Na fronta! Na fronta!:  0
Strona 1 z 14 12345611 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 131

Wątek: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2014

:)
    Awatar SWRSC
    Podziękowania

Domyślnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2014

Reklama widoczna tylko dla niezalogowanych użytkowników

Siema!
    Jak co roku zachęcam forumowiczów do brania udziału w WOŚP.
    Na ulicach deszczowo, więc dla tych, którzy spędzają niedzielę w domu organizator przewidział sporo możliwości uczestniczenia oraz wpłacania darowizn online: https://wspieram.to/wosp/

Więcej informacji na temat sposobów wsparcia:
    http://www.wosp.org.pl/fundacja/jak_nas_wspierac

Pozdrawiam!
    SWRSC

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

nie jestem przeciwnikiem wosp, przystanku, nie jestem przeciwnikiem wspierania innych darowiznami, z mojego konta co miesiąc schodzi kwota na fundację X (bo w UK 100%kwoty idzie na cele statutowe, obsluga jest z mojego podatku ktory zwraca fundacji panstwo - czyli sporo bo 20%, gdzie standardem etycznym fundacji m.narodowych jest 10%) ale wkleje to dla rownowagi, bo czym byloby podejmowanie decyzji bez mozliwosci wysluchania argumentow roznych osob.
    nosiłem kalesony zanim było cool

Member

Podziękowania

Domyślnie

Tak najlepiej szukac informacji na kwejku, z tekstu nie podpisanego imieniem autora..

:)
    Awatar SWRSC
    Podziękowania

Domyślnie

Ja tylko zaproponuje tym co mają inne zdanie przejść się do pierwszego lepszego szpitala, albo nawet małej kliniki na odział dziecięcy oraz pogadanie z rodzicami leczonych dzieciaków.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Nawet jeżeli "tylko" 50% szło by na szpitale, ratowanie dzieci to i tak nie powiem złego słowa na WOŚP.
    Zrobił koleś biznes który mu daje super przychody, w dodatku pomaga wielu ludziom/szpitalom.
    Np mojej znajomej dziecko żyje dzięki WOŚP.
    Niech 1 zł idzie na szpitale, druga 1zł niech idzie sobie gdzieś indziej. Mi to osobiście nie przeszkadza. A tym co to przeszkadza proponuję samemu założyć taką fundację, zbierać takie siano.. Robi chłop wiele dobrego więc też mu się należy.

Member

Podziękowania

Domyślnie

Sorry Olaf, szanowalem cie, ale teraz pochwaliles sie niesamowita wrecz ignorancja
    1. to co wkleiles jest czystym klamstwem
    2. moze ktos to zobaczy, sam nie sprawdzi i bedzie myslal ze to prawda
    3. w ten sposob, 'okradasz' WOSP - czyli chore dzieci z otrzymywanych dla nich darowizn - myslalem ze jestes doroslym facetem, a tu pojechales naprawde jakbys dopiero co z lekcji w gimnazjum wrocil
    4.
    demo:vimeo

Member
    Awatar piko84
    Podziękowania

Domyślnie

Olaf naczytał się hejterów, ne sprawdził i błysnął.
    W zaistniałej sytuacji przy pierwszej lepszej wizycie w polskim szpitalu (czego ci oczywiście nie życzę) będziesz miał moim zdaniem moralny obowiązek odmówić wykonania badań z użyciem sprzętu oznaczonego serduszkiem.

Swoją drogą nigdy w szpitalu nie widziałem sprzetu oznaczonego znaczkiem hejterów, widział ktoś coś takiego?
    Przynajmniej w tym roku już nie było takiego hejtowania jak w latach poprzednich, ale jak widać zawsze się ktoś trafi.
    Olaf jak chcesz pohejtować zbiórki na szczytne cele to była taka jedna na stocznię, gdzie do stoczniowców nie trafiła ani jedna złotówka, poszukaj sobie, albo posłuchaj w Radyjku M. Tam możesz poszaleć.

Biorąc pod uwagę ilość sprzętu jaka jest praktycznie we wszystkich spitalach oznaczona serduszkiem strach pomyśleć jak by ta nasza państwowa służba medyczna bez niego wyglądała. Chore jest rówież to, że tak na prawdę ludzie sami muszą zbierać kasę na to, co tak na prawdę powinno byc z naszych podatków.

Jurek robi kapitalną robotę i tak na prawdę nie wyobrażam sobie roku bez wielkiej orkiestry i brania udziału w lokalnych licytacjach.
    Poza tym tak sobie myslę że przez ostatnie 2 lata to robię inwestycję w soją miejscówkę i jak przyjdzie kiedyś się położyć w szpitalu to będę mógł śmiało poprosić pielęgniarkę o swoje łóżko
    Twardziel nie pije miodu. Twardziel żuje pszczoły.

sohcahtoa

Podziękowania

Domyślnie

W sumie nie czepiając się samej Orkiestry to gdyby jakoś bardziej normalnie w tym kraju podchodzono do umów o pracę i składki zdrowotnej oraz sporą część budżetu coraz mniej potrzebnej armii przerzucić na coraz bardziej potrzebną służbę zdrowia to sytuacja może lepiej, wyglądała.

member of
    Awatar olaf
    Podziękowania

Domyślnie

ok chłopaki, moge nie dać rady odpowiedzieć, bo jestem troche zapracowany a wyszłoby wypracowanie. Po raz kolejny powtórze, nie jestem przeciwnikiem fundacji. Ale wiedziałem, ze ruszą hejty, myslalem, ze na wyzszym poziomie, bo wykres pokazuje dystrybucję pieniędzy z FINAŁÓW, a nie z całej działalności WOŚP czyli sponsorów, darczyńców działających poza dniem finałowym, wszysktim innym datkom, sprzedaży praw i odsetkom od zgromadzonch pieniędzy. Plus minus 5% zgadza się to co jest napisane we wklejonym przeze mnie poście. WOSP przekazuje wiekszosc z FINAŁU na pomoc, poza finałem idzie na koszty administracjne, które na świecie zwykle wynoszą ok 10%. Hejty przyjmuję i liczę na wyższy poziom.

rozpruwacz nie jestem przeciwnikiem ofiarowywania dzieciom, zobacz proste wyliczenie.

A - moje comiesięczne datki na fundację w UK, przyjmijmy ze to jest okrągła liczba 10funtów:
    -na dzieci - 10funtów
    -na działalnośc statutową - 2funty ktore dokłada państwo
    SUMA: 12funtów - na cele statutoowe 10funtow

B - fundacja X w polsce 50pln
    -na dzieci ok 80% (przy zalozeniu wys. jak na polske standardu zarządzania) z kwoty netto czyli 32pln
    dodatkowo musisz zapłacić podatek od tej kwoty przed ofiarowaniem (np. jako pensja)
    SUMA 60pln - na cele statutowe: 32pln

C - WOSP - na cele statutowe idzie tylko pokazany w wykresie tort z finału, wszystko inne na koszty administracyjne, fundacja jest zwolniona z podatków, ale Twój datek nie jest zwolniony z podatku. Więc w przeciwieństwie do inncyh fundacji WOSP ma 50pln z Twojego datku a nie 40, Ty nadal płacisz ok 20% podatku dochodowego
    -na dzeci (z całego zysku fundacji) - max 55% (czy 50% jak twierdzi autor)
    -na działalność admin. 45% w tym - co mnie boli, bo też daję na WOŚP w finałach - także zysk z lokat z zebranych kwot - datego finał jest na początku stycznia
    SUMA: wydane przez Ciebie - 60pln, na cele statutowe 28pln

Druga sprawa - nie musicie mnie wysyłąc do szpitala by gadać z rodzicami - byłem wolontariuszem w hospicjum. Niestety krótko - fundacjom bardziej zależy na pieniądzach/datkach osób aktywnych zawodowo niż ich pomocy - musiałem odpiuścic nie do pogodzenia z ob. w firmie.

Nie hejtuje zbiórek, nie zachowujcie się jak dzieci u dentysty, ktore słysząc o problemie z zębem, płaczą ze będzie rwanie. Czasem wystarczy podać leki. Uważam, ze warto pokazać drugą stronę, bo fundacje w PL nie działają efektywnie. Argument 50% to i tak dobrze - jednym wystarcza - i ok, ale nie widze problemu, by z inteligentnymi ludzmi porozmawiać o tym, ze może warto wymusić lepszą efektywność w zarządzaniu pieniędzmi. Ale do tego trzebaby trafić na dojrzalsze grono rozmówców widzę.

Jedna rzecz - tez nie hejt, ale pewnie mało kto pojmie, tylko rachunek ekonomiczny. Fundacje w strukturze prawa kazdego kraju są tworami, za pomocą których państwo może działać lepiej - mają zniżki w podatkach, cłach, opłatach, by mogły funkcjonować tam, gdzie państwo nie do końca daje radę osiągnąć taką sprawność. Biorąc pod uwagę, że państwo zwalnia fundację z podatku krorpo, VATu, cła, tak naprawdę przekazuję ok 50% pieniędzy które zabrałby podmiotowi działającemu komercyjnie. Więc oferując ulgi fundacji liczy na efektywne działanie, fundacja ma dzięki temu znacznie większe fundusze. Jeżeli wykorzytuje około połowy przychodów, to tak naprawdę jej efektywność jest jedynie kilkuprocentowa w porównaniu do funduszu celowego czy innego tworu prawnego powołanego przez państwo w ramach budzetu.

Nie jestem przeciwnikiem fundacji, choć moj stary wykładowca z prawa uważa, ze to pralnie pieniędzy ('pomagać mozna bez fundacji, fundacje powołuje się by wyprać pieniądze' - jego słowa mniej więcej). Uważam, że fundacje nie sa dla nas żadną gwiazdką z nieba - są elementem polityki panstwa w zaspokajaniu potrzeb obywateli, do ktorej to się znacznie (poprzez ulgi, czyli uszczuplanie kasy budżetowej) dorzuca.

Taki ciekawostek prawny, fundacja korzysta ze zniżki na podattek dochodowy i importowy, a jeżeli kupuje sprzęt od firmy w EU rownież VAT. W związku z czym, każdy hejter dokłada się do sprzętu na którym nie ma logo WOSP w 100% (bo idzie z jego podatków) oraz przy wykorzystaniu mechanizmu zakupu przez spółkę z UE ale nie z polski - w ok 50% do zakupu sprzętu z logiem WOSP. Dzięki podatkom hejterów ten sprzęt może być 2x tańszy niż gdyby kupował go szpital prywatny (choc pewnie kupiłby go też przez fundację).
    Zatem załóżmy, że masz fundację, która ma olbrzymie zbiórki pieniędzy, a obywatele tego państwa mają wysoką tolerancję na niskie standardy zarządzania fundacjami, dodatkowo przeprowadzisz zbiórkę w styczniu i masz cały rok na lokaty, to kazde zabrane 100mln na sprzęt państwo w formie upustów dorzuca nawet do 50%, co podwaja wartość nabywczą każdej złotówki. Więc państwo bez fundacji A czy B by sobie poradziło, bo każda fundacja tak działa, zastąpiła by ja inna, moze o lepszym standardzie gospodarowania pieniędzmi. Ważne, by pieniądze podwojone przez państwo były jak najefektywniej wykorzystane. Jeżeli koszt administrowania fundacją wynosi powyżej 40%, to przy zaożeniu, że panstwo od Ciebie zabrało podatek dochodowy zanim przekazałeś pieniądze - fundacja finansowo nie generuje żadnych korzyści poza alokacją środków.
    Mówiąc prostszym językiem - kazde 100pln na taką fundację da taki sam lub mniejszy efekt niż zarezerwowanie tek kwoty w budżecie dla szpitala. Przy tak słabej gospodarności procent PKB przekazany na pomoc jest niższy niż gdyby poszedł bezpośrednio z budżetu.

Tyle teorii. Oczywiście, by oszczędzić sobie dodatkowych hejtów nie wspomnę, że pieniądze przezkzane z budżetu mimo tej samej efektywności dałyby jeden ważny dodatkowy czynnik - sprzęt należałby do nas - podatników, a nie do fundacji. Suma summarum, jeżeli Owsiak kiedykolwiek będzie miał złego nosa do ważnych ludzi i ktoś mu namiesza w finansach, to fundacja zawinie się z całym tym sprzętem. Czego mu nie życzę, bo to byłoby bardziej niż bolesne.

na deser ciekawostek semantyczny, na który łatwo odpowiedzieć jak się czytało akapit powyżej - jaka jest różnica między przekazała, a ofiarowała.

I dupa, wyszedł wykład. wisicie mi połowę roboczo-godziny
    Ostatnio edytowane przez olaf ; 13-01-14 o 18:15
    nosiłem kalesony zanim było cool

Member
    Awatar beny
    Podziękowania

Domyślnie

olaf, bull shit i tyle Ci powiem. Dlaczego porównujesz do naszej patologii administracyjnej kraje wysoko rozwinięte jak UK? Jakby nasze państwo w 10% tak gospodarowało pieniędzmi na WOŚP i kradło nawet 10 RAZY tyle co WOŚP byłbym naprawdę szczęściarzem, że żyję w tym kraju. Jasne, że najlepiej jakby każdy artysta grał za darmo, organizatorzy imprezy też, miasto dawałoby najdroższy kawałek ziemi w całej Polsce również bez opłat, a Owsiak odżywiałby siebie i rodzinę powietrzem! Jak w ogóle można gościa obwiniać o to, że potrafi tak obrócić zarobioną kwotą, że wyda 99% na pomoc potrzebującym, ale sam również da radę opłacić wszystko potrzebne do zorganizowania tej imprezy z pieniędzy BANKU! Odsetki lecą z banku! Gdyby nasz chory, chciwy i opasły rząd nie roztrwaniał 50% wpływów na swoją rozleniwioną i monopolistyczną administrację, nie potrzebowalibyśmy ani WOŚP ani żadnych innych fundacji. Co Ty w ogóle za argument zacytowałeś u góry jakiegoś debila - "Wrzucając pieniądze do puszki płacę podatek drugi raz!" - Jak można w ogóle być takim kretynem i tak to postrzegać jak autor tego tekstu? To znaczy, że jak ktoś choruje na raka i własnie przekroczył budżet na leczenie nowotworu w NFZ i błaga mnie o pomoc to mam mu powiedzieć "Przecież płacę składki - weź sobie z NFZ'tu"?? Ktoś z mojej bardzo bliskiej rodziny pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka - prawie połowa sprzętu tam się znajdującego jest właśnie dzięki WOŚP. Sram na to za przeproszeniem czy Owsiak zarabia na tej imprezie 10, 50 czy 100 milionów. Nie znam żadnej innej fundacji tak efektywnie pomagającej naprawdę potrzebującym tej pomocy ludziom w Polsce. Facet odkrył, że jedynym sposobem naprawdę uderzyć do ludzi jest robiąc im wielki show, a show kosztuje! Skąd ma wziąć te pieniądze? Z budżetu Państwa??? Noszzz kur*** nawet nie wiem czy to jest trolling czy jak, ale jak można być na tyle głupi by nie rozumieć jak to działa?? Jak przez takich debili jak autor tekstu przez Ciebie zacytowanego organizacja ta przestanie istnieć prześlę Ci osobiście zdjęcia z oddziału onkologii Centrum Zdrowia Dziecka żebyś miał świadomość kogo właśnie zabiłeś zasłaniając się zapłaconymi podatkami i zwalając winę na rząd.
    Beauty pass - dowcip życia twórców oprogramowania 3D - w większości przypadków, ani to beauty, ani pass.

Strona 1 z 14 12345611 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów