Skocz do zawartości

crash666

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim dawno mnie tutaj nie było, chciałbym powitać wszystkich forumowiczów i poprosić Was o pomoc. Od jakiegoś czasu interesuje się grafiką, ale w moim przypadku problem jest taki, że nie potrafię porządnie zasiąść do jakiegokolwiek projektu, ponieważ brak mi motywacji i pewności siebie, chciałbym żebyście rozwiali moje wątpliwości i odpowiedzieli na kilka pytań, które mam nadzieję ułatwią mi kolejne podejście. Pytania dotyczą game artu, leven designu. Dla was to bułeczka z masełkiem, a dla mnie to dobry teoretyczny kopniak na start w moją leniwą d**e.

 

Na polycount i innym forach jest pełno wątków, w który ludzie umieszczają swoje prace z silników do gier (UDK, CRYengine), z mega fajnym klimatem, efektami pyłu, brudu, ciepła od ognia, wszystko jakby wyszło prosto z pieca ;)

 

A pytanka są następujące:

 

1. Jaki silnik polecacie na początek czy może każdy jest dobry na start?

2. Jaki jest workflow przy projektowaniu takiej sceny (level design - bardziej klimatyczne interiory).

3. Jakich zasad powinien się trzymać każdy dobry level designer ?

4. Ile poly powinny mieć modele ? Jakie są ograniczenia i nakazy techniczne narzucane przez silniki ?

5. Jakich rozmiarów tekstur powinno się używać i od czego jest to zależne, z jakich mapek powinno się najczęściej korzystać i gdzie je tworzyć (photoshop, crazyBUMP wystarczy) ?

6. Jak stworzyć takie efekty jak pył, ciepło, ogień, wilgoć ?

7. Czy zawsze trzeba robić high poly, wypalać mapki i narzucać to na low poly ? Nie można tak po prostu wrzucić do silnika oteksturowanego high poly ?

 

Jestem świadomy, że pytania są na poziomie raczkującego NOOB'a, ale jestem pewien że jak to sobie ogarnę w głowie to wszystko pójdzie ładnie z górki. Mój problem jest taki, że mam dużo teorii, ale nie potrafię tego złożyć do kupy (nadmiar informacji), nie wiem jak to krok po kroku trzaskać, żeby szło ładnie i gładko a chciałbym się trzymać ogólnie przyjętych zasad żeby szybko levelować ! Proszę o nie odsyłanie mnie do teoerii z google'a, odwiedziłem masę stron (digital tutors, 3dtotal, evermotion, lynda), ale nie mogłem znaleźć tam żadnego videotutoriala, rozwiałby wszystkie moje teoretyczne problemy, chyba że uważacie że któryś tutorial jest na prawdę warty obejrzenia od deski do deski to z chęcią przyjmę link do takowego.

 

Gdyby ktoś z was miał jeszcze jakiekolwiek porady, tipsy dotyczącego game art'u, swoje spostrzeżenia na ten temat to chętnie o nich poczytam.

 

Z góry dziękuję wszystkim za poświęcony czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Zacznę od tego, że nigdy nie zrobiłem modelu do gry, ale bardzo dużo o tym czytałem, widziałem także kilka kursów, zatem teoretycznie wiem na czym to polega.

Jednakże taka teoretyczna wiedza ma się nijak do samego tworzenia projektowania.

 

Motywacji i pewności siebie na 100% nabierzesz w chwili gdy ktoś kto w twoich oczach jest świetny w 3D pochlebnie wypowie się o twojej pracy, to chyba cieszy najbardziej, gdyż samemu nie będziesz w stanie zbyt szybko ocenić swojego poziomu.

 

Odpowiem częściowo na twoje pytania, bo pytasz zbyt "szeroko" i nie jestem w stanie odpowiedzieć na wszystko.

 

1. Najbardziej lubię Cry Engine, oczarował mnie w chwili gdy grałem w Crysis'a pierwszego i ja bym wybrał ten silnik do zabawy, ale próbowałbym także UDK, i bardzo obecnie populanego UNITY.

 

Ta strona moim zdaniem zawiera najlepsze kąski jeśli chodzi o naukę w kierunku tworzenia gier.

 

http://eat3d.com/training_videos

 

Znajdziesz tam np. tutorial jak stworzyć model DOZER'a zaczynając od Hi-poly, przez Low-poly i na teksturowaniu i osadzeniu w silniku gry (bodajże w UDK) skończywszy.

Model ląduje na pustynnym podłożu więc zawiewa piaskiem w blachę, fajny efekt końcowy!

Oprócz tego znajdziesz tam świetny tutorial tworzenia fontanny, tutaj dochodzi Zbrush, więc możesz zobaczyć jak powstaje detal.

Oraz wiele innych dobrych tutoriali.

 

2. Wszystko zależy od oprogramowania, ale mniej więcej wygląda to następująco.

 

a. modelowanie Hi-poly, Low-poly, Unrawpping (3ds Max)

b. rzeźbienie (Zbrush)

c. teksturowanie (Quixel Suite, MARI, Photoshop, Bitmap2Material, CrazyBump)

 

Podgląd modelu w wybranym silniku gry.

 

3. Każdy dobry Level Designer powinien znać grę do której tworzy level, i mechanikę gry, bez tej wiedzy nie powstanie dobry level.

 

4. Wszystko zależy od zastosowania modelu, najlepsza odpowiedź to "jak najmniej"

Najlepiej jest wyciągnąć model z gry i samemu zobaczyć ile liczy sobie poly, np. chcesz wymodelować karabin podobny do tego z Counter Strike GO, wyciągasz go ładujesz do programu 3D i gotowe.

 

5. Przerób jakiś tutorial odnośnie teksturowania, programy do teksturowania wymieniłem wyżej.

 

6. Musisz nauczyć się silnika gry.

 

7. Jeśli tworzysz modele do gry to zawsze.

 

nie wiem jak to krok po kroku trzaskać, żeby szło ładnie i gładko a chciałbym się trzymać ogólnie przyjętych zasad żeby szybko levelować !

 

Nie ma ogólnie przyjętych zasad.

Masz zdobywać wiedzę odnośnie tego co lubisz robić, czego chcesz się nauczyć.

Ja zacząłem od modelowania, bo chciałem być w tym dobry.

Dopiero jak nauczysz się modelować możesz iść dalej, np. teksturowanie, albo rzeźbienie w Zbrush.

 

Albo jeśli chcesz projektować tylko levele do gier to odpuść sobie tworzenie modeli i skup się na nauce silnika do gry, budowaniu świata w wybranym silniku z gotowych assetów.

To osobna działka, która także zabierze Ci wiele czasu.

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności