Skocz do zawartości

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy potrzebuję pomocy. Mam dość rozbudowaną scenę do zanimowania i chciałem wstawić Quick Smoke - (zianie ogniem)... przerobiłem tutki jak to zrobić - filozofia żadna i na każdym nowo otwartym pliku .blend wszystko działa... a jak robię to w mojej scenie to ognia brak... mam tylko surową bryłę... macie pomysł z czego to wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfiguruję Blendka w firmie (Win 10 GTX 1060 - sterowniki aktualne) i mam jakiś dziwny efekt posteryzacji w przejściach tonalnych gradientów. Spotkaliście się z tym wcześniej? Widzę je przy renderingu ale także w interface blendera gdy w viewporcie mam gradient w tle. zmiana zapisu na 16 bitów nic nie zmienia.

 

 

NeO0no.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w blenderze istnieje możliwość wyeksportowania sceny (z widoku kamery) do grafiki wektorowej tak, żeby można było ją edytować na przykład w Adobe Illustratorze? Albo innym programie wektorowym? Chodzi mi o zachowanie kolorów i kształtów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli to hardsurface to na poziomie designu, jeśli organic to weight paint,

no i możesz też poustawiać jakieś limit rotation w IK lub prosty constrain.

 

Bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam :)

 

Jeśli chodzi o takie przypadki, na przyszłość polecałbyś użyć organic aby mieć lepszą kontrolę?

Edytowane przez rhqq2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie ma nic do polecania, to zależy od tego co robisz. hardsurface czyli jakieś czesci mechaniczne (robota, koparkę etc) materiał nie może się odginać wyginać i musi mieć odpowiednie złącza. Jeśli robisz organic czyli człowieka, zwierzątko jakiś gumowy przegub to możesz malować wagi by materiał odginała się w różny sposób w zależności od dwóch kości.

no i zapomniałem jeszcze o technice z

jest pomocne gdy malowanie wag nie wystarczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie ma nic do polecania, to zależy od tego co robisz. hardsurface czyli jakieś czesci mechaniczne (robota, koparkę etc) materiał nie może się odginać wyginać i musi mieć odpowiednie złącza. Jeśli robisz organic czyli człowieka, zwierzątko jakiś gumowy przegub to możesz malować wagi by materiał odginała się w różny sposób w zależności od dwóch kości.

no i zapomniałem jeszcze o technice z

jest pomocne gdy malowanie wag nie wystarczy

 

Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

czy w Blenderze da się jakoś bezboleśnie zrobić coś na kształt Box mapping z maxa? Mam taki problem, że dostałem modele w OBJ, przeskalowałem je, obróciłem, wyeksportowałem znowu do OBJ i było wszystko elegancko.

Modeli używam w three.js, do tej pory zmieniałem tylko kolory materiału, więc mapowanie nie było mi zbytnio potrzebne, ale ostatnio doszła konieczność użycia prostych tekstur no i... klops. Jeden model miałem zmapowany i działa, reszta nie bardzo.

Patrzyłem na rozmaite tutoriale i wszędzie widzę rozkładanie UVki, a modele są relatywnie proste (grzejniki) i jestem pewien, że box mapping zrobiłby robotę. Dodatkowo nie jestem pewien jak zrobić, żebym mapowanie i teksturę widział w viewporcie.

Bedę wdzięczny za  jakąś podpowiedź. Raczej nie zamierzam się doktoryzować  w Blenderze, zajmuję się programowaniem, ale akurat potrzebuję zrobić coś takiego i mnie przyblokowało... Pomocy! 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W robocie mam 2.79, w domu 2.8, ale tak samo nie oganiam 😉 Niestety próbowałem znaleźć box mapping - bez większych sukcesów. Interfejs Blendera jest ciężki jak się w tym nie siedzi 😉 Szukałem w guglach, ale jedyne co mi wyskakuje to właśnie  tutoriale z unwrapem.

Wiem, że to bardzo nubowe pytanie, ale gdzie szukać? 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, jak tworzymy obiekt, albo robimy jakąś operację, to po lewej stronie na dole pojawia się nam dodatkowe menu. Chciałbym je sobie do do skrótu dodać, jak się do niego dobrać? Już raz tak zrobiłem, ale nie wiem czemu przestało działać, a nie jestem w stanie znaleźć źródła skąd znalazłem rozwiązanie.

 

Dobra, znalazłem, redo last to jest to czego szukałem 😉

Edytowane przez makak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapowanie Box będzie miało podobnie ułożoną teksturę co projekcja box (tri-planar) ale będą seamy.
Nie da się zrobić UV z Tri-Planar mappingiem z płynnym przejściem bo to jest efekt shaderowy oparty o pozycje i normale vertów.

Edytowane przez Monio
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Monio napisał:

Mapowanie Box będzie miało podobnie ułożoną teksturę co projekcja box (tri-planar) ale będą seamy.
Nie da się zrobić UV z Tri-Planar mappingiem z płynnym przejściem bo to jest efekt shaderowy oparty o pozycje i normale vertów.

Mnie tak naprawdę całkowicie satysfakcjonuje flat mapping, tyko muszę mieć to na UVce... Da się to jakoś sensownie ogarnąć?

EDIT:

Nie przeczytałem posta powyżej @Maciek Jutrzenka już sprawdzam.

Działa, dzięki wielkie!!!

Edytowane przez wujek_kane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. W wersji 2.8 jak stworzymy np. cylinder możemy otworzyć w rogu okno z parametrami dla tego obiektu. Potem jeśli go przeskaluje to okno właściwości cylindra zmienia mi się w opcje dla skalowania. Gdzie mogę znaleźć potem znowu te parametry konstrukcyjne dla cylindra? 

image.thumb.png.9baa9c70efd899ec3d71f2a72aa2f867.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tvaroog Rzerzywiście nie ma. Tylko na starcie jest. Może kiedyś pójdą bardziej w relacyjność i proceduralizm. Patrząc na filozofię Blendera to musiało by być AddModifier/Primitive i tam była by opcja wyboru. Niestety nie mam jeszcze zbyt dużego pojęcia o relacyjności w Blenderze. Podobała mi się konstrukcja w relacyjności w XSI, nie wiem jak to w Maya działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem się tej całej blenderowej propagandzie i teraz na nowo uczę w nim modelować. Mam mały problem z nawigacją 🙂
Otóż, jestem w widoku ortograficznym i w takim chciałbym pozostać kiedy środkowym klawiszem sobie obracam widokiem. A w tedy (jak jestem blisko modela) przełącza mi na widok perspektywiczny i w tej odległości przenikam przez model i nic nie widzę.

Nie wiem czy coś pomieszałem ze skalą i stąd te problemu. Wrzuciłem sobie blueprint (drag and drop obrazek) i na nim modeluję, więc coś może być ze skalą.

Jednakże chciałbym zmienić tylko tryb widoku tylko na orto.

Lub może macie jeszcze jakieś rady?

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, michalo napisał:

Dałem się tej całej blenderowej propagandzie i teraz na nowo uczę w nim modelować. Mam mały problem z nawigacją 🙂
Otóż, jestem w widoku ortograficznym i w takim chciałbym pozostać kiedy środkowym klawiszem sobie obracam widokiem. A w tedy (jak jestem blisko modela) przełącza mi na widok perspektywiczny i w tej odległości przenikam przez model i nic nie widzę.

Nie wiem czy coś pomieszałem ze skalą i stąd te problemu. Wrzuciłem sobie blueprint (drag and drop obrazek) i na nim modeluję, więc coś może być ze skalą.

Jednakże chciałbym zmienić tylko tryb widoku tylko na orto.

Lub może macie jeszcze jakieś rady?

Dzięki.

generalnie o ile wiem to przelacanie miedzy orto a persp nastepuje tylko w 2 wypadkach kiedy z trybu przod gora tyl ruszysz myszką to wtedy z ort przechodzi na persp... albo gdy jesteś w kamerze i z niej wwyjdziesz.. aczkolwiek o mozna wylaczyc w ustawieniach.. ustawienia>> zakladka navigation. >> auto perspective  wyłacz... 

a tak to to wiesz klawisze 1 3  7 to widoki przod bok góra.. 5 przelaczasz miedzy persp a orto z ctrl + 1 3 7 odwrotna strona widoku... a jak przytrzymasz shift i masz cos zaznaczone to sie ustawi według normalki.

PS: polecam sciągnąć dzisiejszego eperimentala 2.81 doszedł totalnie nowy file browser.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maciek Jutrzenka napisał:

generalnie o ile wiem to przelacanie miedzy orto a persp nastepuje tylko w 2 wypadkach kiedy z trybu przod gora tyl ruszysz myszką to wtedy z ort przechodzi na persp... albo gdy jesteś w kamerze i z niej wwyjdziesz.. aczkolwiek o mozna wylaczyc w ustawieniach.. ustawienia>> zakladka navigation. >> auto perspective  wyłacz... 

a tak to to wiesz klawisze 1 3  7 to widoki przod bok góra.. 5 przelaczasz miedzy persp a orto z ctrl + 1 3 7 odwrotna strona widoku... a jak przytrzymasz shift i masz cos zaznaczone to sie ustawi według normalki.

Te skróty pamiętam jak własny adres 😉

Chodziło mi o auto perspective. Dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy da się w blenderze połączyć kilka operacji na raz i przypisać temu połączeniu shortcut? Np. 3 proste operacje

-deselect all

-selct linked

-move (G)

Wszystkie trzy działają jako jedna operacja pod prostym shortcutem -7

Jest taki skrypt do UV edytora gdzie wciskasz tylko F, zaznacza ci się wyspa, odznaczają pozostałe i od razu możesz ją gdzieś przenieść.

Edytowane przez JonJoan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy: Mam sobie taką sytuację, że importuję sobie OBJ, obracam, skaluję zmieniam kolorki materiałów z mtl i nadaję im nazwy, eksportuję do OBJ i jest cacy.

Problem w tym, że dostałem nową paczkę modeli i mi to nie działa - konkretnie zmieniam kolory każdego materiału, a na modelu nic się nie zmienia.

W międzyczasie zmieniłem blendka na 2.8 ale jak otwieram stare pliki to mi to działa (ale chyba nazwy kolorów mi zmieniło).

Co to może być? oO

EDIT: Wystarczyło kliknąć "use nodes" 😉

Edytowane przez wujek_kane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2019 o 21:43, JonJoan napisał:

Witam.

Czy da się w blenderze połączyć kilka operacji na raz i przypisać temu połączeniu shortcut? Np. 3 proste operacje

-deselect all

-selct linked

-move (G)

Wszystkie trzy działają jako jedna operacja pod prostym shortcutem -7

Jest taki skrypt do UV edytora gdzie wciskasz tylko F, zaznacza ci się wyspa, odznaczają pozostałe i od razu możesz ją gdzieś przenieść.

a wiesz że nie wiem.. chyba musiałbyś to zaimplementować jako mini skrypt i do niego przypisać shortcut.. zadałbym pytanie na devtalk blenderowym 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blender 2.8. Jak całkowicie z projektu usunąć nieużywane tekstury? Nakładam na obiekt teksturę, ale mi nie odpowiada, więc nakładam kolejną, i kolejną. Za każdym razem teksturę kasuję, ale one i tak zostają na liście tekstur. Jak te nieużywane tekstury z listy? Bo tylko bałagan robią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisanie i ponowne otworzenie projektu usunie wszelkie nieużywane rzeczy.

2.8 też zyskał możliwość wylistowania i usunięcia (przycisk purge) takich rzeczy w outlinerze. Wtedy reload projektu nie jest konieczny.

image.png.af0da27bee884ca881236acde996a658.png

Edytowane przez VGT
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie. Mam scenę, w której używam tekstury HDR jako Background Environment. Chcę, żeby tło było rozmyte. Włączam Transparent, włączam renderowanie Environment jako osobny pass, Robię w compositorze drzewko, w którym przepuszczam Environment przez noda Blur, i łączę z głownym rendeerem przez Alpha Over. I działa to ładnie. 

ALE... W scenie tło jest widoczne przez szybę. No i problem w tym, że tło jest rozmyte wszędzie, tylko nie w widoku przez szkło. Załączam tu najprostszą możliwą scenkę (z szachownicą w tle), pokazującą, o co chodzi. Może mi ktoś powiedzieć, jak zrobić, żeby tło widoczne przez szkło też było rozmyte? Właściwie nawet po za szkłem nie ma znaczenia. I tak w mojej głównej scenie widać tylko przez szkło.

szklo_blur.blend

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności