Skocz do zawartości

Unity3d w animacjach walkthrough


tomekkie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem zasięgnąć opinii profesjonalistów z forum na temat przydatności technologii Unity3d do tworzenia profesjonalnych architektonicznych animacji walkthrough. Jako tło do tej może posłużyć kilka animacji, które zamieściłem na swojej stronie, a poniżej link do jednej z nich:

 

http://virtualplayground.d2.pl/Unity/BizarreLiquidsExpo/Expo.html

Przy okazji proszę o krytyczne opinie i oceny.

 

Ostatnio zainteresowałem się programowaniem obiektowym, bo kiedy chodziłem do szkoły było ono jeszcze w powijakach i nie miałem wtedy okazji zdobyć żadnych umiejętności ani wiedzy na ten temat. Zainteresowania te zacząłem ćwiczyć od ActionScriptu Flasha, potem Papervision3d, a teraz Unity3d.

Jakkolwiek na naukę podobno nigdy nie jest za późno to pytanie czy warto i czego warto. I tu brakuje mi szerszego i świeżego spojrzenia i może tu na forum uda mi się uzyskać jakieś odpowiedzi i sugestie.

 

Pozdrawiam,

tomekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

wg mnie lepiej pozostać przy AS, molehill zaczyna dawać spore możliwości jeśli chodzi o teksturowanie, światła etc. Jak zansz papervision to Ci to tylko zaprocentuje. Nie widzę jakiegoś konkretnego powodu aby w Twoim przypadku trzymać się tego unity3d.

 

Co do aplikacji walktrough, to polecam użycie hybrydy box2d, jako aplikacji odpowiedzialnej za detekcje, kolizje i poruszanie się, oraz wizualnego przemieszczania kamery w away/alternativa do AS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Api flashowe, ktore wykorzystują obecne flash playery i te, ktore będą wykorzystywać Molehill są w sumie banalne. Jezeli zrobisz tak jak pisze Bizu czyli detekcje i interakcje zostawisz w 2d i będziesz tylko przy renderowaniu ramki przekazywać informacje do API o zmianach w położeniu kamery + wykorzystasz BitmapData do bejkowania tekstur to obecny flash uciągnie to co w Unity pokazałeś. Nie widzę natomiast przeszkód poza chęciami by ogarnąć jedno i drugie. Sam jak bede miał okazję rzuce się z jakimś projektem na Unity (o ile bede robił coś na komórki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy może mi ktoś pokazać jakieś przykłady podobne do znajdujących się na mojej stronie ale wykonane w technologii Molehill?

Jak chciałęm przed chwilą zobaczyć demo Molehill, to każą mi instalować Flash Player 11 incubator build, czyli tak jak gdyby było to w fazie eksperymentu.

Większość osób działających przedtem w obszarze Papervision przerzuciła się do Unity i nic dziwnego, skoro pv3d renderuje na zasadzie sortowania trójkątów opartego na procesorze a Unity metodą raycastingu w oparciu o kartę graficzną i przepuszcza bez problemów siatki o ilości trójkątów o kilka rzędów większej niż pv3d. W pewnym momencie spostrzegłem, że pv3d przestało się rozwijać - w repozytorium na GoogleCode przestały pojawiać się nowe pliki. Idąc po tym tropie natrafiłem na Unity.

I muszę powiedzieć, że zrobić cokolwiek (przynajmniej dla mnie) idzie w Unity znacznie szybciej i łatwiej niż we Flashu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomekkie, masz po części racje, Molehill jest w fazie wdrażania/eksperymentu. Dotyczy to flashplayera 11 inkubator, oraz 10.3 (również nie oficjalny wypust). Wiec ew praca była by dobrym startem jak to wejdzie oficjalnie już do życia.

z korzyści jakiem mogę Ci wymienić to jest wieloplatformowość, która przewyższa tą jaką stosuje Java. Jak zorientowałeś się Java to ogromna krowa i funkcjonalność aplikacji zależy od dedykowanego środowiska, EE/ME etc... Flash'a to omija, jest flash i kompilujesz go na: iPhone, Android, Linux, Mac, PC, jako aplikacje webowe, bądź stacjonarne + technologia AIR (sprawia że flash są zbliżone do aplikacji desktopowych z dostępem do systemu I/O plików).

Co do przykładu: http://www.emanueleferonato.com/2011/03/15/box2d-collisions-rendered-in-3d-with-away3d/

to jest przykłąd fuzjii o jakiej mówiłem. Moheill pozwala na renderowanie + obliczenia na GPU, więc to nie jest już tak źle.

 

Papervision fakt, nie żyje.

Moje zdanie jest takie, jak Ci zależy na szybkim wdrażaniu projektów, to trzymaj sie Unit3d, Flash musi jeszcze troche dojrzeć. Ale miej go na uwadze na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molehill w wersji stabilnej wyjdzie pewnie za 2-3 miesiące albo pozniej (teraz adobe kroi i łata flasha pod tablety i to jest wazniejsze dla nich).

Istotnie flash operuje obecnie tylko na CPU. Poza PV jest jego spadkobierca Away3D i projekt rosjan ze znacznie lepszym Z-sortem Alternativa3d oraz kilka innych + natywne proste rozwiązania dla płaszczyzn. Oba wspomniane (away i alter) mają już w budowie API pod molehill.

 

Jezeli pracuje Ci sie dobrze pod Unity to nie ma co się przesiadać. Ja akurat flasha wykorzystuje nieco szerzej i mi wystarczą jego obecne możliwości, jak wyjdzie molehill to będzie po prostu skok jakościowy w sferze wizualnej a dla niektorych np. dla mnie nowe procesory do obliczeń np. przy szyfrowaniu czy obsłudze macierzy z wykorzystaniem bitmap i gpgpu. Jak nie sięgasz tak daleko we flasha to unity Tobie wystarczy. Ogladałem jego mozliwosci jakis czas temu i mysle, ze z nowym eksporterem do flasha masz dobre narzędzie do pracy. A co najważniejsze dobrze rozwijane.

 

troche sie z postem spoznilem i widze ze duplikuje to co naisał BizU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BizU i ola-f - dzięki za Wasze uwagi i dyskusję. ola-f - o ile wiele rzeczy zapewne łatwiej zrealizować jest w Unity3d, to na pewno też i wiele rzeczy lepiej i łatwiej zrobić albo też da się zrobić tylko we Flashu, choćby zadania w zakresie grafiki 2d.

Ale i tu nie ma żadnego problemu, gdyż technologie te mogą współdziałać ze sobą w ramach określonej aplikacji internetowej i przekazywać sobie nawzajem jak i skryptom javascript dane i eventy.

No ale dyskusja na założonym tutaj przeze mnie wątku zeszła nam na bardzo techniczne tematy, a ja miałem bardziej nadzieję na uzyskanie opinii z punktu widzenia klienta i potencjonalnego zleceniodawcy. Chodzi mi po prostu o to że w takich walkthrough, jakie można najczęściej spotkać na stronach internetowych lub na stoiskach targowych developerów,obecnie najczęściej stosuje się jednak animacje zaszyte na sztywno, wyrenderowane klatka po klatce, zapewne w programach takich jak 3dsmax, cinema4d, czy blender.

I chodzi mi o porównanie jakości/atrakcyjności pomiędzy tymi "tradycyjnymi" animacjami, a animacjami interaktywnymi jakie zrobić w Unity3d lub podobnych technologiach.

Pozdrawiam,

tomekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności