Skocz do zawartości

V-ray rendering sieciowy 3d max


outside

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

czy ktoś z was może mi wyjaśnić jak wygląda cały proces renderingu sieciowego?

Jak wygląda instalacja?

Czy na każdym komputerze musi być zainstalowana pełna wersja V-ray'a?

 

Z góry dziękuję za ewentualną odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Na każdym komputerze musi być zainstalowany: 3ds max (sama instalacja bez aktywacji) i varay (na komputerach slave, nie instalujesz sterowników klucza sprzętowego - vibu key)

Jeżeli chcesz renderować scenę równocześnie wykorzystując moc wszystkich komputerów, to w render setup -> settings musisz zaznaczyć pole wyboru "Distributed rendering", a za pomocą przycisku znajdującego się obok, uzupełnić listę adresów IP, wszystkich komputerów uczestniczących w renderingu.

Na komputerach slave: windows menu start -> wszystkie programy -> chaos group -> Vray adv... -> licensing -> administration -> Change V-ray client license setting. To uruchom jako administrator. W primary license server wpisz IP komputera, do którego masz wpięty klucz sprzętowy. Connection port pozostaw z wartością domyślną.

Uruchom V-ray spawner windows menu start -> wszystkie programy -> chaos group -> Vray adv... -> distributed rendering

Na komputerze w którym zainstalowałeś klucz sprzętowy uruchom: windows menu start -> wszystkie programy -> chaos group -> Vray adv... -> licensing -> Launch V-ray license server.

W zasadzie powinno wszystko działać.

Ponieważ w kilu miejscach wpisujesz adresy IP komputerów w sieci, dobrze jest mieć ustawione te adresy na "sztywno" na serwerze DHCP.

Niestety czasami nie idzie tak łatwo i coś "nie zaskakuje". Nie wiem dlaczego ale często pomaga uruchomienie backburnera i zarejestrowanie wszystkich serwerów w managerze na komputerze glównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje sie ktos z kolegow, czy da sie tak zrobic, zeby komputer slave bezposrednio z pierwszego komputera pobieral wszystkie tekstury ?

Mam wiele roznych katalogow wraz z podkatalogami, czasem na roznych dyskach i powielanie tego na drugim komputerze to jakas zmudna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udostepnij dyski poprzez zmapowanie ich na kolejnych komputerach. Wtedy texy będą pobierane z kompa glownego po sieci.

 

Ps. zawsze możesz renderowac również za pomocą Backburnera, który potrafi pakowac textury w paczki a następnie przesyla je na jednostki renderujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze na laptopie (komputerze pomocniczym) powinienem wejsc w otoczenie sieciowe i udostepniony dysk z desktopa zaznaczyc i wybrac 'zmapuj dysk sieciowy'. Tylko tam trzeba wybrac litere dysku (domniemywam, ze musi to byc litera taka , na jakies desktop ma tekstury), a ma na C...takiej wybrac nie moge ze wzgledow oczywistych. Ale moze cos zle robie?

 

Sprobuje z tym backburnerem, to moze byc rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak piszesz. Ja zwykle trzymam materialy do pracy na dysku P oraz S byle by dalej od "C" :)

Backburnerem wysylaj rendery na farme z zaznaczona opcja Include Maps. Wtedy podczas wysylania textury zostaną spakowane i wyslane na kompa renderującego. Niczego nie będzie musial pobierac w trakcie.

 

PS. Projekty i textury najlepiej trzymać na partycji innej niż C, chociażby z tego powodu, ze gdy system Ci padnie i będziesz musial zrobić format, nie będziesz miał kłopotu z zalegającymi na C materiałami. Na innej partycji lub innym dysku będą bardziej bezpieczne. U mnie dysk C to dysk SSD 120GB który przeznaczony jest wyłącznie na system i pliki wymiany. Gdy cos padnie lub się zasyfi w 5min mogę wczytać swiezy zbakapowany windows nie bojac się o dane.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz Traitor jeszcze, czy na drugim komputerze tylko backburner server wystarczy, ze jest odpalony ? I czy bacburner server musi byc odpalony i na pomocniczym i na komputerze, w ktorym mam uruchomionego maxa?

W Manager IP po wyslaniu zadania, w oknie, wpisuje zamiast maski ip desktopa - tu mam managera odpalonego. klikam 'connect i widze oba komputery.

Wysylam zadanie i tez widze oba, zaczyna liczyc, ale w oknie renderingu widze, ze tylko 4 kwadraty sie pojawiaja i liczy tylko desktop...cos pomijam ?

Monitor pokazuje, ze laptop jest Idle - mam zaznaczone, ze wszystkie serwery otrzymuja zadanie.

Edytowane przez kielbasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na glownej jednostce uruchamiasz backburner Manager (zawiadowca wszelkich procesow backburnerowych). Nastepnie na jednostce renderującej odpalasz np. w autostarcie plik Backburnerowy Server po uprzednim zainstalowaniu maxa i vraya. Softy instalujesz bez wpisywania licencji, max ma dzialac w trybie trial i pod zadnym pozorem nie uruchamiaj go recznie bo trial zacznie obowiazywac i wlaczy się licznik 30 dni.

Server po dostaniu informacji z managera, ze jest cos do przeliczenia sam uruchomi sobie maxa, przeliczy zadanie i go zamknie.

 

Pamietaj także, ze server może być także uruchomiony na glownym komputerze tam gdzie masz uruchomiony Manager. Np. zostawiając liczenie na noc. Zawsze to jedna jednostka do pracy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem, tylko problem polega na tym, ze renderuje mi tylko komputer na ktorym mam managera uruchomionego (tu mam tez otwarta scene).

Od poczatku - komputery sa spiete kablem. Widza sie.

Desktop to 192.168.0.1 (tu mam otwarta scene) i laptop z koncowka 2, maska podsieci 255.255.255.0

Chce, zeby renderowaly jednoczesnie, oba.

 

Server mam odpalony zarowno na laptopie jak i na desktopie. Oba komputery widzi Backburner Monitor, status Idle. W scenie klikam 'submit render to network' i pojawia sie okno. Tam mam wpisana maske podsieci 255.255.255.0 i obok connect. Jezeli klikne connect to nie znajdzie serwerow, musze wpisac recznie adres ip managera, czyli 192.168.0.1 i wtedy pojawiaja sie obok na liscie oba komputery z zielona kropka obok. Opcja 'uzyj wszystkich serwerow' jest zaznaczona. Klikam wyslij, i laptop pozostaje caly czas 'idle, nie renderuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska podsieci jest ok (255.255.255.0), po nacisnieciu connect servery jednostek powinny polaczyc się automatycznie swiecac się na zielono.

Sprawdz ustawienia serverow na kompach renderujących czy konektuja się z wlasciwym ip managera oraz manager port. Może masz tam cos nie tak skonfigurowane w ustawieniach serwera.

 

U mnie manager ma ustawienia takie: http://www.cechowski.com/manager.jpg

A przykładowy server na jednostce liczącej taki: http://www.cechowski.com/server.jpg

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak jest. Po masce nie znajduje, a jak wpisze recznie ip 192.168.0.1 to sie laczy elegancko i dwa komputery sa widoczne.

Nie zmienia to faktu, ze laptop pozostaje idle.

Manager Backburnera zglasza, ze ip obydwu komputerow sie zarejestrowaly poprawnie..

Nie wiem o co tu chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może komputery nie sa w sieci domowej. Kiedys miałem podobny problem, mimo, ze kompy się widzialy w sieci, nie moglem wejść (żadanie hasla mimo, ze go nie zakladalem) na nie ani puscic procesy na backburnerze. Okazalo się, ze po dolaczeniu ich do danej grupy domowej wszystko ruszylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Softy instalujesz bez wpisywania licencji, max ma dzialac w trybie trial i pod zadnym pozorem nie uruchamiaj go recznie bo trial zacznie obowiazywac i wlaczy się licznik 30 dni.

 

To ja jeszcze tylko dodam, że jako rendernode max może działać w trybie trial - po 30 dniach nadal backburner będzie go mógł uruchamiać i jest to zgodne z licencją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na problem jest u zrodla, najprostsza z mozliwych.

Podobno Backburner wysyla jedno zadanie na jeden komputer, czyli nie da sie renderowac jenej klatki jednoczesnie na ekranie przez dwa komputery. Da sie ja oszem podzielic na fragmenty, ale nie renderowac jedna przez oba w tym samym momencie tak jak to robi Vray distributed rendering.

 

To by tlumaczylo moj problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności