Skocz do zawartości

Stanowiska VFX - artykuł


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Artykuł ten powstał z myślą o osobach, które chcą związać się w jakiś sposób z branżą efektów specjalnych (VFX). Merytoryczną stroną tekstu zajął się Albert Szostkiewicz, osoba z bardzo dużym doświadczeniem jeśli chodzi o pracę przy efektach specjalnych (aktualnie Sr. Effects Technical Director w ILM, wcześniej pracujący w takim firmach jak WETA, Sony).

 

Więcej: http://max3d.pl/artykuly/6635/stanowiska-vfx-hierarchia-i-nazewnictwo-stanowisk-w-pracy-zwiazanej-z-efektami-specjalnymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja pytam... senior artist, Platige Image? :)

 

senior artist [.......] ? o jaka dziedzine pytasz ? :)

 

W polsce nie zarabia sie malo. Albo inaczej - Za granica nie zarabia sie duzo. Sumy moga wydawac sie wysokie ale jak do tego doliczy sie podatek 30% czasami nawet 53%!!!, 3x wyzszy koszt zycia (czy to w Australii, czy Nowej Zelandii czy kanadzie, za mieszkanie placilem 1600-2000$/m) to w kieszeni nie zostaje ci sporo pieniedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lowca Mongolow

Zalezy tez co rozumiec przez senior artist, skill czy czas zasiedzenia. Niektorzy sa juz mocno senior. Ci z bardziej wytartymi krzeslami ogolnie potrafia wyszarpac wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nadmorskidomseniora.pl

 

@Albert, możesz coś więcej o tych podatkach, gdzie jest 30% a gdzie 53%.

Ze strony http://www.cra-arc.gc.ca/tx/ndvdls/fq/txrts-eng.html wynika, że w Kanadzie jest progresywny podatek, który w większości wypadków będzie na poziomie ok. 25% o ile dobrze odczytuję i o ile jest to właśnie stosowany tam podatek dochodowy. Nie mam pewności, więc sprostuj proszę.

 

Znalazłem też stronę http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Poland&city1=Warsaw&country2=Canada&city2=Vancouver&displayCurrency=PLN, na której dane z grubsza odpowiadają rzeczywistości, przynajmniej na podstawie innych miejsc, które znam.

Rozumiem, że porównujesz głównie ceny piwa :) W przeciwnym razie 3x droższe życie może być nieco zawyżonym szacunkiem.

Tak czy siak wygląda na to,*że relatywnie senior popychacz powinien zarabiać w Polsce jakieś 10-12K i pewnie tak jest. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tydzien to srednio wychodzi ze 2.5K z weekendami i swietami. Brutto brunetti oczywiscie.

Showbiznesem i reklamą powinni się zająć ludzie zwalczający sekty.

 

Jak opiszesz swoją karierę z miejsca, w ktorym nie zarobisz wiecej, nie awansujesz, nie nauczysz się niczego nowego?

Kto na Ciebie będzie czekał z posadą jak będziesz miał 50lat, skoro szczyt miałeś 20lat temu i lepiej zatrudnić 30to latka, moze wytrzyma 5lat bez widywania rodziny.

Nie pisze tego personalnie. Taka uwaga do 'seniora'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nadmorskidomseniora.pl

 

@Albert, możesz coś więcej o tych podatkach, gdzie jest 30% a gdzie 53%.

Ze strony http://www.cra-arc.gc.ca/tx/ndvdls/fq/txrts-eng.html wynika, że w Kanadzie jest progresywny podatek, który w większości wypadków będzie na poziomie ok. 25% o ile dobrze odczytuję i o ile jest to właśnie stosowany tam podatek dochodowy. Nie mam pewności, więc sprostuj proszę.

 

Tax w Kanadzie jest rozny od prowincji do prowincji i zrzuca sie na to kilka podatkow na raz. Mozesz poszukac online kalkulatory, troche lepiej to opisza. (http://www.ey.com/CA/en/Services/Tax/Tax-Calculators-2014-Personal-Tax)

Np. https://simpletax.ca/calculator, wpiszesz dla przykladu $120.000/y i masz:

You'll owe about $32,906 in taxes: $22,936 in federal tax and $9,970 in provincial tax.

Your after-tax income is $87,094, average tax rate is 27.4%, and marginal tax rate is 40.7%.

Do tego jeszcze dochodza kwestie RSPP, inwestycji, dodatkowych nadgodzin ktore musisz opodatkowac i wiele innych. Nie jestem specjalista w podatkach ale nie jest to tez takie bezposretnie sprawdzenie tabelki niestety.

 

 

Znalazłem też stronę http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Poland&city1=Warsaw&country2=Canada&city2=Vancouver&displayCurrency=PLN, na której dane z grubsza odpowiadają rzeczywistości, przynajmniej na podstawie innych miejsc, które znam.

Rozumiem, że porównujesz głównie ceny piwa :) W przeciwnym razie 3x droższe życie może być nieco zawyżonym szacunkiem.

 

Jak napisalem 3x drozej, to ogolnie zaokraglalem i mialem na mysli codzienne zycie - wszystkiego. np:

przecietny obiad na miescie to koszt $10-$20 (czyli od 30-60zl)

Wczoraj poszlismy z dziewczyna do restauracji (zadna wykwintna restauracja, lokalna siec, bar+pub) - 2 steki+lampka czerwonego wina - rachunek $100 (300zl)

Wynajecie mieszkania w centrum Vancouver (gdzie wszystkie firmy sa)1600-2000/m (4000zl - 6000zl)

 

https://skyrisefoods.com/store/pc/viewCategories.asp?idCategory=586

Tu np mozesz sprawdzic sobie ceny jedzenia w sklepie.

 

Tak czy siak wygląda na to,*że relatywnie senior popychacz powinien zarabiać w Polsce jakieś 10-12K i pewnie tak jest. :)

Tak powinno byc, tak w niektorych firmach powinienes sie dogadac.

ludzie zaczynaja od 3000-4000, mid powinien byc okolo 5000-8000, sernior/lead powinien dojsc do 12000.

Jak sobie poscielisz tak sie wyspisz :)

Dla przykladu, niektore firmy w Polsce (nie, nie mowie o Platige teraz) oferowaly mi okolo 15k/m 3-4 lata temu. Oznacza to, ze w ich budzecie sa to realne kwoty (bo realnie nie mogl bys zarabiac wiecej niz klient placi za projekt) i wiem, ze ludzie w naszej, Polskiej dzialce jako seniorzy/leadzi zarabiaja takie oraz wieksze kwoty dzis.

 

 

Zalezy tez co rozumiec przez senior artist, skill czy czas zasiedzenia. Niektorzy sa juz mocno senior. Ci z bardziej wytartymi krzeslami ogolnie potrafia wyszarpac wiecej.

 

Senior artist jest dokladnie opisana pozycja w tym zawodzie. w VFX jest to udokumentowana liczba lat pracy nad FILMAMI (z tego co pamietam min. 5 lat) + twoje udokumentowane doswiadczenie - demoreel, referencje. W reklamach strzelal bym podobnie.

Nie biore tu pod uwage firmy MPC w ktorej wychodza jakies glupoty gdzie ludzie z 1 rokiem doswiadczenia zostaja leadami itd :)

 

 

 

Jezeli mowimy o zagranicznych zarobkach VFX to pamietajcie, ze senior comp/roto moze nie byc taki sam jak sernior FX/Rigging. Niektore firmy staraja sie trzymac podobne kwoty wzgledem doswiadczenia ale w praktyce nie zawsze tak jest i czasami roznice miedzy dzialkami sa wrecz drastyczne. Comp/roto moze byc 2x mniej niz FX/Rigging. Pojedyncze przypadki tez zdarzaja sie, ze senior comp bedzie taki jak senior Rigging.

Edytowane przez tmdag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Albert

Dzięki za sprostowanie kwestii podatków.

Jeśli chodzi o koszty życia, to myślę, że trudno to porównywać zupełnie wprost, również dlatego, że wydatki magicznie rosną wraz ze wzrostem zarobków. Ale nie sprzeczam się o to, pewnie masz rację.

Co do reszty, wiadomo, szczególnie w odniesieniu do dużych studiów. W boutikach jest inaczej, ale znów, wszystko zależy od profilu firmy i popytu na konkretne umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszty życia, to myślę, że trudno to porównywać zupełnie wprost, również dlatego, że wydatki magicznie rosną wraz ze wzrostem zarobków. Ale nie sprzeczam się o to, pewnie masz rację.

 

Nie mowie o ilosci wydawanych pieniedzy. Mowie o standardowym trybie zycia, nie studenckim gdzie mieszkasz z 5cioma znajomymi i na obiad jest konserwa :)

 

Jezeli za obiad w Polsce zaplacisz 10-15zl to tutaj zaplacisz 10-15$. Jezeli za piwo w Polsce zaplacisz 8-10zl to tutaj zaplacisz 8-10$. Jezeli za mieszkanie na miesiac zaplacisz 1600-2000zl to tutaj zaplacisz 1600-2000$.

 

Roznica miedzy PLN a CAD to na dzien dzisiejszy 2.94zl (z czego zaokraglam do 3zl) czyli stad moje zaokraglenie, ze zycie jest 3x drozsze. Oczywiscie biorac na logike - to jest bardzo ogolne zaokraglenie a nie regola :)

Niektore rzeczy sa tu mega tansze (np elektronika) aniektore mega drozsze.. ja tak pisalem o 'zyciu codziennym'.

Ale piszac o tym, chcialem tylko powiedziec, ze te magiczne sumy z tabelek ktore wydaja sie kosmicznymi kwotami, inaczej wygladaja gdy zaplacisz z tego podatek 40% i wydasz ~3x wiecej na zycie. W kieszeni zostanie ci DOKLADNIE tyle samo co by zostalo Ci w Polsce przy relatywnych zarobkach.

Co nie oznacza, ze nie oplaca sie wyjezdzac ! Zdobycie dosiadczenia, poznanie ludzi, zwiedzenie swiata jest priceless! Ja jestem bardzo szczesliwy z dokonania takiej decyzji. Zdobywajac doswiadczenie rowniez mozesz relatywnie wymagac wiekszego wynagrodzenia. Bo te tabelki z zarobkami z google tez nie sa regula. Po pierwsze sa przestarzale po 2gie wyceniasz swoja wiedze i umiejetnosci !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówię, to Ty masz porównanie, więc wiesz lepiej.

Ale warto zauważyć, że jeśli zamierzasz wrócić, to jeśli cokolwiek odkładasz, to odkładasz też 3x więcej. :)

Pozdrawiam

 

Z moich wyliczen nie koniecznie odkladasz 3x wiecej. To tyczy sie tylko wydatkow a w kieszeni zostanie ci tyle samo co w polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albert- wyliczenia wyliczeniami - pytanie mam takie: czy chciałbys wrócić do Polski ? (uściślając -interesuje mnie zero-jedynkowa odpowiedz - tak lub nie ;)

 

Pytanie zadane w trybie warunkowym nie może mieć tak naprawdę zero-jedynkowej odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albert- wyliczenia wyliczeniami - pytanie mam takie: czy chciałbys wrócić do Polski ? (uściślając - tak lub nie ;)

 

Odpowiedz na to pytanie nie miala by nic wspolnego z praca ani zarobkami :) Poki co postanowilem zwiedzac swiat i znalezc dla siebie najlepsze miejsce w ktorym bedzie mi sie dobrze zylo. Mogl bym wymieniac za i przeciw ale to jest juz osobna i dluzsza rozmowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że zwiedzanie świata w branży VFX jest ograniczone tylko do kilku miejsc na globie. Planujesz bardziej egzotyczne miejsca, jak Singapur, Indie i Chiny? :)

 

Jezeli chodzi o prace - nie :) Singapur, Indie, Chiny oraz UK najgorzej placa, bez nadgodzin i nie traktuja ludzi najlepiej. Ale zwiedzic poza praca to z checia zwiedze wszystkie te miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie dobrze mieszka w Vc i moge sam pracujac utrzymac cala rodzine z dziecmi dwoma i jeszcze mi zostaje w kieszeni

 

jak ktos jest zainteresonawy dokladnymi cenami to jest fajny portal ktory jest calkiem dokladny i sa wszsytkie znane miasta swiata do wyboru :

 

http://www.numbeo.com/cost-of-living/

 

mozna porownac cene mleka, mieszkania , sprawdzic sluzbe zdrowia czy poziom przesepczosci , co kogo interesuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By sprostowac moja wypowiedz - mi sie tez bardzo dobrze zyje w Vancouver :) roznice cen podkreslalem tylko dlatego, ze kiedys jak patrzylem na te ogromne sumy w tabelkach to wydawalo mi sie, ze to az niemozliwe, ale po opodatkowaniu, wydaniu pieniedzy na zycie to schodzi sie na ziemie.

Ale musze przyznac, ze z ciekawymi projektami, ubezpieczeniem zdrowotnym od firmy, tania elektronika i pieknymi okolicami i kultura na innym poziomie, ciezko bylo by sie rozstac :)

 

Jezeli ktokolwiek ma mozliwosc wyjazdu w te kierunki to jak najbardziej polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staszku, też właśnie znalazłem tę stronę i podałem ją wcześniej w tym wątku, ale trochę zgłupiałem, bo jednak nie wynika z niej 3x droższe życie w Vancouver. Ale już*nie chcę wałkować tego tematu. Najwyraźniej to zależy od wielu czynników.

 

Założę się, że jak tam pojechaliście, to wzrósł poziom przestępczości... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny link. Nie wiem jak czytać wykresy przestępczości. Londyn ma relatywnie niskie, ale jak kiedyś sprawdzałem statystyki policyjne dla okolicy (podobna mapa), to w obrębie 1mili zabito 20osób w ostatnim miesiącu i bylo kilkaset napadów rabunkowch. Okolica raczej spokojna :)

Swietna zakładka z kosztami produktów w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności