Skocz do zawartości

Pluginy, Skrypty i Programy bez których nie możecie zyć ;)


Destroyer

Rekomendowane odpowiedzi

Wyższym celem tego wątku jest dzielenie sią własnymi albo darmowymi skryptami, pluginami i programami do majki i nie tylko które ułatwiają codzienny żywot grafika :) dodawajcie swoje skrypty z krótkim opisem do czego on, jak wam pomógł i opcjonalnie histora swojego zycia :) + może jakimś screenem jak wygląda w działaniu

 

 

-----------Jak używać skryptów?-----------

 

najlepiej skrypt jest "sourcować"

source "skrypt.mel";

czasem wystarczy tylko wpisać nazwę skryptu i już zadziała

skrypt;

czasem takie coś :)

source "skrypt.mel";skrypt;

albo tak

source "skrypt.mel";procedura_jakaś_tam;

można i tak

source "Z:\maya\skrypty\rendering\skrypt.mel";skrypt;

 

Niektóre skrypty trzeba całe skopiować na shelfa bo inaczje nie zadziałąją, jak autorzy piszą turn script into shelf button to właśnie o to im chodzi ;)

 

 

W większości skryptów na samym początku jest informacja od autora jak je zainstalować i używać etc.

 

f_SNAG0012m_5266fe6.jpg

 

 

Najlepiej nie zmieniać oryginalnych nazw skryptów bo czasem przez to przestają działać :/ ale jeśli już zmianiamy nazwę to warto zostawić sobie kopię bezpieczeństwa z oryginalną nazwą :)

 

Do szybkiego wywoływania skryptów to nie ma reguły można dodać do shelfa, zrobić marking menu, hotkeya jak wygodnie

Ja uzywam głównie shelfa ;P

 

 

Część skryptów które zamieniają działanie standardowych skryptów/okien/interface-u mayi wystarczy skopiować do folderu ze skryptami i maya użyje ich zamiast oryginalnych.

I generalnie co do nich jak i każdych innych skryptów obowiązuje jedna prosta zasada:

Nigdy powtarzam nigdy nie powinno się zamieniać oryginalnych plików z folderu mayi w Program Files!!! Właściwie to żadnych skryptów nie powinno sie tam pakować :)

 

 

--- Zmienne środowiskowe---

 

Wprowadzanie zmiennych środowiskowych jest niezbedne tylko jeśli zainstalujemy mayę w innym niż defaultowym folderze/ dysku/ partycji :)

 

W zmiennych środowiskowych można też wpisać ściezki do folderów ze skryptami, ikonami, pluginami i shaderami ale równie dobrze można je wpisać do pliku Maya.env, efekt będzie ten sam. Systemowe zmienne srodowiskowe będą dostępne dla każdego programu a te zapisane w pliku Maya.env będą widoczne tylko dla Mayi

 

Aby dostać się do zmiennych należy:

RMB Mój komputer -> właściwości -> Zaawansowane opcje systemowe -> zmienne środowikowe

może być troszkę inaczej bo wymyślam to na bierząco :)

mam Viste po angielsku więc nie wiem jak to jest przetłumaczone, poniżej screeny pokaują gdzie szukać tych opcji

 

f_1m_d3244a5.jpg

 

f_2m_2225e76.jpg

 

 

I wspomniane wcześniej określanie folderu z zainstalolwaną Mayą

w nazwie zmiennej wpisujemy

MAYA_APP_DIR

 

a w wartości ściezkę do folderu mayi

D:\Maya

 

 

 

 

---Maya.env---

 

Jak wcześniej wspomniałem ścieżki (i nie tylko) które służyć mają tylko Mayi mogą być zapisane w pliku Maya.env

 

Najlepiej będzie jak będziemy mieli tylko jeden taki plik :)

 

Ja przez jakiś czas miałem jeden w

C:\Users\destroyer\Documents\maya

 

a drugi w

C:\Users\destroyer\Documents\maya\2009-x64

 

ostatecznie zostawiłem tylko ten drugi :)

Po usunieciu obu i uruchomieniu Mayi pojawił się sam w folderze 2009-x64 i dlatego tam go zostawiłem :) jeśli go nie macie i nic się nie pojawia to można go utworzyć w notatniku i zapisać z rozszeżeniem .env

W jednym miałem jeden zestaw poleceń w drugim drugi i nie działało to dobrze dlatego musiałem dodać systemowe zmienne środowiskowe :)

 

 

---Skrypty---

 

Aby dodać scieżki do innych folderów niż defaultowo utworzone przez maye nalezy do pliku Maya.env (lub zmiennej środowikowej) dodać następującą zmienną

 

MAYA_SCRIPT_PATH =

 

po "=" wypisujemy wszystkie ścieżki do folderów oddzielając je od od siebie znakiem ";" Ważne żeby ścieżki były w jednej lini, jedna za drugą bez "enterów" :)

 

Maya "patrzy" w pierwszej kolejności na skrypty z folderów wymienionych w pliku maya.env a dopiero później w defaultowym folderze utworzonym przy instalacji majki

czyli u mnie to będzie

 

C:\Users\destroyer\Documents\maya\scripts

C:\Users\destroyer\Documents\maya\2009-x64\scripts

 

Jeśli więc mamy ten sam skrypt w róznych wersjach, albo inne skrypty o tych samych nazwach w folderze do którego ścieżkę dodaliśmy do maya.env a drugi w defaultowym folderze mayi to maya użyje tego pierwszego.

 

To moze powodować "drobne" problemy więc lepiej mieć to na uwadzę i trzymać rękę na pulsie :)

 

 

---Ikony---

 

Aby określić ścieżkę do ikonek/ grafik używanych przez skrypty dodajemy w Maya.env

 

XBMLANGPATH =

 

a potem wymieniamy foldery gdzie znajdują się ikonki na takich samych zasadach jak przy skryptach

 

Są skrypty co mają na twardo wklepaną scieżkę do ikonek lub innych grafik i dla nich nie możemy przenosić ikon lub musimy pogrzebać w skrypcie i odpowiednio zmienić te ściezki :)

 

Ikony z shelfa też mogą zostać w ten sposób przeniesione do naszego nowego folderu, alu musimy wedytować pliki shelfa i zamienić całe ściezki do ikonek na nazwy samych ikonek.

 

f_shelfm_05a61f0.jpg

 

 

---Pluginy---

 

Tak jak w powyższych przykałdach dodajemy do maya.env

 

MAYA_PLUG_IN_PATH =

 

+ scieżki do folderów z pluginami

 

 

---Shadery---

 

Przy okazji powiem o shaderach, schemat taki sam tylko zaczynamy od

 

MI_CUSTOM_SHADER_PATH =

 

+ scieżki do folderów z shaderami

 

MI_CUSTOM_SHADER_PATH = K:\3D\Autodesk\Maya\used\shaders\lib;K:\3D\Autodesk\Maya\used\shaders\include

 

---userSetup.mel---

 

Możemy utworzyć ten plik tak samo jak Maya.env a jego zadaniem jest uruchamianie skryptów przy starcie mayi, najwłaściwszym zastosowaniem jest wpisanie w nim skryptów które ingerują w interface/ wygląd/ układ/ menu mayi :) i powinny być uruchamiane nim maya wystartuje, przykładem takich skryptów mogą być NPautoSave; ktUIDisplayLayer.mel; ktUIMenus.mel; etc.

 

Można też "sourcować" inne skrypty ale jeśli nie uzywamy ich cały czas to nie ma to większego sensu bo może to wpłynąć na wydajnośc w pewnym stopniu obniżając ją :) a kazdy taki "zwykły" skrypt można sourcować w dowolnym momencie kiedy bedzie nam potrzebny

 

Mój plik userSetup.mel wygląda tak:

 

source save_reminder.mel;

source AdvanceBipedSetup.mel;

source NPautoSave;

source ktUIDisplayLayer.mel;

source ktUIMenus.mel;

source madRecentCrashFile;

source cometMenu.mel ;

source removeWebButton.mel;

source ktShelfResizer.mel;

 

 

A żeby mental już zawsze się ładował wystarczy do pliku userSetup.mel dodać taką linię

 

if(!`pluginInfo -query -l -n Mayatomr`) loadPlugin "Mayatomr";

 

I już nie będzie problemów z ginącym mentalem ;)

 

 

Ważne żeby był tylko jeden plik userSetup.mel i najlepiej w folderze z wersją majki np.

C:\Users\destroyer\Documents\maya\2009-x64\scripts jesli jakiś instalator doda kolejny plik w skryptach "ogólnych" :)

C:\Users\destroyer\Documents\maya\scripts

(lub odwrotnie był w sktyprach ogólnych a doda do określonej wersji)

maya prawie na pewno może troszkę zgłupieć i loadować tylko plik usersetup z folderu dla swojej wersji, ale może też robić na zmine you never know :) Najlepiej upewnić się że nie będzie musiała wybierać, bo jak każda kobieta nie bedzie mogła się zdecydować :D

 

 

 

 

-----------Pluginy-----------

 

 

Graph Editor Redux

porządnie rozbudowywuje grapheditor :)

 

link

 

26794b9cc330bb23.jpg

 

 

 

-----------Skrypty-----------

 

 

ktUIDisplayLayer.mel

absolutnie świetny skrypt rozbudowujący display layer, można tworzyć nowe warstwy z zaznaczonych obiektów, dodawać obiekty do istniejących warstw, usuwać puste, zaznaczać warstwy według zaznaczonych obiektów i wszystko szybko z ikonek, istna poezja ;) wcześniej używałem skrypta od djx-a (miał tylko 1 dodatkową opcję tworzącą warstwę z zaznaczonych obiektów) ale ten skrypt bije go ma łeb :P

 

link

 

0de870ab49ca5c7f.gif

 

---------------------------------

 

ktUIMenus.mel

bardzo fajny skrypcik dodający parę opcji tu i tam :)

najbardziej przydatne to usuwanie nieznanych nodów delete unknown nodes, zawsze można zrobić to ręcznie w outlinerze, zazwyczaj nieznane nody są na samym końcu np. pozostałości po renderze którego nie mamy, jakimś pluginie Colladzie czy czymś innym

drugim bardzo przydatną funkcją jest usuwanie tylko wybranego imputa

delete selected input zamiast wywalać całą historię :)

jest jeszcze extractPoly by Edge, reverse selection order, Merge to Last(wertex), Focus Selected Influence Joint

przydatna dziecinka ;)

 

link

 

ab2247da0c3aa1ac.gif

 

 

---------------------------------

 

djx***

kilka skryptów od djx-a

takie małe głupotki jak dodatkowa ikonka tworząca display layer z zaznaczonych obiektów, czy pytająca jaki lens użyć przy tworzeniu systemu psychicznego nieba i słończa;) małe fixy i inne rupcie, a na samej stronce masa cennych porad do majki i mentala warto zaglądnąc czasem :)

 

link

 

18b2f72a4f3a32e9.jpg

 

---------------------------------

 

 

abSymMesh

fajny skrypt do tworzenia lustrzanych odbić symetrycznych obiektów bardzo przydatne np przy robieniu blendshapów

 

link

 

screen1nb4.gif

 

---------------------------------

 

ReportDuplicateNodes

świetny skrypt do szukania i zminy nazw zduplikowanych nazw nodów bardzo przydatne do czyszczenia sceny, czasem przez zduplikowane nazwy mogą pojawiać się błędy, raz jak miałem dwa filenody z tą samą nazwą to w podglądzie sceny i materiału była jedna textura a na renderze druga :) tak mental :P

może sam zmiecić nazwy lib zrobić tylko selection set jeśli chcemy ręcznie nadać unikalne nazwy

 

link

 

95ed59bdd61b03d8.jpg

 

---------------------------------

 

reNameIt

świetny skrypt do masowych zmian nazw, zaoszczędza masę czasu

 

link

 

renameitguizm5.jpg

 

 

---------------------------------

 

poseLib

dużo lepszy skrypcior do zapisywania póz, można cyknąć screena pokazujący jak wygląda poza

 

link

 

screen1hz2.jpg

 

---------------------------------

 

PoseMAN

chyba jeszcze lepszy skrypt do zapamiętywania póz nie przetestowałem go porządnie bo od dłuższego czasu nic nie animuje :P

 

link

 

lgpmshot1qk8.jpg

 

---------------------------------

 

dp_SaveScenePlus

robi incremental save za pomocą jednego klikniecia oszczędza jakeiś 3s ale cieszy :)

 

link

 

aaiv2.jpg

 

---------------------------------

 

shotView

tworzy ładne pływające okno z dowolnej kamery które można przenieśc na drugi monitor i mieć podgląd z finalnej kamery jednocześnie ustawiając/ animując z perspectiv czy innym, w tym nowym oknie można niezależnie zminiać wszystkie opcje wyświetlania

 

link

 

234bc33372bd7830.jpg

 

---------------------------------

 

SS Maya Heaven

zbiór skryptów od ustawiania imege planów przez rigowania na generowaniu trawki i kalkulatorze kończąc ;)

 

link

 

ce78f1db4876f061.jpg

Edytowane przez Destroyer
  • Like 3
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UngroupAll

prosty skrypt który usówa wszystkie grupy, czasem przy różnego rodzaju transformacji zostają niepotrzebne grupy i podgrupy albo otwierając sceny/modele najczęściej początkujących można znaleźć w outlinerze mase śmieci m. in. grupy ten skrypt ten jeden problem rozwiązuje :)

brw fajny ma instaler:)

 

link

 

screenungroupall01gj2.png

 

---------------------------------

 

RenderView Extension

dodaje parę dodatkowych opcji do majkowego render view, pozwala załadować mentala z render view nawet jeśli znowu niezaładował się jak powinien przez zwykłe wybranie mentala z listy renderów, at last nie trzeba przekopywać się do plugin managera :)

dodatkowo dodaje furę dodatkowych informacji o renderze, pozwala ustalić obraz A i B i przełączać między nimi (przydatne jesli porównujemy rendery nie dodane po kolei do historii) pozwala też na szybkie zmiany ustawień rendera jak FG, sample, procentowa wielkość rendera wszystko pod prawym przyciskiem na inonkach bez potrzeby wchodzenia do pierdołowatego okna render settings :D

 

 

link

 

0c9e393c53d35b2c.jpg

 

---------------------------------

 

ZV Dynamics

 

ten sprytny skrypcik pozwala w prosty sposów zrobić interantywnie kontrolowane (przez interactiv playback) efekt hmm galaretowego dyndania róznego rodzju farfocli :D

najlepie zobaczcie filmik będziecie wiedzieli o co chodzi :) można za jego pomocą robić dyndające anteny, czółki, uszy czy inne nosy postaci :), można nawet użyć IK żeby dodać secondary movement a nawet interaktywną "symulację" wina w kielichu :D

 

link

 

ead1484ac2fecd80.jpg

 

---------------------------------

 

ZV Parent Master

 

koleiny niesamowity skrypt! jak ktoś widział mojego videotutka o parentowaniu i constrainach to w pewnym momencie robiłem animacje jak ręka chwyta kulę, przenosi ją w inne miejsce i zostawia było z tym trochę zabawy i zajmowało to sporo czasu ten skrypt załatwia to wszystko za nas i nie musimy się o nic martwić, są praktycznie dwie ikonki przyłącz jeden obiekt do drugiego oraz uwonij obiekt, wszystko robi za nas, zobaczcie filmik prezentujący to w działaniu szczena opada :D

 

link

 

9378e8701983e445.jpg

 

---------------------------------

 

Polygon Tools/ TNTII_PolygonT2.mel

fajne narzędzie to szybkiego tworzenia macek, gałęzi drzew, zaznacza się polygona z którego mają wyrastać i po prostu się rysuje :) super sprawa! skrypt pozostawia krzywą z historią której modyfikacja zmienia kształt macki bo nie wszystko da się na płasko narysować, można do tego podczepić jaką dynamikę i mamy dyndającego małego aliena lub jakiś podobny twór :D

 

link

 

f0e80364d9b6bd68.jpg

 

---------------------------------

aks_spiralGen

generator spirali ;)

 

link

 

a942a3c8df7b5072.jpg

 

---------------------------------

 

chainMaker

teoretycznie do robienia łańcuchów ale w praktyce duplikuje obiekt lub obiekty po krzywej :)

 

link

 

9b5065e2774d030c.jpg

 

---------------------------------

 

duplicateAlong

duplikuje obiekty wzdłuż krzywej prawie jak poprzedni ale ten działa na CV krzywej, na miejscu CV pojawia się obiekt, ale za to ma bardzo fajne parametry randomizacji można łatwo rozrzucić parę obiektów w okolicy krzywej, taki scater prawie :)

 

link

 

09a16d84f37b5d97.jpg

 

---------------------------------

 

rockGen

stary skrypt generujący kamienie ;) na trzeci plan do szybkiego zapelnienia sceny się nadaje :)

 

Uwaga:nie róbcie stalagmitów bo was wywali za każdym razem!

chyba trzeba go wymienić na coś nowszego ;)

 

link

 

01f3f4c1188adad9.jpg

 

---------------------------------

 

TreadsCreation

do prostego tworzenia animowalnych gąsiennic.. tych takich czołgowych :)

 

link

 

14ce57b47817a9e6.jpg

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parent master jest poprostu niesamowity!! odkąd go wczaiłem, uzywam go non stop :D

 

a tak btw, moglbys powrzucac linki odrazu do plikow a nie do stron bo trzeba sie czasem naszukac :P albo oba najlepiej, do stron i do plikow :)

 

 

 

EDIT:

No to ja polece program ktory usprawnia modeling, wszystko pod ręką itp. Program jak narazie w wersji BETA, ale napewno niedlugo pojawi sie w normalnej wersji:

 

NEX for Maya

http://draster.com/component/page,shop.product_details/flypage,software-flypage/product_id,35/category_id,7/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/

 

 

N_Loc v1.2.3

 

Program ktory tworzy 13 nowych lokatorów

Tyko pod windows :

 

6.5 http://cms.ticket01.com/uploads/free/N_Loc_Win32_65_123_071029.exe

7.0 http://cms.ticket01.com/uploads/free/N_Loc_Win32_70_123_071029.exe

8.0 http://cms.ticket01.com/uploads/free/N_Loc_Win32_80_123_071029.exe

8.0x64 http://cms.ticket01.com/uploads/free/N_Loc_Win64_80_123_071029.exe

8.5 http://cms.ticket01.com/uploads/free/N_Loc_Win32_85_123_071029.exe

8.5x64 http://cms.ticket01.com/uploads/free/N_Loc_Win64_85_123_071029.exe

2008 http://cms.ticket01.com/uploads/free/N_Loc_Win32_2008_123_071029.exe

2008x64 http://cms.ticket01.com/uploads/free/N_Loc_Win64_2008_123_071029.exe

 

screen1.jpg

 

 

 

 

jrEmit 1.0.1

emisje particli przy uderzeniu mozna zrobic za pomoca soft body co jest rownoznaczne z robieniem na około, ale rowniez mozna zrobic to za pomocą skryptu mel ktory jest w linku nizej.

szybko i łatwo i nie trzeba miec soft body.

WAZNE :

Emit particles at rigid body collisions. Must have existing rigid bodies and collisions as well as a particle shape. The proc call requires particle name, so for instance your source code might look like this .... source jrEmit; jrEmit particle1; Custom locator adds some particle control. Particles have initial velocity up in Y so add a gravity field..

 

screen1.jpg

 

http://highend3d.com/maya/downloads/mel_scripts/dynamics/jrEmit-5251.html

Edytowane przez Tomasz_87
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Color Nodes 2.0

 

dużo lepszy skrypt do zmiany kolorów nodów, pokazuje wszystkie swatche z kolorami do wyboru, można zdefiniować swoje 3 kolory usera left(blue) right (red) center (yellow), można zmieniać kolory dla shape i/lub transformnodów

(wywaliłem poprzedni skrypt do kolorowania z pierwszego postu żeby już nie zgracał :))

 

link

 

f_ColorNodesm_3b14261.jpg

 

-------------------------------

 

isolateSelected

 

to samo co Show -> Isloate selcet -> show select tyle że uruchamiane szybko z shelfa

niedawno tego potrzebowałem i nie mogłem znaleźć :)

btw na tej stronce jest też inna wersja toggleWireframeOnShaded i toggleXray tzn robi dokładnie to samo co te wcześniejsze tyle że ma stronke domową i support autora :P

 

link

 

 

-------------------------------

 

 

deleteAllShaders

 

usuwa wszystkie shadery/materiały ze sceny i nadaje wszystkim obiektom materiał lambert, przydatne np przy zaimportowaniu fbx z dużą ilością obiektów kiedy każdy w tajemniczych okolicznościach dostaje własny materiał mimo że się nie różnią się niczym a w oryginalnej scenie miały ten sam, raz w jednym przypadku otrzymałem ponad 750 takich samych materiałów dla każdego obiektu osobny :P

 

 

link

 

f_deleteAllShm_75b8630.jpg

 

 

-------------------------------

 

Joint Splitter

 

taki drobiazg pomaga podzielić "kość" dodając pomiędzy jointami kolejne jointy, może podzielić na równiutkie części albo zrobić slidery na których ustawimy sobie gdzie mają pojawić się nowe jointy

teraz w majce 2008 zwykłym inset joint toolem można dodawać nowe jointy w dowolnym miejscu które układają się idealnie na "kości" wcześniej możnabyło je dowolnie przemieszczać, ale dla równomiernego rozmieszczania jointów już trzeba zrobić krzywą od początkowego do końcowego jointa, przebudować ja dzielac na tyle części ile będziemy potrzebować nowych jointów i ręcznie utworzyć jointy snapując je do punktów krzywej, ale ten skrypt załatwia cała sprawę w 3s ;)

 

link

 

f_JointSplittm_5c535ea.jpg

 

 

-------------------------------

 

 

TOI Texture Tools

świetne narzędzie to dodawania gamma nodów przy renderowaniu z LWF w mentalu, zamienia też textury na format .map i sam podpina je na miejsce starych

 

link

 

4e4e5cb5c783eb96.jpg

 

---------------------------------

 

mtAlignTool.mel

skrypt wyrównuję pozycje rotacje i skalę jedengo obiektu względem drugiego

 

link

 

932e1d96c6d4db77.jpg

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mentalray Render Pass Toolkit 1.0.0

http://www.highend3d.com/maya/downloads/mel_scripts/rendering/mental_ray/Mentalray-Render-Pass-Toolkit-5347.html

2.jpg

 

skrypt mel za pomoca ktorego mozna renderowac szybko i latwo do render passow rendererem mental ray

 

 

Arkanoid

http://www.highend3d.com/maya/downloads/mel_scripts/games/gn-MELArkanoid-5332.html

 

 

moze momus bedzie sie nudzilo to sobie pogra w arkanoida w majce 2008 :D

Edytowane przez Tomasz_87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku święta będą wcześniej :D

 

----------------------------------------------------------------------

 

AsteroidGen

 

Generator asteroidów :) pozwala też za pomocą turbulencji losowo poprzesówać wertexy w każdym polygonowym obiekcie

 

f_AsteroidGenm_cd55fea.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

gn_convertImage2Object

 

Konvertuje obrazem na geometrię boxy, cylindry itd

alpha textury kontroluje wysokość obiektow

good shit :)

 

f_gnconvertImm_1de56f0.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

Ropro

 

Zabezpiecza przed otwarciem zabezpieczonych plików przez osoby niepowałane :)

 

f_roprom_5c6f41d.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

JitterBug

 

Dodaje losowy "szum" do krzywej animacji w postaci noda który można wypalić do animacji, zachować lub wywalić :)

 

f_JitterBugv2m_642340a.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

kk_controllers

 

Daje możliwość utworzenia masy obiektów kontrolujących rigi ze sporymi możliwościami dodatkowymi jak ustawienie koloru,Lock&Hide atrybutów transformacji i Visibility, mirrorowania obiektów i to wszystko działa na każdym obiekcie nie tylko na utworzonym za pomocą kk_controllers, dodatkowo freazuje transformacje, tworzy slidery i łączy shape nody ale tylko dwa na raz więc lepeij uzywać WP Shape Parnert przy hurtowych ilościach :)

really good shit! :P

 

f_kkcontrollem_0941690.jpg

 

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

ks_mapSpreadInstances

 

Rozmieszcza follicles na obiekcie na podstawie mapki w skali szrości które poźniej możemy zamienić na co chcemy, bardzo przydatne do dystrybucji czegokolwiek na czymkowielk :) dodatkowo przykleja obiekty do podłoża a właściwie do follicle-sa który jest przywiązany do powierzchni bo lubi :)

 

f_ksmapSpreadm_fbc726c.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

ks_SaveLightLinkRemover

 

mały fix gdy w tajemniczych okolicznościach połączenia świateł się zduplikują, w starszej majce tak bywało nie wiem czy w 2009 też, jeszcze nie miałem przyjemności :D

 

f_ksSaveLightm_8c62a09.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

Re polygon

 

Przebudowywuje polygonowy obiekt, przydatne podczas import-export gimnastyki jako narzędzie naprawcze niewyjaśnionych zjawisk geometrycznych :)

 

f_lbRePolygonm_d7e1d81.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

magHUDCamZoom

 

tworzy slidery za pomocą których możemy kontrolować overscan kamery i translacje X,Y przydatne w 2009 bo majka nie zapamiętuje ustawiń overscany kiedy się go włącza i włącza

 

f_magHUDCamZom_943127d.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

mmInstanceArray

 

Tworzy siaktę z wybranych obiektów którą możemy kontrolować(visibility, translate Y i Scale Y) i animować za pomocą map

 

f_mmInstanceAm_6a7ef90.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

multisnapper

 

Rozmieszcza obiekty po krzywej bądź powierzchni z możliwością zmuszenia obiektów aby "patrzyły" w wybranym kierunki :) dobre np do tworzenia Fake GI z Nurbs Sphery (trzeba pamiętać że na końcach taka kulka ma kilka wertexów w jednym miejscu i bedzie tam kilka światełek którymi bedzie trzeba się zając :))

 

f_multisnappem_53639d1.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

picassoPalette

 

Tworzy małe okienko na które możemy "skopiować" shader żeby łatwo przypisać go do innego obiektu, dodatkowo pozwala zaznaczyć sam shader oraz obiekty które mają go przypisanego, całkiem poręczne, bardzo by mi się przydało w czasach 2008 kiedy bałem się otworzyć hypershad-a :D

 

f_picassoPalem_c79be95.gif

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

rainConnector

 

łączy wertexy z wertexami, wertexy z edgami i edge z edgami we wszstkich możliwych kombinacjach :)

 

f_rainConnectm_4e7bc02.gif

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

random Swapper

 

bardzo poręczny skrypcik do losowej podmainy jednej grupy obiektów na inne, bardziej poręczne w połączniu ze skryptami do dystrybucji obiektów jak np ks_mapSpreadInstances czy HZmultObjCreaterHZV

 

f_randomSwappm_c38a6d8.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

resetPivot

 

Resetuje pivot obiektu tak że kiedy wprowadzimy wartości 0 w translacji znajdzie się w centrum układu współrzędnych, bardzo przydatne np. w sytuacji gdy chcemy dodać kamulce w particle instancerze, tworzymy kaluce w rockGenie, centrujemy pivoty, resetuejmy pivoty dodajemy instancera i bam! już po robocie w 3s :)

 

f_resetPivot2m_1c56534.gif

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

ruleOfThirds

 

tworzy nową kamerę z krzywymi które pokazują złoty podziała, trój podział, rule of third czy jak to tam kto chce sobie nazywać :)

 

f_ruleOfThirdm_0221d86.jpg

 

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

sdv_xformUV

 

Najbardziej badassowy skrypcik jaki widziałem do dłubania w UVałkach :) pozwolił mi wywalić kilka moich nie skryptów z shelfa :)

opcji ma od groma więc nie bede się rozpisywał ale na załączonym obraku widać z czym się go jie :)

 

f_sdvxformUVm_1538470.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

vmvInstanceObjects

 

Całkiem wypaśny skrypcik, jak wszystkim doskonale wiadomo rigid bodies w majce to straszna padaka więc ten skrypt zamienia zaznaczone obiekty na particle + instancer więc liczą się szybko jak diabeł himself :) i dodatkowo do kontrolowania tych particli jest użyte kilka expresji które np. pozwalają obiektom obracać się podczas ruch, bardzo dobre do symulacji drobnicy w każdym przypadku, a nawet większych kawałków, w zależności od sytuacji można nawet użyć tylko tej metody nie korzystając w ogóle z rigid bodies, teraz tylko czekać na wersje dla nParticli z kolizją i innymi upgradami :)

 

f_vmvInstancem_7de350c.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

HZmultObjCreaterHZV

 

Pozwala utworzyć folliclesa w centrum zaznaczonego polygona, edga lub na wertexie dla polygonowych powierzchni, a dla nurbsów na Surface poincie, dowolną ilośc folliclesów na isoparmie lub po bożemu korzystając z UVałek :)

A potem może poprzyklejać dowolny obiekt do wszystkich bądź wybranych folliclesów z opcjami randomozacji skali, rotacji i translacji

Ma jeszcze opcje zwijania jontów ale nie korzystałem :D

Oki rozpracowałem to :)

tworzy jointy z zaznaczonej krzywej, mogą to być zwykłe FK które można kontrolować ręcznie, Spline IK lub Spline IK + dynamiczne Hair Curves do dynamicznej symulacji (Hair Curves) i deformacji innych obiektów (jointy) jak np włosy w stylu anime, macki, czółki i inne takie :) żeby rozdystybouwać krzywą po powierzchni trzeba zrobić ją w cenrum układu, skierowaną w górę z pivotem w 00. ha! ale jestem sprytny :) ciekawe co jest w filmiku pomocy? :) ale i tak nie mogę teraz tego sprawdzić więc sobie poodkrywałem sam :)

Wiem obrazek nie jest najlepszy ale robiłem co mogłem żeby stworzyć atrakcyjną niewiastę :D

 

f_HZmultObjCrm_7fdaf72.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

csbTM

 

Taśma miernicza :) używa majkowego Distance tool ale dodaje kilka możliwości jak ustalenie konkretnej długości i skonstrajnowanie vetrykalnie bądź horyzontalnie

przydatne gdy trzba być baaardzo precyzujnym pracując dla NASA :)

 

f_csbTMm_7c30e8b.jpg

 

link

 

 

----------------------------------------------------------------------

 

magKillField

 

Zabija particle kiedy znajdą się w zasięgu tego fielda, działa na zasadzie expressji w lifespanPP i dlatego particle muszą mieć ustawione LifeSpanPP olny w Lifespan attribute

 

f_magKillFielm_04718c3.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

WP_ShapeParentWindow

 

Łączy wiele shape nodów w jeden w przeciwieństwie do innych tego typu tworów ten skrypt może to robić hurtowo i kolejność zaznaczania nie ma żadnego znaczenia, zadziała za kazdym razem, good shit :)

 

f_WPShapeParem_ab8c729.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

Spiralizer

 

Tworzy spirale z powierzchni Nurbs w dowolnym kształcie :)

 

f_Spiralizerm_538ea2e.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

waveIt

 

tworzy animowaną falę z obiektów można ją kontrolować za pomocą parametrów albo animując pierwszy obiekt, przydatne np do animacji mechanicznych części jakiegoś urządzenia a według autora np do tworzenia fali kibiców na stadionie no ok ja tego nie widzę :P

 

f_waveItm_19c75bf.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ctShatter

 

Bardzo fajny skrypt do łamania i niszczenia obiektów w v2 dostał extra boost duuużo lepszy od znienawidzonego, majkowego, dziadowskiego, niezdatnego do niczego shattera :) (screen z v1 nie chciało mi się nowego robić :))

 

f_ctShatterm_0893b4e.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

Crack Me

 

Tworzy plane-a którym tniemy obiekt na mniejsze kawałeczki, jedynym ograniczeniem jest majkowa tolerancja na operacje boolenowskie która nie jest zachwycająca, przed cięciem plale-a najlepiej powyginać 3D sculptem, SoftBody->turbulence lub używając turbulencji w asteroid generatorze :)

 

f_crackMem_90a10ab.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

yd_crackut

 

Bardzo podobny do porzedniego w działaniu tyle że nie ma GUI nie tworzy żadnej geometrii na start ale zostawia to nam i pozwala użyć kazdej geometrii nie tylko plane-ów

 

f_ydcracKutm_e984025.jpg

 

link

 

----------------------------------------------------------------------

 

"Sphere_Shatter"

 

Jak już jesteśmy w temacie niszczenia to Sphere user z CGTalk kiedyś zapostował taki prosty skrypcik, bardzo szybki i można nim łatwo posztkować geometrię, ale ma jedną wadę tworzy tylko proste cięcia bez szaleństw :)

 

f_sphereshattm_2b61c93.jpg

 

{ // Cut it up

string $sel[] = `ls -sl`;

string $pObj = $sel[0];

float $bb[] = `polyEvaluate -boundingBox ($pObj)`;

int $i;

for ($i = 0; $i

float $px = rand(($bb[0]*0.95),($bb[1]*0.95));

float $py = rand(($bb[2]*0.95),($bb[3]*0.95));

float $pz = rand(($bb[4]*0.95),($bb[5]*0.95));

float $rx = rand(0,180);

float $ry = rand(0,180);

float $rz = rand(0,180);

polyCut -pc ($px) ($py) ($pz) -ro ($rx) ($ry) ($rz) -ef 1 -eo 0 0 0 ($pObj);

polyCloseBorder ($pObj);

}

select -r ($pObj);

polySeparate ($pObj);

}

 

 

----------------------------

 

That will be all kids :)

Edytowane przez Destroyer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

HKLocalTools

 

Genialny skrypt! Ile to razy słyszałem w mayi nie mogę ustalać sobie pivota jak chcę, scale tool nie ma żadnych opcji dla pivota, nikt mnie nie kocha :) f_przytulasiem_749c830.gif

ale to już koniec! Ten skrypcik pozwala wypozycjonować i zorientować toola do polygona, edga lub wertexa i z tej pozyji dokonywać transformacji! czy to nie wspaniałe :P

prawie jak w modo ^^

mówiłem już że to genialne :)

 

f_localm_feeb9c3.jpg

 

link

 

 

------------------------------------

 

object placing and aligning

 

Fajny skrypcik do dystrybucji jednego obiektu po powierzchni drugiego :)

nie jest doskonały i jakieś błędy wywala ale działa w większości przypadków :)

 

f_SNAG0007m_788a206.jpg

 

link

 

 

------------------------------------

 

extractPolyFacesToParticles

 

Rozwala polygonowy obiekt na pojedyńcze polygony i do każdego przyczepia particla pozwalając coś wysadzić, ja wysadziłem świnie z biznesu :D

 

f_extrctm_1e4dfbd.jpg

f_Comp1m_e09b9d4.gif

 

http://vimeo.com/3319605

 

link

 

 

------------------------------------

 

RampRotate

 

Mały skrypcik od Ticket01 pozwala rotejtąć kilka boxów za pomocą ramy :) już widzę zastosowanie jak w reklamie piwa gdzie na stadionie ludzie (ich nie widać) podnoszą kartony które układają się w obrazek który potem jest animowany :) za pomocą tego skrypty dałoby się zrobić nieco uboższą wersję right of the bat :) ale powinno zadziałać :) potem tylko kilak tweaków i może coś by z tego było :)

 

f_cardsm_47a4acc.jpg

 

http://vimeo.com/3319594

 

link

 

------------------------------------

 

curveTube

 

Tworzy tubę na podstawie dwóch krzywych :) jedna określa ściezkę druga grubość tej tuby;) ilośc CV musi być taki sam dla obu krzywych

 

f_screen1m_0ae7fe5.jpg

 

link

 

 

------------------------------------

 

TD_Tubus

 

Pozwala na extrudowanie wielu krzywych na raz, dodatkowo umożliwia utowrzenie podobnych zoffsetowanych krzywych z zaznaczonej i randomizacji CV zaznaczonej krzywej i coś tam jeszcze :P

 

Polecam od razu pogrzebać w skrypcie i pousuwać -background... żeby buttony nie były czarne bo bardzo cięzko się z nich czyta jeśli i czcionka jest czarna :)

 

f_SNAG0006m_1d31a9f.jpg

 

link

 

 

------------------------------------

 

MHSketchItOnPath

 

Rusuje jedną krzywą drugą, albo owija jedna wokół drugiej :)generalnie ciężko to zdefiniować ale można czasem przypadkowo coś ciekawego z tego zrobić :P

 

f_SNAG0020m_60f7936.jpg

 

link

 

------------------------------------

 

oaExtrudeAll

 

extruduje jedną krzywą wzdłuż dowolnej ilości innych

 

f_oaExtrudeAlm_0b9a008.jpg

 

link

 

------------------------------------

 

Environment Color

 

Prosty ale przydatny skrypt, pozwala szybko zmienić enviroment kolor dla aktualnie używanej kamery bez potrzeby grzeb ania w AE :)

 

f_envm_fb24842.jpg

 

 

link

 

------------------------------------

DetachParticles

 

Robi dokłanie to na co nazwa wskazuje :P tzn odłącza zaznaczone particle a właściwie to zostawia oryginalne particle i tworzy dwa nowe, jeden z tym zo zaznaczyliśmy i drugi z tym czego nie :)

 

f_sssssm_7c60f8e.jpg

 

link

 

 

------------------------------------

 

polyPoint

 

Tworzy particle na każdym wetexie obiektu, które możemy poddać działaniu fieldów a potem odpowiednie wertexy przyciągnie do odpowiadających im particli :)

 

 

f_polym_0022516.jpg

 

link

 

 

------------------------------------

 

Picasso Stair creator and mapper

 

Szybko z jednego polygona ustawionego pod dowolnym kątem zrobi schody i je jeszcze zamapuje :)

 

f_sdfsm_4650f00.jpg

 

link

 

 

------------------------------------

 

rivet

 

Stary skrypt, constarinuje lokator pomiędzy dwoma edgami w przypadku polygonów lub do surface pointcie w przypadku powierzchni nurbs i przyklej go do tych powierzchni :)

f_rivetm_44a38b9.jpg

 

link

 

 

 

------------------------------------

djRivet

 

Ulepszona wersja riveta dla posiadaczy mayi unlimited bo uzywa folliclesa do przyklejenia jendego obiektu do dowolnej powierzchni

f_djRivetm_9719897.jpg

 

link

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---------------

 

RampRotate

 

Mały skrypcik od Ticket01 pozwala rotejtąć kilka boxów za pomocą ramy :) już widzę zastosowanie jak w reklamie piwa gdzie na stadionie ludzie (ich nie widać) podnoszą kartony które układają się w obrazek który potem jest animowany :) za pomocą tego skrypty dałoby się zrobić nieco uboższą wersję right of the bat :) ale powinno zadziałać :) potem tylko kilak tweaków i może coś by z tego było :)

 

f_cardsm_47a4acc.jpg

 

http://vimeo.com/3319594

 

link

 

 

------------------------------------

 

 

poproś benego, zeby sprzedał Ci skrypt do obracania sześcianów... obsrasz się na miętowo i szczęśliwy będziesz :) to co zapodałeś to mega pikuś, przy tym co maćek napisał.

jutro go w robocie zmolestuję żeby upublicznił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proc int boxTransformGenerator()

{

int $state = 1;

 

// ... tutaj trzeba wstawic kod

 

return $state;

}

 

Poczatek jak widzicie juz mam i go udostepniam - jak starczy mi czasu to go napisze, poki co robie to dla Aftera i Maya idzie w odstawke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, moze ktos udostepnic skrypt do interaktywnego playbacku dla dynamics? taki z zielonym trojkącikiem jak sie go doda do shlefa, kiedys byl ten skrypt bodajze na forum 3dbuzz ale albo jestem slepy i nie moge go znalezc albo go nie ma na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://web.archive.org/web/20050305132550/www.ewertb.com/maya/

 

strona z pytaniami z listy mailingowej o MELu. orginalnie było to www.ewertb.com/maya/ ale niestety zniknęła dawno temu. znalazłem na jakimś zapomnianym wątku na cgtalku linka do archiwum. Myślę, że sporo dobrego stuffu dla początkujących jest.

 

p.s. znalazłem link do tego co wyżej

http://ewertb.soundlinker.com/maya.php

Edytowane przez bartolomeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś zrobiłem sobie kilka bardzo drobnych ale dosc przydatnych na codzien pierdolek.

 

Na poczatek automatyczne przyciecie timeslidera do zakresu klatek min/max.

Kazdy kto animuje rozne obiekty pojedynczo lub hurtowo na pewno czesto rusza suwakami min/max timeslidera, tak zeby zobaczyc na jak najwiekszym zblizeniu klatki aktualnie animowanego obiektu.

 

Te proste skrypty wrzucone na polke z ikonkami czy pod klawisz robią to automacznie na podstawie minimalnej i maksymalnej klatki znalezionej w przeroznych kanalach.

 

 

 

//Start

// Wyrownaj do obydwu

// min > max

 

float $klatki[];

$klatkaMinimalna = 100000;

$klatkaMaxymalna = -100000;

 

string $selekcjonKeyfr[] = `ls -sl`;

 

for ($selekcjoner in $selekcjonKeyfr)

{

$klatki = `keyframe -q $selekcjoner`;

 

if (size($klatki))

for ($klatka in $klatki)

{

 

if ($klatka >= $klatkaMaxymalna) $klatkaMaxymalna = $klatka;

if ($klatka

}

 

}

 

if (size($klatki))

{

playbackOptions -min $klatkaMinimalna;

playbackOptions -max $klatkaMaxymalna;

 

}

else print "Nie ma tu klatek";

//Finito

 

 

 

Tu jest ustawienie tylko minimalnej klatki, czyli rozszerzenie/przyciecie timeslidera z lewej:

//Start

// Wyrownaj Timeslider do lewej

// min > inne klatki

 

float $klatki[];

$klatkaMinimalna = 100000;

$klatkaMaxymalna = -100000;

 

string $selekcjonKeyfr[] = `ls -sl`;

 

for ($selekcjoner in $selekcjonKeyfr)

{

$klatki = `keyframe -q $selekcjoner`;

 

if (size($klatki))

for ($klatka in $klatki)

 

if ($klatka

 

}

 

if (size($klatki)) playbackOptions -min $klatkaMinimalna;

else print "Nie ma tu klatek";

//Finito

 

 

 

 

A tu z prawej:

 

//Start

//Wyrownaj timeslider do prawej

// inne klatki >> klatki >> max

 

float $klatki[];

$klatkaMinimalna = 100000;

$klatkaMaxymalna = -100000;

 

string $selekcjonKeyfr[] = `ls -sl`;

 

for ($selekcjoner in $selekcjonKeyfr)

{

$klatki = `keyframe -q $selekcjoner`;

 

if (size($klatki))

for ($klatka in $klatki)

 

if ($klatka >= $klatkaMaxymalna) $klatkaMaxymalna = $klatka;

 

}

 

if (size($klatki)) playbackOptions -max $klatkaMaxymalna;

else print "Nie ma tu klatek";

//Finito

 

 

Nie wiem czy sie to komus przyda, ale ja nie moge bez tego żyć, a przynajmniej animować ;]

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.creativecrash.com/maya/marketplace/scripts-plugins/rendering/misc/c/maya-viewport-render-pro-tool--2

Viemportowy render

 

http://www.creativecrash.com/maya/downloads/scripts-plugins/c/zv-radial-blend-shape

Do animacji powiek zamiast iść po prostej idą po krzywej tak, że nie "wgryzają" sie w oko

 

takie dwa skrypty dodane ostatnio na creativecrash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • KLICEK unpinned this temat

Odkopuję 🙂 na grupie facebookowej ktoś podrzucił fajny darmowy picker, alternatywa dla anim school pickera przy którym trzeba się logować, konta zakładać czy być online etc. tutaj nie ma takich ograniczeń, ściągasz i jedziesz i wygląda kozacko

https://github.com/DreamWall-Animation/dwpicker?fbclid=IwAR00ND6POVFXmBzpMGLHoZOHMJ-Gve-bV7jwBa_zv_2y8DPwR8g69xgScP0

peYtnj1.gif

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niemal kopia animschool pickera https://www.animschool.com/pickerInfo.aspx czy już nie rozwijanego od lat i dużo prostszego  abxpickera https://www.highend3d.com/maya/script/abxpicker-2011-for-maya

Jeszcze MG-Picker można dodać do listy http://mgland.com/MGPicker_en.html

Jeszcze pamiętam był plugin mocno oparty na importownym obrazku, można było grafike ze 4k zaimportować i fajnie się zoomowało i zaznaczało sekcje na nim ale od bardzo dawna nie siedzę mocno ani w rigowaniu ani animowaniu i nie pamiętam co to było 🙂 

Tak czy tak ten Dreamwall ma funkcji nawet więcej niż animschool picker już o abx pickerze nie wspominając a do tego jest darmowy no to nie ma o czym gadać nawet 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😉 moze jakiegos animator to zainteresuje choc raczej nie takiego co pracuje w studio. Tam raczej będzie miał narzucone.

Dobrą opcją jest jednak rozpoczęcie własnej przygody ze skrępowaniem ;). Nie ma to jak rozwój.
Plugin/Skrypt fajny.

Edytowane przez Sebazx6r
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Sebazx6r said:

Dobrą opcją jest jednak rozpoczęcie własnej przygody ze skrępowaniem 😉

Ain't Nobody Got Time For That 😄

  

1 hour ago, Sebazx6r said:

 moze jakiegos animator to zainteresuje choc raczej nie takiego co pracuje w studio. Tam raczej będzie miał narzucone.

Prawda w większym studio będzie najczęściej już jakiś system w użyciu ale w mniejszym to często standardy wyglądają tak 😉

FmY50f9.jpg

Edytowane przez Destroyer
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ain't Nobody Got Time For That 😄

 

Powiem szczerze, ze bardziej nie mam czasu na potwarzalne taski xD... czasami sa unikatowe i ze wzgledu na to zaczalem  skryptowac... Teraz czesto mam sporo czasu dzieki temu na pisanie kolejnych skryptow .... LOL a nawet zaczalem pisac dla innych zespołów i nawet dla innych  działów omg xD

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, ca mel said:

Czy ja dobrze widzę, że brave rabbit robią teraz w blenderze? Do czego to doszło, dokąd ten świat zmierza 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności