Skocz do zawartości

I7 4930K czy 2 x Xeon X5650 pod animacje i obszerne modele, co wybrac?


koen

Rekomendowane odpowiedzi

witam na razie docelowo zebrałem taki zestaw:

 

Procesor: Intel Core i7-4930K

Płyta główna: MSI X79A-GD65

Dysk SSD Kingston 120GB HyperX 3K

Obudowa Zalman Z3 PLUS CZARNA mATX ATX OKNO USB 3.0

Zasilacz Corsair CS Series 650W Modular 80+ GOLD

Pamięć Crucial Ballistix 32GB (4x8GB) DDR3 1600MHz

Dysk Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST2000DM001)

Karta graficzna GeForce GTX 760 Gigabyte 2GB

Cooler Thermalright HR-02 Macho Black-White

 

 

cena 5800zł

 

 

Moją główną pracą jest tworzenie animacji o bardzo duzych rozmiarach modeli (niekoniecznie o fantastycznej jakosci), pracuje w 3ds max + vray i rendery nie raz po 7000 klatek animacji gdzie sredni czas renderowania klatki w hd to 2-3min na sprzecie klasy i72600k. Oprócz tego co jakis czas wizki exteriory rowniez duze modele, i praca w autocadzie na duzych plikach.

 

Przeglądając ten dzial wpadlem gdzies na wpis ze moze warto zamiast podobnego zestawu zainwestowac w 2 x Xeon x5650 i do tego dobrac plyte odpowiednia i lepiej bedzie sie sprawdzac jesli chozi o render itd.. Co o tym myslicie? jesli warto to jaką płyte do tego dobrac , oraz ogolnie czy coś pozmienialibyście w moim zestawieniu w docelowym zestawie?

 

Pozdrawiam

Karol Bulanda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja mam xeony l5639 na plycie evga sr-2. jezeli dobrze pamietam to bylo cos kolo 16 punktow w cinema bench, po podkreceniu.. Bez krecenia chyba 11.. Wydaje mi sie ze lepiej jednak isc w i7, zawsze to nowsza technologia. Albo jeszcze zaczekac na 8 rdzeniowe i7..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie się podpiąć pod temat.

Stoję obecnie przed podobnym dylematem. Przesiadam się z i7-2600K.

Wybór - używana stacja na 2x X5650 albo nowy składak na 4930K.

Wg danych 3dfluff:

2x X5650 @ 3,6Ghz daje 1783 w Cinebench R15

i7 4930K @3,6Ghz daje 1237 w Cinebench R15 (nawet do ok.1300 @4,5Ghz)

Pytanie, nowa technologia czy nieco większa wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policz jak pracujesz. jezeli Twoja glowna praca to modelowanie/mapowanie/ustawianie świateł a w mniejszym stopniu rendery, to lepiej będzie pojsc w 1procesor i dobrą (lub jakakolwiek) Cude do podglądów. Jeżeli liczysz animacje, to kazda minuta ważna i na pewno dwa procesory wygrywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olaf Chyba jednak bardziej mi zależy na prędkości renderingu CPU.

Ja akurat animacje rzadko robię (architektura). Na razie bywają prace gdzie jedno ujęcie liczy się 1,5 godziny a mogło by 45minut :)

Poza tym czasem odpalam maxa na low priority w tle i robię coś w cadzie (na tyle na ile ram pozwala)

tutaj akurat 24 wątki chyba sprawdziły by się lepiej. Poprawcie mnie jeśli się mylę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tylko że X5650 nie pracuje na 3.6 Ghz tylko na 2.8 chyba, licząc z turbo.

Jedyna płyta która potrafiła kręcić Xeony to EVGA SR-2, obecnie w Polsce nie do kupienia, jedyne źródło to ebay gdzie trafia się czasami ale rzadko i sporo trzeba wybulić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za specjalnie znam się na sprzęcie ale mam pudło z 2x X5650 i drugie z 2x e5-2689.

Stare xeony - 5650 są w porównaniu do nowych e5 o niebo stabilniejsze i nie grzeją się praktycznie w ogóle -do animacji idealne.

Nie są kręcone i siedzą na intelowskiej płycie workstation s5520scr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tja, szukałem też jakichś nowych 2 xeonów w rozsądnym stosunku mocy do ceny na LGA2011 i tylko E5-1650v2 sie nada nie rujnując mnie finansowo.

Ale to i tak puszka wyjdzie w komplecie ok 10tys. z osprzętem (raptem 32gb ramu).

Na razie drążę temat. Mam ok 7tys. "unijnych", powiedzmy że coś mógłbym dorzucić ze środków własnych.

Da się zbudować rozsądną dwuprockową "workstation" poniżej 10K ???

Jak nie, to pierniczę to i kupuję i7 4930K a własne środki przeznaczam na pluginy do maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podejrzewałem. Dzięki.

Planowałem jeszcze płytę dwuprocesorową z jednym xeonem i drugi dokupić w trzecim kwartale, jak wypracuję znowu jakieś oszczędności,

ale chyba kombinuję jak kuń pod górkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tylko że X5650 nie pracuje na 3.6 Ghz tylko na 2.8 chyba, licząc z turbo.

Jedyna płyta która potrafiła kręcić Xeony to EVGA SR-2, obecnie w Polsce nie do kupienia, jedyne źródło to ebay gdzie trafia się czasami ale rzadko i sporo trzeba wybulić.

 

 

 

Problem tylko że X5650 nie pracuje na 3.6 Ghz tylko na 2.8 chyba, licząc z turbo.

Jedyna płyta która potrafiła kręcić Xeony to EVGA SR-2, obecnie w Polsce nie do kupienia, jedyne źródło to ebay gdzie trafia się czasami ale rzadko i sporo trzeba wybulić.

 

 

intel I7 4930

 

i7 ma tylko o 1 instrukcje wiecej, nową AVX.

12 wątków

i7 4930k 5 GT

22nm

Max 64GB ram

 

 

Xeon X5650

 

Xeony X5650 posiadają więcej instrukcji łącznie z sse 4.1 sse 4.2 , AVS, ale brak AVX które bardziej się przydają w pracy

24 wątki

X5650 6,5GT na procesor

W renderingu wszystkie 6 rdzeni ma 2,925ghz

32 nm

Procesory na serwerowym chłodzeniu maja 60-65 C Na renderingu. normalnie bez paracy 32 c 27W poboru prądu / 1 CPU

 

 

Moja opinia z pracy na Procesorach serii i7 1155 / 2011

 

i7 2600k / i7 3820 bez podkręcania przy 16 gb 1600 / 1866 w renderingu wysypują się,na Xeonach 5650 16 gb ram ECC nie ma tego problemu (nawet na tych samych scenach)

to chyba Kwestia ramu ECC którego nie doświadczysz w i7

 

Cena ramu i7 16 gb to 600zł Procesor max obsłuży Ci 64 WIN 7 premium 16GB

Jak włożysz 64 gb to zbankrutujesz nawet za 2 lata i na końcu i tak nie będziesz miał korekcji błędów jak w kościach serwerowych.

 

cena ramu Do X5650 16Gb 1333 400 zł,

na płycie wsadzisz 64gb za 1600zł Albo i miiniej ( kości 2gb) a nie jak na 4930k za 2400zł

każdy 5650 obsłuży 266gb

 

Xeony bez podkręcania są wydajniejsze od 4930k

Dłużej sie nacieszysz niezawodnością , jesli bedziesz działać na płycie serwerowej

Płyty;

1 Pci e X16 900żł

2 PCIE x 16 1700żł

8 Pcie x 8 1500żł

nowe w pudelkach .

 

Z reszta kto się przesiadł na rozwiązania serwerowe w renderingu / nie wróci do konsumenckich.

 

 

{Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z reszta kto się przesiadł na rozwiązania serwerowe w renderingu / nie wróci do konsumenckich.

 

{Pozdrawiam

 

Też aktualnie stoję przed dylematem wyboru nowego sprzętu i zacząłem szperać w sieci w poszukiwaniu alternatywy dla nowego procka intela i7 5820K. Znalazłem rozwiązanie oparte o 2 Xeony starszej generacji- wspomniane przez Was wyżej X5650 (albo X5670). Z jednej strony nowa technologia, instrukcje AVX 2.0 (podobno sprawdzają się w nowym vray-u. Podobno), wyższe taktowanie itd. Z drugiej jednak strony cena może trochę zniechęcać (do procka dochodzą ceny płyty głównej i pamięci DDR4). Jest to chyba jednak rozwiązanie bardziej przyszłościowe. 8-rdzeniowe procesory za jakiś czas stanieją i po doinwestowaniu uzyskujemy 2 kolejne rdzenie (4 wątki!).

 

Ekonomia przemawia za Xeonami, ale co z szybkością i komfortem pracy w programach? Czy do starszej, dwuprocesorowej, stacji da się dobrać bardzo wydajną kartę graficzną? Nie chciałbym kupować żadnej odmiany Quadro, bo moim zdaniem to wyrzucona kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaki79, ja też miałem tak zrobić. W końcu padło na 2 używane Xeony E5-2680 v2.

Po półrocznej pracy na takim zestawie stwierdzam, że oprócz 3,5x zysku na czasie renderingu, jakichś spektakularnych zysków mocy systemu nie widać :) w porównaniu do starego i7 2600K@4,6Ghz.

 

Zyskałem z 770 pkt w Cinebench R15 na 2660pkt. Analogiczny postęp w 3ds Max. To co renderowało się godzinę, robi się w 15-20 minut.

Przy 2x X5670 mógłbym uzyskać około 1360pkt. Byłby to zawsze jakiś postęp, ale tylko w programach wykorzystujących wszystkie rdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plr- no świetnie, ale jeden procesor E5-2680 v2 kosztuje tyle co cały zestaw na i7 (np. 5820k- 6 rdzeni). Nawet kupno i7 5960x (8 rdzeni) wyjdzie sporo taniej. Chociaż w tym drugim przypadku najlepiej jest poczekać aż stanieje. Jako topowy i7 cenę, póki co, ma kosmiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... heh... znam miejsce w którym można kupić 12 i 18 rdzeniowce ( 24 i 36 HT ) i to w wersji półkowej a nie ES ( te często mają problemy z nowymi Bios-ami) za 65 % i oczywiście na fakturę z zachowaniem 36 m-cznej gwarancji :D

 

matszklar- widziałem "te" stacje na stronie i powiem tylko, że są świetne. Niestety, to nie jest sprzęt na moją kieszeń. Jeszcze :cool:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuję na 2 x Xeon 2969 v2 12 core każdy.

Moim zdaniem jeśli wchodzić w Xeony to te V2 lub nowsze V3.

Starsze ver Xeonów były mało wydajne.

 

Jeśli w tym momencie nie masz kaski na stację z GPUComputer (a tam są najtańsze) to kup i7.

A może za jakiś czas wpadniesz na pomysł renderingu na GPU i wystarczy dokupić ze 2 karty graficzne?

W takim wypadku od razu najlepiej kupić porządny zasilacz.

 

Ja bym nie patrzył na różnice w Benchmarkach rządu 20% bo w realu to jest niewielka różnica.

 

Reasumując albo ostro w Xeony ale w tedy to kosztuje albo i7 takie jest moje zdanie.

 

Możesz też się dogadać z GPUCom ....., że teraz kupujesz 1 Xeona a np. za kilka mc dokupujesz drugiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności