)

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=377818414

 

nie wiem, co sądzić o tego typu "wynalazkach"...

 

Najlepiej omijać szerokim łukiem. To zwykły składak - chcesz to ci złożę lepszego ;)

Najlepsza ściema z tym systemem - dodają wersję testową Windows Server 2008 :)

Edytowane przez 1084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zastosowań graficznych nie nadają się niestety najnowsze iMAC'i ze względu na kiepską matrycę (TN). Możesz ew. zapolować na stary model - miały matryce S-IPS.

 

Oj z tych starszych to też tylko modele 24'' miały coś lepszego niż TN (konkretnie to MVA). Nawiasem mówiąc obecnie to opłacalny zakup, w związku z wejściem nowego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 3000 zbudujesz b. dobry komputer i to nie tylko do 2d, także do gier i 3d.

 

nie widzę najmniejszego sensu kupować 3-4 razy droższego maca, który nie oferuje nic więcej.

 

podam ci przykład z cenami w przybliżeniu, bo sam właśnie dziś sobie zanotowalem jaki sprzęt będę kupował:

 

procesor Intel Core2 Quad Q6700 2,66 GHz 770,-

płyta główna Asus P5KC Intel P35 330,-

karta graficzna GeForce 9600 GT Galaxy 512MB OC 440,-

ram GeIL Dual 2x 2GB DDR2 800 MHz 270,-

 

procesor może być znacznie tańszy, do 2d spokojnie starczy core2duo za 400-500zł.

 

do tego dobra przewiewna obudowa np. Antec za ok. 200, dysk samsung F1 500GB 240,- (już mam - polecam - szybki cichy i chłodny) i peryferia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się co się tak wszyscy za polecanie mac'ow ostatnio wzięli?;) Może mi ktoś wyłożyć co sprawia, iż ta architektura lepiej sprawdza się w 2d od PC?;) Czy lepiej zarządza pamięcią? Będę wdzięczny za małe streszczenie tematu, bo wydać kilka tysi więcej tylko dlatego, że Mac fajnie wygląda, ma porządek w obudowie i ma jabłko nie jest rozsądne. Tym bardziej, że Polska nie jest jeszcze dla Apple jednym z większych rynków i wydaje mi się, że w razie problemów ze sprzętem, będzie też problem z jego szybkim serwisem i znalezieniem specjalisty, tudzież zwyczajnie części do macintosh'a. O dostępności i cenach oprogramowania nie wspomnę;)

 

Od siebie do 2d poleciłbym na pewno dużo RAM'u, z zastrzeżeniem na ilu bitowym systemie chcesz pracować. Kupować byle więcej, nie mogąc tego realnie wykorzystać mija się z celem. System 64bitowy = 4GB i więcej. Drugie co ważne to karta graficzna z własną pamięcią, broń boże zintegrowana na płycie!! I tutaj o ile w 3d liczy się głównie szybkość magistrali, to w 2d duże znaczenie będzie miała ilość pamięci karty. 512 MB do 1GB nawet będzie ok;)

Monitor? Zależy, czy zamierzasz to 2d przeznaczać do druku, czy nie. Jeśli tak, to pewnie monitor raczej z wyższej półki, np. Eizo

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie widzę najmniejszego sensu kupować 3-4 razy droższego maca, który nie oferuje nic więcej.

 

Też nie widzę sensu, bo ta różnica w cenie jest wyssana z palca, ktoś Cię naciąga... :D Idź kulturalnie do sklepu, nawet może być iSpot będzie taniej, przy okazji sobie poklikasz i uzupełnisz wiadomości na temat "co oferuje".

 

To, że czasem Mac się pojawi pomiędzy zestawami obowiązkowymi: 4-rdzenie, 4 Giga + Asus lub DFI jak ktoś chce błysnąć wiedzą na temat sprzętu, to chyba nic złego. Jak dla mnie miła odmiana, sam działam na tym i na tym, ale jak dla mnie to narzędzia do pracy, a nie członkowie rodziny. Wygodniej jest mi na Macu, ale nie zamierzam się z nikim kłócić czy nawracać. Zwracam tylko uwagę po raz kolejny na kwotę jaką ma kolega, bo niektórzy popłynęli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoc Maki są w sam raz do grafy...co zresztą widac czasem po studiach graficznych gdzie często stanowiska wyposazone sa wJabłuszka. Co do ceny się nie orientuję...

Ale PC z Ogromna ilością Ramu, dobrą grafą,4 rdzeniami i porządnym oraz przyjaznym dla wzroku monitorem będzie w sam raz a reszta cie nie musi obchodizć byle by działało ;)

Przay dobrym sprzęcie to i Vista będzie śmigać słodziutko...Zdażają się jej pewne niestabilne odskoki ale ogólnie funkcjonuje ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie widzę sensu, bo ta różnica w cenie jest wyssana z palca, ktoś Cię naciąga... :D Idź kulturalnie do sklepu, nawet może być iSpot będzie taniej, przy okazji sobie poklikasz i uzupełnisz wiadomości na temat "co oferuje".

 

Powód jest prosty: "Once You go MAC you never go back"

 

Wystarczy choćby odpalić narzędzie do kalibracji ekranu na MACu żeby dowiedzieć się dlaczego jest lepszym sprzętem do grafiki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę że sekret i siła mac'a nie tkwi w mocy bo większość nowych konstrukcji opiera się o podzespoły intela/ati/nvidii, czyli tego samego co mamy w PC, a w systemie, gdzie niestety nawet viśta nie ma się przynajmniej jak na razie czym pochwalić. Byś może kiedyś i to się zmieni ;).

Windows 7007 ? :):):)

 

//Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows 7007 ?

 

Będzie ciężko i to nie z winy samego Windowsa. Ten system musi obsłużyć tysiące możliwości konfiguracji składaków, mniej lub bardziej przemyślanych. No ciężko zrobić coś do wszystkiego...

OSX ma mniej problemów, bo i mniej konfiguracji do ogarnięcia. Nie zmienia to jednak faktu, że system od Apple jest bardziej przemyślany i wygodny. Prosty, ale nie prostacki, dla porównania Vista jest dla mnie całkowicie niezjadliwa (pomimo, że nie jestem jakimś krytykiem MS z zasady, XP bardzo cenie, 2000 był świetny...). Ciężko znaleźć najprostsze funkcje, bo wszystko poukrywane za kolorowymi ozdobnikami + dokuczliwa interakcja z użytkownikiem polegająca na zadawaniu głupich pytań. Osobiście brakuje mi ciągłości w tym wszystkim, bo jednak, łatwiej (o wiele) było mi przejść z XP -> OSX, niż z XP->Vista, a to chyba coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę że sekret i siła mac'a nie tkwi w mocy bo większość nowych konstrukcji opiera się o podzespoły intela/ati/nvidii, czyli tego samego co mamy w PC, a w systemie, gdzie niestety nawet viśta nie ma się przynajmniej jak na razie czym pochwalić.

 

święta prawda. Mac od strony hardwareowej obecnie to zwykły PC. Jego siłą jest system operacyjny, który jest dużo bardziej przemyślany i dopracowany. Żeby nie było, ze względu na to czym się zajmuje zarobkowo pracuje na Windowsie XP i jest mi z tym dobrze, to nie jest wcale zły system, ale jeśli programy, z których korzystam byłyby dostępne na OSXa to chyba bym się za długo nie zastanawiał nad przesiadką ;]

 

edit:

do tego co napisał Wesoł - z Vistą miałem dokładnie to samo. Szef niestety uparł się na Viste... :P przez pierwszych kilka tygodni znalezienie i ustawienie czegokolwiek doprowadzało mnie do szału. Z bardzo prostego powodu...wszystko jest tak głęboko absurdalnie zakopane, że nie byłem w stanie niczego znaleźć. Najprostszy przykład: ustawienia połaczenia sieciowego. w XP normalnie na wierzchu a tu jakieś centrum sieci itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 3000 zbudujesz b. dobry komputer i to nie tylko do 2d, także do gier i 3d.

 

nie widzę najmniejszego sensu kupować 3-4 razy droższego maca, który nie oferuje nic więcej.

 

zgadzam sie - przez dwa lata pracowałam równolegle w pracy na Macach i w domu na Pc- i nie było zasadnicej różnicy wydajnosci takze w 3D - przynajmniej nie tak by pokrywała róznice w cenie- wyzszosc Maców nad Pc-tami to kwestia historyczna sprzed jakiś 10- 12 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności