Skocz do zawartości

[sculpting] Głowa plebejusza [zbrush]


andy_a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mały tutek o sculptowaniu głowy - z boxa, od czaszki, poprzez mięśnie na finalnej rzeźbie kończąc.

Tym razem dodałem komentarz :)

 

plebs.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak na marginesie, polecane linki przed (albo nawet zamiast :P) tego tutka:

 

 

Tutortiale autorstwa Roda Seffena:

 

 

Mięśnie twarzy we flashu:

 

http://www.artnatomia.net/uk/artnatomyApplication.html

 

Atlas anatomii:

 

http://www.anatomyatlases.org/atlasofanatomy/index.shtml

 

Matematyczne wykreślone "piękno":

 

http://www.beautyanalysis.com/index2_mba.htm

 

 

 

 

 

 

*****************************

 

Topologia siatki głowy

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=53305

 

 

*****************************

 

stary timelaps:

 

Dwarf

dwarf2.jpg

 

Edytowane przez andy_a
  • Like 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

hej!

Po pierwsze fajnie ze Ci sie chcialo, no i respekt za Szkieletora!

I za to repik:)//edit-> forum mi niepozwala, ale jak bede mogl to poleci:)

 

W tutorialu mowisz kilka ciekawych i waznych rzeczy czesto jednak to co widzimy nijak ma sie do tego co widzimy na ekranie. Przyklad, mowisz o idealnych proporcjach a rzezba konczy z gigantycznymi uszami. Mowiszo tym zeby nie podchodzic do tkaniny bez refki, a zadnych refek nie widac i scuplt nie wskazuje jednak na ich uzycie. Przyznasz chyba ze efekt finalny nie jest zbyt dobry.

 

Ogolnie wydaje mi sie ze za bardzo skupiles sie na teoretycznej stronie, patrzenia na miesnie itd. a zbyt malo na tym w jaki sposob wlasciwie przeniesc to wiedze teoretyczna na rzezbe tak by efekt byl poprawny anatomicznie. nie bardzo wiem dlaczego zniszczyles te podstawy, czaszke i miesnie ktore najpiew wyrzezbiles - gdybys kontynowal rzezbienie na nich wydaje mi sie ze efekt bylby lepszy, a i tutorial spojniejszy.

 

Pozatym bardzo drazniace bylo dla mnie to ze caly tutorial mowisz o wspolgraniu ze soba form twarzy, ale totalnie ignorujesz to w jaki sposob szyja laczy sie z torsem. Pare innych rzeczy tez mnie 'irytowalo' ale to juz bardziej dlatego ze pare tych glowek wyrzezbilem.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba taki speed bardziej, tak czy inaczej w pewnym momencie jak konczysz czaszke jest naprawde fajnie, a pozniej tak wiesz, robisz po prostu efekt dziada :)

 

ale dzieki za tuta bardzo fajny + rep

 

edit:

 

you must spread ble ble ble

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej!

Po pierwsze fajnie ze Ci sie chcialo, no i respekt za Szkieletora!

I za to repik:)//edit-> forum mi niepozwala, ale jak bede mogl to poleci:)

 

Dzięki bardzo za korektę :) Co prawda głownie zależało mi na pokazaniu form (jak u Rod’a oraz dlaczego takie powstają) ale chyba masz rację, że jak już pokazałem kolejne elementy to warto by było iść z nimi dalej.

 

W tutorialu mowisz kilka ciekawych i waznych rzeczy czesto jednak to co widzimy nijak ma sie do tego co widzimy na ekranie. Przyklad, mowisz o idealnych proporcjach a rzezba konczy z gigantycznymi uszami. Mowiszo tym zeby nie podchodzic do tkaniny bez refki, a zadnych refek nie widac i scuplt nie wskazuje jednak na ich uzycie. Przyznasz chyba ze efekt finalny nie jest zbyt dobry.

 

Co do tego to masz rację – dźwięk dogrywałem później i to była dla mnie prawdziwa męczarnia :P Niestety ale największy błąd popełniłem na samym początku – planowanie :] Chciałem wykorzystać referki z tyłu do podkreślania ale w czasie sculptu je za bardzo zasłaniałem. Do tego koncepcja głowy zmieniała się co etap.

 

Co do proporcji, to sama głowa nie trzyma ich w wielu miejscach :P Chciałem pokazać, że nawet przerysowując można zachować względnie realizm (dlatego wybrałem takie duże uszy). Wyznaję zasadę, że dużo ważniejsze do proporcji jest uwzględnienie właściwych krzywych budujących formy. Co do tkaniny to się w 100% zgodzę… nawet pod sam koniec wyciąłem mój własny ironiczny tekst „[…] wyjdzie taka sobie popaćkanie bryła… jak widać na załączonym przykładzie.” ale stwierdziłem, że moje poczucie humoru może być odebrane niewłaściwie. Zresztą w początkowej fazie planów nie miało być włosów, ubrania ani detalu, tak jakoś w trakcie wyszło, że fajnie by było dodać jeszcze to i to itd.

 

Ogolnie wydaje mi sie ze za bardzo skupiles sie na teoretycznej stronie, patrzenia na miesnie itd. a zbyt malo na tym w jaki sposob wlasciwie przeniesc to wiedze teoretyczna na rzezbe tak by efekt byl poprawny anatomicznie. nie bardzo wiem dlaczego zniszczyles te podstawy, czaszke i miesnie ktore najpiew wyrzezbiles - gdybys kontynowal rzezbienie na nich wydaje mi sie ze efekt bylby lepszy, a i tutorial spojniejszy.

 

Co do mięśni to po wysculptowaniu stwierdziłem, że wyjdzie jakiś chudzielec, a tu wole dać kogoś grubszego żeby było lepiej formy widać. Poza tym jakoś wygodniej mi się głowy (ciało to co innego:P) zaczyna od gładkiej siatki (takie moje zboczenie:)).

 

Pozatym bardzo drazniace bylo dla mnie to ze caly tutorial mowisz o wspolgraniu ze soba form twarzy, ale totalnie ignorujesz to w jaki sposob szyja laczy sie z torsem. Pare innych rzeczy tez mnie 'irytowalo' ale to juz bardziej dlatego ze pare tych glowek wyrzezbilem.

 

Pozdrawiam!

 

Tak szyje potraktowałem bardzo skrótowo, może masz rację, że za bardzo, ale mam nadzieję, że osoby głodne wiedzy anatomicznej, no poprzestaną na tym tutku i sięgną głębiej :)

 

Jakbyś miał jeszcze jakieś rady to pisz śmiało – w końcu tylko w ten sposób można się rozwijać, a i jestem pewien, że wniosą coś konstruktywnego dla potomnych :) (tylko proszę detal okryjmy zasłoną milczenia, bo paćkania na najwyższym lvl dam_std do teraz się wstydzę :P)

 

 

to chyba taki speed bardziej, tak czy inaczej w pewnym momencie jak konczysz czaszke jest naprawde fajnie, a pozniej tak wiesz, robisz po prostu efekt dziada :)

 

ale dzieki za tuta bardzo fajny + rep

 

edit:

 

you must spread ble ble ble

 

Dzięki :) Już Morte'mu trochę na ten temat napisałem (ciągła zmiana koncepcji :( w pewnym momencie zastanawiałem się czyżby nie poprzestać i wrzucić bez detalu, ale stwierdziłem, że co tam, że początkującym może się przyda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych irytujacych rzeczy to raczej mi chodzilo o workflow- np jechales Dam_Standardem na stosunkowo wyskoim poziomie szybko i ci kropkowalo, a wystarczylo albo ustawic odpowiednio lasy mouse , albo zejsc nizej na poziomach i pobawic sie tam. Ogolnie irytacja to zle slowo tutaj- chodzilo mi raczej o cos w stylu ' ja bym zrobil to inaczej', 'latwiej byloby', etc. Przykladowo wg mnie lepiej najpierw za maskowac sobei region ucha i wycinac w nim niz tak jak ty standardem narysowales obrys... Ale mowie to juz kwestia wlasnych preferencji i ze tak powiem metoda jest dobra poki mozna nia osiagnac chciany efekt:)

 

Ogolnie zrobienie dobrego tutoriala to tez trudny orzech do zgryzienia, szczegolnie jak wokol tacy malkonetenci jak ja;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności