Skocz do zawartości

Blender Cycles dla Mac


deha21

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 45
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mac z ATI? o.0 myślałem, że makówki lecą tylko na nv

 

Paradoksalnie ATI na macu dziala lepiej niz NV :/ Apple od kilku lat nie potrafi zrobic "dobrych sterownikow".

 

 

Sam sie przekonalem wlasnie na przykladzie mayi 2011.

 

BTW Maya na maca to jakas TOTALNA porazka!!!

 

Co do cycles jest swietne:D Dzisiaj dopiero zainstalowalem, ale... jestem zachwycony!!:)

 

Poprawka... pierwsze bledy sie wysypuja przy "troche" bardziej zlozonej scenie..:D

 

Co do CUDY to nie ma ich w sterach? Od apple, masz LIona czy co? Mac i grafika 3d... Niezly z Ciebie hardcore:D Na stronie nvidii sa sterowniki CUDA 4.0

Edytowane przez blukazs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stery robi raczej producent niż Apple :) a nie możliwym jest by ATI zrobił lepsze stery od nvidii ;)

Na MacOS sterowniki robi Apple, a nie producent sprzętu, dlatego masz kilka nowych rozszerzeń OpenGL od Apple, ale na kartach zgodnych z OpenGL 4.2 masz obsługę 3.2 w najnowszej wersji MacOS X Lion, a we wcześniejszych masz obsługę 2.1. Podobnie sprawa się ma z OpenCL gdzie Apple ma własną implementację - pamiętam, że z Nvidią były zgrzyty z CUDA, bo Apple nie chciała zeby były na MacOS... w końcu Apple jest twórcą OpenCL, a nVidia to konkurencja.

Co do jakości sterowników to Apple robi powolne sterowniki dla Amd i jeszcze wolniejsze dla Nvidii i ogólnie jest strasznie z wydajnością - jedynie ich sterowniki ratuje to, że w przeciwieństwie do sterowników Amd są zgodne ze standardami jak OpenGL, dlatego żaden programista narzekać nie chce, bo mają dość sterów OpenGL od AMD czy Intela na innych systemach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a nie możliwym jest by ATI zrobił lepsze stery od nvidii ;)

 

No wlasnie, i tym zdaniem przyznales mi racje:D Dlatego stery pod maca sa takie hu.... bo apple im nie pozwala zrobic im swoich^^... juz nie pamietam dokladnie gdzie to czytalem... moze to brednie:D

 

Ale dlaczego w takim razie kupujac DEDYKOWANE QUADRO 4000 for MAC, w "instrukcji obslugi" pisze co? "On mac to use full power, install windows and use drivers for windows"XD no prosze was, co to kur... ma byc?

 

Juz pomijam fakt ze w LIONIE W KOŃCU zaimplementowali Opengl'a 3.3!! BRAWO!:D

 

http://www3.pny.com/NVIDIA-Quadro-4000-for-Mac-P2948C409.aspx

 

"In addition to the latest Mac OS X-based applications, Boot Camp delivers full Quadro benefits and acceleration when running professional Windows applications.

"

A nie chce mi sie szukac tego dokladnie na stronie nvidii, ale bylo to tam dokladnie wyjasnione...

 

http://arstechnica.com/apple/news/2010/11/nvidia-brings-fermi-quadro-4000-kicking-mostly-screaming-to-mac.ars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na MacOS sterowniki robi Apple, a nie producent sprzętu, dlatego masz kilka nowych rozszerzeń OpenGL od Apple, ale na kartach zgodnych z OpenGL 4.2 masz obsługę 3.2 w najnowszej wersji MacOS X Lion, a we wcześniejszych masz obsługę 2.1. Podobnie sprawa się ma z OpenCL gdzie Apple ma własną implementację - pamiętam, że z Nvidią były zgrzyty z CUDA, bo Apple nie chciała zeby były na MacOS... w końcu Apple jest twórcą OpenCL, a nVidia to konkurencja.

Co do jakości sterowników to Apple robi powolne sterowniki dla Amd i jeszcze wolniejsze dla Nvidii i ogólnie jest strasznie z wydajnością - jedynie ich sterowniki ratuje to, że w przeciwieństwie do sterowników Amd są zgodne ze standardami jak OpenGL, dlatego żaden programista narzekać nie chce, bo mają dość sterów OpenGL od AMD czy Intela na innych systemach.

 

No dokladnie! Dziękuję!:D ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apple coraz bardziej mnie załamuje. xD

Załamani to mogą być gracze - tesselację na Macach zobaczą najwcześniej za kilka lat... i to jak powieją dobre wiatry, bo Apple nie zrobiło aktualizacji do 3.x z dobrego serca, a dlatego, że 3.x dużo lepiej komunikuje się z OpenCL, a na tym im zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja im powiem - kij wam w oko :D a oni mi odpowiedza "ale apple jest takie fajne, ladne i nigdy bym nie wrocila do windowsa..." XD

Steam na macu?XD HAHA ludzie potem zdziwieni dlaczego portal 2 im dziala 10 razy wolniej niz na windowsie :D Zenada!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac moze miec problem sam ze soba - dokladanie mu gier czy programow to kopanie lezacego :D

 

http://applefobia.blox.pl/2011/08/Ciemnosc-widze.html

 

Haha, o JA *** :D dziwne, bo na moim asusie n43jq lion wspiera natywnie gf435m i powermanagment, ale...

HAHAHAHAHAHAHAHHAHAHHAHAHHA!!!!! XD Jaki polew... I wydaj tu za macbooka 9 tys, a takiego asusa z lepsza konfiguracja masz za 3 kafle... :/ oj ludzie ludzie...

Edytowane przez n-pigeon
wulgaryzmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wydaj tu za macbooka 9 tys, a takiego asusa z lepsza konfiguracja masz za 3 kafle... :/ oj ludzie ludzie...

Tak jak ktoś wcześniej poruszył temat apple fanboyów, to teraz mogę powiedzieć o antyfanboyach apple. Ja swojego MacBooka kupiłem za 5 tys. nówkę więc trochę zaokrąglasz mówiąc o tych 9 tys. Dla porównania mój MacBooka chodzi zdeeeeecydowanie lepiej niż laptop mojej mamy HP coś tam coś tam za 4 tys.

 

Ja zawsze porównuje walkę apple vs reszta pc do samochodów. Kupujesz Opla, ma 220 km, silnik 2.0, przyspiesza w 5 sekund do setki. Druga sytuacja - kupujesz Mercedesa, ma 220 km, silnik 2.0, przyspiesza w 5 sekund do setki. Który lepszy? W praniu może się okazać że Opel czasem szarpie i jest głośny, a Mercedes płynnie jeździ i prawie go nie słychać. Parametry to nie wszystko liczy się też*komfort, który w Macu jest zdeeecydowanie większy. Wiem, bo przecież kilkanaście lat siedziałem na windowsach. Dlatego wolę wydać więcej i mieć spokój i komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maki są fatalne. Legenda umarła jakieś 2 lata wczesniej niż jej tworca. Na szczescie mam w pracy i to badziestwo i pc.

 

P.s. Uważajcie na cycles na maka, bo kolega siedzący w pracy przy biurku obok, w zeszłym tygodniu swojego maka cyclesem spalił.

Edytowane przez deshu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deha21: Ceny rozciągają się od 5k do 11k zł ( http://store.apple.com/pl/browse/home/shop_mac/family/macbook_pro ) i nie da się ukryć, że z taką konfiguracją można mieć laptopa za znacznie niższą kwotę, lub znacznie lepszy - to nie jest kwestia tego czy jesteś fanem marki czy wręcz przeciwnie - takie są fakty.

Porównanie do 2ch różnych samochodów jest słabe - porównanie bardziej trafne, to to samo auto, z tymi samymi podzespołami pod maską (dokładnie ten sam silnik, ta sama skrzynia biegów, takie same hamulce...), tylko inna tapicerka, czy inne materiały wykończeniowe (nie tyle, że w którymś jest lepsza, a po prostu inna). Warto powiedzieć, że komputery Apple produkuje firma Foxconn, która robi też komputery np. Dell.

Co do lepszego działania Apple to może być to zestawienie kilku przyczyn:

- Różnica systemów operacyjnych - Windows słabo radzi sobie dalej z wielowątkowością, przydzielaniem zadań na wątki i zarządzeniem pamięcią, dlatego, MacOS może tu być po prostu lepszy (a od niego lepiej sprawują się jeszcze Linux czy BSD, ale to inna bajka).

- Różnica świadomości użytkownika - działanie systemu operacyjnego jest w dużej mierze zależne od świadomości użytkownika i to w jakim stopniu go spowolni (dowiedziałem się jak MacOS może wolno działać, kiedy na miesiąc MacBooka go pożyczyłem osobie która nie ma o tym systemie pojęcia).

- Placebo - nie bierz tego do siebie, ale możesz odczuwać różnicę, ze względu na podświadomą informację, że był droższy i jest lepszy... nawet gdy tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoti: wielowątkowośc na macu? Ten klocek za 4k ktory stoi przede mna, nie zna nawet tego pojęcia.

Bez przesady, nie jest może tu liderem, ale ma przyzwoite implementacje SMP i sprawny scheduler i jest tu od Windowsa obiektywnie lepszy (podobnie jak MacOS jest gorszy tu od BSD, który sobie radzi słabiej niż Linux...). Jednak Windows ma siłę marketingu i wielkości targetu, dzięki czemu wiele programów jest Windows-only i wiele osób jest zmuszonych do korzystania z niego (a instalując Windows na Macbooku robisz z niego po prostu zwykłego laptopa, za którego kilkukrotnie przepłaciłeś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deshu: Co to za wielowątkowość na 2x core? Tu to nawet najszybszy może się okazać XP, który praktycznie nie zna pojęci wielowątkowości i powyżej 2x wątków sobie nie radzi (dopiero w Vista i 7 poprawili wielowątkowość, mimo, że dalej kuleje). Znaczną różnicę za to na korzyść MacOS zauważysz przy renderingu na maszynach 4, 8 wątkowych i więcej (jeszcze większą na Linux).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie do 2ch różnych samochodów jest słabe - porównanie bardziej trafne, to to samo auto, z tymi samymi podzespołami pod maską (dokładnie ten sam silnik, ta sama skrzynia biegów, takie same hamulce...), tylko inna tapicerka, czy inne materiały wykończeniowe (nie tyle, że w którymś jest lepsza, a po prostu inna).

Robiłem kiedyś porównanie. Szukałem podzespołów do PC o takich samych parametrach jak mój iMac. I zgadnijcie co wyszło. Mac wyszedł drożej o prawie 1000 zł. Ale do tego mam fajny system operacyjny, ładny design i wygodę użytkowania. To chyba nie jest przepłacanie?

Nie będę się kłócił. Jedni wolą PC, drudzy Maki. Jest też druga kwestia, niektórzy plują na Maki a nawet nigdy ich nie używali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojna wisi w powietrzu, więc lecę po popcorn!

 

Abstrahują od zalet, czy (ewentualnych - z góry przepraszam :) ) wad sprzętu Apple, trzeba zauważyć, że jest on także "kosztownym sygnałem" pozycji społecznej i atrakcyjności seksualnej i wyszukanego gustu technologicznego. Może są też praktyczne powody wybrania takiego komputera, ale nie widziałem nikogo, kto by jabłko zakleił naklejką z hello kitty.

No więc jak kosztowny błyszczący artefakt w jakiejś dziedzinie okazuje się obiektywnie gorszy od tanich przedmiotów, z którymi afiszuje się plebs, to się robi nerwowo. Wtedy trzeba zająć z determinacją zdecydowane stanowisko wobec deprecjonowania tego sygnału.

 

Haterzy nie są lepsi ze swoją satysfakcją, jeśli nie działa i psuje się coś z półki, na którą ich nie stać, ale najwyraźniej dostrzegają potencjał tego sygnału prestiżowo seksualnego, bo czy inaczej nie powinno im to wisieć u d. ? Może jak się ponabijają z macbooków, to wtedy ich lapek z Ubuntu, czy Samsung z Androidem robi się jakiś bardziej błyszczący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem bardzo zainteresowany tematem. Moglby ktos napisac jak to smiga?

Ja czekam na nowego mac'a pro i ciekaw jestem czy np takie quadro 4000 normalnie dziala. Czy sa jakies problemy.

Mysle ze nie jest to miejsce na dyskusje mac vs pc tak czy inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, faktycznie. Ptaszek wpadł nagle na pomysł, żeby podsumować dyskusję z A.D. 2011 :).

Ja nie popatrzyłem, i pomyślałem, że to jakiś gorący temat, że od mojej ostatniej wizyty tyle się naprodukowało postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam na nowego mac'a pro i ciekaw jestem czy np takie quadro 4000 normalnie dziala. Czy sa jakies problemy.

 

W sensie zamówiłeś Maca Pro czy czekasz aż wydadzą update? Podobno już dawno nowej konfiguracji nie było. Czy obecnie zakup iMaca lub MacBooka Pro nie jest lepszym pomysłem?

 

A odnośnie makówek tak w ogóle... No cóż, kwestia gustu chyba. Ja jestem bardzo zadowolony ze swojego MacBooka Pro. Najtańsza konfiguracja. Nawet gdybym w tej cenie miał szybsze procesory i karty graficzne w laptopie z Windowsem, to wolałbym Maca. Argumenty, że składają to w tej samej fabryce co Asusa zupełnie do mnie nie trafiają. Miałem kiedyś laptopa Asusa z Windowsem. Non stop były problemy. W niektórych miejscach plastik się połamał. Miałem problem z wtyczką od ładowarki. Konkretnie z gniazdem, co trochę styk gubiło. 2 razy wymieniałem baterię. Sam system Windows jest (w moim prywatnym odczuciu, każdy może mieć inne zdanie) zupełnie nieintuicyjny, bardziej przeszkadza w pracy niż pomaga. Szybko Windowsa na tym lapku zamieniłem na Ubuntu. System fajny, ale nie ma na nim pakietu Adobe jak wszyscy dobrze wiemy i to wciąż dla mnie największy minus linuxa.

 

Dla porównania na Macbooku system zawiesił mi się przez 3 lata codziennego używania 1 raz (słownie jeden raz!). Bateria trzyma bardzo długo. Po 3 latach laptop wygląda wciąż jak nowy. Dopóki czegoś na nim nie renderuję, to podczas normalnego używania chodzi bardzo cicho. Kiedyś nagle wentylator zaczął głośniej chodzić - okazało się, że to był wentylator laptopa HP słyszany z drugiego pokoju. Zagłuszał maca, którego miałem przed sobą :-)

 

Jeśli na kompie mamy jedynie renderować, to oczywiście przepłacamy za Maca. Dlatego mam też stacjonarkę z ubuntu. Ale do codziennej pracy mac jest super. Programy z pakietu Adobe CS5 Design Premium chodzą bez zastrzeżeń. Do tego robię na tym laptopie również 3D w Blenderze. Nie ma żadnych problemów.

 

Jak ktoś woli PC z Windowsem jego sprawa. Tylko takie porównywanie komputerów przez prędkość procesora jest totalną pomyłką. Takie porównanie nie jest miarodajne. System i konstrukcja komputera też mają znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mallow oczywiscie co komu pasuje. Ja w pracy mam WIN a w domu MAC i lepiej mi sie pracuje na MAC'u (snow leopard) chociaz jak tak dalej pojdzie ze wsparciem hard/softwerowym to trzeba bedzie sie zastanowic co dalej. Czekam na nowego Pro a raczej na jego zapowiedz co tam wrzuca i za jaka cene i wtedy zdecyduje w jakiego kompa isc. Nie wykluczam hack'a, ale jesli nie bedzie szans na spokojne renderowanie z GPU bez kombinacji na tym systemie to zalamka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mallow: Twoje argumenty niestety też nie trafiają;) Sam mam (oprócz stacji) ultrabooka acer (czyli nic specjalnego) a wcześniej lapka asusa i della. Wcześniej leżało w domu też hp i to jedyny laptop z którym kiedykolwiek miałem problemy (z winy producenta i całej awaryjnej linii laptopów), mimo iż używam softów wszelakich i eksperymenty z komputerami uwielbiam. Znam za to sporo ludzi, którzy swoje komputery zamieniają w niedziałający złom w ciągu miesiąca od kupna choćby był to najlepszy sprzęt za niewiadomo jakie pieniądze. Także prawda leży gdzieś pośrodku jak zwykle. Ja osobiście maca mógłbym kupić ew. ze względu na dobre wyświetlacze, których w popularnych laptopach dla ludu nie ma;) Koniec mojego offtopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mallow: Twoje argumenty niestety też nie trafiają

 

W sumie to ja nie podałem raczej argumentów za czy przeciw. Tylko własne doświadczenia opisałem z komputerami Asusa i Apple. Może ktoś miał zupełnie odmienne doświadczenia. Po prostu nie ma sensu robić rankingu komputerów w oparciu jedynie o parametry kart i procesorów. Czas zaoszczędzony przez szybszy procesor można stracić na serwis i reinstalację systemu.

 

Żeby nie było, że ja chcę stawiać jeden system nad drugi. JA wolę Maca, ktoś inny Windowsa. W zależności od przyzwyczajeń, własnych preferencji, używanych programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo bardzo pomocna odpowiedź. Proszę raczej o wypowiedź kogoś kto ma na tym polu więcej doświadczenia.

Może zapytam konkretnie:

1. Czy mając np quadro, będzie trzeba kombinować z buildami, czy już pod 2.66a wystarczy zainstalować nowe sterowniki CUDA i śmiga wszystko?

2. Dlaczego rendery GPU są wolniejsze na osx jak na widows?

3. Czy jest nadzieja że niedługo ATI wejdzie do gry?

4. Jaką generalnie grafike byście polecili biorąc pod uwagę mac'a pro?

 

z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Z release logs do 2.66a: "Note: OSX release now includes the cuda kernels, so it starts with cycles without waiting for building kernels"

źródło: http://wiki.blender.org/index.php/Dev:Ref/Release_Notes/2.66a

Nie wiem czy to o to chodzi. Moja karta nie jest już wspierana od kilku wydań.

 

Z planów na 2.67: "Official builds don't come with support for Geforce 2xx and 3xx cards (computing capability 1.3) anymore. (r54706)"

http://wiki.blender.org/index.php/Dev:Ref/Release_Notes/2.67/Cycles

 

Jakie computing capability ma quadro?

 

Ad 2. Nie wiem

 

Ad 3. Chyba nie. Cytat z Thomasa Dingesa, jednego z devów: "Everyone who wants OpenCL, guys it’s the AMD OpenCL driver which has issues and stops us from proper support for it. I guess there are possibilities for workarounds, but that is very time intensive and does not fix the error source (again: the AMD drivers!) Write mails to AMD"

To jest co prawda sprzed roku, ale nie obiło mi się o uszy, żeby coś się w tym temacie zmieniło. Zresztą potwierdzają to komentarze na końcu cytowanego wpisu:

http://code.blender.org/index.php/2012/01/cycles-roadmap/

W planach do nowego wydania Blendera też nic nie widzę o kartach ATI:

http://wiki.blender.org/index.php/Dev:Doc/Projects

 

Ad 4. Nie wiem. Jak szukałem kilka miesięcy temu kart nvidii na maca pro to wybór był niewielki. Przejrzyj tego benchmarka co ostatnio podesłałem. Być może lepszą opcją okaże się zakup iMaca i dodatkowo jakiegoś PC z linuxem do renderowania?

Tutaj masz jeszcze linka, który może Cię zainteresować:

http://blenderartists.org/forum/showthread.php?238202-BIGGEST-BLENDER-CYCLES-GRAPHICS-CARD-FAQ-s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy mając np quadro, będzie trzeba kombinować z buildami, czy już pod 2.66a wystarczy zainstalować nowe sterowniki CUDA i śmiga wszystko?

 

Jeszcze dodam tylko, że dopóki nie usunięto wsparcia dla mojej karty, to przez parę wersji rendering na CUDA mi działał out of the box na karcie NVIDIA GeForce 320M 256 MB. Bez instalowania dodatkowych sterowników. Tylko że karta słaba i render był szybszy na PCU, więc za bardzo się tym potem nie interesowałem.

 

Wiem, że najbardziej byś chciał, żeby się wypowiedział ktoś z Makiem Pro i kartą Quadro, kto renderuje w Cycles. Tylko pytanie ile takich osób jest u nas na forum. Radzę pytać również na BlenderArtists.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności