Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 47

Wątek: Sprzęt do zdjęć i filmowania

Member
    Awatar viater
    Podziękowania

Domyślnie

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników
    Kengi- nie mam instrukcji. Postaram się ją zdobyć, bo wogle nie znam takich myków. ... dzięki.
    Miłosz3ds - tobie równoeż dzięki, bo otwierasz mi oczy na inne problemy. Nie mialem pojęcia o znaczeniu szybkości kart pamięci. A czy ta stalka 50 ma stabilizację?
    A czy napisalibyście mi jakąś własną procedurę robienia zdjęcia? Chodzi o to że ja nie wiem od czgo zacząć i żeby czegoś nie zapomnieć. Zawsze mam stresa że nie zdążę. I dlatego wybieram automat

troll
    Srebrna Galeria
    Awatar kengi
    Podziękowania
    My opinions do not reflect those of my mind.

¡Ay, caramba!

Podziękowania

Domyślnie

Nie, ta 50 nie ma stabilizacji. Ale raczej do filmowania stawiałbym na riga, steady czy nawet zwyczajny, prosty i lekki monopod (cholernie go sobie cenię!), zależy do jakich ujęć.

Co do karty pamięci może trochę przesadziłem, bo powinna starczyć już klasy szóstej, ale ja strzeliłem sobie klasę dziesiątą i jestem zadowolony, ma to też wpływ na zgrywanie się danych na komputer.

Co do "nadążania" - zawsze możesz sobie zacząć od któregoś z trybu preselekcji, czy to czasu czy przysłony (jakieś literki, jeżeli dobrze pamiętam to różnymi symbolami się to oznacza, zależnie od producenta). Ale zasada taka - np. preselekcja przysłony - wybierasz sobie niską wartość, powiedzmy 2.0, żeby mieć płytką głębię ostrości, a aparat z automatu ustawia Ci czas naświetlania, żeby obraz nie był przepalony (oczywiście musisz wycelować światłomierzem w obszar który Cię interesuje że tak powiem bardzo zwięźle, niejeden pro fotograf by się załamał czytając to, no ale trudno. )

Member
    Awatar viater
    Podziękowania

Domyślnie

A do czego ty używasz tej satłki?
    Tu znalazłem różne. Możesz mi wskazać który to?
    http://allegro.pl/listing.php/search...ategory=110667

Steady czy rig mogę zrobić sam:

http://www.youtube.com/watch?v=xOVswSEXsYk

http://www.youtube.com/watch?v=sa7eeZgqRas

http://www.youtube.com/watch?v=affQWljaBb4
    http://www.youtube.com/watch?annotat...&v=c0tANdpKE_A

Ciekaw jestem za który wy byście się wzięli? Dwuramienny rig z obciążeniem, a może steady do ręki?

Co do Twoich skrótów Miłosz, to o takie wskazówki mi chodzi. Wiem że wiedzę trzeba zgłębić, aby mieć pojęcie. Natomiast, żeby radzić sobie w praktyce, to takie wskazówki lepiej zapadają w pamięć i w sytuacjach podbramkowych się sprawdzają. Dzięki.

¡Ay, caramba!

Podziękowania

Domyślnie

Obiektywu używam w sumie przede wszystkim do filmowania no i do zdjęć. Filmów nie pokażę, bo nic w internecie nie mam (nie mam siły bawić się kompresją, a wyplute z aparatu i z drobną obróbką w afterze trochę zajmują) ale zdjęcia możesz obejrzeć w mojej teczce (link w podpisie). Co do tych obiektywów z allegro, wszystkie są takie same, tylko różne ceny no i jedne mają zdjęte wieczko do zdjęć a inne nie

Ostatni post z architekturą strzelany innym aparatem i obiektywem, pierwsze dwa są z tej 50, przy czym postprodukcja w poście "greckim" jest bardzo niewielka, możesz ocenić sobie jak wyglądają kolorki.

Co do steady czy riga - w sumie zależy co chcesz kręcić, wpisz sobie w google "steadycam vs rig dslr video" i poczytaj

Member
    Awatar viater
    Podziękowania

Domyślnie

Witajcie po przerwie głębszego grzebania w sieci.

Body już zdecydowane - Canon 650D.

Co do obiektywów to mam Dwóch faworytów lecz lecz potrzebuję waszej opinii.

1. Canon EF-S 18-135 f/3.5-5.6 IS STM

http://allegro.pl/canon-ef-s-18-135-...124919074.html

Zalety:
    Dedykowany dla niepełnej klatki (EF-S), duży zakres ogniskowych, stabilizacja obrazu, przystępna cena.

Wady:
    brak stałego światła (do video jest lepsze stałe).

2. CANON EF 24-105 mm f 4 L IS USM

http://allegro.pl/obiektyw-canon-ef-...091459392.html

Zalety:
    Seria L, jakość zdjęć, wytrzymałość, duży zakres ogniskowych, stabilizacja obrazu, stałe światło.

Wady:
    (EF) Crop x 1,6 w połączeniu z niepełno-klatkowym body

Jak widać obydwa są w miarę uniwersalne, ale może macie jakieś doświadczenia. Wiem że są trochę ciemne ale na światło 2,8 w takim zakresie ogniskowych to raczej mnie nie stać.

Co do L (elki) to tu pytania: czy to jest problem w kadrowaniu, kompozycji obrazu, gdy pracujemy niepełno-klatkowym body z pełno-klatkowym obiektywem ? Wolałbym ten obiektyw, ale nie mam doświadczenia. Ponoć przez to ma ponoć zmienione parametry w tej konfiguracji z 24 - 105 mm na 38- 168 mm (to już prawie tele).
    W jednym z artykułów, w tym wątku jest opis z przykładowym zdjęciem takiego cropa. Chyba trochę dużo..... A czy przy kręceniu filmów też jest crop, czy tylko przy foto?
    Dodatkowym plusem, ale nie wiem czy to dobrze odczytuję to możliwość odwzorowania skali do 1:4. Dzięki temu będę mógł pobawić się w makro.

Z kolei ten pierwszy ponoć powstał w tym samym czasie co body 650d z myślą o uniwersalnym zastosowaniu w podróżach i dedykowany dla twórców video. Tylko czy stabilizacja jest na tym poziomie co w tej L-ce? Czy zmienna przysłona nie będzie powodowała w moich filmach ściemnień i rozjaśnień? Po za tym ma ona 1 listek mniej od L.

Zdaję sobie sprawę, że nie ma jednego sprzętu do wszystkiego, ale szukam takiego, który by mnie do tego przybliżał. Może kiedyś dokupię jakąś jasną stałkę do portretów lub do makro (bo ten temat mi się bardzo podoba)

Proszę pomóżcie i podzielcie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Może ktoś ma i używa taką konfigurację?

Member
    Awatar Sunedge
    Podziękowania

Domyślnie

Oba obiektywy dadza ogniskowe z cropem dla APS.
    Problemow z kadrowaniem nie bedzie - w lustrze bedziesz widziec to co widzi obiektyw.
    Ten pierwszy ma troche bardziej przydatny zakres zooma, drugi za to stale swiatlo (1:4), lepszy (podobno - nie mam canona) silnik, ale krotsza ogniskowa wcale nie jest juz taka mała.
    Crop jest zawsze, przy fotkach i przy filmach - na matryce APS pada srodkowa czesc swiatla ktore daje obiektyw, na FF juz cale swiatlo.
    Zmienna przyslona - przy robienu zdjec (z priorytetm przyslony) aparat dobiera czas naswietlania. Przy filmach bede strzelal - zmienia sie czulosc matrycy?

Poszukaj czegos 18-50/70 z duzym swiatlem

Member

Podziękowania

Domyślnie

np. tamron 17-50 2.8 VC ze stałym 2.8 Nie miałem w łapach, ale wydaje się być dobrym wyborem na początek.

¡Ay, caramba!

Podziękowania

Domyślnie

Przy filmach można oczywiście wyłączyć automatyczny dobór ISO, nic ze światłem nie będzie się działo. Przy obiektywie ze zmienną min. wartością przysłony ściemnienia i rozjaśnienia będą tylko wtedy, gdy będziesz się bawił ogniskową podczas kręcenia.

Nie wiem czy będzie Ci odpowiadało f4, bo to w sumie jest ciemnica według mnie i głębia też jakaś super nie jest, popatrz sobie np. tutaj:

Jeżeli upierasz się nad obiektywem zmiennoogniskowym, może warto w takim razie zejść z 650D na 600D, a za różnicę ceny dokupić sobie prościutki ale naprawdę fajny jak za te pieniądze obiektyw - stałkę 50 1,8. Ok. 400 złotych kosztuje.
    Ostatnio edytowane przez Miłosz3ds ; 24-03-13 o 11:58

Boski miszcz
    Awatar Lucek
    Podziękowania

Domyślnie

Voyager dobrze pisze. 24mm to za długo do filmowania. Jak kręcisz cokolwiek (oprócz epickiego fantasy) to dobrze mieć odpowiednik mniej więcej 28 - 135 na pełnej klatce. 28mm na cropie to gdzieś ponad 40mm na pełnej klatce, co nie pozwala na fajny plan ogólny czy pełny. Poszukałbym czegoś o długościach 17-50 czy 17-80 jak kręcą cię portrety filmowe
    Mini folio "Sztuka bez dobrego rzemiosła jest tylko kaprysem twórcy. Nie dyskutuję o kaprysach."

Uprawnienia umieszczania postów