Skocz do zawartości

Kopiowanie animacji na drugą taką samą postać


maru

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

soft: 3D Studio Max 2012

Mam problem w bardzo "podstawowej" sprawie. W scenie mam dwie identyczne postacie. Jest to mesh z modyfikatorem skin, nałożony na kości, wszystko jest zrigowane, tzn do kości podpięty jest spline IK (szkielet to coś w rodzaju węża, kontroluje się control pointami od IK), dodatkowo do odpowiednich kości podlinkowanych jest kilka obiektów.

 

Dla pierwszej postaci wykonałem animację i uznałem że jest ok. Teraz chcę, żeby druga postać wykonywała identyczną animację, ewentualnie z opóźnieniem o kilka klatek.

 

Próbowałem:

 

Point cache - działa dobrze na głównym meshu, ale do pozostałych obiektów podlinkowanych do kości (głowa, nogi sztuk sześć) muszę nakładać point cache WSM (bo same w sobie nie ulegają żadnej deformacji), jest to dość męczące, poza tym obiektu z point cache WSM nie da się poruszyć (chyba?).

 

Nadawanie wszystkim animowanym obiektom (kontrolery spline IK, łeb) position i orientation constraintów - wydawało się że jest dobrze, ale zajęło to mnóstwo czasu, musiałem oprócz position i orientation dodać XYZ żeby móc później przesunąć obiekty, przy próbie obrócenia całego rigu wszystko się popsuło no i oczywiście ctrl+z nie chciał działać jak to przy IK bywa.

 

Eksportowanie obiektu z animacją i importowanie go do tej samej sceny - przede wszystkim po eksporcie muszę zmieniać nazwę wszystkim eksportowanym obiektom, bo inaczej max nadpisuje je przy imporcie. Ten sposób nie działa bo max eksportuje mesh z modyfikatorem skin, który jest podpisany pod stare kości, czyli w efekcie zaimportowany model ustawia się w tym samym położeniu co stary i nie daje przesunąć.

 

Czy jest jakiś prosty sposób na przerzucenie animacji z jednego rigu na drugi? Będę ekstremalnie wdzięczny za pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

odp. Save Animation i Load Animation. Zaznacz wszystkie kotrolery jakimi poruszasz postać bez, żadnych kości itd. Nastepnie Save Animation.. a pozniej Load. Jeżeli twoja druga postać ma inne nazwy kontrolerów być może będziesz musiał zrobic mapowanie nazw kontrolerów. Zapraszam do lektury wtedy pod F1. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w twoim przypadku najprostrzy sposob to zrobic kopie calosci, zaznaczasz calego riga i wszystkie obiekty i mesze z nim zwiazane, robisz kopie (ctrl+v), zaznaczasz opcje Copy w oknie i gotowe. lapiesz za roota i przestawiasz. dziala na 99.99% jeszli masz dobrego riga.

 

jesli modele nie sa identyczne a rigi roznia sie nieznacznie to sposob SUPER-OkO dziala jak sie poprawnie zmapuje, daje 99.99% gwarancji na to:)

 

ten 0.01% zostawiam na bledy maxa;)

Edytowane przez zio_mal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda Ctrl+V nie zadziałała, widocznie mam coś nie tak z rigiem. Właściwie to mój debiut jeśli chodzi o bardziej skomplikowany rig i musiałem coś schrzanić. Po wciśnięciu Ctrl+V oryginał i kopia wyginają się w kierunku pivota, który fruwa sobie gdzieś 100 kilometrów dalej i nie da się tego cofnąć. Właśnie z pivotami musiałem zrobić coś dziwnego, bo mesh nałożony na kości ma pivota w dziwnym miejscu sceny.

 

Na szczęście zadziałało save animation, wcześniej też tego próbowałem, ale widocznie źle robiłem mapowanie. Teraz wszystko ok, dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz .... Masz w scenie zaminowaną postać z rigiem (postac1.max) i chcesz mieć w scenie 2 dokładnie taką samą? Ewentualnie z lekkim offsetem?

 

Może warto zapisać scenę jako postac2.max - zrobić w niej offset i zapisać ponownie. Następnie do sceny postac1.max zamergować scenę postac2.max i przemieścić roota na nowe miejsce??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności