Podziękowania Podziękowania:  0
× tak × tak:  0
× nie × nie:  0
Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Pluginy, Skrypty i Programy bez których nie możecie zyć ;)

Member
    Awatar Destroyer
    Podziękowania

Domyślnie Pluginy, Skrypty i Programy bez których nie możecie zyć ;)

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Wyższym celem tego wątku jest dzielenie sią własnymi albo darmowymi skryptami, pluginami i programami do majki i nie tylko które ułatwiają codzienny żywot grafika :) dodawajcie swoje skrypty z krótkim opisem do czego on, jak wam pomógł i opcjonalnie histora swojego zycia :) + może jakimś screenem jak wygląda w działaniu

-----------Jak używać skryptów?-----------

najlepiej skrypt jest "sourcować"
    source "skrypt.mel";
    czasem wystarczy tylko wpisać nazwę skryptu i już zadziała
    skrypt;
    czasem takie coś :)
    source "skrypt.mel";skrypt;
    albo tak
    source "skrypt.mel";procedura_jakaś_tam;
    można i tak
    source "Z:\maya\skrypty\rendering\skrypt.mel";skrypt;
    Niektóre skrypty trzeba całe skopiować na shelfa bo inaczje nie zadziałąją, jak autorzy piszą turn script into shelf button to właśnie o to im chodzi ;)

W większości skryptów na samym początku jest informacja od autora jak je zainstalować i używać etc.

Najlepiej nie zmieniać oryginalnych nazw skryptów bo czasem przez to przestają działać :/ ale jeśli już zmianiamy nazwę to warto zostawić sobie kopię bezpieczeństwa z oryginalną nazwą :)

Do szybkiego wywoływania skryptów to nie ma reguły można dodać do shelfa, zrobić marking menu, hotkeya jak wygodnie
    Ja uzywam głównie shelfa ;P

Część skryptów które zamieniają działanie standardowych skryptów/okien/interface-u mayi wystarczy skopiować do folderu ze skryptami i maya użyje ich zamiast oryginalnych.
    I generalnie co do nich jak i każdych innych skryptów obowiązuje jedna prosta zasada:
    Nigdy powtarzam nigdy nie powinno się zamieniać oryginalnych plików z folderu mayi w Program Files!!! Właściwie to żadnych skryptów nie powinno sie tam pakować :)

--- Zmienne środowiskowe---

Wprowadzanie zmiennych środowiskowych jest niezbedne tylko jeśli zainstalujemy mayę w innym niż defaultowym folderze/ dysku/ partycji :)

W zmiennych środowiskowych można też wpisać ściezki do folderów ze skryptami, ikonami, pluginami i shaderami ale równie dobrze można je wpisać do pliku Maya.env, efekt będzie ten sam. Systemowe zmienne srodowiskowe będą dostępne dla każdego programu a te zapisane w pliku Maya.env będą widoczne tylko dla Mayi

Aby dostać się do zmiennych należy:
    RMB Mój komputer -> właściwości -> Zaawansowane opcje systemowe -> zmienne środowikowe
    może być troszkę inaczej bo wymyślam to na bierząco :)
    mam Viste po angielsku więc nie wiem jak to jest przetłumaczone, poniżej screeny pokaują gdzie szukać tych opcji

I wspomniane wcześniej określanie folderu z zainstalolwaną Mayą
    w nazwie zmiennej wpisujemy
    MAYA_APP_DIR
    a w wartości ściezkę do folderu mayi
    D:\Maya

---Maya.env---

Jak wcześniej wspomniałem ścieżki (i nie tylko) które służyć mają tylko Mayi mogą być zapisane w pliku Maya.env

Najlepiej będzie jak będziemy mieli tylko jeden taki plik :)

Ja przez jakiś czas miałem jeden w
    C:\Users\destroyer\Documents\maya
    a drugi w
    C:\Users\destroyer\Documents\maya\2009-x64
    ostatecznie zostawiłem tylko ten drugi :)
    Po usunieciu obu i uruchomieniu Mayi pojawił się sam w folderze 2009-x64 i dlatego tam go zostawiłem :) jeśli go nie macie i nic się nie pojawia to można go utworzyć w notatniku i zapisać z rozszeżeniem .env
    W jednym miałem jeden zestaw poleceń w drugim drugi i nie działało to dobrze dlatego musiałem dodać systemowe zmienne środowiskowe :)

---Skrypty---

Aby dodać scieżki do innych folderów niż defaultowo utworzone przez maye nalezy do pliku Maya.env (lub zmiennej środowikowej) dodać następującą zmienną

MAYA_SCRIPT_PATH =
    po "=" wypisujemy wszystkie ścieżki do folderów oddzielając je od od siebie znakiem ";" Ważne żeby ścieżki były w jednej lini, jedna za drugą bez "enterów" :)

Maya "patrzy" w pierwszej kolejności na skrypty z folderów wymienionych w pliku maya.env a dopiero później w defaultowym folderze utworzonym przy instalacji majki
    czyli u mnie to będzie

C:\Users\destroyer\Documents\maya\scripts
    C:\Users\destroyer\Documents\maya\2009-x64\scripts
    Jeśli więc mamy ten sam skrypt w róznych wersjach, albo inne skrypty o tych samych nazwach w folderze do którego ścieżkę dodaliśmy do maya.env a drugi w defaultowym folderze mayi to maya użyje tego pierwszego.

To moze powodować "drobne" problemy więc lepiej mieć to na uwadzę i trzymać rękę na pulsie :)

---Ikony---

Aby określić ścieżkę do ikonek/ grafik używanych przez skrypty dodajemy w Maya.env

XBMLANGPATH =
    a potem wymieniamy foldery gdzie znajdują się ikonki na takich samych zasadach jak przy skryptach

Są skrypty co mają na twardo wklepaną scieżkę do ikonek lub innych grafik i dla nich nie możemy przenosić ikon lub musimy pogrzebać w skrypcie i odpowiednio zmienić te ściezki :)

Ikony z shelfa też mogą zostać w ten sposób przeniesione do naszego nowego folderu, alu musimy wedytować pliki shelfa i zamienić całe ściezki do ikonek na nazwy samych ikonek.

---Pluginy---

Tak jak w powyższych przykałdach dodajemy do maya.env

MAYA_PLUG_IN_PATH =
    + scieżki do folderów z pluginami

---Shadery---

Przy okazji powiem o shaderach, schemat taki sam tylko zaczynamy od

MI_CUSTOM_SHADER_PATH =
    + scieżki do folderów z shaderami

MI_CUSTOM_SHADER_PATH = K:\3D\Autodesk\Maya\used\shaders\lib;K:\3D\Autodes k\Maya\used\shaders\include
    ---userSetup.mel---

Możemy utworzyć ten plik tak samo jak Maya.env a jego zadaniem jest uruchamianie skryptów przy starcie mayi, najwłaściwszym zastosowaniem jest wpisanie w nim skryptów które ingerują w interface/ wygląd/ układ/ menu mayi :) i powinny być uruchamiane nim maya wystartuje, przykładem takich skryptów mogą być NPautoSave; ktUIDisplayLayer.mel; ktUIMenus.mel; etc.

Można też "sourcować" inne skrypty ale jeśli nie uzywamy ich cały czas to nie ma to większego sensu bo może to wpłynąć na wydajnośc w pewnym stopniu obniżając ją :) a kazdy taki "zwykły" skrypt można sourcować w dowolnym momencie kiedy bedzie nam potrzebny

Mój plik userSetup.mel wygląda tak:

source save_reminder.mel;
    source AdvanceBipedSetup.mel;
    source NPautoSave;
    source ktUIDisplayLayer.mel;
    source ktUIMenus.mel;
    source madRecentCrashFile;
    source cometMenu.mel ;
    source removeWebButton.mel;
    source ktShelfResizer.mel;

A żeby mental już zawsze się ładował wystarczy do pliku userSetup.mel dodać taką linię

if(!`pluginInfo -query -l -n Mayatomr`) loadPlugin "Mayatomr";
    I już nie będzie problemów z ginącym mentalem ;)

Ważne żeby był tylko jeden plik userSetup.mel i najlepiej w folderze z wersją majki np.
    C:\Users\destroyer\Documents\maya\2009-x64\scripts jesli jakiś instalator doda kolejny plik w skryptach "ogólnych" :)
    C:\Users\destroyer\Documents\maya\scripts
    (lub odwrotnie był w sktyprach ogólnych a doda do określonej wersji)
    maya prawie na pewno może troszkę zgłupieć i loadować tylko plik usersetup z folderu dla swojej wersji, ale może też robić na zmine you never know :) Najlepiej upewnić się że nie będzie musiała wybierać, bo jak każda kobieta nie bedzie mogła się zdecydować :D

-----------Pluginy-----------

Graph Editor Redux
    porządnie rozbudowywuje grapheditor :)

link

-----------Skrypty-----------

ktUIDisplayLayer.mel
    absolutnie świetny skrypt rozbudowujący display layer, można tworzyć nowe warstwy z zaznaczonych obiektów, dodawać obiekty do istniejących warstw, usuwać puste, zaznaczać warstwy według zaznaczonych obiektów i wszystko szybko z ikonek, istna poezja ;) wcześniej używałem skrypta od djx-a (miał tylko 1 dodatkową opcję tworzącą warstwę z zaznaczonych obiektów) ale ten skrypt bije go ma łeb :P

link

---------------------------------

ktUIMenus.mel
    bardzo fajny skrypcik dodający parę opcji tu i tam :)
    najbardziej przydatne to usuwanie nieznanych nodów delete unknown nodes, zawsze można zrobić to ręcznie w outlinerze, zazwyczaj nieznane nody są na samym końcu np. pozostałości po renderze którego nie mamy, jakimś pluginie Colladzie czy czymś innym
    drugim bardzo przydatną funkcją jest usuwanie tylko wybranego imputa
    delete selected input zamiast wywalać całą historię :)
    jest jeszcze extractPoly by Edge, reverse selection order, Merge to Last(wertex), Focus Selected Influence Joint
    przydatna dziecinka ;)

link

djx***
    kilka skryptów od djx-a
    takie małe głupotki jak dodatkowa ikonka tworząca display layer z zaznaczonych obiektów, czy pytająca jaki lens użyć przy tworzeniu systemu psychicznego nieba i słończa;) małe fixy i inne rupcie, a na samej stronce masa cennych porad do majki i mentala warto zaglądnąc czasem :)

link

abSymMesh
    fajny skrypt do tworzenia lustrzanych odbić symetrycznych obiektów bardzo przydatne np przy robieniu blendshapów

link

ReportDuplicateNodes
    świetny skrypt do szukania i zminy nazw zduplikowanych nazw nodów bardzo przydatne do czyszczenia sceny, czasem przez zduplikowane nazwy mogą pojawiać się błędy, raz jak miałem dwa filenody z tą samą nazwą to w podglądzie sceny i materiału była jedna textura a na renderze druga :) tak mental :P
    może sam zmiecić nazwy lib zrobić tylko selection set jeśli chcemy ręcznie nadać unikalne nazwy

link

reNameIt
    świetny skrypt do masowych zmian nazw, zaoszczędza masę czasu

link

poseLib
    dużo lepszy skrypcior do zapisywania póz, można cyknąć screena pokazujący jak wygląda poza

link

PoseMAN
    chyba jeszcze lepszy skrypt do zapamiętywania póz nie przetestowałem go porządnie bo od dłuższego czasu nic nie animuje :P

link

dp_SaveScenePlus
    robi incremental save za pomocą jednego klikniecia oszczędza jakeiś 3s ale cieszy :)

link

shotView
    tworzy ładne pływające okno z dowolnej kamery które można przenieśc na drugi monitor i mieć podgląd z finalnej kamery jednocześnie ustawiając/ animując z perspectiv czy innym, w tym nowym oknie można niezależnie zminiać wszystkie opcje wyświetlania

link

SS Maya Heaven
    zbiór skryptów od ustawiania imege planów przez rigowania na generowaniu trawki i kalkulatorze kończąc ;)

link

Ostatnio edytowane przez Destroyer ; 19-07-16 o 23:55

Member

Podziękowania

Domyślnie

Controller Builder

Taki mały skrypcik do kontrolerów, moze sie komus przyda :

http://www.toddwidup.com/downloads/scripts/twConTypes_v020.rar
    Ostatnio edytowane przez Tomasz_87 ; 12-06-08 o 06:42

Member
    Awatar Destroyer
    Podziękowania

Domyślnie

UngroupAll
    prosty skrypt który usówa wszystkie grupy, czasem przy różnego rodzaju transformacji zostają niepotrzebne grupy i podgrupy albo otwierając sceny/modele najczęściej początkujących można znaleźć w outlinerze mase śmieci m. in. grupy ten skrypt ten jeden problem rozwiązuje :)
    brw fajny ma instaler:)

link

RenderView Extension
    dodaje parę dodatkowych opcji do majkowego render view, pozwala załadować mentala z render view nawet jeśli znowu niezaładował się jak powinien przez zwykłe wybranie mentala z listy renderów, at last nie trzeba przekopywać się do plugin managera :)
    dodatkowo dodaje furę dodatkowych informacji o renderze, pozwala ustalić obraz A i B i przełączać między nimi (przydatne jesli porównujemy rendery nie dodane po kolei do historii) pozwala też na szybkie zmiany ustawień rendera jak FG, sample, procentowa wielkość rendera wszystko pod prawym przyciskiem na inonkach bez potrzeby wchodzenia do pierdołowatego okna render settings :D

link

ZV Dynamics

ten sprytny skrypcik pozwala w prosty sposów zrobić interantywnie kontrolowane (przez interactiv playback) efekt hmm galaretowego dyndania róznego rodzju farfocli :D
    najlepie zobaczcie filmik będziecie wiedzieli o co chodzi :) można za jego pomocą robić dyndające anteny, czółki, uszy czy inne nosy postaci :), można nawet użyć IK żeby dodać secondary movement a nawet interaktywną "symulację" wina w kielichu :D

link

ZV Parent Master

koleiny niesamowity skrypt! jak ktoś widział mojego videotutka o parentowaniu i constrainach to w pewnym momencie robiłem animacje jak ręka chwyta kulę, przenosi ją w inne miejsce i zostawia było z tym trochę zabawy i zajmowało to sporo czasu ten skrypt załatwia to wszystko za nas i nie musimy się o nic martwić, są praktycznie dwie ikonki przyłącz jeden obiekt do drugiego oraz uwonij obiekt, wszystko robi za nas, zobaczcie filmik prezentujący to w działaniu szczena opada :D

link

Polygon Tools/ TNTII_PolygonT2.mel
    fajne narzędzie to szybkiego tworzenia macek, gałęzi drzew, zaznacza się polygona z którego mają wyrastać i po prostu się rysuje :) super sprawa! skrypt pozostawia krzywą z historią której modyfikacja zmienia kształt macki bo nie wszystko da się na płasko narysować, można do tego podczepić jaką dynamikę i mamy dyndającego małego aliena lub jakiś podobny twór :D

link

aks_spiralGen
    generator spirali ;)

link

chainMaker
    teoretycznie do robienia łańcuchów ale w praktyce duplikuje obiekt lub obiekty po krzywej :)

link

duplicateAlong
    duplikuje obiekty wzdłuż krzywej prawie jak poprzedni ale ten działa na CV krzywej, na miejscu CV pojawia się obiekt, ale za to ma bardzo fajne parametry randomizacji można łatwo rozrzucić parę obiektów w okolicy krzywej, taki scater prawie :)

link

rockGen
    stary skrypt generujący kamienie ;) na trzeci plan do szybkiego zapelnienia sceny się nadaje :)

Uwaga:nie róbcie stalagmitów bo was wywali za każdym razem!
    chyba trzeba go wymienić na coś nowszego ;)

link

TreadsCreation
    do prostego tworzenia animowalnych gąsiennic.. tych takich czołgowych :)

link

Ostatnio edytowane przez Destroyer ; 19-07-16 o 23:57

Member

Podziękowania

Domyślnie

parent master jest poprostu niesamowity!! odkąd go wczaiłem, uzywam go non stop

a tak btw, moglbys powrzucac linki odrazu do plikow a nie do stron bo trzeba sie czasem naszukac :P albo oba najlepiej, do stron i do plikow

EDIT:
    No to ja polece program ktory usprawnia modeling, wszystko pod ręką itp. Program jak narazie w wersji BETA, ale napewno niedlugo pojawi sie w normalnej wersji:

NEX for Maya
    http://draster.com/component/page,sh...om_virtuemart/

N_Loc v1.2.3

Program ktory tworzy 13 nowych lokatorów
    Tyko pod windows :

6.5 http://cms.ticket01.com/uploads/free...123_071029.exe
    7.0 http://cms.ticket01.com/uploads/free...123_071029.exe
    8.0 http://cms.ticket01.com/uploads/free...123_071029.exe
    8.0x64 http://cms.ticket01.com/uploads/free...123_071029.exe
    8.5 http://cms.ticket01.com/uploads/free...123_071029.exe
    8.5x64 http://cms.ticket01.com/uploads/free...123_071029.exe
    2008 http://cms.ticket01.com/uploads/free...123_071029.exe
    2008x64 http://cms.ticket01.com/uploads/free...123_071029.exe

jrEmit 1.0.1
    emisje particli przy uderzeniu mozna zrobic za pomoca soft body co jest rownoznaczne z robieniem na około, ale rowniez mozna zrobic to za pomocą skryptu mel ktory jest w linku nizej.
    szybko i łatwo i nie trzeba miec soft body.
    WAZNE :
    Emit particles at rigid body collisions. Must have existing rigid bodies and collisions as well as a particle shape. The proc call requires particle name, so for instance your source code might look like this .... source jrEmit; jrEmit particle1; Custom locator adds some particle control. Particles have initial velocity up in Y so add a gravity field..

http://highend3d.com/maya/downloads/...Emit-5251.html
    Ostatnio edytowane przez Tomasz_87 ; 12-06-08 o 07:45

Animation is concentration
    Awatar Reanimator
    Podziękowania

Domyślnie

Fikolek, kocham Cie za ZV Parent Mastera. Jezus Marian, jeden z genialniejszych skryptow EVER do majki.

Kazdy kto probowal sie tknac tego problemu powinien lizac autorowi stopy

Member

Podziękowania

Domyślnie

hahaha bez fetyszy mi tutaj :P ale zgodze sie, naprawde niesamowity skrypt

Poly heretyk
    Awatar Sebastian Ozga
    Podziękowania

Domyślnie

A jest coś podobnego (ZV Parent Master) pod Max'a?
    (sorry za off, ale po obejrzeniu możliwości jestem pod wrażeniem)
    "I always tell the truth. Even when I lie." Tony Montana, 'Scarface'

Member
    Awatar P4VV37
    Podziękowania

Domyślnie

Może głupie pytanie, ale nadal nie wiem...
    jak się używa skryptów?
    Za każdym razem trzeba wklepywać adres pliku mel czy można tworzyć jakieś skróty?

Animation is concentration
    Awatar Reanimator
    Podziękowania

Domyślnie

Wrzucasz do katalogu scripts i masz kilka mozliwosci:

- wywolywac za kazdym razem z odpaleniem Majki wpisujac nazwe procesu do userSetup.mel
    - zrobic sobie przycisk na shelfie, ktory bedzie odpalal skrypt

Member

Podziękowania

Domyślnie

otwierasz skript editor i wczytujesz skrypt, zaznaczasz, klikasz srodkowym przyciskiem myszy i przenosisz na shelfa

Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów