Skocz do zawartości

Animacja 2D: Śnij i żyj


ezils

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Wam przedstawić mój projekt dyplomowy na temat snów oraz marzeń sennych.

Animacja infograficzna z abstrakcyjnymi elementami oraz dużą ilością tekstu.

Polecam obejrzeć w HD.

 

Wszystko wykonałem samodzielnie, począwszy od pomysłu, projektowania oraz animacji.

Soft: After Effects, Photoshop, Sony Vegas.

Muzyka: Brian Tyler - Further.

 

Mam nadzieję, że się spodoba. Z góry dzięki za poświęcony czas.

 

 

Info:

Znalazłem dużo informacji w internecie nt snów. Niektóre tłumaczyłem, wiele razy skracałem aby unikać mega dłużyzn.

Nie ukrywam, że wcale nie było łatwo zrealizować ten projekt. Okej temat snu każdy troszeczkę zna jednak największym problemem była wizualizacja tego.

Jak zobrazować mniej więcej to co widz czyta - nie chciałem pokazywać chmur, bujania w obłokach, suchego tekstu niczym PPT - i tak narodził się pomysł na główny motyw, którym są elementy w tle - połączone ze sobą komórki nerwowe (powiedzmy), z których składa się mózg. Jak dobrze wiemy cały proces zasypiania, snu, marzeń sennych zachodzi właśnie w naszym mózgu.

Od dawna interesuje mnie ten temat, a to za sprawą własnych problemów ze snem, niekiedy lekką bezsennością albo długą pracą do nocy/rana.

Jeden pomysł na dyplom niestety nie wypalił to wziąłem się za ten.

 

Jak słusznie CzAk1 wspomniałeś - trochę jak projekt jakiegoś UI. Tak, bardzo lubie HUD, GUI, UI, hologramy etc. Jestem fanem prac Marca Colerana, GMUNK, Asha Thorpa i innych. Interfejsy kojarzą mi się z danymi, technicznym stuffem, minimalizmem, estetyką i stwierdziłem, że w tym projekcie sprawdzi się to idealnie. Dłubanie w małych rzeczach, ręczna animacja pojedynczych obiektów sprawia mi dużo frajdy. Zapuszczam muzę i lecę :p

 

Mogę jeszcze dodać, że całość zrobiłem w 2-3 tygodnie. 99.9 % to After Effects. Raz użyłem c4d aby wyeksportować .obj i następnie import do AE. Najpierw zrobiłem design każdego ujęcia w AE i brałem się za animację. Były lekkie problemy z płynnym połączeniem ujęć, ale znalazłem w miarę prosty sposób. Irytowały mnie częste crushe...Na szczęście ctrl+s to już nawyk.

Sony Vegas - tylko i wyłącznie do mixu muzyki.

Ach no i zapomniałbym... Kamera w AE potrafi zdenerwować człowieka, ale Camera Rig Jerzego Drozdy pomógł.

 

Miałem chwile zwątpienia czy zdążę zrobić wszystko na czas, ale przycisnąłem i udało się. Jeszcze wiele razy musiałem się odrywać od pracy aby załatwić wszystkie papierki do szkoły etc...

Dużo pomogła tutaj muzyką, która usłyszałem zanim jeszcze zagrałem w Far Cry'a 3 ;D Nawet nie zliczę ile razy ją przesłuchałem, ale wyobraźnia działała.

Pozdrawiam

Adam Blumert

Edytowane przez ezils
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Fantastyczne! :)

Mi się bardzo spodobało. Lubię taki ładnie wykonany motion design, troszeczkę w stylu aplikacyjnym, trochę jak projekt jakiegoś UI.

Dobrze dobrana, przyjemna muzyka. Pomijając aspekty techniczne, treść również interesująca.

 

Daję pięć gwiazdek.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Napisz może coś więcej o projekcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Wielkie dzięki Panowie!

Główny post zaktualizowany.

Przetłumaczę całość i chyba drugą wersję zuploaduje. Uważam, że temat ciekawy i warto.

Edytowane przez ezils
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prościutki, gładki, bardzo bardzo smacznie zrobiony. Jakbym się miał czepiać to trochę za dużo informacji próbujesz tu wcisnąć, ale ogólnie świetna robota. Bardzo dobrze wyważony timing - taki mięciutki. Wrzucaj więcej.

 

t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemne dla oka, ładnie zanimowane i spójne wizualnie. Jednak momentami za dużo tekstu i za krótki czas jego wyświetlania.

Przydałoby się więcej ciekawostek :) Typu ile można wytrzymać bez snu nie wariując, co wpływa na dobry sen itd. Temat świadomych snów jest rozległy i faktycznie za krótki czas na poruszenie go, ale mogłeś wspomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wroniec ;) Kilka osób również zwróciło uwagę na czas wyświetlania tekstu. Przyznam szczerze, że wydłużyłem to na maxa - inaczej flow byłoby zupełnie inne, a zależało mi na zgraniu z muzyką i ukazaniem visuali tak jak to jest obecnie. Owszem mogłem jeszcze więcej mixować utwór, lecz finalnie uznałem to za niepotrzebne. Sam bym dodal od siebie jeszcze wiecej informacji ale nie widzialem juz miejsca na nawet wzmiankę o tym. Nie chciałem nic na siłę.

Świadomy sen - nie miałem zamiaru poruszać tego tematu w swojej pracy. Bardziej chodziło o ogólne ukazanie etapu/etapów snu i jak jego brak jest szkodliwy, mimo naszej niewiedzy. :) Temat rzeka ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak i reszta przyjemnie się ogląda, chociaż faktycznie momentami musiałem pauzować, żeby doczytać.

 

Co do świadomego snu to ciekawy temat, pewnie na osobną prezentację.

Mój rekord to 5 fałszywych przebudzeń. Przy ostatnim miałem już napad paniki, ale chyba się w końcu udało :)

Z ciekawszych rzeczy które zaobserwowałem, to że mózg podczas snu, generuje wszystko, nie tylko obraz, czy emocje, ale wszystkie szczegóły, specjalnie sprawdzałem kurz na kaloryferze :) i uczucie po przetarciu go ręką, zimno ciepło itp. Sen był akurat wspomnieniem, ze szkoły podstawowej i poczwórnym budzeniem się na kanapie w mieszkaniu. Raz w świadomym śnie widziałem kwiat w nieistniejącym kolorze, ale to już było na końcówce świadomości :) więc pewnie coś mi się uroiło.

Raz przez autosugestię, mózg mnie odłączył, przed zaśnięciem i nie mogłem się ruszyć do tego wydawało mi się, że ktoś siada lub staje na łóżku, poza zasięgiem mojego wzroku, bardzo nieprzyjemna sprawa :/

Edytowane przez WWWoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele słyszałem o podobnych zdarzeniach WWWoj, ale nigdy sam tego nie doświadczyłem. Nie pamietam kiedy miałem świadomy sen. Nie ukrywam, że przez ostatnie kilka lat zaniedbałem swój organizm właśnie przez za mała ilość snu, czego efektem jest (często) niepamięć marzeń sennych. Spokojnie... Powoli wszystko wraca do normy ;D

Uważaj WWWoj bo jeszcze krzywda Ci się stanie i nie będziesz pamietał dlaczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WWWoj, ryzykujesz stany kataleptyczne poza snem (zresztą twój opis pasuje), i inne skutki uboczne jeśli się dalej w to bawisz. Brak kontroli nad ciałem, uczucie duszenia, i podobne.

Uczucie duszenia miałem raz, musiałem skupiać się by nie zasnąć, bo wydawało mi się, że jak zasypiam to przestaję oddychać :D i budziłem się z głębokim wdechem..

Brak kontroli nad ciałem? hmm.., jak u większości facetów, w tym pozytywnym sensie, jeszcze nie ten wiek ;) ;)

 

ezils: No od czasu do czasu trzeba się porządnie wyspać, szczególnie po zrobieniu takiej roboty na temat snu :D

Nie straszyć mi tu ;) jestem w miarę sprawny umysłowo :)

Edytowane przez WWWoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swietny filmik!

 

jedyne co mi uwiera to troche zbyt duze rozwarstwienie warstwy tekstowej i graficznej.

 

Czytanie tekstu w nim wymaga troche innego rodzaju obserwacji niz ogladanie grafiki. W motion designie czesto steruje sie wzrokiem widza, taz zeby sam trafial on na kolejne istotne elementy. Tutaj uzywasz patentow ze np. tekst pisze sie od dolu do gory, albo ze najpierw pojawia sie wiersz lewej kolumny, potem kolumna prawa, a potem kolejne wiersze lewej. Zmuszasz widza do nienaturalnych kierunkow obserwacji i pewnego rodzaju gimnastyki spostrzezeniowej :)

 

Ale plastycznie i klimatycznie cud i miod :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz przez autosugestię, mózg mnie odłączył, przed zaśnięciem i nie mogłem się ruszyć do tego wydawało mi się, że ktoś siada lub staje na łóżku, poza zasięgiem mojego wzroku, bardzo nieprzyjemna sprawa :/

Mi to wygląda na http://pl.wikipedia.org/wiki/Pora%C5%BCenie_przysenne

 

Kiedyś raz miałem. Bardzo nieprzyjemne uczucie. Piszą,że 50% ludzkości raz w życiu miała więc nie jest to chyba jakieś wyjątkowe;)

 

A jeżeli chodzi o animacje to naprawdę robi wrażenie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idealny dobór muzyki! bardzo przyjemnie się to ogląda :)... Zagadnienie snu zawsze było ciekawe, natomiast interesuje mnie jeden fakt. Ostatnio czytałem, że naukowcy do tej pory nie potrafią jednoznacznie stwierdzić dlaczego mamy potrzebę snu. Najbardziej prawdopodobna odpowiedź, że potrzebujemy sen jest dla nas odpoczynkiem została podobno ostatnio obalona i tak się zastanawiam czy wiesz coś może na ten temat? :)

 

Gratuluję projektu! I tak jak poprzednicy myślę, że powinieneś wydać angielską wersję i puścić to w świat :D! szkoda aby tylko 38 mln odbiorców mogło docenić Twoją pracę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję projektu! I tak jak poprzednicy myślę, że powinieneś wydać angielską wersję i puścić to w świat :D! szkoda aby tylko 38 mln odbiorców mogło docenić Twoją pracę :)

 

ehehehe to byś chyba musiał wstawić tu cycki jakieś ;p i przekaz walnąć na erotycznej podstawce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadnienie snu zawsze było ciekawe, natomiast interesuje mnie jeden fakt. Ostatnio czytałem, że naukowcy do tej pory nie potrafią jednoznacznie stwierdzić dlaczego mamy potrzebę snu. Najbardziej prawdopodobna odpowiedź, że potrzebujemy sen jest dla nas odpoczynkiem została podobno ostatnio obalona i tak się zastanawiam czy wiesz coś może na ten temat? :)

 

To, że teoria na ten temat została obalona to nie słyszałem ;) Nasze ciało jest w fazie spoczynku, ale mózg pracuje nieustannie. Jedni mówili, iż nasz mózg "układa" sobie wszystkie wydarzenia, redukuje napięcia etc. Odczuwamy zmęczenie m.in. z powodu nadmiaru wydarzeń, myśli w ciągu dnia - to też potrafi człowieka wykończyć i sam miałem podobnie nie raz (pewnie wielu również) Mnóstwo teorii o tym jest i nie ma jednoznacznej odpowiedzi dlaczego w ogóle śpimy i śnimy. Badają to, mają pewne sugestie/dowody, ale jeszcze sporo niewiadomych jest.

Zbierając mnóstwo informacji natrafiłem na tyle teorii, że już w pewnym momencie sam nie wiedziałem w co mam wierzyć :D

 

Muszę się w końcu zebrać i przetłumaczyć tekst heh. Dostałem trochę wiadomości od ludzi, którzy chcieliby wiedzieć o co tam dokładnie chodzi :p

Velendil - Temat bardzo ciekawy i wciąż mnie intryguje ;)

 

Wielkie dzięki za komentarze. Parę uwag trafnych, będę pamiętał przy następnych projektach ;)

Edytowane przez ezils
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z najlepszych animacji jakie widziałem! Zwłaszcza, że "amatorska" ;) Naprawdę pełen profesjonalizm i jest czym się chwalić...może służyć za przykład i inspirację :)

 

PS. Może jakiś video tutorial? ;D

PPS. Jedynie do czego mógłbym się przyczepić to czas wyświetlania niektórych tekstów, który jest zdecydowanie za krótki :) bez umiejętności "szybkiego czytania" nie da się uważnie przeczytać tekstu ze zrozumieniem jednocześnie podziwiając animację :) Ja w swoich "animacjach/filmach" zawsze stosowałem technikę polegającą na obejrzeniu swojej pracy jak zwykły śmiertelnik czytając i oglądając...często dzięki temu udawało mi się wychwycić momenty, które należy wydłużyć albo skrócić ;)

Edytowane przez god_of_dump
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności