Skocz do zawartości

[Animacja] 2d animation workflow [Photoshop, After Effects]


Kris_R

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

xrs - dzięki - no tak wrzuciłem, bo wiem, że mało na ten temat materiałów w necie - albo słabo szukałem :)

 

ola-f : No to mocna kawka i jedziesz raz! Przecież to lektura obowiązkowa! :D no ale znając Ciebie masz już tą lekcję odrobioną łącznie z zadaniem domowym :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pracy na pewno zobaczę całe, bo jestem ciekaw jak pracujesz, nie słyszałem na początku (pierwsze kilka min) byś tłumaczył dlaczego ten właśnie wybór - czyli PS i timeline, bo to dosyć nowe rozwiązanie (TL w photoshopie) i pewnie miałeś okazje testować inny workflow więc jak nie znajdę na to odpowiedzi w filmie to zapytam tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już z góry napiszę, bo faktycznie nie wspomniałem o tym w filmie.

Ostatnio wpadły mi w ręce dwie animacje Ari Gibsona z Mechanical Apple: http://www.mechanicalapple.com/

Jedna z nich to klip do utworu Bronte:

a druga to klip do utworu Sometimes the stars:

Zainspirowało mnie do powrotu do moich korzeni i pogryzgolenia trochę animek w 2d. Oba klipy wykonane w połączeniu PS + AE.

 

Testowałem faktycznie różne rozwiązania wektorowe. I wektor w animacji sprawdza się bardzo dobrze. Jednak gdzieś tam pod skórą cały czas szukałem rozwiązania rastrowego, aby móc używać róznych pędzli i mieć kontrolę nad rysunkiem, dzięki czułości nacisku w tablecie. No i tą drogą doszedłem do połączenia PS+AE. Wygodnie, szybko i rastrowo :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciekawie, że tak w photoshopie... fajny tutek, brawo. Faktycznie dziesiątki sposobów są.

 

osobiście używam Plastic Animation Paper do szkiców konturowych - program zrobiony przez animatorów dla animatorów - okrojony do najniezbędniejszych funkcji - interfejs super intuicyjny. no i za free- bez ograniczeń.

do kolorowania TVPaint - można by od razu tu animować, ale jeszcze się trochę dygam - interfejs ściana, ale jak się człek wgryzie to bajeczka - takich pędzli jak tam to photoshop nie ma... skład w AE.

byłoby fajnie robić wszystko w jednym programie, nie eksportując tam i wewtam setek klatek...

 

dużo samozaparcia życzę przed szortem - warto! ale narysować parę minut to jest jakiś hardcore-kosmos. mega planowanko trzeba zrobić wcześniej

Edytowane przez brodkins
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Super że ktoś w końcu poruszył ten temat.

mam dwa pytania. 1. Czy da się jakoś ruszać klatkami? przesuwać itp.? bo w sumie to dość prosta rzecz, potrzebna a nie wiem jak to zrobić? da się w ogóle w tym timeline photoshopwym?

2. czy w afterze użyłeś jakiegoś motion blur'a? cc motion blur czy coś ?

przydałoby się jeszcze żeby onion skin nie tylko zmieniał opacity ale też np kolor na niebieski. łatwiej wtedy zobaczyć poprzednią i następną klatkę. może da się jakoś to zrobić? może jakis plugin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa!

Zmotywowałeś mnie do spróbowania animacji 2D, już od jakiegoś czas nosiłem się z tym zamiarem, ale teraz z takich materiałem to już byłoby grzechem nie spróbować. Choć wcześniej myślałem o Plastic Animation Paper.

Dzięki

...i faktycznie z takim głosem to do nocnej audycji z muzyką alternatywną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelka. Aż mi sie zachciało wrocic do jednego pomysłu na interaktywna animacje (pomysłu z przed paru lat, cos ala machinarium, tylko na skale jednej osoby:) ).

 

Właściwie to zachciało mi sie w ogole animacji dotknać!(kompletnei nie moja codzienna działka)

 

Szkoda ze mam w pracy photoshopa nie extended.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masluch:

Photoshop jak na razie ma bardzo ograniczone możliwości pod tym względem. Przesunięcia klatek możesz wykonywać tylko dodając puste klatki albo dublując istniejące, lub wycinając klatki wcześniejsze.

Motion blur na nogach to zwykły radial blur.. masz tam opcje takie jak zoom albo spin. Spin pozwala na takie właśnie rozmycie przy rotacji obiektów.

Jeśli znajdę chwilę czasu (co pewno nie nastąpi bardzo szybko), zrobię dla Was porządny tut part 2 o integracji grafiki 2d i 3d w animacji komputerowej. Może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej odpowiedzi się spodziewałem. Nie wiecie czy cs6 może rozwinął się troche w tym względzie?

Co do blura nie spodziewałem się że robisz to w taki sposób. myślałem że chodzi o jakiś automat jak force motion blur czy cos.

Co do propozycji tutoriala to było by naprawde super. Już nie moge się doczekać. Przydałoby się mi to nad projektem nad którym będe pracować.

A co do samego Photoshopa to zrobiłem kiedyś w nim animację ale nie w taki sposób bo nie było chyba wtedy movie layerów. Robiłem normalnie na warstwach a potem w animation panel ustawiałem sequence from layers, ale to była mordęga (nie było onion skina). od tego czasu cały czas próbuje udoskonalić workflow :) hehe. próbowałem tvpaint i ma świetne opcje do animacji ale interfejs jest ciężki i nie wygodny.Photoshopa raczej nic nie przebije jeśli chodzi o rysowanie ale opcje animacji są raczej kiepskie (choć widze że już zaczyna się to zmieniać.) uf rozpisałem się.

Zawsze miło widzieć że ktoś jeszcze interesuje się 2d ! Pozdrawiam wszystkich i tablety w ruch!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności