Skocz do zawartości

Książka do studiowania anatomii


Ottom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem powoli zabierać się za Zbrusha i tu mam pytanie do was.

Jakie polecacie książki do studiowania anatomii człowieka, czy zakup książki "anatomy for sculptors" od anatomy4sculptors.com będzie dobrym wyborem? Szczerze powiem, że szukałem trochę na ten temat i właśnie ta pozycja przykuła moją uwagę najbardziej.

 

Pozdrawiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie miałem stycznosci z ta pozycja. Jesli zdecydowałbys sie na videotutorial, zamiast ksiazki(moim zdaniem bardziej praktyczne rozwiazanie), to tutaj masz swietne tutoriale od Gnomona:

 

http://www.thegnomonworkshop.com/store/products/tutorials/zpe_series/

 

A tutaj cała seria tutoriali od Digital Tutors:

 

http://www.digitaltutors.com/software/ZBrush-Sculpting-tutorials

Edytowane przez MariushO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jak kto woli :) Posiadam wszystkie tutoriale z Gnomona na temat anatomii, digital tutors i ksiazke Anatomy for Sculptors, najlepsza okazała sie ta książka.

 

No oczywiscie masz racje :D.

@Ottom niech sam wybierze. Ale ciezka praca go czeka, czy to ksiazka czy videotutorial to i tak trzeba cwiczyc, cwiczyc a jak rece zabola, to dopiero wtedy cwiczyc :p.

 

Powodzenia i miłych godzin pracy w Zbrushu, bo to swietny soft.

 

Edit: tablet to absolutny "must have" jesli zamierzasz powaznie zabrac sie za Zbrusha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

póki co to mam tablet od siostry, w biedronce jakiś kupiła :D

Studia właśnie rzuciłem, do roboty będę się wybierał, ale coś widzę że 1 wypłata na książkę+ konto BASIC na digital tutors. za 2 wypłatę się kupi jakiegoś wacoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o książkę to zależy mi na tym żeby była pod ręką, żebym na bieżąco mógł odnosić się do materiałów w niej zawartych. minimalizowanie 1 okna żeby odpalić pdf i tak w kółko nie jest moim marzeniem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :) Zapomnialem dodac wczesniej, ale dobra tez jest Digital Sculpting Human Anatomy by Scott Spencer.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Maly dodatek, wlasnie wszedlem na strone i zauwazylem. Od 30 Stycznia Digital Tutors bedzie za darmo przez 3 dni

 

https://www.digitaltutors.com/11/register.php?utm_source=Forum&utm_medium=ForumUpdates&utm_campaign=Forum72HoursFree

 

Może Ci to przydać, szczegolnie jesli zainstalujesz trial programu Camtasia i sprawnie go użyjesz ;)

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie istnieją żadne zdjęcia ludzi, bo nikt nigdy nie sfotografował ani mężczyzny, ani kobiety.

 

Jedyne wyjście, żeby się zorientować jak wyglądają Homo Sapiens Sapiens (Człowiek Współczesny), to książka do anatomii z wyidealizowanymi rycinami nakoksowanego i odwodnionego mężczyzny o aryjskich rysach twarzy. Kobiet się i tak nie rzeźbi, bo za słabo widać mięśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikkiz - nauka wyidealizowanej sylwetki męskiej jak i kobiecej to podstawa potem, potem można bawić się w tłuściochów i chudzielców. nie rozumiem tego "nikt nie sfotografował ani mężczyzny, ani kobiety" przeciez pelno zdjęć w necie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to ja nie rozumiem, dlaczego lekarze, masażyści i inne pochodne zawody związne ze studiowaniem ludzkiego ciała kupują świetnie i drogie ksiązki, w których wszystko jest dokładnie opisane...przecież mogą znaleźć obrazki w internecie i też się nauczą ;o

 

To też był sarkazm. A teraz, jeśli nie masz nic ciekawego i inteligentnego do napisania to po prostu nie wtrącaj się do dyskusji :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz, jeśli nie masz nic ciekawego i inteligentnego do napisania to po prostu nie wtrącaj się do dyskusji

 

No nie mam, już wam się nie będę wtrącał, bo wprawdzie jeszcze nie umiesz, ale za to już wiesz jak się najlepiej nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A teraz, jeśli nie masz nic ciekawego i inteligentnego do napisania to po prostu nie wtrącaj się do dyskusji :))...

 

Wszyscy maja prawo wypowiedzi, nawet sarkastycznej...@ikkiz, jesli dobrze mysle, nie bez kozery użył sarkazmu...

Wiec nie unoś sie wyżej niż Twój wzrok sięga... :p

Sorry za ironie i pozdrawiam!

Edytowane przez MariushO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś, ja nie umiem, więc wiem co pomaga w ciągłej nauce laikowi takiemu jak ja i na pewno nie są to "obrazki" z internetu.

 

Ty za to umiesz, co widać po Twoich pracach, więc następnym razem może napisz coś mądrego zamiast rzucać "inteligentnymi" sarkazmami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejdź sobie Jack na 3d.sk i poszukaj jakiejś idealnej sylwetki męskiej, albo kobiecej. Są tam zdjęcia setek prawdziwych ludzi. Zobaczysz jaki będzie z tym problem. Każdy człowiek jest inny, a jak się porównuje zdjęcia kilkunastu ludzi w krótkim czasie, to się zaczyna zdawać, że to są jakieś karykatury, że to nie możliwe, żeby się tak różniły na przykład proporcje długości nóg do długości tułowia, albo dowolne inne proporcje. Będzie się zdawać, że ktoś je porozciągał w fotoszopie dla jaj. Ale tak wygląda rzeczywistość.

 

Ale może mamy inne ambicje, bo dla mnie najciekawsze jest oddanie podobieństwa jak w portrecie, a komuś może zależeć na zrobieniu idealnego ludka, więc ja się staram uczyć, jak patrzeć na zdjęcia (choć lepiej by było mieć na taborecie żywego modela) i jak modelować organ, który widać: skórę - cokolwiek pod spodem jej nadaje kształt, to i tak modeluje i rzeźbi się skórę.

 

Więc jeśli nauka rzeźbienia, nie jest rozwijaniem skilla w przenoszeniu formy z natury do 3D (czy tam do gliny, gipsu, plasteliny) to moje rady są bez sensu. Uczcie się robić ludzi, bez patrzenia na ludzi. Wyjdzie jakiś kanon jak w postaciach z egipskich reliefów.

 

Żeby nie być ani trochę nieszczery, to nie jest tak, że ja całkowicie leję na anatomię, bo anatomię głowy i czaszki znałem co do kostki i co do mięśnia po polsku i po łacinie, teraz mi się pozapominało. Ale to było potrzebne do ortodoncji, i nie tyle nazwy mi były potrzebne, co właśnie umiejętność patrzenia i oceny po kształcie twarzy, czy ktoś ma wadę zgryzu i jaką i to jest umiejętność, która mi się przydaje. Dostrzeganie różnic wśród ludzi i ich cech charakterystycznych. To nie takie ważne, jaki powinien cyć kąt między płaszczyzną czoła, a płaszczyzną frankdurcką, ale jaki jest! Jaki powinienem zrobić! Nie raz patrzyłem na animacje jak działa obręcz barkowa, albo staw łokciowy, żeby to dobrze zrigować, albo nawet na zdjęcia RTG, żeby dobrze umieścić pivot kości udowej, więc nie mówię, że anatomia nie jest potrzebna - jest, ale bardziej do tego, jak się rusza człowiek, a nie jak wygląda

 

 

Ja po prostu myślę, że po dwóch postaciach ze zdjęć, jesteś cztery razy dalej w nauce, niż po jednej nawet doskonale wyidealizowanej. Już któryś raz jestem tu atakowany za takie podejście, bo większość wie, że najlepiej z atlasu. Zostaje mi życzyć powodzenia.

 

Już nie będę wracał do tego tematu, bo po co mi kłótnie. Żeby minusów nałapać?

 

edit: A Monio, miał fajny projekt kiedyś. śmigał zdjęcia przypadkowych ludzi, prawdziwych, w różnym wieku, sam robił. Mógł bym zaryzykować stwierdzenie, że on się właśnie tak uczył, ale jak się jest okazja mnie czepić, to zawsze skorzysta.

Edytowane przez ikkiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, nie widzę żadnego powodu do kłótni:) i Ikkiz ma racje moim zdaniem i Jack.

Jeśli ktoś ma chęci kupienia książki do anatomii, to czemu by nie kupić takiej ksiązki, chyba lepiej inwestować w siebie niż przepić albo przepuścić na pierdoły:)

dla totalnego laika taka forma nauki wydaje się atrakcyjna, bo widząc zwykle zdjęcie osoby, nie jesteś w stanie powiedzieć jakie mięśnie ma na ramieniu. Chodzi tu o to, że jak w książce dowiesz się, że jest coś takiego jak konkretny mięsień, np tylni akton barku i nauczysz się jego podstawowego kształtu, to potem w przyszłości tworząc postać z ludzkiego zdjęcia, będziesz wiedział że jest coś takiego jak tylni akton barku i go poprostu nie pominiesz, może i jest to zbędne, ale czy czasem nie ułatwi to pracy ? Oczywiście dużym plusem jest tworzenie postaci naturalnych, takich jakie natura stworzyła, sprawia to że prace są ciekawsze.

Ja proces nauki widze tak, nauka tworzenia idealnego człowieka, następnie tworzenie postaci naturalnych z różnymi defektami, np krótszy biceps itd

 

Mam nadzieję że nie nabałaganiłem:)

Puenta jest taka: Jeśli masz możliwośc inwestowania w siebie, to rob to i rozwijaj się na różne sposoby(nauka idealnej sylwetki, jak i naturalnych)

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikkiz- Balans jest wszystkim. Przed rozpoczęciem tamtego projektu z główkami przechodniów poświęciłem kilka razy tyle czasu na metodę konstrukcyjną i naukę anatomi głowy. Kiedyś w 2d, potem w 3d. Nie wyrzeźbiłbym ich w taki sposób i w takim czasie jeśli wcześniej nie ćwiczyłbym konstrukcji. Czasem dobrze prawie w ogóle nie patrzyć na modela tylko zapamiętać jego pozę i przełożyć to szybko na konstrukcje z brył. Czasem dobrze zawierzyć tylko oczom i potraktować modela jako zbiór plam tworzących kształty i światłocień na bryle.

 

Rzeźbie dzisiaj tak a nie inaczej właśnie dlatego że łączę te 2 podejścia. Każdy doświadczony rzeźbiarz czy rysownik ci powie że trzeba łączyć podejście konstrukcyjne i prace z referencjami żeby móc rzeźbić/ rysować z wyobraźni. Nie muszę się dodatkowo przekonywać że jest to słuszne podejście jak patrzę na prace mistrzów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ikkiz ja nie powiedziałem, że nie masz racji, bo masz i to dużą. Sam ostatnio bawiłem się w modelowanie torsu faceta, najpierw idealnego, a pozniej zwykłego grubaska i ten drugi o wiele bardziej przypadł mi do gustu(w senie model 3d :D). I robiłem to z refki, którą pobrałem na 3D.sk.

 

http://max3d.pl/forum/threads/92581-Teczka-3D-Jacob/page6

 

Rzecz w tym, że gdybym najpierw nie przestudiował wszystkich mięsni, ich ułożenia względem siebie oraz tego gdzie się zaczynają i konczą, to z samego zdjęcia bym tego nie wywnioskował i byłoby to trudniejsze. Do tego zawsze przyda się dobra książka, w szczegolnosci anatomy4sculptors, ktora pokazuje naprawde wiele, z roznych ujęć i także grubasów :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to miałem na myśli co Jack, z tego co wiem książka ta ma nawet zaznaczone osobnymi kolorami poszczególne mięśnie, np triceps zawsze jest czerwony, na każdym ujęciu, do tego pokazane jest miejsce odkładania się tłuszczu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi po prostu chodzi o to, że niepotrzebnie zaczęli się tu kłócić, nie ważne z czego się ktoś uczy, ważne, że się uczy.

MariushO- biore się do roboty :D niedługo na froncie zobaczysz moje prace :D

 

No to czekam, działaj kolego...:)!

 

- - - Połączono posty - - -

 

dokładnie to miałem na myśli co Jack, z tego co wiem książka ta ma nawet zaznaczone osobnymi kolorami poszczególne mięśnie, np triceps zawsze jest czerwony, na każdym ujęciu, do tego pokazane jest miejsce odkładania się tłuszczu itd.

 

Jesli ta wiedza przełoży sie na Twoje umiejetności, to zrob tak, co byś działał najlepsze sculpty na swiecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie korzystałem nigdy z 3d.sk ale z tego co wiem, to można tam wykupić tą najtańszą subskrypcje i 250zdj dziennie pobierać. Wydaje się to w miarę dobrą ofertą:D ale może mi się to śniło :D nie wiem nie pamiętam dobrze:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupic subskrypcje na 3 miesiace.

 

Kupujac miesieczna, kazde zdjecie musisz pobierac pojedynczo, nie mozesz pobrac calej paczki danej osoby. Kupienie takiej subskrypcji raz wystarczy, sam pobralem jakies 26 setow zdjec, bo jestem lewniwy :D, musze jeszcze troche dociagnac zanim sie skonczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gryzoń - Content mają dobry ale radzę z nimi ostrożnie. Może teraz się coś zmieniło ale ja korzystałem z ich usług wiele lat temu i odczucia mam kiepskie. Kupiłem dostęp na 3 miesiące, pobrałem co chciałem przez pierwszy tydzień i potem już nawet tam nie zaglądałem. Dopiero po pół roku się pokapowałem dlaczego jakaś nieznana firma z Cypru mi zjada kasę z konta. Niestety wtedy informacja o tym że to subskrypcja typu Renewal była wtedy ukryta gdzieś w EULA, którą przeczytałem oczywiście po fakcie. Próba anulowania subskrypcji przez ich stronę się nie udała, tego też się dowiedziałem z wyciągu z konta 3 miesiące później. Skończyło się na zablokowaniu kredytówki bo wolałem już nie ryzykować. Szczególnie że karta była na ojca. Do dziś mi to wypomina. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja polecam Ci Sarah Simblet "Anatomia dla artystów". Fajnie i bardzo przydatne są też prócz książek modele anatomiczne. http://www.anatomytools.com

 

Fajne te modele, ale za parę trzeba zapłacić 400 dolców (plus przesyłka i cło- robi się drogo). Ja ostatnio znalazłem taką figurę do nauki anatomii dla grafików:

 

https://shop.3dtotal.com/figures/male-figure.html

 

Podobno stosunek jakości do ceny wypada bardzo dobrze. Póki co wypuścili jedynie model mężczyzny. Cena- 94 ojro plus przesyłka.

 

Ps. Nie ma gdzieś takich pomocy dla artystów za, powiedzmy, 150-250 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne te modele, ale za parę trzeba zapłacić 400 dolców (plus przesyłka i cło- robi się drogo). Ja ostatnio znalazłem taką figurę do nauki anatomii dla grafików:

 

https://shop.3dtotal.com/figures/male-figure.html

 

Podobno stosunek jakości do ceny wypada bardzo dobrze. Póki co wypuścili jedynie model mężczyzny. Cena- 94 ojro plus przesyłka.

 

Ps. Nie ma gdzieś takich pomocy dla artystów za, powiedzmy, 150-250 zł?

 

Wypuścili też i model kobiety już w ubiegłym roku ;) Chyba mniej więcej w okolicach wakacji był Kickstarter. Zakupiłem jedną dla siebie. Cena jak na figurki anatomiczne niska, raczej taniej się nigdzie nie znajdzie. Za to figurka jest odrobinę niższa niż standardowe. Przez to nie wszystkie mięśnie super dobrze widać, szczególnie jeśli chcesz anatomię twarzy postudiować. Nie wszystko jest też super mega doszlifowane. Na prawej ręce (na szczęście to ta ze skórą, a nie mięśniami) jest widoczny szew. W jednej dłoni jeden z palcy jest odrobinę ścięty i ogólnie w kilku miejscach figurka nie jest dokładnie oczyszczona. Ale to wszystko raczej niedoróbki, które nie przeszkadzają w użytkowaniu. Ogólnie uważam, że produkt warty swojej ceny. Można 3D Total śledzić na Kickstarterze, bo co jakiś czas robią nowe akcje z tymi figurkami. Później trafiają też w końću do sklepu internetowego, ale nie wiem ile trzeba na to czekać. Ostatnio np. mieli taką akcję figurkową:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D No to mam nadzieję, że się spodoba. Dla mnie bomba. Nie tylko cała anatomia pieknie przedstawiona, z rysunkami, zdjęciami, rzeźbami, to jeszcze wszystko super wytłumaczone i do tego bardzo dużo takich szybkich porad i trików, które potrafią sprawić, że model wygląda o niebo lepiej :) I do tego stylistycznie każda strona fajnie zaprojektowana. Nie czujesz się jakbyś czytał nudny podręcznik do anatomii, a coś skierowanego właśnie do komputerowego artysty. Warte swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Wacom. Moim pierwszym tabletem był Pentagram XXL na baterie. Panie co to była za mordęga, wariował co chwilę. W instrukcji pisało że nie można go trzymać w pobliżu monitora hyhy :) Jak dorwałem potem malutki tablecik Wacoma nie mogłem z podziwu wyjść, że to jest tak precyzyjne narzędzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no słyszałem że Wacom najlepszy, myślę żeby kupić coś w granicach 300zl, czy może lepiej uzbierać i kupić coś lepszego? no i pytanie czy polować na używane, czy może nówkę:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam od lat już ze zwykłych Wacomów Bamboo Pen (liczba mnoga, bo jeden w pracy, jeden w domu). 200 pln za nówkę dawałem, pewnie i taniej teraz idzie dostać. Nawet nie mam pomysłu na co by tu ponarzekać :) Działają tak jak powinien działać tablet. Ten używany w domu działa już jakieś 3 - 4 lata i zero problemów.

Edytowane przez Karakan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no słyszałem że Wacom najlepszy, myślę żeby kupić coś w granicach 300zl, czy może lepiej uzbierać i kupić coś lepszego? no i pytanie czy polować na używane, czy może nówkę:D

 

Nawet jak zaczniesz od malutkiego tabletu to będziesz wniebowzięty. Niektórym zbyt duża powierzchnia robocza bardzo przeszkadza w pracy.

 

Ja pierwszego Wacom Graphire4 kupiłem nówkę a potem wymieniłem go na używanego Intuosa 4XL. Graphire4 działa do dziś, jak informował mnie nabywca, a kupiony był dobre 10 lat temu(jeśli mnie pamięć nie myli) Intuos4 używka dalej śmiga bez zarzutu, jedynie guma na piórku się rozpuściła, ale to normalne po tylu latach. Można sobie ją dokupić.

 

Ja myślę, że te tablety są nie do zdarcia i nie ma ryzyka przy kupnie używek. Patrz tylko by cena była przez pół, w najgorszym wypadku będziesz musiał sobie piórko odnowić (guma, końcówki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no testowałem u siostry wacoma, ale nie wiem jaki model. można go kupić za jakieś 300zl. I jestem zadowolony:) nawet nacisk pióra miał jakieś działanie!:D bo z tym z biedronki to lipa:D czy słabo czy mocno nacisnę, i tak ten sam efekt... żadne ustawienia nie pomagają:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem jednego z pierwszych Wacom Intuos 3 w Polsce (zamowilem I2, a dostalem 3, bo akurat w tym samym czasie byla premiera niespodziewana;)) i do tej pory go mam, dziala doskonale. Minelo jakies 11-12 lat.

W pracy mam najnowszego, nie widze roznicy.

 

Intuosy mialy wiecej ustawien i mozliwosci konfiguracyjnych, a do tego moim zdaniem lepsze piorka, wygodniejsze i przyjemniejsze w dotyku;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności