Skocz do zawartości

Nowy tutorial 2D oraz porządki w dziale "Tutoriale" na forum


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczęliśmy porządki w dziale "Tutoriale" - zarówno na stronie głównej jak i na forum. Postaramy się w większym stopniu aktualizować dział artykułów i tutoriali na stronie głównej. Dzisiaj zamieszczamy tutorial 2D jaki zamieścił na naszym forum dobrze wszystkim znany Marek Okoń (Omen2501).

 

Uporządkowany został również dział "Tutoriale" znajdujący się na naszym forum. Tutaj duże podziękowania należą się Piotrowi (prrrszalony) - to on dokładnie zajął się tymi "porządkami".

 

Zamieszczając informację o nowym tutorialu chcielibyśmy Was zachęcić do zamieszczania tekstów, tutoriali własnego autorstwa w serwisie. Jeśli macie jakiś pomysł na tekst - zachęcamy do kontaktu. Wiem, że dobry tekst zamieszczony w serwisie to całkiem niezła reklama dla Was (pod tekstami zamieszczane sa bowiem informacje o autorze i link do strony).

 

Nowy tutorial jaki właśnie zamieściliśmy to "Walka z walorem".

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W buszu tematów jest też przetłumaczony tutek z imaginefx Omena2501 który też można było by tak ładnie przygotować na główną. Super też by było jak by były osoby gotowe przetłumaczyć zagraniczne tutoriale o ile by się na to zgodzili ich autorzy mam takich parę na oku myślę przydatnych w których nie wszystko jest dla mnie jasne, taka baza pomocnych materiałów była by czymś świetnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do wielu osób prywatne wiadomości z propozycją napisania czegoś i odzew był bardziej niż pozytywny, co bardzo mnie cieszy. Wiadomo, ze jestem tylko jeden i pomimo pomocy innych moderatorów nie mogliśmy odezwać się do każdego, kto mógłby pomóc, stąd prośba, by każdy kto zrobił lub może zrobić coś przydatnego zgłosił się do nas (najlepiej na mój mail, który macie w moim profilu). Szczególnie prośbę kieruję do ludzi od 3D. Tych rejonów nie kojarzę i wspomniane wiadomosci były wysyłane praktycznie wyłącznie do osób udzielających się w działach 2D.

 

Forma tworzenia 3D na pewno ułatwia pisanie wszelkich poradników (praca powstaje więcej czasu, wymaga innej wiedzy i wielu błędów na drodze:)). Dlatego liczę, że mnie nie zawiedziecie (żeby znów nie było, ze forum robi się max2d.pl :P)

Mogą to być making ofy, nagrania, przemyślenia czy gotowe rozwiązania jak zrobić trąbkę czy oświetlenie na niej itd. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe przemyślenia, doświadczenia związane ze sztukami wszelako wizualnymi to niech pisze! Często w galerii 3D są długie tematy, w których autorzy dzielili się nie tylko końcowymi efektami pracy ale także etapami pośrednimi czy to przez WIP czy też wrzucając ujęcia robocze. Jeśli sami nie jesteście autorami, ale macie linki do takich cennych postów, to podrzućcie je mi albo skontaktujcie się z autorami, żeby oni się do mnie odezwali.

 

Na max3d jest coraz więcej kwasu i myślę, że taka inicjatywa oczyści trochę ten ferment. Pewnie znajdą się narzekający, ale taki już ich urok.

 

Wiele osób pewnie też bronić się będzie skromnością, że pisanie czegoś prostego czy dzielenie wiedzą będzie mogło zostać odebrane za szpanowanie i pouczanie. Nic z tych rzeczy. Spójrzcie na to jak na pomocną dłoń w długim maratonie samokształcenia (Ci z was, którzy brali udział w dłuższych biegach mogą potwierdzić, że pomoc drugiej osoby jest wtedy nieoceniona! nawet jeśli to tylko towarzystwo). Każdy niech wrzuci swoją cegiełkę, a razem może uda się nam coś wybudować. Jak wspaniałe to będzie zależy już nie ode mnie, a od Was. Ja swoją cegiełkę wrzuciłem dawno temu (ale to nie jest moja ostatnia!)

Rozpisałem się, ale musicie mnie zrozumieć. Poświęciłem temu sporo czasu, którego nie mam za wiele, dlatego też bardzo mi zależy :) To czy i jak to się uda zależy już od Was.

Na forum pojawia się dużo drobnych zmian, których wielu pewnie nie zauważa, pojawiać się ich będzie, mam nadzieję, coraz więcej. Wasza pomoc będzie dodatkową ku temu motywacją :)

 

Pasiterek, ten poradnik jest w drodze. To co napisałeś w całości jest w drodze poza tłumaczeniami zagranicznych tutoriali, chyba, że pisząc to miałeś na myśli swoją kandydaturę. Jeśli tak, to śmiało! Skontaktuj się z autorem, dogadaj co do praw i prześlij nam spolszczoną wersję. Na pewno wrzucimy! :) Warto też zorganizować jakąś grupę ludzi, którzy by się tym zajmowali. Jeśli znajdą się chętni temat na pewno będzie warto rozważyć :]

 

Miłego dnia! :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze w tym właśnie kłopot jest, że ja taki mocny z angielskiego nie jestem by tłumaczyć dokładnie dla siebie a co dopiero mówić o innych. Gdyby było inaczej i potrafił bym stanąć na wysokości zadania to czemu nie. Ale pomarzyć o dobrym angielskim to ja sobie mogę tak jak o tym, że potrafię uprawiać dobrze digital painting. Z tym tłumaczeniem to nawet nie chodzi o mnie bo nie wiem ile z tego bym skorzystał przy moim zapale ale ogół zbłąkanych duszyczek;].Zbiór dobrych tutoriali po polsku był by wypełnieniem pewnej luki. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że coś się dzieje w tym kierunku :)

Niech ktoś zatrzyma czas, to i ja zrobię tutoriala...

Szczerze mówiąc mam jeden materiał w przygotowaniu ale nie jest ani o 2D ani o 3D - jest o programowaniu w AS3 (solidne podstawy programowania + organizowanie pracy + różne techniki tworzenia stron internetowych z opisem ich wad i zalet). W tej chwili mam skończoną część o podstawach i zaczętą część na temat organizowania pracy i tworzenia stronek. Na razie wyszło dwadzieścia kilka stron. Spodziewam się, że niektórych mimo wszystko może to zainteresować :)

Eeeeh zaprawdę człowiek jakoś coraz mniej ma czasu, sił i chęci na pisanie tutoriali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gutkiemfiutkiem już się kontaktowałem :] Dzięki :]

Co do języka, to masz okazję go ćwiczyć. Jest masa dodatków do firefoxa, jest ling.pl. Z tym nie powinno być większych problemów. Jedyne ograniczenie to rozumienie tekstu (a nie tylko wyrazów, które się na niego składają) i czas. Nie ma sensu tez tłumaczyć czegokolwiek, a jedynie ważniejsze perełki, o bardziej uniwersalnym znaczeniu, ale jak ktoś miałby czas, to może być to i coś prostszego :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miedzy innymi chodziło mi o kontekst tego co się przekłada, pisząc dobre też miałem na myśli te ciekawsze typu Omenowe, a przynajmniej tak mi się wydaje, że takie są link dałem w do zakładki z tutorialami jako pierwszy od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to miejsce na pisanie o tym ale napiszę ;), już próbowałem sobie tłumaczyć co nie co i niestety ale na nie wiele się to zdaje co chwila zapominam to co tłumaczyłem i co jakiś czas z powrotem muszę to samo sprawdzać wiec nauki z tego nie mam wiele. Mam zawodną pamięć, jedynie Cartoon Network się kiedyś przydał jak był po angielsku i bajki ciekawsze leciały . Szkołę też już dawno skończyłem, młody to ja nie jestem niestety, chociaż podobno na naukę nigdy za późno. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prrrszalony, idea zacna - moja propozycja - wywalić stare tuty z archiwum (ofc, te przestarzałe, albo przepisać by były zgodne z obecnymi wersjami programów), zrobić hierarchię tak jak jest właśnie w archiwum z podziałem na programy. No i udało mi się zrobić efekt, aczkolwiek strasznie banalny (-_-") by się tym dzielić, jak w Blenderze 2.5 wyrenderować model na przezroczystym podłożu... Streszczając - dobrze by było jakby wszystko było uaktualnione ;)

 

Edit: Jakby moja maluczka wiedza (w porównaniu z innymi masterami) na coś się przydała, to jestem do usług ;)

Edytowane przez Dobrotek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dojdzie do tego ze ktos zacznie cos tlumaczyc - dobrze by bylo zeby byl jakis watek z zaczetymi tlumaczeniami, porzuconymi itd - zeby nie robic podwojnej roboty niepotrzebnjie. Po co na przyklad ma 10 osob tlumaczyc to samo w tym samym czasie. Ja moge cos w wolnej - choc nie ma ich wiele - chwili przetlumaczyc, ale bez polskich czcionek :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrotek, to o czym piszesz jest w planach. Póki co jest za mało tutków na głównej by cokolwiek sprzątać, przesuwać itd. Jeśli ktoś jest w stanie zrobić uaktualnienie, to niech odezwie się do autora :]

 

Jeśli ktoś chce pomóc przy tłumaczeniu, to niech odezwie się w temacie, do którego linkowałem. Powstały dwa działy nowe w tutkach ostatnio, to i trzeci nie będzie problemem ;) Ale do tego potrzebni są ludzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość i-riss

Bardzo fajny tutorial, pomógł mi poukładać sobie w głowie etapy pracy, świetna baza do dalszych "szaleństw"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ostatnio zacząłem tłumaczyć w wolnej chwili ten tutorial, myślę, że pomógłby wielu początkującym osobom wyjść ze schematów. Tłumaczenie zamieściłem tutaj. Tłumaczenie ofcorz jeszcze nie skończone, chyba nawet do połowy nie dotarłem.

 

Z mojej strony mogę podzielić się tutkami, które po prostu mam w swoim folderze w zakładkach, nie wiem tylko, czy nie było o którymś z nich wcześniej mowy, chyba zrozumiałe, że nie chce się przeszukiwać całego forum, żeby się upewnić:

 

http://www.studio2ndstreet.com/tutorials.html - jeden z listy (head drawing/character design), to właśnie ten, który zacząłem tłumaczyć

http://www.androidblues.com/cloudtut.html - chmury

http://www.gfxartist.com/features/tutorials - to chyba wszyscy znają ;0

http://www.dccdesigner.com/Htm/Tutorials/Canhead.htm

http://www.anticz.com/anticz.htm

http://www.youtube.com/user/ronlemen1#p/u - kanał Rona Lemena

 

To tyle (na razie) ode mnie. ;)

Edytowane przez groch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności