Skocz do zawartości

Wybór tematu pracy dyplomowej.


whomean

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem Łukasz i to tyle tytułem wstępu. Zwracam się do użytkowników tego forum z prośbą o wybór tematu na pracę inżynierską. W mojej pracy chciałbym zając się grafiką, najchętniej 3d a już w ogóle super gdybym mógł zrobić animacje. Mój problem wynika stąd, że jeszcze nic nie umiem. Liznąłem tylko trochę after effects'a. Gdy wspominam promotorowi, że chciałbym zrobić coś z grafiki to mówi, że w pracy inżynierskiej musi się znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu technicznego, nie wystarczy że zaprezentuje umiejętność posługiwania się jakimś narzędziem. Jestem przekonany, że podczas tworzenia grafiki pojawia się masa zagadnień technicznych, ale ja ich nie znam :p Dlatego proszę Was pomóżcie z wyborem tematu. Mam rok na zdobycie niezbędnej wiedzy i skończenie pracy i chciałbym już zacząć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

... naprawde genialny plan... robić dyplom z tematu który sie ledwie liznęło... to co robiłeś przez 3 lata studiów? Po to się ma te 3 lata żeby przykoksić umiejki, odkryć i poznać różne możliwości i tematy a na dyplom podsumować to czego się nauczyłeś... na miejscu promotora bałbym się ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada.. jeśli nie masz o tym pojęcia to sie za to nie bierze bo popłyniesz jak ciotka w czechach. After effect samo w sobie z grafiką ma mało wspólnego. Odpowiedz sobie na kilka pytań typu... co wiesz lub umiesz o modelowaniu, mapowaniu, teksturowaniu, oświetleniu i renderingu 3D, że o animacji nie wspomnę... no chyba że znasz dobrze rigowanie, ruchy kamery po ścieżce, morfing itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc rok temu przez jeden semestr pracowaliśmy z pov-rayem i kiedyś jeszcze przed studiami bawiłem się w blenderze. Chce tematu z dziedziny grafiki bo po prostu nie widzę innych które by mnie zainteresowały. Chce zacząć na poważnie zabawę z grafiką i uważam, że pisanie pracy jest całkiem niezłym motywatorem. @SYmek taki temat niestety by nie przeszedł bo nie rozwiązuje problemu natury technicznej. Nie mam zamiaru pracy kupować, tylko napisać ją przez rok czasu, poświęcając się w całości i zaczynając praktycznie od zera, więc nie rozumiem tej aluzji odnośnie fikcyjnych dyplomów. Jeśli uważasz, że rok czasu to za mało żeby zdobyć niezbędną wiedzę to ja postaram się udowodnić Ci, że jednak się da. Chciałem sobie trochę pomóc pisząc post na tym forum. Widzę, że na 2 nic nie wnoszące posty przypada jeden na temat więc wciąż mam nadzieję, że jednak ktoś pomoże. Pozdro :)

Edytowane przez whomean
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Man jedyny problem techniczny jaki mozesz znaleźć w pracy z programami 3d/AE to ze coś działa lub nie działa ew. potrzebny jest plugin. Promotor ma rację czując bezsensowność tego podejścia.

Jak nie planujsz np. napisać takiego pluginu to w ogóle nie wydaje mi sie, by to przeszło u promotora.

Programy graficzne z definicji rozwiązują problemy techniczne między Tobą a maszyna na etapie tworzenia dzieła.

 

Pomijajac wszystko to podzielam zdanie Symka, jezeli nie masz pojęcia o czymś i stawiasz na słodkie pierdzenie w klawiaturę w nadziei ze zacznie to orbitować wokół tematu, to Twój dyplom łapie się w zaproponowanym przez niego.

Takim podejściem dewaluujesz trzy lata swojej pracy do poziomu wartości obligacji małej afrykańskiej wioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dawno stałem przed podobnym problemem. Studiuję Techniki komputerowe w szeroko pojętej mechatronice czyli w skrócę CAD/CAM/CAE + mnóstwo innych bzdurek. Zastanawiałem się nad wykorzystaniem Maxa w pracy dyplomowej. Miałem parę pomysłów: Model nadwozia auta połączony z symulacją wytrzymałościową, animację procesu technologicznego itp. Jednak przedstawiając pomysł nie mogłem znaleźć osoby która miałaby na uczelni większą styczność z Maxem więc przeszedłem na temat: "Elektroniczny poradnik do projektowania procesów technologicznych obróbki skrawaniem". Jeśli nie bawiłeś się wcześniej żadnym programem podobnym do Maxa to nie stworzysz nic godnego uwagi, więc odpuść i przejdź na normalny dla twego kierunku temat:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiuje informatykę ze specjalnością "Technologie internetowe i grafika komputerowa". Zajęcia z grafiki ograniczały się do pracy z programem pov-ray i wszystkimi aplikacjami Adobe Master Collection. Zdecydowana większość zajęć skupiała się na technologiach internetowych. Myślałem, że da radę wybrać jakiś temat który wiąże się z grafiką i nadaje się na inżyniera. Wiem, że nawet na politechnikach piszą prace z dziedziny grafiki komputerowej, miałem nadzieje, że na moją dupną uczelnie też uda się coś znaleźć. Promotor mi nie pomoże bo w ogóle nie zna się na tym, tak jak pozostali promotorzy których mogłem wybrać. Tak czy inaczej dzięki za odpowiedzi. Poprobuje jeszcze trochę coś wymyślić, jak się nie uda to będe skazany na tworzenie jakiejść aplikacji internetowej, a grafiką zajmę się po studiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć jaką nazwę nosi Twoja uczelnia i gdzie się znajduje?

Już wiele lat temu doszedłem do wniosku, że u nas w kraju wyścig po: "inż." i "mgr" doszedł do granicy absurdu, ale chyba się pomyliłem... specjalność: "... grafika komputerowa" na uczelni w której promotorzy nie mają z nią styczności. No brawo. Poziom absurdu +2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sprawa jest prosta. Napisz pracę inżynierską z technologii 3d w internecie. Jest kilka mniej lub bardziej gotowych rozwiązań wartych uwagi, zrób przegląd, następnie przygotuj materiał na scenę, którą zaprezentujesz możliwości jednego z nich. Masz programowanie w web + grafika. Nawet Maxa użyjesz, chociaż wiedz, że używanie Maxa w pracy inżynierskiej jest jak postawienie ketchupu obok francuskiego szefa kuchni!

 

powodzenia,

skk.

 

ps nazwałem Twoją pracę fikcyjną, bo trudno nazwać inżynierem kogoś z Twoimi kompetencjami w dziedzinie grafiki. Może nie powinienem. Mea culpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności