Skocz do zawartości

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

@Monio co się dzieje z tym :

https://rightclickselect.com/p/modeling/gkbbbc/harden-normals-option-in-bevel-modifier

zostało to już wdrożone ? Jeśli tak to gdzie ? To miało wejśći do YAVNE czy gdzieś indziej ? Bo YAVNE jest sprzed roku i nie wiem czy to dodał.

Mhm, w sumie lepiej by było, gdyby po prostu można było dało dać update YAVNE jako modyfikator. (i w ogóle jakby dało się robić addony w postaci modyfikatorów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim! Mam ogromny problem. Czy jest ktoś mi wstanie wytłumaczyć jak się ustawia skróty w Blenderze? Czasem wystarczy podmienić literę skrótu, a czasem... no właśnie co? Próbuję od kilku dni skonfigurować skróty "pod siebie". Wcześniej pracowałem w Maxie, ale nawet tam miałem wszystkie skróty pozmieniane. Odpada więc Blenderowa opcja "MAX". Postanowiłem więc zostać przy skrótach Blendera i lekko je zmodyfikować.

Np. jak zrobić abym nie musiał co chwilę wciskać B, aby mieć zaznaczenie prostokątne? Chciałbym by zaznaczenie to tworzyło się natychmiast po naciśnięciu klawisza myszki. Wybierając opcję - MAX - takie zaznaczenie istnieje, więc da się to jakoś zrobić w domyślnych skrótach Blendera.

 

Kolejna rzecz: chciałbym aby verexy, edge i poly nie były pod skrótem CTRL+TAB+1/2/3 [kto wymyślił taki skrót dla "narzędzi" z których korzysta się praktycznie non stop?!] tylko pod A/S/D.

Nie potrafię sobie z tym poradzić. Dziwne jest to, że tak jak pisałem wcześniej, niektóre skróty wystrczy podmienić w menu, a niektóre wymagają jakiejś magii. Pomoże mi ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niebardzo rozumiem w czym problem po prostu znajdujesz skrót i go podmieniasz i tyle ;x

 

co do vert edge face. polecałbym jednak do tego pie menu a nie ASD.. bo tracisz jak że genialne S do skalowania :) i A do select i unselect. albo po prostu :) ustaw sobie wszystko pod 1 skrót i każde naciśniecie go powoduje przeskok o jeden np na myszce :>

 

kto wymyślił taki skrót dla "narzędzi" z których korzysta się praktycznie non stop?!

prawdę mówiąc to.. bardzo rzadko z tego korzystam :P

 

osobiście myślę żę adoptowanie techniki modelowania z maxa do blendka to nie najlepszy pomysł :P ale no jeśli mógłbyś dać screeny skrótów jak zrobiłeś i czemu nie działą to łatwiej by było pomóc :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź:

Opiszę na szybko moje skróty. Te najbardziej podstawowe, najczęściej z nich korzystam:

A/S/D - vertex/edge/poly

ctr+a - zaznaczenie wszystkiego

W/E/R - przesuwanie, skalowanie, obracanie

1-snap

~-łącznie vertexów - w maxie targed weld

 

Reszta bez zmian.

No właśnie z tymi podmianami to nie jest taka prosta rzecz. Coś jest nie tak. Nie wiem czy Blender podmienia skróty. Np. dając pod A - vertexy, usuwa funkcje zaznaczania.

Piszesz, że nie korzystasz ze skrótu ctr+tab+1/2/3, w jaki więc sposób wybierasz vertexy, edge, loop? Klikając na ikonki? Zaklikałbym się na śmierć :)

Jutro postaram się wrzucić screen'y. Nie poddaję się tak łatwo :) Ale to mnie przerasta. Cytując klasyka "W rzeźni wszystko było prostsze! Świnia, łeb, prąd, bzzzzzzzzzzzzz" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje taki addon ktory pokazuje konflikty w skrótach klawiszowych, ale jak się nazywa to nie pamiętam.

Moim zdaniem skromnym blendka trzeba pokochać takim jaki jest i uwierz mi, ze tak wygodnego interfejsu to ja bym sobie życzył w innych programach, za które płace gruba kasę. Pracuje w branży audio, video - postprodukcji. No nie będę tu opowiadał swojej historii jak trafiłem na Blendera, ale generalnie tez próbowałem go przykroić do swoich przyzwyczajeń klawiszowych. To niestety ślepa uliczka i powie ci to chyba każdy użytkownik blendka. Ktoś to mądrze kiedyś przemyślał i wpadł na pomysł żeby dany skrót robił ( o ile to możliwe) w prawie każdym "oknie - sekcji" to samo. "S" - to zawsze skaluje, "G" to zawsze przesuwa itp. w każdej sekcji czy to UV czy edytor nodów czy cokolwiek innego.

Tez pamiętaj ze dużo addonów wprowadza swoje skróty klawiszowe, dopasowane do podstawowej mapy skrótów blendera, a prędzej czy później zaczniesz z nich korzystać.. :)

Generalnie owocnej walki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie pracy w tym programie bez podstawowych funkcji pod A/S/D. To udało mi się ustawić. Teraz muszę odnaleźć gdzie w opcjach jest funkcja by podmienić A na ctrl+a. I będę w "domu". Groh naturalną rzeczą dla człowieka jest A/S/D/W/E. Tu nie chodzi o Blendera, nie chce by wyglądało to na wylewnie swoich żali, ale w ogóle. W Maxie też mądry ktoś ustawił podstawowe funkcje pod F1, F2, F3 itd. Przecież to jest ekwilibrystyka dla naszych palców :) Nie ważne! Muszę rozgryźć te skróty.

A/S/D ctrl+a i zaznaczanie ramką bez wciskania "b". To jest mi potrzebne. Resztę ogarnę. Nie wyobrażam sobie klikania po ikonach vertex/edge/poly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skróty w maxie są mega nie logiczne i trudne do zapamiętania w blenderze masę skrótów można zgadnąc bo po prostu.. mylisz co chcesz zrobić i pierwsza literka tego słowa to zazwyczaj skrót, ja bym osobiście nie zmieniał ich :P ale zrobił dodatkową mapę. na myszkę jeśli takową masz z klawiszami, albo zbudował sobie specialne menu.. czy no pie menu odpalił takie jak jest w mayce. i zrobił sobie też tam customową wersje tego albo zostawił to co jest doymślnie. co do szukania skrótów... jest wyszukiwarka przecież po klawiszu ;x gdzie wpisujesz czy wcsiaksz dany skrót i pokazuje ci wszystko co jest pod niego przypisane.

 

- - - Połączono posty - - -

 

co do zaznaczania ramką bez wciskania B.. to będzie trudne.. bo będzie to kolidować z wieloma sprawami. Ale do zrobienia :P Myślę że naprawdę sobie tylko utrudniasz sprawę.

 

Groh naturalną rzeczą dla człowieka jest A/S/D/W/E

 

szczerze? ja w tym nic naturalnego nie widzę.. ot klawisze totalnie z dupy bo są obok siebie. niemające logicznego sensu. jak używasz 1 aplikacji to może i pamiętasz. ale jak używasz bardzo dużej ilości skrótów to tego typu mapowanie to padaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Jest dobrze. Powoli udaje mi się dostosować program do swoich "nawyków". Ja wiem, że dla was to abstrakcja pracować na takich skrótach, no ale każdy stara się by było mu najwygodniej. Dla jednych jest to nielogiczne, dla innych może być "normalne".

Muszę jeszcze tylko skonfigurować dosłownie dwie rzeczy i będzie ok.

Dziś mam inne pytanie - toggle quad view. Czy jest możliwość manipulowania obiektem w innym oknie niż USER PERSP. Nie chodzi mi o przesuwanie vert. ale o obracanie obiektem. Nie mogę nim poruszać - kręcić.

Wybaczcie, że zadaje tak podstawowe pytania, ale to wszystko jest dla mnie nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma problemu. Kręcę, skaluję, przestawiam w każdym z okien. Nie sądziłem, że ktoś w blenderze będzie chciał używać quad view. W razie czego to używając klawiatury numerycznej możesz szybko się przełączać między widokami front/top/right/. Trzymając ctrl zmieniasz np. z right na left. Ew. klawiszem 9 na numerycznej można przestawić widok right/left itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gigant, obiektem da sie (R nad daną czescia okna chyba ze ten skrót sobie zmieniłeś) widokiem nie. Jesli chcesz miec kilka widoków i nimi obracać to zazwyczaj dziele sobie widok na dwa albo trzy i przełączam za pomoca numerycznej i maksymalizuje (shift+spacja) w razie potrzebu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... szkoda. Myślałem, że w każdym oknie kamera jest aktywna. No cóż będę musiał to jakoś przeboleć. W Maxie mam zawsze "podział na cztery". Pomocne przy projektowaniu samochodów np. I są to okna aktywne. Tzn, mogę obracać kamerą. Więm, że mogę sobie zrobić podział ręcznie ekranu kopiując główne okno i zmieniając widok. Tylko, że wtedy mam od cholery "menusów", a to wprowadza niepotrzebny chaos na ekranie. No trudno... trzeba sobie z tym poradzić.

Dziś muszę rozpracować zaznaczanie "ramką". Mogę nią zaznaczać i wszystko jest perfekt. Teraz chce dodać opcję "odznaczania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EWięm, że mogę sobie zrobić podział ręcznie ekranu kopiując główne okno i zmieniając widok. Tylko, że wtedy mam od cholery "menusów", a to wprowadza niepotrzebny chaos na ekranie.

Jakich menusow? Mozesz sobie wszystko poukrywac gdzie chcesz i jak chcesz:

oj9F0Xa.jpg

Chyba ze czegos nie rozumiem...

Dziś muszę rozpracować zaznaczanie "ramką". Mogę nią zaznaczać i wszystko jest perfekt. Teraz chce dodać opcję "odznaczania".

takie ze wciskasz "B" i zaznaczasz a jak chcesz odznaczyc to najpierw wciskasz "B" a potem odznaczasz z shiftem?

Wiem, ze juz milion razy to slyszales, ale niech bedzie milion pierwszy - udawanie, ze Blender jest innym softem na ktorym sie siedzialo wczesniej czesto zabija jego dobre strony i zamiast ulatwiac komplikuje wszystko. Powodzenia jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie i widokiem kręcić. W panelu po lewe stronie tam gdzie włączasz podzielony widok odznacz lock.

Gdy okno podzielisz ręcznie, to nmenusy możesz po wyłączać klawiszami n, t chyba że ju już zmieniłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio tak się zastanawiałem. Mamy dla przykładu prostokątny plane, podzielony na kilka mniejszych kwadratów, którego każdy edge ma wymiar = 2. Czy jest jakaś opcja ew. addon, która pozwalałaby przestawiać vertexy takiego planea, ale przy zachowaniu stałej długość edgy? Coś jak łańcuch stworzony z edgy i vertexów. Tak sobie dumam, że mogło by to fajnie się sprawdzać przy zawijaniu wszelakich płaszczyzn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... nie czaje.

Chodziło by mi o coś takiego jak proportional editing mode, tyle że bez rozciągania edgy. Tak żeby złapać sobie jeden koniec takiego podzielonego planea i go móc zawinąć tak, żeby pozostałe edge podążały utrzymując tę samą długość, za vertexami, które przestawiam. Coś takiego jak niżej, z tym że aby plane po prawej stronie, podczas przekształcania zachowywał ciągle te same wymiary edgy.

n5VBdoX.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :) Skróty ustawione! Nawet kolory mam jak w Maxie! Pytania mam trz, żeby nie było - szukałem sam jak to zrobić, niestety się nie udało.

Czy można zmienić wielkość vertexów - chce by punkt był minimalnie większy.

Czy można wyłączyć gradient/podświetlenie vertexów. Po zaznaczeniu punktu są widoczne promienie na edgach.

Czy można wyłączyć opcję która powoduje, że po zaznaczeniu czterech wertexów np na plejnie podświetla się on cały. To samo jest po zaznaczeniu wszystkich krawędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień walki z Blenderem i kolejne pytanie do was.

Tak wiem... Blender to nie Max... ale...

W Maxie: Mam "plajna" zaznaczam edge i trzymając shift+lkm extruduje go/powielam/wusuwam

W Blenderze mam podobną opcję [chyba ctrl+e] tylko czy za każdym razem muszę wskazywać oś w kierunku której chce wysunąć nową krawędź? Extrude+mysz+ośX/Y/Z?

Wiele jest rzeczy, które spowalniają moją pracę. Colapsowanie vertexów alt+m. Dlaczego wyświetla mi się menu i dopiero w nim mam kliknąć "marge" skoro chce to "skolapsować" już/teraz! Próbowałem ustawić jakiś skrót pod opcję marge ale z marnym skutkiem. Ech...

Nie mogę się doszukać opcji TARGED WELD z Maxa. Jest gdzieś pewnie ale pod inną nazwą. Chwytam vertex i dosuwam go do kolejnego vertexu powodując, że łączą się w całość.

GDzieś to jest na pewno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak blender miałby zgadnąć który z typów merge/collapse chcesz odpalić? Sam Collapse jest też pod Xem. Blender zapamiętuje ostatnio wybraną operacje wiec zatwierdzasz to jednym kliknięciem.

 

Zlepianie vertów o to w blenderze tryb ktory działa ze wszystkimi toolami. Mesh > AutoMerge editing. Jesli chcesz dociągać verty to musisz ustawic snapa do vertów oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze zasypuję was taką ilością prostych pytań. Mam świadomość tego, że "to gdzieś tam jest". Problem pojawia się wtedy gdy dana opcja ma inną nazwę niż ta którą znałem wcześniej np. z Max.

Monio w Maxie miałem tak:

pierwsza opcja: zaznaczam dwa vertexy na siatce [!!!] i łącze je jednym skrótem klawiszowym. Łączą się one zawsze uśredniając odległość tj po środku.

Druga opcja łapię vertex i dociągam go ręcznie do drugiego - tzw. targed weld.

Trzecia opcja [wiem że jest w Blenderze] zaznaczam kilka vertexów na jednym plejnie, kilka na drugim i zmniejszając próg w jednej z opcji zaczynają się one ze sobą łączyć.

Walczę... :) Ale powoli przechodzę na drugą stronę:D Bez waszej pomocy byłbym pewnie jeszcze w lesie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#gigant84 , extrudowanie w Blenderze to przyjemność, w maxie katorga. Doradzałbym zmianę myślenia, nie coś jest w maxie i jak to zrobić w Blenderze tylko , co chcę zrobić i próbuję to zrobić w Blenderze. jak to opanujesz i wrócisz do maxa to zrozumiesz jakim drewnem jest max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drakul tu się z Tobą nie mogę zgodzić. Extrude plainów masz pod shiftem. Zaznaczasz edge trzymasz shift i wyciągasz nową ścianę. Nie musisz ustalać czy chcesz to robić w lini x/y/z. Łapiesz po prosu za odp grot. Jeśli chcesz przesuwać dowolnie, łapiesz za środek.

Nie kumam tego ciągłego potwierdzania w którym kierunku chce wysunąć plejna. Bardzo to spowalnia pracę. Nawet jeśli mam kamerę ustawioną z góry, muszę potwierdzić kierunek x/y/z.

Co do extrudowania ścian. Zgadzam się z Tobą. Trzeba wcisnąć odp opcję i wybrać wysokość. Tylko że ja z tego nigdy nie korzystałem. Szybciej jest zaznaczyć edge i z shiftem je wyciągnąć do góry, a potem - f -jak w blenderze, zamknąć otwór.

Tu nie chodzi o sposób myślenia. Tu chodzi o ciągłe menusy. Czego nie wybierzesz - np usuniećie ściany, wciskam delete i... menu+enter. Obszedłem to. Menu usunięcia mam pod end, a usunięcie face mam osobny skrót - delete. Zaznaczam/delet i mam z bani :)

Tak samo mergowanie wertexów. Po cholerę się ten program mnie pyta czy chce je skolapsować na 4 sposoby. Wciskam skrót i ma być skolapsowane. Też to obszedłem :) Mam ustawiony skrót pod collapse. Zaznaczam - c - i gotowe.

Strasznie spowalniają prace te ciągłe menusy.

 

Nie piszę tego by pokazać jakim słabym programem jest Blender, bo nie jest. Jest inny. Max też jest kwadratowy, ale to kwestia klawiszologi. Optymalnie jest tam straszny badziew. Trzeba praktycznie wszystko ustawić od nowa. Drakul pracowałeś w Maxie? Pytam, bo wtedy Ciebie będę dręczył pytaniami :) Nie będę musiał łopatologicznie tłumaczyć o co mi chodzi i czego szukam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam tego problemu z extrudowaniem. Naciskasz e i się extruduje po normalnych facea/ów. Klikasz jak już wiadomo jaka odległość i fajrant. Teraz chyba wejdą addony do tego w nowej wersji, że można sobie robić extrudy jak w skechupie itd. Sprawdź może Ci się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

totalnie nie widze sensu nauki blenera w ten sposób z takim workflowem. spowalniasz sobie wszystko i robisz drewno jak max. bez sens.

 

wogóle kto urzywa delate? które jest gdzieś na klawiaturze gdzie żadna ręka nie sięga wygodnie lel. kasujesz X'em i tyle.

 

Kolejna sprawa z tym całym extrude? WTF? jakie menusy o kij chodzi? Zaznaczasz vertexa, face albo edge, wciskasz E w przypadku face'a automatycznie jest extrudowane wzdłóż normalnej face'a w przypadku vertexa lub edga.. lata w 2D przestrzeni w jakiej jest obecnie viewport, jeżeli np chcesz wyciągnąc vertexa albo edga wzdłuż osi X Y Z to po prostu po E wciskasz X Y Z i ruszasz sobie myszką albo wpisujesz wartość a jeśli chcesz wzdłóż normalnej to wciskasz dwa razy X.. etc... ale ogólnie po E nie musisz nic wciskasz... nie ma żadnych menusów trochę nie czaje. po zakończeniu operacji możesz F6 klawiszem otworzyć okno. gdzie możesz poprawić manualnie etc. a tak to serio nie czaje oco biega.

 

Po cholerę się ten program mnie pyta czy chce je skolapsować na 4 sposoby

 

bo często się używa czego innego? sorry blender to nie drewniany max z 1 opcją. ;x zresztą możesz sobie zrobić direct skrót do konkretnej opcji aczkolwiek, ja nawet nie widzę tego menu bo po prostu najbardziej domyślna opcja jest odrazu pod myszką czyli np klikasz X i odrazu LPM. i gotowe.

 

 

nie rób z blenera drewna :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*gigant84,

maxa znam ponad 14 lat, blendera ponad 5, więc uwierz mi wiem co mówię, i lepiej się ze mną zgódź. Ja się z Tobą nie zgadzam bo znam oba programy. Maciek Ci wyjaśnił extrude Blendera, Nezumi opisał co próbujesz zrobić. Podsumowując, nie rób z Blendera maxa , jak już chcesz coś robić to spróbuj zrobić Blendera z maxa, wyjdziesz o niebo lepiej i potwierdzisz jak już poznasz go. zacznij myśleć blenderem a klapki z końskich maxowych oczu Ci spadną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Extrudować możesz też myszką. Zaznaczasz Edga wciskasz Ctrl i klikasz mychą gdzie popadnie i powstają nowe facy, edge i wszystko powstaje. Mergowanie vertexów w Blenderze też jest git. Można sobie np. szybko zaznaczyć vertexy używając skrótu c, albo b, albo ctrl+mysz1 itp. Potem oddzielnie zaznaczyć inny vertex i z menu mergowania możesz wybrać "Merge at Last". Jak dla mnie genialne w swej użyteczności! Menusy też są git, bo niby skąd program ma wiedzieć czy w danej chwili chcę usunąć samego facea czy może razem z nim vertexy?

 

Tak bardziej poważnie. Do Blendera wyszło ostatnimi czasy sporo naprawdę fajnych addonów wspomagających modelowanie. Gdy pozmieniasz sobie skróty, a będziesz chciał zaopatrzyć się w jakiś addon, to i w nim będziesz musiał skróty na nowo poustawiać.

Kolejna rzecz to gdyby przyszło ci pracować na czyimś sprzęcie, będziesz miał tam zapewne domyślne skróty. Stracisz więc czas na ustawianie własnych skrótów, albo uczenie się domyślnych.

 

Zgadzam się z moimi przedmówcami, że trochę sobie sprawę utrudniasz. Wydaje mi się, że lepiej byłoby najpierw popracować na domyślnych skrótach Blendera. Zapoznać się z tym jaki oferują workflow, a dopiero potem zdecydować czy są okej, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z wami. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie odrzucić stare nawyki. Nie zrozumcie mnie źle, chyba każdy to kiedyś przerabiał - przesiadka na inny soft. Jest ciężko. Nic nie działa... Człowiek się irytuje i chyba po części wylewa swoje żale na forum ;) Dajcie mi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi konkretnie o technikę, którą jest przedstawiana od 5:10 [z tym nie mam problemu]. Konkretnie mi chodzi o 5:18. Zwykłe powielenie krawędzi [tworzy się plain] po osi Y przez przytrzymanie klawisza extrude [w wypadku maxa shift] i naciśnięciu strzałki o współrzędnej Y. O to mi chodzi Maciek. Czy w Blenderze zawsze muszę wciskać klawisz X/Y/Z aby wskazać kierunek?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co czujesz :P ja ostatnie 2 miesiące ucze się houdiniego. yap. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na twe pytanie ale postaram się ci na to odpowiedzieć niestety pisze z głowy więc mogłem coś przekręcić a obecnie nie mam dostępu aby sprawdzić (projekt się mieli).

 

ogólnie z tego co widzę w maxie następuje extrude a potem transformacja używając gizma. O ile pamiętam w blenderze możesz zrobić podobnie w sensie kliknąć E zatwierdzić i chyba z automatu jest zaznaczony ten face który extrudnołeś. więc wystarczy teraz złapać za gizmo i wiuuuu (najgorsza technika)

 

Technika której ja często używam i jest najlepsza według mnie o tuż... Jak zapewne pamiętasz. po wciśnięciu E możesz majtać myszką i ogólnie porusza się to w X i Y względem viewportu. Więc... jeżeli chcesz extrudować np o 2.0 X i 1.0Y czyli po prostu na ukos :P to.. wystarczy że wciśniesz na numerycznej klawiaturze 1 3 lub 7 ustawiając viewport z boku przodu góry. i po prostu E i myszką sobie lecisz jak chcesz... jeśli chcesz ustawić viewport według normalnej.. czyli aby zesnapował się prostopadle do edga czy facea.. wciskasz 1 3 7 tylko przytrzymując shift.

 

No i ostatnia technika to po prostu E a potem X lub Y lub Z.. aczkolwiek jeśli chcesz w obu osiach na raz. to chyba shift + Z robi że wtedy w osiach X i Y tylko.. etc etc.. albo alt + z,x,y.. już nie pamiętam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gigant84: moze to Ci pomoże, osi nie musisz ograniczac xyz, ale srodkowym myszki imo jest szybciej ale shift extrude to nie jest,

menusy tez można ogarnąc skrótami np usuwasz verta x-> 1 (pierwszy z listy) albo x->v (podkreslona literka vertices)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gigant 84, zapomnij o tej maxowej technice z filmu, ona błądzi w ciemnościach. w blenderze ustawiasz widok w którym nie widzisz osi X(tylko YZ) i potem tylko E i myszka wskazujesz gdzie. zanim w maxie extrudujesz 1 edge, w blenderze zrobisz już te 4 edge. a jak juz sie upierasz przy drewnianym rozwiazaniu to w blenderze klikasz E, potem shift + x i masz extrude po osi x w przestrzeni YZ, a i tak wygodniej niz w maxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusja przypomina mi się jak za czasów b2.4x ludzie mówili "po co komu n-gony" :) Twórcy blendera nie są nieomylni i nie dogodzą każdemu, po to są właśnie addony, skróty itp aby każdy zrobił sobie z blendera maszynkę pod siebie. Jak gigant chce mieć inaczej niż wszyscy, to pomóżcie mu, podajcie alternatywę, ale nie wmawiajcie że chce czegoś innego. A Toole typu sticky keys są fajne i jest ich mało w blendku, z chęcią bym przygarnął shift extrude (dobrych tooli nigdy za wiele) ale chyba sam blenderowy widget nie ma możliwości przesuwania w płaszczyźnie 2D, no i shift sie przydaje do precyzji.

Edytowane przez szczuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności